بیماری های مفصلی

رگ به رگ شدن پا؛ درگیری رباط‌ها و اختلال در فعالیت‌های روزانه

رگ به رگ شدن پا ممکن است هر زمانی رخ دهد. هنگام ورزش، راه رفتن یا حتی زمان خواب ممکن است به اصطلاح پایتان بگیرد. وقتی رباط‌ها کشیده می‌شود یا پاره می‌شوند می‌گویند آن قسمت رگ به رگ شده است. رباط‌ها در واقع اصلاحگر حرکات مفاصلند و نمی‌گذارند مفاصل کارهای غیر استاندارد انجام دهند. رگ به رگ شدن ممکن است در نواحی مختلف پا رخ دهد. رگ به رگ شدن ران، رگ به رگ شدن انگشتان، رگ به رگ شدن کف پا از جمله این عوارضی است که ممکن است پیش بیاید. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب درباره رگ به رگ شدن پا و درمان آن با شما سخن می گوییم.

علت رگ به رگ شدن پا؛ چرا رباط ها کشیده می‌‍شوند؟

وقتی رباط بیش از حد کشیده  یا پاره شود، رگ به رگ شدن اتفاق افتاده است. به این ترتیب فشار زیادی روی مفصل خواهد بود. چون در این حالت عظلات درگیرند و کمتر از مفصل محافظت خواهند کرد. این حالت دلایلی دارد. مثلا کفش های نامناسب ممکن است علت رگ به رگ شدن‌های پا باشد. گاهی هم  افراد برای تفریح به ورزش‌هایی مثل فوتبال و والیبال خانوادگی می‌پردازند و بدون اینکه بدنشان را گرم کنند حرکات پرشی و جهشی انجام می‌دهند.

پس از مدتی ناگهان با درد در قسمت‌های گوناگون پا مواجه می‌شوند و علائم رگ به رگ شدن بروز می‌کند. استفاده از وسایل ورزشی غیر استانداد هم ممکن است دلیل دیگری برای رگ به رگ شدن باشد.

علائم رگ به رگ شدن؛ کشیدگی یا پارگی

گ به رگ شدن پا و ورزش  | ژین طب

به طور کلی رگ به رگ شدن در هر کجای پا که رخ دهد علائمی تقریبا مشابه خواهد داشت. به طور کلی شما در اطراف مفصل آسیب دیده درد را حس خواهید کرد. تورم  و کبودی نیز هم یکی از نمودهای شایع رگ به رگ شدن در  هر ناحیه از پاست. افرادی که پایشان رگ به رگ شده دچار اسپاسم عضلانی می‌شوند و دامنه حرکتی آن‌ها تا حد زیادی کاهش می یابد. به گونه‌ای که گاهی به هیچ عنوان نمی‌توانند محل رگ به رگ شده را حرکت دهند.

تفاوت کشیده شدن عضلات با رگ به رگ شدن

باید توجه داشت که اغلب این دو عبارت با هم به کار می‌روند، درحالی که در ماهیت با هم متفاوتند. در نگاه نخست نمی توان قطعا گفت عارضه پیش آمده کشیدگی است یا رگ به رگ شدن. اما علائمی وجود دارد که راهنمای خوبی برایمان خواهد بود. مثلا اگر محل رگ به رگ کبود باشد، احتمال زیاد رگ به رگ شدن اتفاق افتاده است، حال اینکه هنگام کشیدگی اسپاسم عضلانی اتفاق می افتد و دامنه حرکتی فرد را دچار مشکل خواهد کرد.

رگ به  رگ شدن کف پا

کف پا یکی از پرکارترین بخش‌های پاست که طبعا در معرض چالش‌های بیشتری نیز قرار دارد. این بخش از رباط‌ها و تاندون‌های بیشتری تشکیل شده است. گاهی با کشیدگی رباط‌های کف پا مواجه می‌شویم که با دردی شدید همراه است. ورزشکاران اغلب به دلیل افتادن و از دست دادن تعادل  دچار رگ به رگ شدن کف پا می‌شوند.

درمان رگ به رگ شدن کف پا

احتمالا رگ به رگ شدن در کف پا با تورم همراه خواهد بود. پس بهترین راه درمانی در این مواقع استراحت و حرکت ندادن کف پا است. برای کاهش تورم از یخ استفاده نمایید. بستن محل آسیب دیده  با یک باند کشی بسیار موثر است.بالا نگه داشتن ناحیه آسیب دیده نیز در تسکین درد و درمان موثر است. یادتان باشد در رگ به رگ شدن ها ی شدید که احتمال خونریزی های زیاد وجود  دارد حتما به پزشک مراجعه نمایید.

رگ به رگ شدن مچ پا

آسیب به نوارهای بافتی سفت یعنی رباط‌ها  که استخوان پا و ساق را به هم متصل کرده‌اند، سبب رگ به رگ شدن مچ خواهد شد. پیچ خوردن و حرکات ناگهانی سبب می‌ شود مچ از حالت طبیعی خود خارج گردد. این حالت در هر سنی ممکن است به سراغتان بیاید. پزشک ممکن است برای تعین دقیق علت کبودی و تورم، آزمایش‌هایی را تجویز نماید.

این آسیب در مچ دلایل گوناگونی دارد که می‌توان این موارد را برشمرد: انجام غلط حرکات ورزشی، فرسودگی عضلات و رباط‌ها، گرم نکردن اندام‌ها قبل از ورزش، اضافه وزن، زنان  ورزشکار بالای 30 سال، مردان ورزشکار سن 15 تا 24 سال، کفش نامناسب.

درمان رگ به رگ شدن مچ پا

برای رگ به رگ شدن مچ پا پس از تشخیص درمان‌های گوناگونی تجویز خواهد شد. نخستین اقدام استفاده از باندهای کشی است. اگر در حرکت احساس درد دارید از عصا استفاده کنید. هنگام نشستن و خوابیدن هم بالشتکی زیر مچ پایتان بگذارید.

داروهای کنترل درد مانند ایبوبروفن و استامینوفن در کنترل درد موثر است. ماساژ درمانی یکی از راه‌هایی است که سه روز پس از گذشت حادثه باید آغاز شود. روش‌های دیگری نیز در این میان وجود دارد که در صورت شدت گرفتن درد بایستی از آن‌ها بهره برد. اوزون درمانی، شاک ویو تراپی، لیزر درمانی و ورزش، از این دست درمان‌های تخصصی است.

رگ به رگ شدن  ران پا

گاهی به دلیل پیچ خوردن مفصل ران یا کشیده شدن رباط‌ها و پاره شدنشان  رگ به رگ شدگی در محل مفصل ران رخ می‌دهد. این حالت ممکن است با انقباض در محل ران همراه باشد. وقتی سن بالا می‌رود و همینطور فرد به حرکات ناگهانی دست می‌زند و بدون گرم کردن، ورزش‌های پر حرکت انجام می‌دهد ممکن است ران رگ به رگ شود و فعالیت های روزانه را مختل نماید.

البته گاهی آرتروزها هم ممکن است عامل رگ به رگ شدن  ران شوند. رگ به رگ شدن در مفصل ران نیز ممکن است درجات گوناگونی از خفیف تا شدید داشته باشد. در نوع درجه سه، رگ به رگ شدن شدید است و با پارگی رباط‌­ها همراه می‌شود.

درمان رگ به رگ شدن ران پا

 در این زمینه نیز می‌توانید از مسکن‌ها برای کاستن از درد استفاده کنید. استفاده از کمپرس هم به کاهش درد مربوط به رگ به رگ شدن ران کمک خواهد کرد. البته قوی کردن عضلات پا بهترین راه پیشگیری است. حرکات ملایم کششی هم یک درمان ورزشی مناسب به شمار می‌رود.

درمان رگ به رگ شدن پا درخانه 

رگ به رگ شدن پا  و بانداژ | ژین طب

رگ  به رگ شدن پا با درد‌های گاه غیر قابل تحمل همراه است. این دردها را باید تسکین دهید اما در واقع نمی‌توان به خود درمانی در زمینه رگ به رگ شدن پا اقدام کرد. اما شما می‌توانید از پمادهای آرامش بخش مانند پیروکسیکام استفاده کنید و و حرکات ورزشی توصیه شده را با احتیاط انجام دهید. هنگام استراحت وزنتان را روی محل آسیب دیده نیاندازید تا به مرور کشیدگی ها برطرف شود.

در زمینه رگ به رگ شدن پا چه سوالاتی برایتان پیش می‌آید؟

آیا برای رگ به رگ شدن پا آمپول تجویز می شود؟

از آنجا که رگ به رگ شدن با درد همراه است آمپئول های ضد درد  مانند کتورولاک تجویز خواهد شد.

آیا رگ به رگ شدن به سن مربوط است؟

 بر اساس  ساختار بدنی زنان ورزشکار بالای 30 سال و مردان ورزشکار در سنین 15 تا 24 سال بیشتر در معرض رگ به رگ شدگی هستند.

رگ به رگ شدن در کدام قسمت های پا دیده می شود؟

رگ به رگ شدن انگشتان پا، زانو، روی پا نیز شایع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا