بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

آشنایی کامل با انواع زانوبند طبی برای آرتروز زانو

استفاده از زانوبند طبی برای آرتروز یکی از روش‌های درمانی تاثیرگذار جهت درمان دردهای ناشی از آرتروز زانو است. زانوبندها در حقیقت با سازوکار ویژه خود از تسریع روند بیماری به مرور جلوگیری می‌کند. درواقع روش‌های درمانی فراوانی جهت بهبود درد آرتروز زانو وجود دارد که برخی از آن‍ها با عوارض اندکی نیز همراه هستند.

بهره‌گیری از زانوبندها نه تنها برای درمان درد آرتروز بلکه برای فعالیت‌های ورزشی، کوهنوردی و در نهایت تصحیح فرم زانو پس از عمل‌های جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه با ژین طب جهت شناخت بهتر انواع زانوبندها جهت تسکین درد آرتروز همراه شوید.

چرا باید از زانوبند طبی برای آرتروز استفاده کنیم؟

برخلاف تصور بسیاری از افراد زانوبندهای طبی تنها برای افرادی که از بیماری آرتروز برخوردار هستند، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. زانوبندهای طبی کاربرد بسیار گسترده و نقش بسیار پررنگی را در زندگی تمامی افراد با هر نوع شغلی ایفا می‌کنند.

بیشتر بدانید: خرید زانوبند زاپیامکس از نمایندگی های مجاز

1.بهترین گزینه جهت استفاده برای افراد ورزشکار

 به علت قرار گیری افراد ورزشکار در موقعیت‌های سخت و وارد شدن فشار بسیار زیاد به زانوهای آن‌ها، استفاده از زانوبند مناسب با توجه به آناتومی زانوی فرد فشار وارده به زانوی وی را کاهش می‌دهد. زانوبندهای مخصوص ورزشکاران همچنین از خالی شدن زانو ناشی از حرکات ورزشی در فرد و سرد شدن ناگهانی زانو به صورت کاملا اصولی جلوگیری می‌کند.

2.مناسب‌ترین روش جهت مراقبت از زانو پس از عمل

بسیاری از پزشکان به افرادی که بر روی زانوی خود عمل جراحی انجام می‌دهند، توصیه می‌کنند که استفاده از زانوبندهای مناسب را مدنظر قرار بدهند. در دوره نقاهت پس از جراحی به علت حساس بودن این پروسه باید به خوبی از زانو در برابر عوامل مختلف جلوگیری شود. زانوبندهای طبی با قرار دادن زانو در حالت استاندارد سبب مراقبت اصولی از زانو پس از عمل می‌شود.

3.ایده‌آل‌ترین روش برای جلوگیری از زانو در حرکات سنگین

بیش از 50 درصد آسیب‌های زانو، به علت انجام حرکات سنگین بدون در نظر گرفتن توانایی زانو است. زانوبندهای مناسب با دربرگرفتن زانوی شما و گرم نگه داشتن آن از زانوهای شما به خوبی مراقبت می‌کند.

در بسیاری از مواقع آسیب زانو می‌تواند با استئوآرتریت آغاز شود. این بیماری تاثیر بسیار بالایی در تخریب و فرسایش غضروف زانوی فرد دارد و انتهای استخوان‌ها را تحت فشار بسیار زیادی قرار می‌دهد. در چنین شرایطی بهتر است از داروهای مکمل مناسب و همچنین زانوبند طبی برای آرتروز استفاده شود. این امر به شما کمک می‌کند تا از شدت گرفتن این بیماری به صورت اصولی جلوگیری کنید.

بیشتر بدانید: مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی؛ جراحی و دردسرهای پس از آن

آشنایی با انواع زانوبندها طبی برای بهبود وضعیت درد و حرکت بیمار

زانوبندهای طبی براساس نیاز فرد در طراحی‌های مختلف در بازار قرار گرفته است. از آن جایی که زانو یکی از عضوهای بسیار حساس در بدن شناخته می‌شود مراقبت از آن بسیار ضروری و مهم است. همچنین آشنایی با انواع زانوبندها به شما کمک می‌کند تا با توجه به نیاز خود از میان تنوع‌های بالا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 • زانوبندهای توانبخشی: این نوع زانوبندها بهترین گزینه جهت استفاده پس از جراحی و بهبود آسیب‌های وارده بر زانو مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • زانوبندهای پیشگیری کننده: این نوع زانوبندها جهت کاهش یا جلوگیری از آسیب‌های زانو در ورزش‌ها یا حرکات سنگین به خوبی جلوگیری می‌کند. همچنین این زانوبند برای افرادی که در هنگام ورزش با خالی شدن زانو رو به رو می‌شوند گزینه مناسبی است.
 • زانوبندهای عملکردی: زانوبندهای عملکردی جهت حفاظت اصولی و پشتیبانی زانو پس از آسیب گزینه مناسبی است.
 • زانوبندهای پاتلوفمورال: زانوبندهای ویژه پاتلوفمورال یکی از منحصرد به فردترین زانوبندهای تولید شده در راستای حفظ کاسه زانو در موقعیت صحیح و کاهش درد زانو است.

قبل از خرید هر گونه زانوبند طبی برای آرتروز باید با پرشک خود مشورت کنید. تا بتوانید بهترین نوع زانوبند را با توجه به نیاز خود تهیه و خریداری کنید.

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو؛ روش هایی برای رسیدن به بهترین نتیجه

مزایای استفاده از زانوبند برای بیماران چیست؟

زانوبند طبی برای کاهش دردطی مطالعات صورت گرفته می‌توان گفت زانوبندهای مختلف در رفع علائم درد و ناراحتی پس از آسیب زانو بسیار مفید عمل می‌کنند. دربسیاری از شرایط خطر آسیب دیدگی ناشی از ضربه به کمک زانوبند کم شده و فرد مشاهده خواهد کرد که استافده از زانوبند چه تاثیر بسزایی در بهبود زندگی وی دارد.

 • زانوبندها از پیچ خوردگی یا آسیب زانو به صورت کاملا اصولی جلوگیری می‌کند.
 • زانوبند با فشرده سازی عضلات اطراف زانو از آسیب‌های احتمالی زانو با نزدیک کردن عضلات به هم جلوگیری می‌کند.
 • زانوبندها با گرم نگه داشتن زانو درد را به صورت کاملا اصولی کاهش می‌دهند.
 • زانوبندهای طبی با ساختار ویژه خود و نگه داشتن زانو در حالت صحیح از انحراف زانوها به مرور جلوگیری می‌کند.

مزایای استفاده از زانوبند طبی برای آرتروز به‌صورتی بوده که توجه افراد بسیار زیادی را به خود جلب می‌کند. همین امر سبب شده تا پزشکان متخصص برای افرادی که از مشکلات و آسیب‌های زانو برخوردار هستند استفاده از زانوبندها را توصیه کنند.

بیشتر بدانید: مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو؛ آنچه برای روند مثبت بهبودی لازم است

بهترین زمان استفاده از زانوبند طبی برای آرتروز

بسیاری از افراد نمی‌دانند، زمان مناسب استفاده از زانوبند طبی چه زمانی است. در پاسخ به این سوال باید گفت، همه چیز به میزان درد و نوع فعالیتی که در طول روز انجام می‌دهید بستگی دارد. به هر میزان که نوع فعالیت شما و میزان درد شما در طول روز زیاد شود، به همان میزان باید در طول روز از زانوبند طبی استفاده کنید. زانوبندهای طبی با ساز و کار منحصر به فرد خود سبب حفظ دمای زانو و گرم نگه داشتن آن می‌شود.

همین امر منجر شده تا درد ناشی از آرتروز و ساییدگی زانو کم شود. موارد فوق سبب شده تا پزشکان به افرادی که در طول روز با ورزش، پیاده روی‌زیاد و ایستادن سر و کار دارند، توصیه کنند. درصورتی‌که در گذشته مشکلات زانو و آرتروز را تجربه کرده‌اید، استفاده از زانوبند طبی برای آرتروز را فراموش نکنید.

آیا استفاده از زانوبند طبی در تسکین درد تاثیر دارد؟

طی بررسی‌های صورت گرفته بر روی افرادی که پس از جراحی خود از زانوبند استفاده کردند، دریافتند که زانوبندهای طبی با توجه به ساختار زانو به صورت استاندارد طراحی می‌شوند و زانو را در حالت مطلوب قرار می‌دهند. زانوبندها علاوبر اصلاح شکل زانو در تراز کنترل و همچنین محافظت از رانو در برابر آسیب‌های احتمالی بیشتر جلوگیری می‌کند.

نکات مهم در هنگام خرید زانوبند که باید رعایت کنیم؟

انواع سایزبندی زانوبند

در هنگام خرید زانوبند طبی آرتروز باید به نکات بسیار مهمی توجه کنید. در غیر این صورت زانوبندی نامناسب را برای زانوی خود تهیه می‌کنید. موارد زیر نکات بسیار مهمی هستند که در هنگام خرید زانوبند طبی آرتروز باید به آن‌ها توجه کنید.

 • سایز بندی مناسب؛ راحتی در استفاده

زانوبند مناسب باید در حین استفاده زانوی فرد را به خوبی بپوشاند. توجه و بررسی به راهنمای اندازه‌گیری در حین خرید به شما کمک می‌کند تا زانوبندی مناسب را با توجه به سایز زانوی خود خریداری کنید.

 • بررسی ساختار تشکیل دهنده زانوبند

زانویند مناسب، زانوبندی است که بسیار سبک و تنفس پذیر بوده و راحتی را برای فرد در حین استفاده به ارمغان آورد. از آن جایی که در ساختار برخی از زانوبندهای طبی آرتروز از لاتکس استفاده شده است، امکان حساسیت برخی از افراد به این نوع زانوبند بسیار بالا است. در همین راستا بهتر است ساختار تشکیل دهنده زانوبند را در حین خرید مدنظر قرار دهید تا خریدی متناسب با نیاز خود و با کارآیی بالا را تجربه کنید.

 • بررسی قیمت؛ خرید مقرون به صرفه

یکی از مواردی که در حین خرید زانوبندهای طبی باید به آن توجه کرد، بودجه در اختیار جهت خرید است. با توجه به پرطرفدار بودن انواع زانوبندها، این وسیله درمانی از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده و همین امر سبب ایجاد تنوع بالای قیمت در زانوبندهای طبی شده است.

 • نوع زانوبند؛ تنوع بالای زانوبندها

بسیاری از افراد زانوبندهای کشکک باز را جهت کاهش فشار زانو و انعطاف پذیری بالا ترجیح می‌دهند. با این حال برخی از افراد در هنگام خرید زانوبندهای فشاری بسته را که کلاهک آن فشرده بوده، جهت خرید انتخاب می‌کنند. در مواجه با چنین مواردی بهتر است با توجه به شدت درد بیماری زانوی خود با پزشک مشورت کنید. مشورت با پزشک این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا با توجه به نیاز و مشکل خود زانوبند مناسب را تهیه کنید.

آیا استفاده از زانوبند طبی برای آرتروز موثر است؟

استفاده از زانوبند طبی برای آرتروز در راستای تسکین درد ناشی از این بیماری در تمامی افراد بسیار ضروری است. زانوبندهای طبی هیچگونه عوارضی را به همراه ندارند و در موقعیت‌های مختلف اعم از ورزش، انجام حرکات سنگین، جراحی و پیاده روی باید از زانوبندهای طبی مناسب استفاده کند.

در حین خرید زانوبند توجه به نکاتی از قبیل قیمت زانوبند، نوع ساختار، سایز آن و نوع آن باید مدنظر قرار دهید. زانوبندها نقش بسیار اساسی را در نگهداری از زانوی فرد در طول روز ایفا می‌کنند، به همین علت باید زانوبندی مناسب و محکم را جهت دربرگرفتن زانوی خود تهیه کنید.

سوالات متداول در مورد زانوبند طبی برای آرتروز

1. نکات مهمی که در هنگام خرید زانوبند طبی برای آرتروز باید مد نظر قرار دهیم، چیست؟

مواردی همچون بودجه مدنظر، سایز مناسب خود، نوع زانوبند و بررسی ساختار تشکیل دنده زانوبندها باید به طور کامل در حین خرید بررسی شود.

2. انواع زانوبندها جهت استفاده به چه صورت هستند؟

زانوبندهای توانبخشی، پیشگیری کننده، زانوبند عملکردی و پاتلوفمورال انواع مختلفی از زانوبندها هستند که به بهبود و تسکین درد ناشی از جراحی به فرد کمک می‌‌کنند.

3. آیا استفاده از زانوبند طبی برای آرتروز تاثیر دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، بله استفاده از زانوبندهای طبی چه برای افرادی که بیشترین درد را در نواحی زانوی خود احساس می‌کنند یا افرادی که درد اندکی را احساس می‌کنند ضروری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا