بیماری های مفصلی

نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن چقدر اهمیت دارد؟

نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن یکی از موارد مهم در دوره عبور از بیماری است. هنگام استراحت شما می‌توانید یک بالشت یا حوله زیر گردنتان قرار دهید تا گردن در حالت خنثی قرار گیرد. تحقیقات نشان می‌دهد که بیماری دیسک گردن ممکن است شایع‌ترین علت گردن درد باشد. در این ناهنجاری در یک یا چند دیسک، بالشتک‌هایی که بین استخوان های گردن (مهره ها) قرار دارند، ایجاد می‌شود. نکته مهم در این میان نوع قرار گیری بدن در زمان استراحت است که در این مقاله از مجله ژین طب به بررسی آن خواهیم پرداخت.

روش های غیر جراحی برای درمان دیسک گردن

دیسک گردن را باید جدی گرفت. چراکه نه تنها خود گردن بلکه دست‌ها و شانه‌ها را نیز درگیر خواهد کرد. هنگامی که دیسک آسیب می‌بیند، معمولاً به دلیل ساییدگی یا پارگی (دژنراسیون) یا فتق دیسک، با گردن درد ناشی از التهاب یا اسپاسم عضلانی رو به روییم. درمان دیسک گردن نیز از راه های گوناگونی مانند مصرف مسکن، فیزیوتراپی و در نهایت جراحی امکان پذیر است. برخی درمان‌های غیر جراحی را با هم مرور می‌کنیم.

 استراحت و نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن

اگر درگیر زندگی پرمشغله‌ای هستید باید به طور موقت فعالیت‌های شدید را کاهش دهید. در موقعیتی قرار بگیرید که کمترین درد گردن را برای شما ایجاد کند. می‌توانید یک حوله یا یک بالش را زیر گردن خود قرار دهید تا به شما کمک کند تا گردن خود را در حالت خنثی نگه دارید. اما استراحت به معنای بی‌حرکت ماندن در رختخواب نیست.

بی‌حرکت ماندن برای بیش از یک یا دو روز در واقع می‌تواند مضر باشد؛ زیرا  ماهیچه‌هایی که از گردن شما حمایت می‌کنند را از بین می برد و در واقع درد گردن را در طولانی مدت افزایش می‌دهد. در حالی که گردن شما در حال بهبود است، سطح فعالیت خود را کنترل کنید. با پیشرفت، به تدریج سطح فعالیت خود را به حالت عادی برگردانید.

کاستن از درد با استفاده از سرما  و گرما

در مورد سرما و گرما این پرسش همیشه مطرح است که کدام یک را باید استفاده کنید؟ به طور کلی، توصیه می‌شود از یخ برای 24 تا 48 ساعت اول پس از آسیب برای کاهش تورم استفاده کنید و سپس از گرما برای شل شدن عضلات و بهبود سفتی استفاده نمایید. اما در بیماری دیسک گردن، نه گرما و نه سرما به اندازه کافی عمیق نفوذ نمی‌کنند تا در واقع التهاب را تسکین دهند.

بنابراین از هر کدام که احساس بهتری دارد استفاده کنید. صرف نظر از اینکه سرما یا گرما را انتخاب می‌کنید، آن را فقط حدود 20 دقیقه در هر بار روشن نگه دارید و سپس حداقل 40 دقیقه آن را خاموش کنید. یخ یا منبع گرما را در یک حوله بپیچید.  هرگز آن را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید؛ چرا که ممکن است دچار سوختگی شدید شوید.

نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن و حرکات کششی

نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن و تصویر بالشت مناسب | ژین طب

اگر درمان دیسک گردن به مرحله قابل قبولی رسید پزشک به شما اجازه می‌دهد تا از حرکات کششی استفاده کنید. بهتر است این تمرینات را بعد از گرم کردن عضلات با دوش آب گرم، حمام یا حوله انجام دهید. چند کشش ساده برای بیماری دیسک گردن وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید:

  • به آرامی سر خود را به سمت چپ بچرخانید. با دست چپ، کشش بسیار ملایمی به چانه خود وارد کنید تا سرتان کمی بیشتر بچرخد. 20 ثانیه نگه دارید و سر خود را به آرامی به مرکز برگردانید.  این حرکت را در سمت راست نیز تکرار کنید.
  • سر خود را به سمت چپ خم کنید و سعی کنید گوش چپ خود را به شانه خود لمس کنید. با دست چپ، فشار ملایمی به شقیقه خود وارد کنید. 20 ثانیه نگه دارید و در سمت راست تکرار کنید.
  • سر خود را به جلو خم کنید و سعی کنید چانه خود را با سینه لمس کنید. هنگام انجام این کار، شانه ها را شل کنید. 20 ثانیه نگه دارید و حرکت را دوباره انجام دهید. 
  • به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید و یک بالش زیر سر و گردن خود برای حمایت قرار دهید. سرتان را به آرامی به جلو تکان دهید، انگار که دارید «بله» می‌گویید. این وضعیت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید و سپس استراحت کنید و دوباره حرکت را از سر بگیرید.

اگر با هر یک از این کشش‌ها احساس ناراحتی شدید داشتید، فوراً آن را متوقف کنید.

 نحوه درست خوابیدن برای درمان دیسک گردن

نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن و تصویر خوابیدن به پشت | ژین طب

همه انسان‌ها زمان قابل توجهی را به خوابیدن اختصاص می‌دهند. به همین سبب  شکل خوابیدن در سلامت عضلات گردن بسیار مهم است. از آنجا که بیشتر افراد به پهلو می‌خوابند بهتر است از بالش‌های پهن استفاده شود تا فضای بین شانه و گوش پر شود. بالش‌های ضخیم برای خوابیدن در این حالت توصیه نمی‌شود. البته خوابیدن به پشت  برای مبتلایان به دیسک گردن مناسب‌ترین شکل استراحت به شمار می‌رود. چون ستون فقرات و گردن در یک راستا قرار می گیرند و طرز خوابید به شکم هم بدترین شکل استراحت برای مبتلایان به دیسک گردن است.

طرز صحیح نشستن برای دیسک گردن؛ حرکات استاندارد

وضعیت بدنی بد یکی از عوامل اصلی درد گردن است. هر بار که نشسته‌اید، ایستاده‌اید یا بلند می‌شوید، به وضعیت بدن خود فکر کنید. همیشه سعی کنید سر و گردن خود را صاف نگه دارید و مطمئن شوید که پشت شما حمایت می‌شود. برای مثال، وقتی پشت میز می‌نشینید، رایانه شما باید در سطح چشم و صندلی شما باید درست روی پشت شما باشد (به عبارت دیگر، بینی خود را به صفحه کامپیوتر فشار ندهید).

موس شما باید به اندازه کافی پایین قرار گیرد تا مجبور نباشید مدام به آن برسید. وقتی برای برداشتن چیزی می‌روید، به جلو خم نشوید. در عوض، از زانو خم شوید و پشت خود را صاف نگه دارید که به محافظت در برابر کمردرد نیز کمک می‌کند.

ورزش برای دیسک گردن

تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش یک راه موثر برای درمان گردن‌درد است. بر اساس مطالعه‌ای در مجله انجمن پزشکی آمریکا، زنان مبتلا به گردن درد مزمن که تمرینات قدرتی و استقامتی را با استفاده از نوارهای مقاومتی و وزنه های سبک انجام می‌دادند، به طور قابل توجهی درد و ناتوانی گردن خود را کاهش دادند.

همچنین مهم است که به طور کلی فعال باشید. 30 دقیقه ورزش هوازی (پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا) هر روز می‌تواند عضلات پشت شما را قوی نگه دارد و بهبود جریان خون ناشی از ورزش می‌تواند ستون فقرات شما را تغذیه کند و به حفظ سلامت آن کمک کند. با پزشک، فیزیوتراپ یا یک مربی شخصی که در کار با افراد مبتلا به گردن درد تخصص دارد، صحبت کنید تا تمرینات مناسب را برای شما تعیین کند.

استراحت درست و درمان طبیعی دیسک گردن

نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن و تصویر حمل نادرست کارتن ها | ژین طب

در این مقاله درباره نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار دادیم. شاید استراحت استاندارد درمان قطعی برای دیسک گردن به شمار نیاید اما در روند بهبودی بسیار موثر است. پس مراقب حرکاتتان باشید و هنگام درگیر شدن با دیسک گردن از حرکات شدید ورزشی مانند ورزش بستکبال یا فوتبال بپرهیزی و همواره بدنتان را در حالت استاندارد قرار دهید.

پرسش‌های مطرح در زمینه نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن

آیا می‌توانید فتق دیسک را به طور کامل درمان کنید؟

اگرچه اکثر فتق‌های کوچک دیسک به خودی خود بهبود می‌یابند، اما افزودن درمان محافظه‌کارانه می‌تواند به تسکین ناراحتی شما کمک کند؛ زیرا روند بهبود ممکن است کند باشد. اگر درد در عرض چند هفته کاهش نیابد یا بدتر شود، ممکن است جراحی لازم باشد.

چه مدت طول می کشد تا دیسک به طور طبیعی درمان شود؟

همانطور که در بالا ذکر شد، بیش از 80 درصد فتق دیسک به طور خود به خود در طی 6-12 هفته بهبود می‌یابد.

آیا می توانم با فتق دیسک زندگی عادی داشته باشم؟

از آنجایی که فتق دیسک به اعصاب اطراف فشار وارد می‌کند، معمولاً احساس بی‌‍حسی در اطراف آن ناحیه وجود دارد. در حالی که می‌توانید برای مدتی با آن زندگی کنید، اما خیلی زود باید راه درمان مناسب را پیدا نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا