بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟

ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ سوالی که نیمی از افراد پس از جراحی دیسک کمر خود با آن روبه‌رو می‌شوند. هدف از جراحی دیسک کمر تسکین درد و از بین بردن فشار یک ریشه عصبی در قسمت تحتانی ستون فقرات فرد است.

میکرودیسککتومی، فورامینوتومی و لامینکتومی رایج‌ترین جراحی دیسک کمر هستند که جهت کاهش فشار ستون فقرات با توجه به تشخیص پزشک قابل انجام است. در برخی از شرایط فرد پس از جراحی دیسک کمر با درد پا روبه‌رو می‌شود که منجر به نگرانی وی خواهد شد. با ژین طب برای بررسی بیشتر درد پا ناشی از عمل جراحی دیسک کمر همراه شوید.

علت درد پا پس از عمل دیسک کمر چیست؟

بسیاری از افراد پس از پایان عمل دیسک کمر، درد را در نواحی پاهای خود تجربه می‌کنند و به درستی از علت درد پا پس از عمل دیسک کمر آگاهی ندارند و فکر می‎کنند این درد ناشی از آسیب‌های عمل دیسک کمر است. موارد زیر علت به‌وجودآمدن درد در نواحی پا پس از جراحی دیسک کمر است.

بیشتر بدانید: تقویت فیله کمر برای دیسک کمر با ۵ تمرین ورزشی خاص

1. اسپاسم‌های عضلانی؛ رایج‌ترین علت درد بعد از جراحی کمر

با شروع فعالیت‌های بدنی پس از عمل جراحی دیسک کمر، در برخی از شرایط فرد به اسپاسم‌های عضلانی در اطراف نواحی آسیب دیده که عصب مشترک با پا دارند، مبتلا می‌شود. این مورد زمانی رخ می‌دهد که فرد قبل از عمل جراحی دیسک کمر فعالیت‌های گسترده‌ای نداشته است. زمانی که پس از جراحی دیسک کمر فرد دوباره فعالیت بدنی خود را آغاز می‌کند، شروع فعالیت پس از بازه زمانی طولانی منجر به اسپاسم‌های عضلانی به ویژه در نواحی پاها می‌شود.

2. بهبود عصب‌ها پس از جراحی زمانبر است

وارد نشدن فشار ناشی از مواد دیسک به عصب‌های کمر بدین معنا نیست که عصب آسیب دیده به طور کامل بهبود یافته است. این مورد ممکن است پس از چندین ماه یا بیشتر بعد از عمل جراحی رخ دهد. در بسیاری از موارد این مشکل تنها با بهبود کامل عصب بهتر می‌شود.

با درد ناحیه پا در بسیاری از مواقع، سیاتیک نیز درگیر می‌شود. از آن ‌جایی که عصب سیاتیک بزرگترین عصب منفرد در بدن است، در نهایت به چندین عصب منشعب شده و به ناحیه پاها منتقل می‌شود. پس از جراحی دیسک کمر، قسمت‌های آسیب دیده جهت بهبود به زمان بیشتری نیاز دارند. همین امر منجر به ایجاد درد در ناحیه پا پس از عمل دیسک کمر در فرد می‌شود.

بیشتر بدانید: بررسی تاثیرات قرص یونی فلکس برای دیسک کمر

3. وارد شدن آسیب به عصب در حین جراحی

این مورد در حین عمل جراحی در میان افراد بسیار نادر است زیرا ریشه‌های عصبی از استحکام بالایی برخوردار هستند. به همین علت وارد شدن آسیب به عصب‌ها در حین عمل جراحی موردی ویژه است. خوب است بدانید که جراح با تجربه، بر این موضوع واقف است. درصورتی‌که جهت انجام عمل به پزشک بی‌تجربه مراجعه کنید، ممکن است پس از عمل جراحی این مشکل برای شما به‌وجودآید.

درمان درد پا پس از جراحی دیسک کمر به چه صورتی است؟

لیزر درمانی برای درد پا بعد از عمل دیسک کمر

بسیاری از افراد پس از عمل جراحی دیسک کمر با مراجعه به پزشک از درد ناحیه‌ پای خود شکایت می‌کنند. در حین معاینه سوالی از قبیل ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است ؟ برای آن‌ها به‌وجود می‌آید. برای درمان درد پا ناشی از جراحی دیسک کمر روش‌های گوناگونی معرفی شده است. موارد زیر روش‌های تاثیرگذار در بهبود درد پا ناشی از جراحی دیسک کمر هستند:

بیشتر بدانید: مدت زمان ترمیم پارگی دیسک کمر، درمان دیسک کمر و بازتوانی بیمار

1. بهره‌گیری از جریان الکتریکی خفیف برای آسیب‌های عضلانی و عصبی

استفاده از جریان الکتریکی با شدت کم، جهت تحریک نخاع و تسکین درد پا پس از جراحی دیسک کمر بسیار تاثیرگذار است. این روش درمانی جزئی از شیوه‌های درمانی جدید و نوین است که بسیاری از دردهای شدید و مزمن را در فرد کاهش می‌دهد.

2. روش لیزر درمانی برای رفع علائم و درد

این روش درمانی از چندین سال اخیر تاکنون توانسته است حدود 65 درصد از بیماری‌های ناشی از آسیب‌های عصبی بدن را درمان کرده و بیشترین نقش را در راستای تسکین و بهبود درد پا پس از عمل جراحی در میان دیگر روش‌های درمانی ایفا کند.

در روش لیزر درمانی عصب‌هایی که در ایجاد درد پا نقش دارند، شناسایی می‌شوند. در ادامه بر اثر تابش اشعه، انتقال پیام درد به آن ناحیه کمتر می‌شود. خوب است بدانید تاثیرگذاری این روش درمانی 6 ماه الی 3 سال است.

3. کورتون تراپی؛ تزریق اپیدورال به محل آسیب‌دیده

در این روش درمانی کورتون‌های مخصوصی به درون فضای اپیدورال تزریق می‌شود. زمانی که تزریق در محل مفاصل بین مهر‌ه‌ای ستون فقرات صورت می‌گیرد، التهاب با توجه به ساختار دارو کم می‌شود. این روش درمانی درد را برای مدت زمانی نسبتا طولانی کاهش می‌دهد.

مقدار درد پا ناشی از جراحی دیسک کمر تا حدودی طبیعی است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. درصورتی‌که درد شما به صورت پیوسته و ادامه دار شود، لازم است به صورت جدی جهت اطلاع از علت آن به پزشک متخصص جهت بررسی‌های لازم مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: قرص ضد التهاب دیسک کمر؛ رهایی از درد با بهترین قرص های مسکن | ۲۰۲۳

حرکات ورزشی جهت بهبود درد پا پس از عمل جراحی دیسک

جهت بهبود درد پا، انجام نرمش‌های مناسب با مشورت متخصصین پس از عمل جراحی بهترین روش است. بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد بیمارانی که از تمرینات و حرکات ورزشی را پس از جراحی خود آغاز می‌کنند، نسبت به دیگر بیماران کمتر به دردهای پا دچار می‌شوند.

درصورتی‌که در حین انجام حرکات ورزشی با دردهای غیر قابل تحمل در نواحی کمر یا پا روبه‌رو شوید، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. برخی از ورزش‌ها همانند شنا، آب درمانی و ورزش‌های آرام پس از گذشت 2 الی 3 هفته پس از عمل جراحی دیسک کمر تاثیرگذار هستند.

برخی از تمرینات ورزشی که منجر به تحریک بافت‌های عصبی می‌شوند نیز به استحکام و پایداری بیشتر ستون فقرات فرد کمک می‌کنند. برای تاثیرگذاری بیشتر، بهتر است به صورت روزانه این ورزش‌ها را انجام دهید. برخی از حرکات ورزشی همانند حرکات نوسانی لگن، کشش عضلات در ناحیه باسن، کشش عضلات پا و همچنین حرکت اسکات جهت بهبود درد پا بعد از عمل دیسک کمر یا دیسکوپاتی کمر به شدت پیشنهاد می‌شود. برای تسکین و درمان زودتر درد پا پس از عمل جراحی استفاده از حرکات ورزشی را تحت نظر پزشک فراموش نکنید.

موارد ممنوعه پس از جراحی دیسک کمر

استعمال دخانیات بعد عمل دیسک کمر ممنوع. ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است|ژین طب

تمامی بیمارانی که عمل دیسک کمر را انجام می‌دهند، خواهان برگشت به زندگی عادی و قبل خود هستند. در دوره نقاهت این بیماری فرد برای بهبود یافتن سریع‌تر باید موارد منع را تا مدتی به خوبی رعایت کند تا به دردهایی از قبیل درد پا و همچنین بازگشت دوباره درد کمر جلوگیری کنند.

  • تغییر وزن؛ افزایش یا کاهش شدید وزن

پس از عمل جراحی دیسک کمر، حفظ وزن مناسب بسیار مهم است. برخی از افراد ممکن است به علت عدم تحرک کافی در این بازه زمانی دچار چاقی و اضافه وزن شوند. در مقابل بسیاری از افراد در این بازه زمانی با کاهش وزن مواجه می‌شوند.

هر دوی این موارد به کمر آسیب فراوانی وارد می‌کنند. در نهایت این تغییرات وزنی منجر به کاهش سرعت ترمیم بافت‌ها و استخوان‌ها می‌شود. در این بازه زمانی بهتر است از یک برنامه غذایی با مشورت پزشک متخصص پیروی کنید.

  • استفاده از دخانیات بعد از جراحی

استفاده از دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی منجر به طولانی شدن دوره نقاهت پس از جراحی دیسک کمر می‌شود. در 6 ماه اول پس از جراحی باید به صورت کامل از استفاده از دخانیات و مصرف نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کرد.

در این بازه زمانی استخوان سازی در نواحی ستون فقرات در حال شکل گیری است. در همین راستا فرد بیمار و اطرافیان وی نباید از دخانیات استفاده کنند زیرا دخانیات تاثیر بسیار زیادی در کاهش تراکم استخوان دارد.

  • فعالیت شدید جسمانی و فشار به کمر

خستگی جسمی پس از انجام عمل جراحی در فرد به وفور قابل مشاهده است. تجربه نشان می‌دهد در 4 ماه ابتدایی پس از عمل جراحی، افراد خستگی بسیار زیادی را در جسم خود احساس می‌کنند. این خستگی ناشی از تحلیل رفتن قوای بدنی فرد، خون‌ریزی در حین عمل و همچنین افسردگی پس از عمل است.

بهره‌گیری از حرکات ورزشی آرام با مشورت پزشک به شما در رفع خستگی بدن کمک می‌کنند. همچنین شما می‌توانید از داروهایی که به کاهش خستگی کمک فراوانی می‌کنند، در این راستا استفاده کنید.

ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟

پس از عمل جراحی دیسک کمر برخی از افراد با درد در ناحیه پا روبه‌رو می‌شوند و در هنگام مراجعه به پزشک این سوال برای آن‌ها به‌وجودمی‌آید که ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله، عوامل زیادی همانند تورم در ناحیه پا، در موارد نادر آسیب به عصب و ترمیم عصب پس از جراحی منجر به ایجاد درد در نواحی پا می‌شود. روش‌های درمانی نیز برای بهبود درد پا ناشی از جراحی دیسک کمر وجود دارند که به فرد کمک می‌کنند تا به راحتی درد پای خود را تسکین بدهند.

سوالات متداول درد خصوص درد پا بعد از عمل دیسک کمر

1. ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله عواملی همچون ترمیم عصب ناشی از جراحی و التهاب موجود در پا پس از عمل جراحی نقش در ایجاد درد در نواحی پا پس از عمل جراحی دارند.

2. روش‌های درمانی برای تسکین درد پا چیست؟

برای تسکین درد پا پس از عمل جراحی می‌توانید از روش‌هایی همانند کورتون تراپی، آب درمانی و جریان الکتریکی خفیف در تسکین درد پا نقش بسیار اساسی دارند.

3. موارد منعی که بعد از عمل جراحی دیسک کمر باید در نظر گرفت چیست؟

استفاده از دخانیات، مصرف نوشیدنی‌های الکلی، خستگی‌های جسمی و حفظ وزن ایده‌آل باید در 6 ماه اول باید در نظر گرفته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا