بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

اطلاعاتی در مورد روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک

دانستن روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک کمک می‌کند تا هم خوابی آرام داشته باشید و هم از ایجاد فشار به عصب سیاتیک پیشگیری کنید. تحمل دردهای سیاتیک خود عذاب‌آور است؛ حال اگر با روش‌های نادرست خوابیدن باعث تشدید دردها شوید، دیگر غیرقابل تحمل می‌شود. سیاتیک به تنهایی بیشتر از نیمی از عضلات بدن را درگیر می‌کند؛ بنابراین به اطلاعات صحیح در مورد خوابیدن‌های اصولی نیاز دارید.

چنانچه در این خصوص با مشکلاتی روبه‌رو شدید و به‌دنبال بهترین راه‌حل‌ها هستید، می‌توانید از مشاوره‌ها و خدمات «ژین طب» هم کمک بگیرید. با ما باشید تا سیاتیک را بررسی کنیم، نکات مهم در مورد خوابیدن را بفهمیم و در ادامه بهترین و بدترین وضعیت بدن برای خوابیدن با درد سیاتیک را به شما توضیح دهیم.

ارتباط سیاتیک با مشکلات خواب؛ درد باعث بی خوابی می‌شود؟

روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک ارتباط سیاتیک با مشکلات خواب و افزایش درد بعد از بیدار شدن|ژین طب

وجود بسیاری از بیماری‌ها باعث پدیدار شدن مشکلات بی‌خوابی یا بدخوابی می‌شوند. اولین دلیل آن هم دردهایی است که به‌همراه بیماری می‌آیند که بسیاری از آنها شب‌ها و هنگام خواب تشدید می‌یابند. بی‌خوابی به‌راحتی می‌تواند مشکلات جسمی و روانی را شدت بخشد و عملکرد بسیاری از اندام‌ها را تحت‌تاثیر خود قرار دهد.

از جمله بیماری‌هایی که خواب را مختل می‌کند سیاتیک است و باید به‌دنبال روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک باشید. دلایل مختلفی مانند دیسک برآمده یا لغزنده، آسیب‌های فشرده‌شده یا تحریک‌شده، عضلات اسپاسمی، مهره‌های آسیب‌دیده و بسیاری موارد دیگر سیاتیک را دردناک می‌کند. علائم سیاتیک که سیستم خواب را مختل می‌کنند، شامل موارد زیر هستند

 • دردهای شدید
 • ضعف عضلانی
 • بی‌حسی
 • احساس سوزن‌ سوزن شدن در پاها

از آنجا که سیاتیک بزرگترین عصب بدن است و پاها، باسن و کمر را درگیر می‌کند، می‌تواند دردی توسعه‌یافته داشته باشد. داشتن خواب راحت با سیاتیک مشکل است و بسیاری از دراز کشیدن‌ها باعث تحریک عصب سیاتیک می‌شوند.

بیشتر بدانید: ورزش مضر برای سیاتیک؛ افراد مبتلا به سیاتیک این ورزش‌ها را انجام ندهند

آیا آرتروز بر خواب تاثیر می‌گذارد؟

محل اتصال استخوان‌ها با یکدیگر مانند مچ دست و زانو یا ستون فقرات دارای مفاصلی است که درصورت آسیب یا التهاب، آرتروز را ایجاد می‌کنند. آرتروز نشانه‌های زیادی همراه با درد و اسپاسم عضلانی دارد. این بیماری در سنین بالا بیشتر به چشم می‌خورد و شایع‌ترین نوع آن آرتروز پا است. از علائم آرتروز پا بی‌خوابی‌ها همراه با درد مفاصل است. بیمار در این مواقع ممکن است در طول شب بارها و بارها به‌خاطر درد بیدار شود.

یکی دیگر از انواع آرتریت‌ها به‌خاطر آسیب‌هایی است که به مفاصل زانو وارد می‌شوند. التهاب عضلات و مفاصل زانو درد و اسپاسم را به‌همراه دارد. از موارد مشهود علائم آرتروز زانو کم‌شدن دامنه حرکات است. بسیاری از بیماری‌ها و انواع آرتریت‌ها بی‌خوابی را تشدید می‌کنند و متعاقب آن مشکلات دیگری را پدیدار می‌کنند. پیدا کردن دلایل آرتریت‌ها همراه با بررسی‌های پزشکی می‌تواند علت دردها را حل و مشکل بی‌خوابی را رفع کند.

بیشتر بدانید: درمان سیاتیک برای همیشه؛ رهایی از درد سیاتیک با ۱۲راهکارهای مختلف

نکات کمک‌کننده قبل از خواب برای بهبود درد سیاتیک

تمرینات کششی سبک | ژین طب

یکی از بهترین کمک‌ها برای داشتن خوابی راحت برای بیماران سیاتیک پیدا کردن علت دردها و درمان آن است. حل مشکل، اصلی‌ترین کمک را برای رسیدن به خوابی راحت و دست‌یافتن به منبع انرژی فعالیت‌های روزانه می‌کند. اما گاهی بیمار سیاتیکی مجبور می‌شود در طول دوره درمان به‌دنبال روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک باشد تا کمی دردها خاموش شوند و بتواند به خواب رود. تعدادی از موارد کمک‌کننده قبل از خواب برای درد سیاتیک عبارت‌اند از:

 • دوش آب گرم

به‌علت وجود اسپاسم عضلات به‌همراه سیاتیک، حمام آب گرم کمک می‌کند تا ماهیچه‌ها آزاد شوند؛ درد کمتر شود و بهتر بخوابید.

بیشتر بدانید: پیاده روی برای درد سیاتیک با ۳ نکته خاص؛ حتما دقت کنید

 • تمرینات کششی قبل از خواب

انجام حرکات کششی از جمله کارهایی است که حتی پزشکان به بیماران سیاتیک توصیه می‌کنند تا فشار روی عصب را کم کنند. آزادسازی عضلات و کاهش درد به خوابی آرام کمک می‌کند.

 • خوابیدن روی تشک سفت

استفاده از تشک‌های نرم برای دردهای سیاتیک مناسب نیست و ستون فقرات را از هم‌ترازی خارج می‌کند. پس بهتر است از تشک‌های سفت‌تر استفاده کنید.

 • از بالشتک کمک بگیرید

کمک از بالشتک‌های کوچک برای خوابیدن‌ها با درد سیاتیک موثر است. می‌توانید بالش را بین زانوها قرار دهید یا موقع خوابیدن جوری قرار دهید که ستون فقرات و باسن در خط صاف باشند.

 • داروهای کمکی

می‌توانید با تایید پزشک از داروهای ضددرد و ضدالتهاب قبل از خواب استفاده کنید. این کار به کاهش درد کمک می‌کند و شرایط، برای خوابی بهتر آماده می‌شود.

 • محیط را برای خواب آماده کنید

پیشنهاد می‌کنیم هنگام خواب، بعد از حمام و حرکات کششی لباسی راحت بپوشید؛ از گوشی یا تلویزیون استفاده نکنید و محیط خواب را آرام کنید تا بتوانید تنش را برای خواب کم کنید.

اگر به گیاهان و درمان‌های طبی نیز علاقه دارید، قبل از خواب مصرف کنید تا ذهن و جسم آرام‌تر شوند و تاثیرات بیشتری بر سلامت و بهبود خواب گذارند. همچنین می‌توانید از تکنیک‌های آرام‌سازی مانند مدیتیشن کمک بگیرید تا بتوانید شرایط بهتری برای خواب فراهم کنید.

بیشتر بدانید: کمربند طبی برای سیاتیک و آشنایی با ۱۱ نمونه کمربند

نکاتی در مورد روش صحیح خوابیدن برای کاهش درد سیاتیک

به‌غیر از رعایت موارد کمکی قبل از خواب، بهتر است روی روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک هم کار کنید تا بهترین شیوه را که فشار کمتری به عصب وارد می‌کند، پیدا کنید. رعایت خوابیدن‌های اصولی و پرهیز از روش‌هایی که عصب سیاتیک را بیشتر تحریک می‌کند، برای خوابی بهتر موثر است. نکاتی که هنگام خوابیدن با درد سیاتیک باید بدانید عبارت‌اند از:

 • زانوها را کمی بالا بیاورید

هنگامی که به پشت خوابیدید با قرار دادن بالشتک زیر زانوی خود می‌توانید تا حد ایده‌آلی زانوها را بالا بیاورید تا به وضعیت خوبی برای خوابیدن برسید.

 • برای خوابیدن بهترین سمت خود را انتخاب کنید

هنگام خواب، سمتی را انتخاب کنید که فشار کمتری به بدن وارد می‌کند. این کار برای زمانی که درد در یک طرف بدن است به شما کمک می‌کند.

 • به پشت بخوابید

بسیاری بیماران با درد سیاتیک هنگام خوابیدن به پشت، احساس آرامش بهتری دارند و این کار کمک بهتری به ستون فقرات می‌کند.

رعایت کردن اصول خوابیدن و استفاده از روش‌های کمکی قبل از خواب، کابوس خوابیدن با درد سیاتیک را کم می‌کند. با کاهش دردهای این بیماری می‌توانید مشکل بی‌خوابی‌ها را هم حل کنید و آرام‌تر بخوابید.

معرفی روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک

خوابیدن به حالت جنینی

انتخاب روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک کمک می‌کند تا فشار کمتری به مفاصل و اعصاب وارد شود؛ دردها شدت پیدا نکند و در نهایت خوابی آرام‌تر داشته باشید.

به پهلو خوابیدن

یکی از بهترین روش‌ها برای افرادی که نمی‌توانند به پشت بخوابند، به پهلو خوابیدن است. این بیماران می‌توانند یک بالش بین زانوهای خود قرار دهند و به پهلو بخوابند. در این حالت تراز خوبی بین ستون فقرات، لگن و باسن ایجاد می‌شود و بهترین حالت برای کاهش دردهای سیاتیک فراهم می‌شود.

حالت جنینی

نوع دیگر از بهترین وضعیت بدن برای خوابیدن با درد سیاتیک حالت جنینی است. به پهلو بخوابید، زانوهای خود را به طرف شکم خم کنید و خود را در حالت جنینی قرار دهید. هر چند وقت یک بار، جهت خود را هم تغییر دهید. این روش یکی از بهترین‌ها برای کاهش ناراحتی‌های سیاتیک است. از دیگر تاثیرات خوابیدن در حالت جنینی، بازشدن فضای بین مهره‌ها است که کمک زیادی به دیسک کمر نیز می‌کند.

این را بدانید که باید بهترین وضعیت خواب را در حالتی ایجاد کنید که تراز خوبی بین ستون فقرات، لگن و پاها برقرار شود. این کار فشار مضاعف به سیاتیک را کم می‌کند و دردها را کاهش می‌دهد.

برای کاهش درد سیاتیک چه نکاتی را رعایت کنیم؟

بدترین وضعیت خواب زمانی که دچار دردهای سیاتیک هستید، حالت روی شکم خوابیدن است که توصیه می‌شود حتی اگر عادت به این مدل خوابیدن دارید سعی کنید آن را تغییر دهید. در این حالت ستون فقرات از انحنای طبیعی خود خارج می‌شود و عضلات و مفاصل تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند. همچنین به شکم خوابیدن، باعث کشیدگی در عضلات و مفاصل گردن نیز می‌شود.

از دیگر مواردی که به رعایت آن تاکید داریم، مصرف نکردن الکل و کافئین قبل از خواب است. سعی کنید بدن خود را در حالتی قرار ندهید که علاوه‌بر تحمل درد سیاتیک، به‌خاطر مصرف الکل و کافئین نیز تحت فشار باشد.

از موارد دیگر دوری کردن از چرت زدن‌های بعد از ظهر است. زمانی که بدن با خواب‌های کوتاه نیاز خود را رفع کرده است، هنگام شب با شما برای خواب شبانه مقابله می‌کند.

در نهایت نیز سعی کنید برنامه خواب و زمان آن را در حد تعادل و طی یک برنامه مشخص قرار دهید. در این حالت بدن به یک زمان ثابت عادت می‌کند. قبل از خواب هم بهترین وضعیت بدن را انتخاب کنید و در آن حالت بمانید.

کاربرد روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک 

روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک مواقعی است که وضعیت بدن را در حالت هم‌ترازی قرار دهید و کمترین فشار را به عضلات و مفاصل وارد کنید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواب ابتدا فضا و بعد محل خواب را در بهترین حالت قرار دهید تا بدن آمادگی برای خوابیدن را پیدا کند.

رعایت بایدها و نبایدها هنگام خواب کمک می‌کند تا این درد را بهتر تحمل کنید و خوابی آرام‌تر داشته باشید. فراموش نکنید که خواب یک منبع انرژی برای انجام تمام فعالیت‌های شما است.

برای کمک به حل چنین مشکلات و ارائه بهترین راه‌کارها مشاوره‌های کلینیک ما را از دست ندهید.

سوالات متداول در خصوص روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک

بهترین روش صحیح خوابیدن برای درد سیاتیک کدام است؟

حالت جنینی که به بازشدن فضای بین مهره‌ها کمک می‌کند و به پهلو خوابیدن که دردها را کاهش می‌دهد، از بهترین روش‌ها هستند. در این حالات فشار کمتری به عضلات و مفاصل وارد می‌شوند و خواب راحت‌تر و آرام‌تری دارید.

بدترین وضعیت بدن برای خواب با درد سیاتیک کدام است؟

خوابیدن روی شکم است که باعث می‌شود ستون فقرات از انحنای طبیعی خود خارج شود و تمامی عضلات و مفاصل تحت فشار قرار می‌گیرند. با این حالت خوابیدن دردهای سیاتیک را بدتر نکنید.

موارد کمکی برای خوابیدن بهتر با درد سیاتیک کدام است؟

کمک گرفتن از داروها، حمام آب گرم قبل از خواب، انجام تمرین‌های کششی، خوابیدن روی تشک سفت، استفاده کردن از بالشتک‌ها، گیاهان طبی و به‌کارگیری مدیتیشن بهترین تاثیرات را برای خواب بهتر دارند.

منبع
bonatiatlantabrainandspinehealth.clevelandclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا