زناشویی و ازدواجسبک زندگی

زمین لرزه 6.6 ریشتری سیچوان چین؛ اولین اقدام بعد از وقوع زلزله

زلزله سیجوان چین امروز دوشنبه 14 شهریورماه 1401 به قدرت 6.6 ریشتر این استان کوهستانی چین را به لرزه در آورد. همانطور که میدانیم زمین لرزه از آن دست رخ دادهایی است که به قول قدیمی ها خبر نمی کند. پس همیشه پس از وقوع  زمین لرزه گوش به زنگیم تا آمار تلفات و خرابی ها را لحظه به لحظه بشنویم و احتمالا با داغدیدگان هرچند از راه دور  همدردی کنیم. خبر زمین لرزه چین  با شدت 6.6 ریشتر بازهم همه را متوجه این رخداد طبیعی کرد و مباحثی حول و حوش  خبرهای این حادثه به راه انداخت.  خبرهای پراکنده ای از خسارات زلزله سیجوان که در نزدیکی شهر کاندینگ رخ داده است، به گوش می‌رسد  که  از تخریب برخی ساختمان ها در نقاط گوناگون استان سیجوان حکایت می کند.  بنا بر گزارش‌های رسیده 560 نیروی امدادی به محل حادثه اعزام شده‌اند تا کار خدمات به حادثه دیدگان را آغاز کنند. گفتنی است سال 2013 در زلزله 7 ریشتری در لوشان در نزدیکی سیجوان 196 نفر جان خود را از دست دادند و 11500 نفر نیز مجروح شدند.

به گزارش واشنگتن پست از زمان وقوع زلزله تا چند ساعت پس از آن حدود 7 نفر جان خود را در زلزله سیجوان در جنوب غرب چین از دست داده اند.

استان سیچوان چین کجاست؟

استان سیجوان چین-ژین طب

سیچوآن نام استانی در جنوب شرقی چین و مرکز آن چنگدو است. این استان از غرب با کوه‌های هیمالیا، از شمال با کوه‌های دابا و از غرب با فلات یوگ‌یویی (Yungui) مجاور است. این استان دارای تاریخ غنی، منابع طبیعی فراوان، و طبیعتی زیبا است. سیچوآن به خاطر غذاهای معطر و استفاده از فلفل مخصوص (به خاطر آب و هوای خشک) بسیار معروف است. اهالی سیچوآن بسیار بر آشپزی خود می‌بالند؛ چرا که غذاهای آنها جزو یکی از چهار سنت بزرگ آشپزی چین است. این منطقه منبع اصلی کشاورزی چین به شمار می‌رود. استان سیجوان یکی از تولید کنندگان بزرگ ابریشم در جهان شناخته می‌شود.

امکانات امدادی و درمانی استان سیجوان چین

 اولین نکته هنگام وقوع حوادث میزان و نحوه خدمات رسانی به آسیب دیدگان است. بی شک امدادرسانی به هنگام و تجهیز مکان های درمانی در نزذیکی محل حادثه می تواند جان خیلی ها را از مرگ نجات دهد. با جست و جو در زمینه مکان های درمانی چین در نزدیکی محل زلزله به دانشکده پزشکی غرب چین یا بیمارستان چین غربی دانشگاه سیچوا  می‌رسیم. مرکزی بهداشتی که  به عنوان بیمارستان  بین المللی استان سیچوان شناخته می‌شود. این بیمارستان یک مرکز پزشکی معتبر و شناخته شده است که در شهر چنگدو، استان سیچوان واقع شده است و خدمات اورژانسی و تخصصی را به بیماران ارائه می دهد. همچنین این بیمارستان مجهز به تمام امکانات به روز پزشکی است که نیاز مردم این استان را برای  تشخیص و درمان انواع بیماری ها بر آورده خواهد کرد. با توجه به گنجایش بالای این بیمارستان انتظار می رود بسیاری از مصدومان زلزله اخیر در این بیمارستان تحت مراقبت قرار گیرند و همینطور این بیمارستان به عنوان مرکزی برای خدمات رسانی به شهرهای حادثه دیده عمل کند.

اقدامات لازم هنگام وقوع زلزله

اقدامات لازم زلزله_ژین طب

وقوع این حوادث ما را برآن می دارد تا  هرلحظه خود را برای این پیشامدها آماده کنیم و یادمان باشد بلا همیشه برای همسایه نیست. پرسش این است که هنگام وقوع زلزله  چه باید کرد؟ آیا پس لرزه ها هم خطرناکند؟ توصیه ما این است که هنگام وقوع زلزله اگر داخل خانه هستید، بیرون نروید. از پنجره ها و درها دوری کنید. اگر در فضای باز هستید، در یک منطقه باز، دور از خطوط برق یا هر چیزی که ممکن است سقوط کند، بمانید. برای اینکه زلزله شما را زمین نزند، روی زانوهای خود بنشیند. برای آنکه خودتان را در برابر اشیای پرتاب شده در فضای منزل، محافظت کنید؛ با بازوان خود، سر و گردنتان را بپوشانید. گر هنگام وقوع زلزله، در رختخواب هستید، همان جا بمانید و بالش را روی سر خود قرار دهید. اما اگر رختخواب زیر اشیائی مانند لوستر قرار دارد، ‌فوراً جا به جا شده و به نزدیکترین محل امن پناه ببرید.اگر ممکن است به زیر میز بروید و کماکان از شومینه و مکان های خطرناک خانه که احتمال سقوط اجسام وجود دارد دور شوید.

پس از زلزله چه باید کرد

باید گفت پس لرزه ها دنباله ای از زمین لرزه ها هستند که پس از یک لرزه اصلی بزرگتر روی یک گسل اتفاق می افتد. پس لرزه ها در نزدیکی ناحیه گسلی که در آن گسیختگی اصلی رخ داده رخ می دهد و بخشی از “فرایند تنظیم مجدد” پس از لغزش اصلی روی گسل است. پس ضروری است بعد از وقوع زلزله نیز تا مدتی آمادگی خود را حفظ کنید. وقتی لرزه‌ها پایان یافت؛ اطراف را نگاه کنید.

اگر ساختمان صدمه دیده و مسیر باز و امنی برای خروج وجود دارد؛ ساختمان را با احتیاط ترک کنید و به فضای باز و دور از نواحی آسیب‌دیده بروید. باید آماده ‌لرزش‌های بعدی باشید. ‌این لرزش ها ممکن است آن قدر قوی باشند که به ساختمان‌های بدون استحکام آسیب وارد کنند؛ بنابراین همیشه آماده انجام مراحل پناهگیری که در بالا به آن اشاره کردیم؛ باشید. قفسه‌ها و کابینت‌ها را باید ‌با احتیاط باز کنید چون اشیای موجود در آن‌ها ممکن است سقوط کنند. از ‌نزدیک ‌شدن به نواحی آسیب‌دیده دوری کنید مگر آنکه ‌پلیس، ماموران آتش نشانی یا سازمان‌های امدادی به کمک شما نیاز داشته باشند. از طریق رادیو یا تلویزیون یا شبکه‌های اجتماعی رسمی و معتبر، اخبار و اطلاعات موثق و دستورالعمل‌های مربوط به اقدامات اضطراری را کسب کنید. اگر فرد مصدومی در اطراف شما هست و شما دوره کمک‌های اولیه را گذرانده‌اید، با رعایت اصول ایمنی، به او کمک کنید. نهایت احتیاط را بعد از وقوع زلزله، برای تمیز کردن ساختمان‌ها داشته باشید. هرگز سعی نکنید خودتان آوارهای سنگین را جا به جا کنید. در صورتی که به هر دلیلی از منزل خارج می شوید، شیر اصلی گاز و آب را ببندید.

منبع
isna.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا