تغذیه و سلامت خانواده

آیا اضطراب می‌تواند باعث درد زانو یا درد مفاصل شود؟

درد مفاصل اغلب مربوط به افزایش سن یا آسیب‌های ورزشی است. بنابراین کمی تعجب‌آور است که درد مفاصل می‌تواند ناشی از تغییرات در سلامت روان شما باشد. بسیاری از مردم به طور منظم درد مفاصل ناشی از اضطراب را تجربه می‌کنند و در برخی موارد، این درد مفاصل می‌تواند فعالیت‌های روزانه فرد را مختل کند.

اما سوال اینجاست، آیا اضطراب می‌تواند باعث درد زانو یا درد مفاصل شود؟ در واقع، درد مفاصل یک عارضه پیچیده است و شاید به همان اندازه که جسمی باشد، می‌تواند ذهنی هم باشد. درد زانو یا درد مفاصل بر اثر اضطراب، یک درد واقعی است و در برخی موارد، کنترل و غلبه بر آن شاید دشوارتر از دردهایی با منشا معضلات فیزیکی و جسمانی باشد. در این مقاله از ژین‌ طب به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

استرس چگونه باعث درد مفاصل می‌شود؟

اولین چیزی که باید از خود بپرسید این است که آیا اصلاً اضطراب دارید یا خیر. درد مفاصل هرگز یک علامت مستقل از اضطراب نیست. این عارضه‌ای است که با رشد اضطراب شما ایجاد می‌شود.

اضطراب و درد مفاصل دارای یک رابطه پیچیده هستند، پس به این سادگی نیست که بگوییم، اضطراب باعث درد مفاصل می شود. واقعیت این است که اضطراب باعث مشکلاتی می‌شود که بر ایجاد و گسترش درد مفاصل تأثیر می‌گذارد. برخی افراد به طور قطع از اضطراب، دچار درد مفاصل می‌شوند. علل و عوامل درد مفاصل ناشی از اضطراب عبارتند از:

تغییرات ناشی از شدت اضطراب

شخصی که دچار علائم درد عصبی است | ژین طب

شدت اضطراب به ویژه در شرایطی مثل حملات پانیک، می تواند نحوه حرکت، نشستن و عملکرد شما را تغییر دهد. شاید پای خود را تکان دهید یا طوری بنشینید که برای شما راحت‌تر باشد. در چنین شرایطی، شما احتمالا کمتر ورزش کنید، پاهای خود را روی هم قرار دهید، بیشتر دراز بکشید و بسیاری از رفتارهای خود را به دلیل اضطراب‌تان تغییر دهید.

این تغییرات متأسفانه می‌توانند درد مفصل را ایجاد کنند. هر زمان که رفتارها و حرکات شما به گونه‌ای تغییر کند که بدن‌تان به آن عادت نداشته باشد، شاید درد مفاصل ایجاد شود.

بیشتر بدانید: اضطراب اجتماعی در محیط کار و تاثیر آن بر پیشرفت شغلی

التهاب ناشی از استرس

یکی از شایع‌ترین معضلاتی که در داخل بدن ناشی از استرس ایجاد می‌شود، التهاب است. از آنجایی که اضطراب باعث استرس بلندمدت می‌شود، احتمال ایجاد التهاب بیشتر است. همین التهاب احتمالا باعث تورم مفاصل شما شود که در نهایت منجر به درد بیشتر در حرکات‌تان می‌شود. اختلال عملکرد، اضطراب و استرس بر سیستم ایمنی بدن شما نیز تأثیر می‌گذارد.

اثبات شده که ضعف سیستم ایمنی می‌تواند منجر به احساس فشار و درد در مفاصل شود. کاملاً مشخص نیست که در داخل بدن شما چه اتفاقی می‌افتد اما احتمالاً ارتباط قوی بین این دو موضوع وجود دارد.

تنش عضلانی ناشی از اضطراب

اضطراب همچنین باعث تنش قابل توجه عضلانی می‌شود که منجر به سفتی عضلات می‌گردد. سفت شدن عضلات می‌تواند باعث شود که مفاصل شما سخت‌تر کار کنند. این بدان معنی است که آنها ملتهب می‌شوند و معضلات بیشتری را تجربه می‌کنند. خود تنش نیز احتمالا به مفاصل فشار وارد کند که شاید منجر به درد شود.

بیشتر بدانید: کامفواستریپ (Comfostrip) ؛ ارمغان تکنولوژی برای آرامش عضلانی

افزایش احساس درد

وقتی اضطراب دارید، به مراتب بیشتر مستعد این هستید که درد در مفاصل و عضلات که ناشی از بدخوابیدن یا نشستن و غیره است را احساس کنید. اغلب کسانی که مضطرب هستند، دردهای مشابه دیگران دارند اما ناتوانی در تمرکز به دلیل اضطراب، باعث می‌شود که درد مفاصل و عضلات، بیشتر آن‌ها را آزار دهد.

همانطور که گفتیم، رابطه اضطراب با درد و ناراحتی مفاصل؛ یک معضل پیچیده است و شاید به سادگی آنچه در بالا ذکر شد، نباشد. استرس و اضطراب بر تغذیه، هورمون‌ها و عملکرد اندام‌ها تأثیر می‌گذارند. استرس و اضطراب بر هر چیزی که در نحوه عملکرد بدن نقش دارد، تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل است که ارتباط بین درد مفاصل و اضطراب احتمالا هرگز به طور کامل مشخص نباشد.

دردهای عصبی چه علائمی دارند؟

شخصی که دچار علائم درد عصبی است | ژین طب

درد عصبی اغلب شبیه تیرخوردن، چاقو خوردن یا سوزش است. گاهی اوقات شاید به اندازه شوک الکتریکی، احساس تیز و ناگهانی داشته باشد. احتمالا عضوی که دچار درد عصبی شده، به لمس یا سرما بسیار حساس باشد. همچنین شاید در نتیجه لمسی آرام که در شرایط معمول دردناک نیست، دچار درد شوید یا حسی را شبیه کشیدن مسواک روی پوست‌تان تجربه کنید. درد عصبی اغلب در شب بدتر می‌شود و می‌تواند خفیف یا شدید باشد.

بیشتر بدانید: کمردرد عصبی چیست؟ از علت تا درمان

درد عصبی احتمالا در بخش‌های مهم زندگی شما مانند خواب، رابطه جنسی، کار و ورزش، اختلال ایجاد کند. بسیاری از افراد مبتلا به درد عصبی، عصبانی و ناامید می‌شوند و شاید دچار اضطراب و افسردگی گردند. علائم خود را بررسی کنید و ببینید که آیا نیاز به مراجعه به پزشک دارید یا خیر.

درمان درد زانو یا درد مفاصل ناشی از اضطراب

فردی که دچار علائم درد عصبی است | ژین طب

درد مفاصل حتی زمانی که ناشی از اضطراب باشد، می‌تواند از طریق درمان‌های سنتی برطرف شود. مراجعه به پزشک همیشه بهترین اقدام برای رد احتمال هر گونه مشکل اساسی یا خطرناک در ایجاد درد مفاصل است. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که درد شما با اضطراب مرتبط هست یا خیر. برخی از افراد مسکن‌های بدون نسخه را موثر می‌دانند اما اگر می‌توانید از آن اجتناب کنید زیرا استفاده از هیچ دارویی توصیه نمی‌شود مگر با تجویز پزشک.

همچنین می‌توانید مکمل‌های گلوکزامین و کندرویتین را امتحان کنید. این مکمل‌های طبیعی احتمالاً مفاصل را برای کسانی که مبتلا به آرتریت هستند، تغذیه می‌کنند و شاید برای کسانی که به طور منظم درد مفاصل دارند نیز مفید باشند.

بیشتر بدانید: غضروف ساز قوی برای زانو؛ با این داروها آشنا شوید

کشش و کنترل حرکات شما نیز مهم است. اطمینان حاصل کنید که کاری انجام نمی‌دهید که به طور منظم به درد مفصل شما بیفزاید. احتمال دارد که طرز نشستن‌تان درست نباشد، بیش از حد تکان بخورید یا از انجام ورزش‌هایی که می توانند عضلات شما را تقویت کرده و تحرک مفاصل‌تان را بهبود بخشند، غفلت می‌کنید. حرکات کششی نیز مانند هیدراتاسیون (رساندن مایعاتی همچون آب به بدن) مهم هستند، بنابراین از انجام حرکات کششی و نوشیدن مایعات کافی غافل نشوید.

کاهش اضطراب برای مبارزه با درد مفاصل

مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که اضطراب خود را کاهش دهید. اگر اضطراب باعث درد مفاصل شما می‌شود، تنها راه برای اطمینان از رفع کامل آن، متوقف کردن اضطراب است.

تا زمانی که اضطراب خود را کنترل نکنید، نه تنها با درد مفاصل بلکه با سایر علائم معضلات ناشی از اضطراب که لذت بردن از زندگی را بسیار دشوار می‌کنند، به طور مداوم دست به گریبان خواهید بود.

پرسش ها در خصوص آیا اضطراب می‌تواند باعث درد زانو یا درد مفاصل شود؟

درمان خانگی زانو درد عصبی چیست؟

درد عصبی می‌تواند بر هر عصب بدن شما تأثیر بگذارد اما معمولاً برخی از اعصاب را بیشتر از دیگران تحت تأثیر قرار می‌دهد مانند ناحیه‌ای که قبلا تبخال شده است، فک یا گونه، قسمت پس سر و پشت جمجمه و درد در ناحیه زین یعنی بین پاها

درد اعصاب به کجای بدن می‌زند؟

درد عصبی می‌تواند بر هر عصب بدن شما تأثیر بگذارد اما معمولاً برخی از اعصاب را بیشتر از دیگران تحت تأثیر قرار می‌دهد مانند ناحیه‌ای که قبلا تبخال شده است، فک یا گونه، قسمت پس سر و پشت جمجمه و درد در ناحیه زین یعنی بین پاها

آیا استرس باعث ایجاد درد در کشاله ران می‌شود؟

بله زیرا عضلات کف لگن به طور فعال در پاسخ به استرس فیزیکی یا روانی منقبض می‌شوند.

منبع
calmclinic.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا