بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

درمان قطعی آرتروز در طب سنتی؛ از دمنوش تا ماساژهای خاص

بسیاری از افرادی که به بیماری اُستئوآرتریت مبتلا شده‌اند، به دنبال یافتن بهترین روش برای درمان قطعی آرتروز در طب سنتی هستند. انتخاب راهکار‌های درمانی در طب سنتی از تنوع بسیاری برخوردار هستند و بیماران می‌توانند متناسب با نیاز خود از این روش‌ها استفاده کنند‌.

این عارضه یکی از مشکلات مفصلی رایج در بدن بیماران است که امروزه روش‌های مختلفی برای درمان آن در نظر گرفته شده است. انتخاب روش سنتی برای بهبود این عارضه دارای مزیت‌های مهمی برای بیماران است. برخی از افراد در خصوص اهمیت استفاده از راهکار‌های درمانی خانگی یا سنتی هیچ اطلاعی ندارند. اگر شما نیز دچار اختلالات مربوط به استئوآرتریت شده‌اید، توصیه ما این است که تا پایان این مقاله ژین طب را همراهی کنید. در این مقاله به برخی نکات مهم درخصوص درمان قطعی آرتروز در طب سنتی اشاره خواهیم کرد.

درمان قطعی آرتروز در طب سنتی چگونه است؟

متخصصان حوزه طب سنتی با بررسی روش‌های موثر برای بهبود درد آرتروز، مناسب‌ترین شیوه درمانی را در بیماران یافته‌اند. بسیاری از راهکار‌های درمانی مربوط به نحوه مصرف مواد غذایی مختلف است. طب سنتی با بهبود نوع تغذیه و ایجاد تغییرات اساسی در مصرف مواد غذایی گوناگون، باعث کاهش میزان درد در مفاصل مختلف بدن می‌شود. مصرف برخی ماده‌ها ممکن است درد را در بدن بیمار تشدید کند و روند بهبودی آن را با اختلالات جدی مواجه سازد.

استفاده از طب سنتی علاوه‌بر تأثیراتی که در درمان درد آرتروز دارد، در جلوگیری از بروز آن و همچنين پيشگيری از ابتلا به این بیماری نیز نتایج موثری را ایجاد می‌کند. این روش معمولا با توجه به مزاج بدن هر بیمار تعیین می‌شود. پزشکان حوزه طب سنتی در ابتدا با بررسی علت بیماری و علائم آن در بدن بیمار، شدت این عارضه را مورد ارزیابی قرار داده و سپس بهترین روش برای درمان قطعی آرتروز در طب سنتی را برای بهبود استئوآرتریت انتخاب می‌کنند.

بیشتر بدانید: درمان قطعی زانو درد با طب سنتی: از زالودرمانی تا حجامت

داشتن فعالیت‌های بدنی منظم و سازماندهی شده از دیگر بخش‌های مهم در درمان آرتروز است. استفاده از تمرینات اصلاحی و انجام پیاده‌روی‌های سبک باعث کاهش مشکلات مربوط به درد آرتروز شده و در کاهش میزان علائم این بیماری نقش موثری خواهد شد.

استفاده از کمپرس آب‌ گرم و آب ‌سرد از دیگر راهکار‌های موثر در بهبود درد‌های ناشی از ابتلا به بیماری آرتروز است. پزشکان متخصص در حوزه طب سنتی به منظور کاهش میزان التهاب و تورم ناشی از این بیماری، استفاده از این روش را برای بیماران تجویز می‌کنند.

بیشتر بدانید: ۹ درمان سنتی آب آوردن زانو با گیاهان دارویی در ۲۰۲۳

برای درمان آرتروز چی بخوریم؟ دمنوش یا دارو

چای بابونه برای درمان آرتروز بهترین روش برای درمان قطعی آرتروز در طب سنتی|ژین طب

تغذیه یکی از موارد بسیار مهم در درمان قطعی آرتروز در طب سنتی است. پزشکان به منظور کاهش علائم این بیماری، مصرف برخی مواد غذایی را در این دوره برای بیمار تجویز می‌کنند. عمل به توصیه‌های پزشک در این باره، علاوه‌بر کاهش میزان مشکلات ناشی از ابتلا به این بیماری، در درمان بسیاری از مشکلات مفصلی نیز موثر خواهد بود. برخی از مواد غذایی مهم که لازم است بیماران در این دوره از آن‌ها استفاده کنند به شرح زیر است:

 • چای بابونه: مصرف چای بابونه باعث کاهش میزان التهاب موجود در بدن بیماران می‌شود. پزشکان برای درمان آرتروز در طب سنتی و پیشگیری از بروز آن، استفاده از چای بابونه را برای بیماران در نظر می‌گیرند.
 • چای سبز: چای سبز حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است که استفاده از آن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در بیماران می‌شود. تأثیرات استفاده از این چای با مصرف دارو برابری می‌کند و باعث کاهش التهاب ابن بیماری در زانوها خواهد شد.
 • دارچین: بسیاری از منابع علمی معتبر در جهان، از خواص مصرف دارچین در بهبود درد زانو و مشکلات ناشی از استئوآرتریت در بدن یاد می‌کنند. استفاده از این ماده در کاهش میزان قندخون نیز نقش موثری داشته و همچون یک دارو که حاوی پروتئین CPR است عمل می‌کند.
 • میخک: میخک نیز جزء ماده‌های حاوی آنتی‌اکسیدان است که با مصرف آن تورم‌های ناشی از این بیماری در بدن بهبود پیدا می‌کند. میخک از ترکیب اوژنول تهیه شده است و استفاده از آن به همراه سوپ یا نوشیدنی در کاهش بسیاری از مشکلات مربوط به آرتروز موثر خواهد بود.
 • رازیانه: رازیانه از جمله ماده‌های پر کاربرد در آشپزخانه هر منزلی است که برخی خواص مهم در درمان این بیماری دارد. استفاده از دمنوش رازیانه در کاهش میزان درد اثرات قابل ‌توجهی داشته و همچنین در درمان مشکلات مربوط به ناباروری در مردان نیز نقش موثری دارد.

در بخش بالا به معرفی برخی از ماده‌های مناسب برای کاهش درد و بهبود مشکلات ناشی از ابتلا به بیماری آرتروز در بدن پرداختیم. افراد می‌توانند به کمک عمل به توصیه‌های پزشکان متخصص طب سنتی و تغییر رژیم غذایی خود، به درمان این عارضه بپردازند.

بیشتر بدانید: درمان آرتروز زانو ناشی از عفونت با روش‌های تهاجمی و غیر تهاجمی

روش‌های درمان قطعی آرتروز در طب سنتی کدام‌اند؟

ماساژ درمانی برای بهبود آرتروز | ژین طب

درمان قطعی آرتروز در طب سنتی با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در برخی موارد ممکن است افراد به کمک عمل به برخی از توصیه‌های پزشک خود، در کاهش علائم این عارضه نقش موثری را داشته باشند. بسیاری از نکات، فعالیت‌های روزمره افراد را تحت تاثیر قرار داده و شیوه زندگی سالم را به آن‌ها هدیه می‌دهد. در ادامه به معرفی دیگر راهکار‌های موثر در درمان این بیماری خواهيم پرداخت.

 • ماساژ درمانی: استفاده از روغن‌های گیاهی برای ماساژ از جمله روش‌های موثر برای درمان سنتی یا خانگی بیماری آرتروز است. افراد می‌توانند برای انجام این روش از روغن خردل و اضافه نمودن چند حبه سیر به آن استفاده کنند.
 • استشمام عطر گیاهان: اکالیپتوس و رزماری دو گیاه پر خاصیت و معروف در میان افراد است. استشمام بوی این گیاهان در کاهش میزان درد و علائم ناشی از این بیماری موثر خواهد بود. این روش جزء راهکار‌های رایحه درمانی محسوب می‌شود‌.
 • کاهش فشار روی مفصل: استفاده از کفش مناسب و جلوگيری از راه رفتن با پای برهنه ازجمله اقداماتی است که رعایت آن‌ها باعث کاهش فشار روی مفصل زانو می‌شود.
 • مصرف ویتامین: در برخی موارد ممکن است کمبود ویتامین در بدن، علت اصلی افزایش علائم این بیماری در بدن تلقی شود. استفاده از ویتامین‌های D و K در کاهش میزان درد، نقش موثری را ایفا می‌کند.
 • کاهش وزن: از دیگر اقدامات موثر برای بهبود درد در مفاصل پا که در دسته درمان خانگی یا سنتی قرار می‌گیرند، داشتن رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن است. رسیدن به وزن مطلوب علاوه‌بر کنترل فشار بر مفاصل بدن، باعث ایجاد تناسب اندام در بیماران می‌شود.

موارد بالا جزء راهکار‌های درمان قطعی آرتروز در طب سنتی است. بیماران به کمک استفاده از این روش‌ها می‌توانند مشکلات مربوط به این عارضه را درمان کنند.

بیشتر بدانید: درمان زانو درد با زردچوبه؛ راهکاری ساده در منزل

مزایای درمان آرتروز در طب سنتی نسبت به داروهای شیمیایی

درمان قطعی آرتروز در طب سنتی مزایای بسیار مهمی برای بیماران مبتلا به این بیماری دارد. بسیاری از افرادی که از روش‌های تخصصی برای بهبود این بیماری هیچ نتیجه دریافت نکرده‌اند، می‌توانند به کمک راهکار‌های طب سنتی به درمان علائم استئوآرتریت در بدن بپردازند. درمان‌های سنتی معمولا ابعاد مختلفی از سلامت بدن بیمار را در بر می‌گیرند. برخی از فواید مهم‌ درمان بیماری آرتروز به روش علوم مربوط به طب سنتی عبارت‌اند از:

 • درمان درد‌های ناشی از ابتلا به بیماری آرتروز
 • کاهش میزان علائم این بیماری در بدن
 • پیشگیری از بروز این بیماری در سایر افراد
 • کاهش میزان التهاب و تورم در زانوهای بیمار
 • جلوگیری از بروز عوارض‌های مربوط به جراحی
 • ایمن و بدون‌ خطربودن روش‌های درمان خانگی
 • کاهش میزان هزینه در بهبود بیماری آرتروز
 • بهبود تغذیه و تغییر رژیم غذایی
 • درمان دیگر مشکلات مربوط به استخوان‌ها در بدن

در موارد بالا به برخی از مزیت‌های مهم استفاده روش‌های درمان خانگی و سنتی برای بهبود درد آرتروز در بدن پرداختیم. افراد می‌توانند با عمل به توصیه‌های پزشکان متخصص در این حوزه، مشکلات مربوط به این بیماری را در بدن کاهش دهند.

آیا درمان قطعی آرتروز در طب سنتی امکان پذیر است؟

درمان قطعی آرتروتز در طب سنتی یکی از روش‌های مناسب برای کاهش اختلالات ناشی از این عارضه در بدن بیماران است. افرادی که نتوانسته‌اند به کمک استفاده از راهکار‌های جراحی به درمان این بپردازند می‌توانند برای بهبود وضعیت خود از این روش استفاده کنند.

درمان آرتروز به کمک توصیه‌های مربوط به علوم طب سنتی اغلب در دسترس اکثر بیماران بوده و با کمترین میزان خطر در هنگام انجام آن مواجه هستند. بسیاری از بیماران مبتلا به این عارضه با روش‌های درمانی خانگی توانسته‌اند به سطح مطلوبی از بهبودی برسند. افراد می‌توانند با مراجعه به متخصصان حوزه طب سنتی از برترین روش‌های درمان قطعی آرتروز در طب سنتی اطلاع پیدا کنند.

سؤالات متداول در مورد درمان قطعی آرتروز در طب سنتی

درمان خانگی و سنتی آرتروز زانو شامل چه روش‌هایی می‌شود؟

داشتن رژیم غذایی مناسب، استفاده از محصولات طبی استاندارد، تأمین ویتامین‌های لازم برای بدن و رایحه درمانی از جمله راهکار‌های موثر برای کاهش درد و علائم ناشی از ابتلا به بیماری آرتروز در بیماران است.

آیا افراد می‌توانند برای درمان آرتروز خود از روش‌های خانگی استفاده کنند؟

روش‌های درمان سنتی در بهبود درد آرتروز برای همه افراد مناسب نیستند. در اکثر موارد این روش‌ها درد‌های مختلف را در بدن بهبود می‌بخشند. لازم است که افراد برای اقدامات درمانی به روش طب سنتی، با پزشک خود در این باره مشورت کنند.

درمان آرتروز زانو در خانه برای افرادی که آرتروز شدید دارند مناسب است؟

روش‌های درمان خانگی یا سنتی اغلب در کاهش میزان درد و علائم مربوط به این بیماری موثر هستند. کسانی که به نوع شدید این عارضه مبتلا هستند نیز می‌توانند به کمک استفاده از این روش‌ها به درمان مشکلات ناشی از ابتلا به آرتروز در بدن بپردازند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا