دسته‌بندی نشده

بهترین قرص برای درد مفاصل چیست؟

افرادی که در زمان انجام فعالیت‌های روزانه و ساده‌ای مانند بلند شدن، نشستن یا بالا رفتن از پله‌ها دچار سفتی و درد می‌شوند، به آرتریت مفصلی مبتلا هستند. این بیماری در افرادی که در ورزش‌های حرفه‌ای فعالیت دارند، اشخاص مسن و کسانی که مبتلابه اضافه‌وزن هستند، شیوع بیشتری دارد. آرتریت مفاصل نه‌تنها انجام فعالیت‌ها را دشوار می‌کند؛ بلکه باعث بروز درد در نواحی می‌شود که مفصل آسیب‌دیده دارند. داروها راهی برای از بین بردن درد هستند و شناخت بهترین قرص برای درد مفاصل برای بیماران مبتلابه آرتریت مهم است.

آرتریت به‌معنای التهاب و تورم مفاصل است و بیماری‌های مربوط به تخریب، ساییدگی یا از بین رفتن بافت مفاصل با نام آرتریت شناخته می‌شوند. آنچه بیماران مبتلابه آرتریت از آن گلایه دارند، درد طاقت‌فرسایی است که باعث ناتوانی در انجام کارها یا تحمل وزن می‌شود. نوع درد آرتریت از فردی به فرد دیگر متغیر است و با در نظر گرفتن علت بروز آرتریت و شدت درد، بهترین دارو برای درد مفاصل انتخاب می‌شود.

برخی از داروهای مفید برای درمان درد آرتریت در گروه ویتامین‌ها قرار دارند و با تقویت استخوان‌ها و عضلاتی که اطراف مفصل قرار می‌گیرند، فشار را از روی فصل آسیب‌دیده برمی‌دارند. بعضی دیگر از داروهای مفید، مسکن‌ها و کاهش‌دهنده‌های التهاب هستند که با از بین بردن سفتی و درد، انجام حرکت و فعالیت را آسان می‌کنند. برای اینکه بیشتر با داروهای مفید برای درمان درد در نواحی دارای مفصل آشنا شوید، با این مطلب از سایت ژین طب همراه باشید.

انتخاب بهترین قرص برای درد مفاصل و کاهش التهاب یا تورم در ناحیه آسیب‌دیده

انتخاب بهترین قرص برای درد مفاصل و کاهش التهاب یا تورم در ناحیه آسیب‌دیده | ژین طب

به‌طورمعمول بیمارانی که به مشکلات مفصلی و آرتریت مبتلا هستند، بیش از هر چیز از دردهای شدید و تورم گلایه دارند. برای رهایی از این مشکل داروهای موضعی یا قرص‌های ضدالتهاب (NSAIDs) به بیماران توصیه می‌شوند که برای کاهش دادن تورم، التهاب و درد در ناحیه مفاصل آسیب‌دیده مناسب هستند. بیشتر این داروها بدون نسخه پزشک قابل تهیه خواهند بود؛‌ اما بهتر است پیش از مصرف هرگونه دارو با متخصص مشورت کنید تا با مصرف دوز مناسب، تأثیربخشی داروها را افزایش دهید.

حتی اگر بهترین قرص برای درد مفاصل را یافتید،‌ استفاده از آن بدون تجویز پزشک فقط برای دو هفته مجاز است و مصرف طولانی‌مدت احتمال بروز انواع عارضه و آسیب را افزایش می‌دهد. توجه داشته باشید که تمامی داروها دارای عوارض ناخواسته‌ای هستند که در برخی شرایط و برای بعضی افراد بروز پیدا می‌کند. هر زمان قصد استفاده از دارویی را دارید، عوارض جانبی احتمالی آن را بررسی کنید و در صورت بروز هر عارضه، مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید. در جدول زیر شناخته‌شده‌ترین داروهای کاهش‌دهنده التهاب و تسکین‌دهنده درد به‌همراه عوارض جانبی که احتمال بروز آن‌ها وجود دارد، آورده شده‌اند.

بیشتر بدانید: وظیفه مفصل در بدن چیست؟ انواع مفصل را بشناسیم

نام عمومی دارو

نام برند

اثرات جانبی

ناپروکسن (Naproxen)

آناپروکس (Anaprox)/ الو (Aleve)

1.    یبوست

2.    گاز

3.    تشنگی بیش‌ازحد

4.    سردرد

5.    سرگیجه

6.    خواب‌آلودگی

7.    مشکل در خواب

8.    سوزش یا سوزن سوزن شدن اندام‌ها

9.    مشکلات شنوایی یا زنگ زدن گوش

10. علائم سرماخوردگی مانند تب یا بدن‌درد

ایبوپروفن (Ibuprofen)

موترین (Motrin)/ ادویل (Advil)

1.    مشکلات شنوایی یا زنگ زدن گوش

2.    یبوست یا اسهال

3.    نفخ یا گاز

4.    پرخاشگری

5.    سرگیجه

استامینوفن (Acetaminophen)

تیلنول (Tylenol)

1.    کهیر و بثورات پوستی

2.    حالت تهوع

3.    سردرد

ژل دیکلوفناک موضعی (Diclofenac topical)

ولتارن (Voltaren)/ پنسید (Pennsaid)/ فلکتور (Flector)

1.    تحریک و التهابات پوستی

2.    بی‌حسی، سوزش یا مورمور شدن دست و پا

3.    گاز یا نفخ

4.    درد معده

5.    سرگیجه

6.    یبوست

مصرف قویترین داروی ضد التهاب مفاصل با تجویز پزشک و تهیه نسخه

گاهی بهترین قرص برای درد مفاصل باید توسط پزشک تجویز شود؛ زیرا برخی داروها به دلیل تأثیرات قوی و ریسک مصرف، بدون نسخه و تجویز پزشک عرضه نمی‌شوند. در شرایطی که التهاب یا درد شدید باشد، داروهای خوراکی یا موضعی مؤثر نیستند و برای رهایی از درد باید به سراغ داروهای تزریقی بروید که فقط با نسخه پزشک عرضه می‌شوند. در جدول زیر چند مورد از رایج‌ترین داروهای تزریقی تسکین‌دهنده درد و التهاب آورده شده‌اند.

بیشتر بدانید: قرص کلسیم معجزه‌ای برای سلامت استخوان‌ها

نام عمومی دارو

نام برند

اثرات جانبی

ترامادول (Tramadol)

کانزیپ (ConZip)/ الترام (Ultram)

1.    خواب‌آلودگی

2.    پرخاشگری و عصبی بودن

3.    لرزش غیرارادی

4.    خشکی دهان

5.    سوءهاضمه

6.    سوزش سر معده

7.    سردرد

8.    تغییرات خلق‌وخو

هیدروکورتیزون (Hydrocortisone)

آ – هیدرو کورت (A-Hydrocort)

1.    عفونت

2.    افزایش درد در 24 ساعت اول بعد از تزریق

3.    واکنش در محل تزریق

تریامسینولون (Triamcinolone)

کنالوگ (Kenalog-IV)

متیل پردتیزولون (Methylprednisolone)

آ – مترد (A-Methapred)

مقدار مجاز مصرف بهترین قرص ضد التهاب برای مفاصل

مقدار مجاز مصرف بهترین قرص ضد التهاب برای مفاصل | ژین طب

در شرایطی که بهترین و قویترین داروی ضد التهاب مفاصل زیر نظر متخصص برای شما تجویز می‌شود، دوز مجاز برای مصرف یا تزریق دارو توسط پزشک تعیین خواهد شد. اگر از داروهای بدون نسخه استفاده می‌کنید، باید مصرف کاهش‌دهنده التهاب را به حداقل برسانید؛ بنابراین فقط در شرایطی که درد برای شما غیرقابل‌تحمل است، از مسکن استفاده کنید. جدول زیر دوز مجاز برای هر داروی ضدالتهاب را به شما نشان می‌دهد. درصورتی‌که به سقف مجاز مصرف قرص رسیده‌اید، به‌هیچ‌وجه از آن عبور نکنید و برای تسکین درد به سراغ کمک‌های پزشکی یا راه‌های جایگزین مانند ورزش و ماساژ بروید.

نام دارو

دوز مجاز مصرف روزانه بزرگسالان

ناپروکسن

500 تا 1000 میلی‌گرم (2 بار در روز و هر بار 250 تا 500 میلی‌گرم)

ایبوپروفن

800 تا 1200 میلی‌گرم (3 بار در روز و هر بار 200 تا 400 میلی‌گرم)

استامینوفن

3 تا 4 گرم (1000 میلی‌گرم هر 6 تا 8 ساعت یا 650 میلی‌گرم هر 4 تا 6 ساعت)

اگر قصد دارید از ژل موضعی دیکلوفناک به‌عنوان جایگزین بهترین قرص برای درد مفاصل استفاده کنید، در بازه‌های زمانی 4، 6 یا 8 ساعته مقدار مناسبی از ژل را روی موضع درد بمالید، برای چند دقیقه تا جذب تقریبی ژل ناحیه دردمند را ماساژ دهید و در آخر برای اثرگذاری بیشتر از کش‌ها یا بانداژهای طبی برای گرم و کم‌حرکت نگه‌داشتن موضع درد کمک بگیرید.

ویتامین‌ها یا کاهش‌دهنده‌های التهاب؟ آیا می‌توانیم ویتامین‌ها را جایگزین ضدالتهاب‌ها کنیم؟

داروهای کاهش‌دهنده درد و التهاب برای افرادی مبتلابه آرتریت الزامی هستند و تحمل بیماری را آسان‌تر می‌کنند. این داروها باید زیر نظر پزشک متخصص و در دوزهای مشخص مصرف شوند تا بهترین نتیجه را داشته باشند. در کنار داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی با کمک به استخوان‌سازی، سرعت پیشرفت بیماری آرتریت را آهسته می‌کنند و در شرایطی که بیماری در مراحل اولیه باشد، منجر به درمان کامل آرتروز می‌شوند؛ اما هیچ‌گاه نمی‌توانند جایگزینی برای ضدالتهاب‌ها باشند و درد یا تورم را تسکین دهند.

در این مطلب از سایت ژین طب ما به معرفی بهترین قرص برای درد مفاصل پرداختیم و شرایط مصرف هر دارو را مطرح کرده‌ایم. توجه داشته باشید که مصرف دارو برای درمان درد مفصل کافی نیست و شما باید سبک زندگی خودتان را اصلاح کنید و از انجام فعالیت‌های مضر برای مفاصل پرهیز کنید. همین‌طور اضافه کردن یک برنامه ورزشی اصولی و مناسب به شما کمک می‌کند که با تقویت عضلات و استخوان‌ها، فشار روی مفاصل را کاهش دهید و سرعت بهبودی را بالاتر ببرید. برخی برنامه‌های ورزشی هستند که زیر نظر فیزیوتراپ‌ها و با هدف بهبود شرایط مفاصل آسیب‌دیده طراحی می‌شوند و به‌طورمعمول با نام ورزش‌های آرتروز شهرت دارند.

بیشتر بدانید: آشنایی با 7 فواید ویتامین D3؛ از تقویت استخوان‌ها تا بهبود عملکرد مغز

برای اینکه بهترین دارو را انتخاب کنید، مناسب‌ترین برنامه ورزشی را داشته باشید یا از یک رژیم غذایی مناسب بهره ببرید، باید دلیل اصلی بروز درد مفصل را پیدا کنید. متخصصان با استفاده از اشعه ایکس یا سایر روش‌های مناسب برای بررسی وضعیت مفاصل، علت بیماری شما را شناسایی و متناسب با آن، روش‌های درمانی کارآمد را معرفی می‌کنند. آیا شما هم تجربه درد مفصل داشته‌اید؟ تشخیص پزشک برای علت بروز دردهای مفصلی در شما چه بود؟ کدام داروی موجود در این مطلب برای مهار درد و قرارگیری در مسیر درمان بیماری پیش بروید؟

سؤالات متداول در مورد بهترین قرص بریا درد مفاصل بدن

آیا قرص‌های مفاصل واقعاً مفید هستند؟

میزان اثرگذاری داروهای مفاصل به شدت بیماری فرد و دوز داروی مصرفی وابسته خواهد بود. در برخی شرایط دارو به‌تنهایی تأثیر زیادی ندارد و برای نتیجه‌گیری بیشتر باید از ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی استفاده شود. تغییر سبک زندگی و داشتن یک رژیم غذایی متعادل از دیگر الزامات در مسیر درمان دردهای مفصلی به‌شمار می‌روند.

بهترین ویتامین برای استخوان‌ها و مفاصل چیست؟

استخوان‌ها و مفاصل برای مقاوم بودن به مواد معدنی کلسیم و منیزیم نیاز دارند و وجود این مواد در رژیم غذایی متعادل لازم است. ویتامین‌های D، K و B12 از دیگر مواد موردنیاز برای سلامت استخوان‌ها و مفاصل هستند. درصورتی‌که بدن شما نمی‌تواند ویتامین‌ها و مواد معدنی را از خوراکی‌ها و رژیم روزانه دریافت کند، باید از مکمل‌های خوراکی و قرص‌های ویتامین کمک بگیرید.

بهترین قرص برای درد مفاصل چیست؟

استامینوفن، ایبوپروفن یاناپروکسن سدیم مسکن‌های بدون نسخه‌ای هستند که برای تسکین درد مفاصل مورداستفاده قرار می‌گیرند. این مسکن‌ها با کاهش التهاب مفاصل یا عضلات پیرامون آن‌ها، درد را کاهش می‌دهند و به شما برای انجام ساده‌تر فعالیت‌های روزانه کمک می‌کنند.

منبع
arthritis

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا