بیماری های مفصلی

بورسیت شانه چیست و چگونه درمان می‌شود؟

اگر برای شما هم این سؤال به وجود آمده که بورسیت شانه چیست باید بگوییم بورسیت شانه یک التهاب دردناک در مفصل شانه است و زمانی رخ می‌دهد که مایع اضافی در بورس، بالشتک بین استخوان‌ها و بافت مفاصل جمع شود. در حقیقت بورسیت به التهاب بورس اشاره دارد و بورس‌ها کیسه‌های کوچک پر از مایعی هستند که در نزدیکی مفاصل یافت می‌شوند. آن‌ها به‌عنوان یک بالشتک بین قسمت‌های متحرک در مفصل عمل می‌کنند تا ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و تاندون‌ها را از مالش به یکدیگر باز دارند.

هنگامی که بورس شانه تحریک می‌شود، ملتهب شده و اندازه آن بزرگ می‌شود. این بدان معنا است که فضای کمتری در شانه برای حرکت عضلات و تاندون‌ها وجود دارد که می‌تواند موجب درد و عدم حرکت در شانه شود. در ادامه به سؤال بورسیت شانه چیست و دلایل و روش‌های درمان آن پاسخ خواهیم داد. همراه ما در ژین طب باشید.

انواع بورسیت شانه

انواع بورسیت شانه | ژین طب

انواع مختلفی از بورسیت شانه وجود دارد که می‌تواند موجب درد و محدودیت حرکتی شود. آشنایی با انواع بورسیت شانه بر اساس علائم، به ما در انجام روش درمان و زمان بهبودی کمک خواهد کرد. در این قسمت با انواع بورسیت شانه آشنا می‌شویم.

حاد: این نوع بورسیت به طور ناگهانی، اغلب در اثر تصادف یا جراحت ایجاد می‌شود و لمس یا حرکت‌دادن شانه موجب درد خواهد شد.

مزمن: صدمات مکرر یا حوادث مکرر بورسیت حاد می‌تواند موجب بورسیت مزمن شانه شود. این شایع‌ترین نوع بورسیت شانه بوده و ممکن است دوره‌هایی بدون علائم داشته باشید و سپس علائم تشدید شوند (بازگشت علائم) که چندین ماه طول بکشد. با گذشت زمان، این التهاب مداوم می‌تواند موجب ضعف بازو و شانه شده و به دردهای نواحی دیگر همانند گردن یا آرنج هم منجر شود.

عفونی (عفونی‌کننده): در موارد نادر، عفونت‌های باکتریایی همانند عفونت‌های استاف منجر به بورسیت عفونی (سپتیک) شانه می‌شود. شانه ممکن است قرمز یا بنفش به نظر برسد و به هنگام لمس، گرم احساس شود. در این مورد نادر، ممکن است تب داشته باشید و درد شدید در ناحیه شانه را تجربه کنید.

علائم بورسیت شانه

در اغلب موارد یک آسیب اولیه موجب شروع التهاب شده و پس از آن، مشکل می‌تواند به وضعیت بدتری تبدیل شود. این التهاب موجب ضخیم‌شدن تاندون‌ها و بورس می‌شود. سپس ضخیم‌شدن فضای بیشتری را اشغال می‌کند و حتی بیشتر روی تاندون‌ها و بورس فشار می‌آورد. این وضعیت منجر به التهاب بیشتر و ضخیم‌شدن بیشتر تاندون‌ها و بورس خواهد شد. درصورتی‌که بورسیت شانه داشته باشید، برخی حرکات شانه و تاندون موجب درد و ناراحتی قابل‌توجهی شده که می‌تواند بر اساس نوع آسیب متفاوت باشد. بااین‌حال، علائم اصلی بورسیت شانه عبارت‌اند از:

 1. درد در اطراف بیرون یا نوک شانه
 2. درد هنگام لمس شانه
 3. کاهش دامنه حرکتی در مفصل شانه
 4. تورم و قرمزی اطراف شانه
 5. درد شانه هنگام بالابردن بازو همانند تمیزکردن قفسه‌ها یا شستن موها

بیشتر بدانید: شایع‌ترین علل صدا دادن مفصل شانه و درمان آن

درد ممکن است در شب بدتر شود، به‌خصوص زمانی که روی شانه آسیب‌دیده دراز بکشید. همچنین احتمال دارد به دلیل ثابت نگه‌داشتن زیاد شانه بدتر شود. بورسیت شانه در بورس ساب آکرومیال شایع بوده که یک بورس بزرگ در نوک شانه است و هنگامی که بازو بالای سر بلند می‌شود به حرکت نرم آن کمک می‌کند. در‌صورتی‌که علائم فوق با تب همراه باشد، بورس ممکن است عفونی شود که به آن بورسیت سپتیک می‌گویند و پزشک باید وضعیت را بررسی کند.

علت و عوامل خطر بورسیت شانه

علت بورسیت شانه | ژین طب

بورسیت بیشتر شانه را درگیر می‌کند، اما می‌تواند در هر مفصلی ایجاد شود. اما شایع‌ترین علت بورسیت شانه چیست؟ حرکت مکرر یا استفاده بیش از حد از مفصل شانه است، البته صدمات فیزیکی همانند تصادف یا سقوط هم می‌توانند موجب بورسیت شوند. انجام کارهایی که فشار مکرر بر شانه وارد می‌کنند، همانند بیسبال، تنیس، بافتنی و تمرین با وزنه، ممکن است موجب بورسیت شوند. در ادامه مقاله بورسیت شانه چیست شما را با عوامل خطر این وضعیت آشنا می‌کنیم.

هر کسی ممکن است به بورسیت شانه مبتلا شود، اما متخصصان و ورزشکاران خاصی که حرکات تکراری شانه را زیاد انجام می‌دهند بیشتر در معرض این مشکل هستند. آن‌ها شامل نقاشان، نجاران، سازندگان و افرادی می‌شود که فوتبال می‌کنند. به‌طور‌کلی، در صورت داشتن موارد زیر ممکن است بیشتر مستعد بورسیت شانه باشید:

 • آرتریت یا نقرس
 • دیابت
 • بیماری کلیوی یا اورمی (تجمع مواد زائد در خون)
 • روماتیسم مفصلی
 • بیماری تیروئید

بیشتر بدانید: شانه منجمد؛ نشانه هایی ناخوشایند برای شانه ها

روش‌های تشخیص بورسیت شانه چیست؟

هنگام تشخیص بورسیت شانه، پزشک ممکن است در مورد عوامل خطر، از جمله سابقه پزشکی، حرفه و فعالیت‌ها از شما سؤال کند و آزمایش‌های تشخیصی شامل موارد زیر است:

معاینات فیزیکی: پزشک اغلب می‌تواند بورسیت را از طریق آزمایش محل درد، قدرت عضلانی و دامنه حرکت فعلی در مفصل شانه تشخیص دهد.

رادیوگرافی: اشعه ایکس به خود بورس نگاه نمی‌کند، اما می‌توان از آن برای رد آسیب استخوان یا آرتریت به‌عنوان دلایل احتمالی درد شانه استفاده کرد. این موضوع می‌تواند برای انتخاب نوع درمان مناسب بسیار مهم باشد.

ام‌آر‌آی: این روش تشخیص هرگونه التهاب در بورس یا هر گونه آسیب به استخوان و بافت اطراف را نشان می‌دهد.

آزمایش مایعات: در این روش می‌توان مایع را از بورس گرفته و برای رد عفونت آزمایش کرد. این فرایند آسپیراسیون نامیده می‌شود.

درمان بورسیت شانه

درمان بورسیت شانه با یخ | ژین طب

بورسیت شانه در خانه یا توسط پزشک قابل‌درمان است و علائم اغلب با استفاده از روش RICE (استراحت، یخ، فشرده‌سازی و ارتفاع) از بین می‌روند. در حالت کلی، درمان‌های زیر ممکن است به بورسیت شانه کمک کنند:

داروهای ضدالتهاب: آسپرین یا ایبوپروفن می‌تواند تورم و ناراحتی شانه را کاهش دهد.

استراحت: کاهش حرکات شانه می‌تواند از تحریک بیشتر بورسیت جلوگیری کند و به آن زمان کافی برای بهبودی بدهد. از طرفی بریس شانه هم ممکن است کمک‌کننده باشد. علاوه بر استراحت، برخی تمرینات ملایم شانه می‌تواند از سفت‌شدن مفصل جلوگیری کند.

کیسه یخ: هنگامی که آسیب یا استفاده بیش از حد شانه موجب بورسیت می‌شود، کیسه یخ در 5 روز اول بسیار کمک‌کننده است. برای کاهش درد و تورم، کیسه یخ را 15 تا 20 دقیقه در فواصل زمانی 4 تا 6 ساعته بر روی ناحیه موردنظر قرار دهید.

بیشتر بدانید: پی آر پی شانه؛ همه چيز درباره نوين‌ترين درمان غير تهاجمي شانه

تزریق استروئید: در صورت تداوم علائم، پزشک می‌تواند کورتیکواستروئیدها را در داخل یا اطراف بورس تزریق کند. انجام این کار موجب کاهش تورم و ناراحتی می‌شود. توجه داشته باشید که اثرات ممکن است موقتی باشد، اما درمان احتمال دارد چندین بار تکرار شود.

جراحی: وقتی بورسیت شانه طولانی‌مدت باشد و پس از 6 تا 12 ماه به درمان پاسخ ندهد، ممکن است جراحی به‌عنوان گزینه نهایی پیشنهاد شود. جراحی می‌تواند آسیب را ترمیم کند و فشار موجود در بورس را کاهش دهد.

تمرینات لازم برای بهبود بورسیت شانه

شاید برای شما سوال باشد که بهترین  تمرین برای درمان بورسیت شانه چیست؟ هنگامی که درد شروع به ازبین‌رفتن کرد، برخی از تمرینات تقویتی ملایم می‌تواند به تسریع بهبودی کمک کند. انجام تمرینات روزانه ممکن است شانه را فعال نگه دارد، بدون اینکه فشار زیادی به مفصل شانه وارد شود. تمرینات رایج برای سرعت‌بخشیدن به روند بهبود بورسیت شانه شامل موارد زیر است:

چرخش شانه

 • صاف بایستید و شانه‌ها را به سمت گوش‌ها بالا بیاورید. 5 ثانیه نگه دارید.
 • تیغه‌های شانه را پشت سر به هم فشار دهید. 5 ثانیه نگه دارید.
 • تیغه‌های شانه را به سمت پایین به سمت پاشنه‌ها بکشید. 5 ثانیه نگه دارید.
 • این کار را 10 مرتبه تکرار کنید.

پرس درب

 • در یک در باز، صاف بایستید.
 • بازوی آسیب‌دیده را بگیرید و آرنج را 90 درجه خم کنید و دست خود را در مقابل خود قرار دهید، انگار می‌خواهید با کسی دست بدهید.
 • پشت دست را به چارچوب در فشار دهید و 5 ثانیه نگه دارید.
 • این کار را 15 مرتبه تکرار کنید.

بیشتر بدانید: جراحی تعویض مفصل شانه: بایدها و نبایدها

بالابرهای چوبی

 • یک چوب یا دسته جاروبرقی را بردارید.
 • عمودی بایستید و آن را در دو دست خود طوری نگه دارید که کف دست‌ها روبه‌پایین باشد.
 • درحالی‌که بازوها را صاف نگه داشته‌اید، چوب را به‌آرامی بالای سر ببرید.
 • 5 ثانیه نگه دارید و به آرامی بازوها را پایین بیاورید.
 • این کار را 10 مرتبه تکرار کنید.

زمان بهبودی بورسیت شانه

هنگامی که بورسیت شانه به دلیل آسیب فیزیکی ایجاد شود، می‌توان ظرف چند روز آن را درمان کرد. اگر بورسیت ناشی از حرکات مکرر شانه باشد، زمان بهبودی طولانی‌تر است و احتمال دارد چند هفته یا بیشتر طول بکشد تا بهبودی حاصل شود. در صورت وجود سایر مشکلات شانه، از جمله التهاب تاندون یا مشکلات استخوان، بورسیت شانه ممکن است بهبود یابد. بورسیت زمانی می‌تواند مزمن باشد که به دلیل شرایط پزشکی، به‌ویژه آرتریت روماتوئید رخ دهد.

بهترین روش جلوگیری از بورسیت شانه چیست؟

کلید پیشگیری از بورسیت شانه، کاهش فشار روی مفصل شانه است، اما به‌طورکلی استراتژی‌های پیشگیری زیر می‌تواند کمک‌کننده باشد:

 • گرم‌کردن و کشش شانه قبل از ورزش یا استفاده مکرر از مفصل شانه
 • تقویت عضلات شانه با استفاده از تمرینات ملایم
 • استراحت مکرر هنگام استفاده مکرر از شانه
 • بهبود وضعیت بدن برای فعال نگه‌داشتن عضلات شانه و کاهش فشار مفاصل

پرسش‌های شما در خصوص عوارض بورسیت شانه چیست؟

عوارض بورسیت شانه چیست؟

بورسیت مزمن شانه می‌تواند به بورس آسیب برساند و با گذشت زمان، این وضعیت ممکن است بر تحرک شانه هم تأثیر بگذارد. از طرفی اگر علت ایجاد بورسیت، عفونت باشد، ممکن است به اندام‌های دیگر بدن هم سرایت کند و خطرناک باشد.

آیا سن در ابتلا به بورسیت شانه مؤثر است؟

بروز این عارضه در همه سنین امکان‌پذیر است، اما به‌طورکلی افراد بالای 40 سال بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بورسیت شانه قرار دارند.

درمان بورسیت شانه چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان درمان بورسیت شانه برای هر فرد متفاوت است، اما در حالت کلی با پیروی از دستورات پزشک و فیزیوتراپی حدود 2 هفته تا 2 ماه زمان لازم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا