بیماری های مفصلی

بهترین روغن برای دیسک کمر؛ با کمر درد خداحافظی کنید

درد دیسک کمر از آنجائیکه می تواند به دلیل درگیر کردن عصب سیاتیک به سایر بخش های بدن از جمله باسن، نشیمنگاه و حتی ساق پا انتشار یابد در انجام کارهای روزمره مشکل ایجاد می کند. درست است که راهکارهای مختلفی برای تسکین درد دیسک کمر وجود دارد، اما استفاده از روغن برای دیسک کمر به لحاظ در دسترس بودن گزینه ایده آلی است. اما بهترین روغن برای دیسک کمر چیست؟ روغن سیاه دانه، مر و زنجبیل همگی دارای خواص ضد درد و التهاب هستند که در ادامه این مطلب از ژین طب قصد داریم به بررسی دقیق تر آنها بپردازیم.

آیا دیسک کمر با روغن های گیاهی درمان می شود؟

دیسک کمر به معنای برجستگی، بیرون زدگی و پارگی کیسه های پر از مایع است که بین مهره های ستون فقرات قرار دارند. بسته به اینکه دیسک کمر در چه مرحله ای قرار دارد ممکن است استعمال روغن ها موثر واقع شود. مصرف روغن های گیاهی از 2 طریق افزایش گردش خون و دارا بودن خواص ضدالتهابی موجود در خود روغن منجر به تسکین کمر درد خواهد شد.

نحوه اثربخشی روغن ها در تسکین درد دیسک کمر

افزایش گردش خون در کمر | ژین طب

آسیب دیدگی دیسک کمر یکی از عوامل ایجاد کمر درد در ناحیه پایین کمر است که افراد را فارق از سن و جنسیت مبتلا می کند. درمان های مختلفی برای تسکین درد دیسک کمر وجود دارد؛ استفاده از درمان های خانگی، ورزش، مصرف داروهای ضدالتهاب و بالاخره درمان های کلینیکی برای رفع دیسک کمر همه و همه به سهم خود منجر به تسکین درد دیسک کمر می شوند.

در این بین روغن های گیاهی و مصرف موضعی آنها به دلیل اینکه فاقد عوارض هستند و در دسترس هر فردی قرار دارند می توانند به عنوان یک درمان مکمل مد نظر قرار بگیرند. به طور کلی بهترین روغن برای دیسک کمر از 3 طریق منجر به تسکین درد کمر می شوند:

  • افزایش گردش خون
  • دارا بودن اثرات خنک کنندگی
  • رفع التهاب به دلیل دارا بودن مواد شیمیایی ضدالتهاب

بهترین روغن برای دیسک کمر

وقتی قرار است بهترین روغن برای دیسک کمر را انتخاب کنیم نکاتی وجود دارد که باید مد نظر قرار دهیم. مثلا توجه به ترکیبات شیمیایی خاصی که در هر یک از روغن های طبیعی وجود دارد کاملا ضروری است؛ برخی از انواع روغن ها مثل اکالیپتوس، نعناع فلفلی یا اسطخودوس به دلیل دارا بودن ترکیبات شیمیایی تسکین دهنده درد منجر به رفع انواع دردهای عضلانی و غیرعضلانی می شوند ولی با این حال ممکن است دربرخی از افراد منجر به بروز انواع حساسیت های پوستی شوند. از سوی دیگر از نظر طب سنتی روغن ها دارای طبع گرم و سرد هستند که باید مطابق با نوع بیماری و طبف فرد انتخاب شوند.

به طور کلی بهترین روغن برای دیسک کمر شامل روغن هایی هستند که دارای اثرات ضدالتهابی و ضداسپاسمی هستند. زیرا این دو ویژگی سبب تسکین موثر درد دیسک کمر می شود که اغلب با گرفتگی و خشکی کمر همراه است.

نعناع فلفلی

نعناع فلفلی که روغن آن از تقطیر برگها و سرگل گیاه نعناع بدست می آید دارای خواص طبیعی تسکین درد است. نعناع فلفلی برای تسکین دردهای عضلانی، سردرد، میگرن و دردهای گوارشی موثر است. نعناع فلفلی علاوه بر تسکین درد دارای اثرات ضدالتهابی است. نعناع فلفلی را می توان بخوبی با اسطوخودوس، اکالیپتوس و ترنج ترکیب کرد و اثرات ضد درد آن را چندین برابر کرد.

روغن چوب صندل

چوب صندل از درخت همیشه سبز تقطیر می شود که دارای خواص ضدالتهاب و ضد اسپاسم است. از سوی دیگر روغن چوب صندل خواص آرام بخش دارد. از این رو استفاده از آن به عنوان روغن برای دیسک کمر و دردهای مرتبط با آن بسیار موثر است. روغن چوب صندل بخوبی با ترنج، نعناع هندی و کندر ترکیب می شود.

روغن زنجبیل

درمان دیسک کمر با روغن زنجبیل | ژین طب

روغن زنجبیل از گیاه زنجبیل تازه استخراج می شود. روغن زنجبیل خواص متعدد درمانی دارد؛ روغن زنجبیل برای ناتوانی و خستگی عالی است، گرم کننده است، گردش خون را تحریک می کند و از همه مهم تر ضدالتهاب است. از این رو مصرف روغن زنجبیل برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید، فیبرومیالوژیا، درد مفاصل، عضلات و همین طور دیسک کمر توصیه می شود.

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس از شاخه و برگ های درخت اکالیپتوس تهیه می شود. روغن اکالیپتوس بیش از هر چیز دارای خواص ضدالتهاب است و رگ های خونی را منقبض می کند. به همین دلیل یکی از انواع بهترین روغن برای دیسک کمر محسوب می شود و اغلب با سایر روغن های مفید در تسکین درد مثل اسطخودوس، کندر و لیمو ترکیب می شود.

روغن کندر

اگرچه روغن کندر به وفور مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما فواید بسیاری برای سلامتی دارد. روغن کندر که اغلب در آروماتراپی مورد استفاده قرار می گیرد باعث کاهش استرس و اضطراب مزمن می شود. از سوی دیگر کندر به دلیل مهار تولید مواد شیمیایی که عامل التهاب هستند، درد و التهاب را از بین می برد. روغن کندر اغلب در کنار روغن مر و به منظور تسکین کمر درد مزمن به کار می رود.

روغن میخک

روغن میخک روغنی گرم و تند است که از جوانه های گل درخت میخک تقطیر می شود. این روغن منجر به رفع تنش عضلانی و اسپاسم عضلات و مفاصل می شود. روغن میخک حاوی اوژنول است. این ماده شیمیایی دارای خواص بی حس کننده و ضد باکتری است.

روغن میخک درصورتیکه دیسک کمر منجر به درگیری عصب سیاتیک شده باشد بسیار مفید است، زیرا خاصیت بی حس کنندگی سبب رفع دردهای عصبی نیز می شود. پس روغن میخک بهترین روغن دیسک کمر در مواقع درگیری عصب سیاتیک است.

روغن مر

روغن مر که بویی تند، چوبی و علفی دارد از صمغ درخت مر استخراج می شود. بدلیل دارا بودن خواص ضدباکتریایی از روغن مر در مصر باستان برای مومیایی کردن اجساد استفاده می شد. این روغن دارای خواص ضدالتهاب و تسکین دهنده دردهای مزمن است.

روغن سیاه دانه برای دیسک کمر

روغن سیاه دانه از گیاه سیاه دانه که بومی اروپای شرقی و آسیای غربی است استخراج می شود. روغن سیاه دانه حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات زیست فعالی است که منجر به کاهش درد و التهاب در بدن می شود. تحقیقات علمی که بر روی خواص روغن سیاه دانه انجام شد نشان می دهد این روغن قادر است دردهای نوروپاتی را نیز درمان کند. سیاه دانه همچنین منجر به کاهش التهاب در بدن می شود.

برای مصرف روغن سیاه دانه به منظور کاهش درد دیسک کمر بهتر است روزی 3 بار، یک قاشق روغن سیاه دانه را که به دمای اتاق رسیده است را روی موضع ریخته و به مدت 20 تا 30 دقیقه ماساژ دهید.

جمع بندی بهترین روغن ها در درمان دیسک کمر

استفاده از روغن های گیاهی در طب سنتی به عنوان یکی از روش های درمان اصلی در کاهش دردهای عضلانی، مفصلی و حتی عصبی نیز شناخته شده اند. اما اینکه این روغن ها تا چه حد می توانند سبب تسکین درد دیسک کمر شوند سوالی است که سعی کردیم در این مطلب به بررسی آن بپردازیم.

به طور کلی ماساژ با روغن های حاوی اثرات ضدالتهاب و تسکین درد مثل سیاه دانه، زنجبیل، اسطخودوس و طیف گسترده ای از روغن های درمانی باعث جذب مواد ضدالتهاب از طریق پوست شده و اثرات تسکین درد خواهند داشت. با این حال در صورت عدم مشاهده تسکین درد، مراجعه به پزشک برای بررسی شدت آسیب دیدگی دیسک کاملا ضروری است.

پرسش و پاسخ در مورد روغن برای دیسک کمر

بهترین روغن برای دیسک کمر چیست؟

روغن سیاه دانه – روغن مر- روغن میخک- روغن صندل – روغن کندر – روغن اکالیپتوس – روغن زنجبیل – روغن زنجبیل – روغن چوب – نعناع فلفلی

آیا روغن سیاه دانه برای دیسک کمر خوب است؟

روغن سیاه دانه سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد شیمیایی ضدالتهاب است و به همین دلیل یکی از بهترین روغن ها برای کاهش درد و التهاب ناشی از دیسک کمر محسوب می شود.

آیا روغن های گیاهی در درمان دیسک کمر موثر هستند؟

بله، بسته به اینکه میزان پیشرفت بیماری دیسک کمر در فرد چقدر است مصرف موضعی روغن های گیاهی که دارای خواض ضدالتهاب و ضد درد هستند در کاهش عوارض بیماری موثر خواهد بود. البته روغن های گیاهی یک درمان مکمل هستند و به هیچ عنوان جایگزین درمان های پزشکی نخواهند بود.

منبع
healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا