تغذیه و سلامت خانواده

خواص گل ختمی؛ همین یگ گل برای بهار سلامتی کافی است

خواص گل ختمی برای کسانی که  درمان با گیاهان دارویی را دنبال می‌کنند، آشناست. ریشه گل ختمی (Althaea officinalis) ، متعلق به خانواده Malvaceae است. این ریشه از فلاونوئیدها، نشاسته، اسیدهای فنولیک و کومارین‌ ها تشکیل شده است. پلی ساکاریدهای موجود در گل ختمی محرک سیستم ایمنی، ضد التهاب، آنتی اکسیدان و نرم کننده هستند. ریشه گل ختمی همچنین به دلیل اثر موسیلاژهای آن ضد سرفه و نرم کننده است. همچنین در موارد سیستیت و اسهال نیز قابل استفاده است.در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب  به بررسی خواص گل ختمی می‌پردازیم.

با گل ختمی و خواص گل ختمی بیشتر آشنا شویم

گیاهی جزو تره پنیرکیان  با گل های رنگارنگ؛ بنفش، صورتی، قرمز، زرد و سفید. Marshmallow plant و Hollyhock گونه‌های گل ختمی به شمار می‌روند که ریشه دومی سفت و چوبی است. باید گفت تمام قسمت‌های گل ختمی خاصیت بسیار دارد. از گل‌ها گرفته تا ریشه و شیره این گل برای آشپزی و مقاصد دارویی مصرف می‌شود. گیاه گل ختمی را از دیرباز برای درمان بیماری‌های گوارشی و تنفسی  و پوستی به کار می‌برند. جالب است بدانید نخستین آب‌‌نبات در فرانسه با مزه گل ختمی تولید شده است. گل ختمی را براساس رنگ و خواصش تقسیم بندی می‌کنند:

  • گل‌های ختمی مردابی: در کنار مرداب ها و جاده ها رشد می‌کنند
  • گل‌های ختمی کوهی: گل‌هایی سفید رنگ دارند که برای رشد مو بسیار موثر هستند
  • گل‌های ختمی باغی: گل‌هایی تزینی که خواص درمانی بسیار دارند. از نوع بنفش رنگ آن به صورت دمنوش استفاده می‌شود
  • گل‌ختمی درختی: درختچه‌هایی تزیینی هستند با گل های قرمز و سفید
  • گل‌ختمی چینی: گل ختمی چینی قرمز را در گلخانه پرورش می‌دهند.

خواص گل ختمی وشیوه درست مصرف

خواص گل ختمی و تصویری از گیاه | ژین طب

گل ختمی را به شیوه‌های گوناگون مصرف می‌کنند و از خواص آن بهره‌مند می‌شوند. برخی افراد این گیاه را به صورت چای دم می‌کنند. برخی نیز دمنوش این گیاه را برای آرامش در برنامه روزانه خود قرار می‌دهند. گاهی هم گل ختمی را به صورت گیاه خشک روی زخم  یا عفونت می‌گذارند تا التیام یابد. اگر تا به حال از پماد‌ها برای درمان ترک پا استفاده کرده باشید حتما در مواد تشکیل دهنده آن نام ریشه گل ختمی را می‌بینید. همینطور برای رفع سرفه در شربت‌های سینه نیز از این گیاه و به ویژه از ریشه آن بهره می‌برند. ساخت ماسک با گل ختمی نیز از دیگر روش‌های استفاده از این گیاه است   پوست نیز از خواص گل ختمی  بهره‌مند شود.

خواص گل ختمی برای مو

احتمالاً برجسته‌ترین ویژگی ریشه گل ختمی، توانایی آن در حالت دادن به موها است. مشکلی که بسیاری از ما هنگام رشد موهای طبیعی با آن مواجه هستیم، این واقعیت است که  خیلی سریع به حالت خشکی متمایل می‌شود. بنابراین، نه تنها ریشه گل ختمی موهای شما را خوش حالت نگه می‌دارد، بلکه  با ایجاد مقادیر زیادی ماده نرم کننده به باز کردن موهای مجعد طبیعی کمک می‌کند.

ریشه ختمی همچنین یک مرطوب کننده عالی است. اگر مشکلات مو مانند اگزما، پسوریازیس و پوست سر خشک دارید، ریشه ختمی برای شما موسیلاژ (ماده گیاهی خوش رنگ که یک لایه محافظ ایجاد می‌کند) فراهم می‌کند. همچنین یک منبع عالی پروتئین و ویتامین برای موهای شما به شمار می‌آید.

خواص گل ختمی برای سرفه؛ خواص گل ختمی برای کودکان

به نظر می‌رسد ریشه گل ختمی به عنوان آنزیمی برای شل شدن مخاط و مهار باکتری ها عمل می‌کند. قرص‌های حاوی عصاره ریشه گل ختمی به سرفه‌های خشک و گلو تحریک شده کمک می‌کند. یک مطالعه سال 2005 نشان داد که  شربت گیاهی سرفه حاوی ریشه گل ختمی در تسکین سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی، برونشیت یا بیماری‌های دستگاه تنفسی همراه با تشکیل مخاط موثر است. مطالعه دیگری نشان داد که کودکانی که مخلوط گیاهی حاوی گل ختمی و گیاهان دیگر از جمله بابونه مصرف می‌کنند، نسبت به آن‌هایی که به جای آن دارونما دریافت کرده‌اند، سرفه‌های شدیدتر و بیداری‌های شبانه کمتری داشتند.

خواص گل ختمی برای عفونت ریه

در‌باره خواص این گیاه برای ریه باید گفت تورم و تحریک غشاهای مخاطی را تسکین می‌دهد و دستگاه تنفسی را آرام می‌کند. به عنوان یک مقوی ریه، به خوبی با شیرین بیان و سنجد ترکیب می‌شود و می تواند رفته رفته با توجه به خاصیت میکروب زدایی شما را از شر عفونت های ریوی برهاند.

خواص گل ختمی برای لک صورت

خواص گل ختمی و پوست صورت | ژین طب

پدرو کاتالا، متخصص زیبایی و بنیانگذار Twelve Beauty، توضیح می دهد. “به طور سنتی، عصاره گل ختمی برای نرم کردن پوست، برای نیش حشرات و حتی برای سوختگی استفاده می شود. به نوزادان داده شده است که در هنگام دندان درآوردن ریشه آن را بجوند. این یک عنصر محبوب در دهانشویه ها بوده است؛ زیرا به لثه های متورم و درد نیز کمک کند.

استفاده به عنوان ماسک و  محافظت از اشعه

واقعیت این است که اخیراً عصاره ریشه گل ختمی در مراقبت از پوست محبوبیت پیدا کرده است. چای ریشه ختمی نیز فوایدی برای پوست دارد. در مورد مواد موضعی، می‌توان آن را به عنوان ماسک روی پوستی استفاده کرد که در اثر آلرژی، اگزما، درماتیت و غیره تحریک شده است. بافت ژلاتینی و چسبنده ریشه مارشمالو ظرفیت تشکیل لایه‌های پلی ساکارید را بر روی بافت اپیتلیال ملتهب و تخریب شده دارد و باعث آبرسانی مجدد و محافظت بهتر از آن می‌شود. ریشه گل ختمی همچنین می‌تواند برای تقویت ظاهر پوست در معرض اشعه ماوراء بنفش استفاده شود، اما جایگزینی برای ضد آفتاب نیست. همچنین باید مراقب حساسیت‌های پوستی نیز باشید و  آن را با مراقبت مصرف نمایید.

خواص گل ختمی برای عفونت زنان

اگر 40 گرم گل ختمی  را با یک لیتر آب به مدت ده دقیقه دم کنید و روزی سه بار بنوشید، عفونت‌های مجاری ادرار و سرخک و مخملک از بین می‌رود. این نکته در مورد عفونت‌های مربوط به بانوان و عفونت‌های واژنی اهمیت دارد و با استفاده از خواص این داروی گیاهی می‌توان این عفونت‌ها را به راحتی از بین برد. همچنین ضماد برگ ختمی در برطرف کردن دمل‌ها و ورم پستان و ورم معده موثر است و کمی ترشحات عادت ماهیانه را برطرف  و  عادت ماهیانه را منظم می کند.

از درمان سرفه تا رفع لک صورت

در این مقاله به خواص گوناگون گل ختمی اشاره کردیم. دانستیم که گل ختمی انواع گوناگونی دارد که هرکدام خواص خود را دارند. اما این گیاه با ارزش  را به شیوه‌های گوناگون می‌توان مصرف کرد. هم می‌‌شود آن را به صورت دم کرده نوشید و هم می‌توان به صورت مرهم بر زخم نهاد. استفاده متنوع از این گیاه سبب شده تا به عنوان یک داروی گیاهی محبوب مطرح باشد.

پرسش‌های مطرح در زمینه خواص گل ختمی

در چه مواردی نباید گل ختمی را استفاده کنیم؟

هنگام بارداری و شیردهی استفاده از گل ختمی ممنوع است. افراد دیابتی هم مجاز به استفاده از این گیاه نیستند.

چه زمانی از شبانه روز باید گل ختمی مصرف کنیم؟

اگر برای هدف آرامش گل ختمی را مصرف می‌کنید بهتر است قبل از خواب دم کرده آن را بنوشید. برای مقاصد درمانی نیز بهتر است سه بار در روز آن را به صورت‌های گوناگون مثل عرق گل ختمی مصرف کرد.

 آیا گل ختمی خواص آنتی اکسیدانی دارد؟

ریشه این گیاه  خواص آنتی اکسیدانی دارد  و از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا