دسته‌بندی نشده

علت زانو درد ناگهانی؛ 3 هشدار اصلی که همه دردهای زانو را در بر می‌گیرد

علت زانو درد ناگهانی نمی‌تواند به یک آسیب مرتبط باشد. با توجه به اینکه زانو یک عضو پیچـیده بدن است قسمت‌های متحرک زیادی را در بر می‌گیرد. این طیف وسیع حرکات زانو را در برابر انواع آسیب‌ها و شرایط مزمن آسیب‌پذیر می‌کند.

هر ساله در ایالات متحده حدود 12 میلیون نفر برای زانو درد به پزشک مراجعه می‌کنند. بین تمام افرادی که بین سال‌های 2007 تا 2011 در آمریکا بدنبال درمان پزشکی بودند، 1.5 تا 7.3درصد درگیر درد در قسمت جلویی زانو بودند.

افزایش سن، استرس ناشی از حرکات و فعالیت‌های روزمره با ایجاد علائم درد و خستگی می‌تواند علت زانو درد ناگهانی باشد. اگر به فعالیت‌های روزمره می‌پردازید و احساس درد ناگهانی زانو سراغتان می‌آید، دانستن اینکه چه کاری باید انجام دهید دشوار به نظر می‌رسد. گاهی یک علت زانو درد ناگهانی شامل اورژانس‌های بهداشتی خواهد شد که نیاز به معاینه پزشک دارد.

خبر خوب اینکه در این نوشتار یک روش درمان زانو درد ناگهانی به نام زاپیامکس معرفی می‌گردد. این زانوبند ضد درد مجهز به تکنولوژی UIC و درد زانو را بدون نیاز به هر دارویی درمان خواهد کرد. در این مقاله از مجله سلامت ژین طب انواع علت زانو درد ناگهانی را می‌شناسیم تا با تشخیص تفاوت‌ها، اقدامات لازم برای درمان را پیش بگیریم.

علت زانو درد ناگهانی؛ 3 بخش اصلی که همه دردهای زانو را در بر می‌گیرد

زانو درد می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد. صدمات، مشکلات مکانیکی، انواع آرتریت و مشکلات دیگر از عمده‌ترین مواردی هستند که علت زانو درد ناگهانی را به همراه دارند. علت زانو درد ناگهانی در سه بخش صدمات، مشکلات مکانیکی و انواع آرتریت تعریف می‌شود که همه دردها در ذیل این سه دسته قرار می‌گیرند. با ما همراه باشید تا اصلی‌ترین دلایل زانو درد را دریابید و بر اساس آن بهترین روش درمان را پیش بگیرید.

۱.صدمات؛ اولین علت زانو درد ناگهانی در افراد مختلف از جوان تا مسن

پارگی رباط صلیبی قدامی‌ علت زانو درد ناگهانی|ژین طب

آسیب رباط‌ها، تاندون‌ها یا کیسه‌های پر از مایع (بورسا) که مفصل زانو را به چالش خواهد کشید. همچنین استخوان‌ها، غضروف‌ها و رباط‌هایی که خود مفصل را تشکیل می‌دهند نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. برخی از آسیب‌های شایع که علت زانو درد ناگهانی هستند عبارتند از:

 • آسیب ACL: این آسیب، پارگی رباط صلیبی قدامی‌(ACL) است. یکی از چهار رباطی که استخوان ساق پا را به استخوان ران متصل می‌کند. آسیب ACL به ویژه در افرادی که بسکتبال، فوتبال یا سایر ورزش‌هایی که نیاز به تغییر جهت ناگهانی دارند، رایج است.
 • شکستگی: استخوان‌های زانو، از جمله کشکک زانو امکان دارد در هنگام سقوط یا تصادفات رانندگی شکسته شوند. همچنین، افراد مبتلا به پوکی استخوان گاهی اوقات به سادگی با قدم گذاشتن اشتباه، دچار شکستگی زانو می‌شوند.
 • منیسک پاره شده: منیسک غضروف سخت و لاستیکی که به عنوان ضربه‌گیر بین استخوان ساق و ران عمل می‌کند. اگر زانوی خود را به طور ناگهانی بچرخانید در حالی که وزن روی آن قرار دارد، امکان پارگی منیسک دور از ذهن نیست.
 • بورسیت زانو: برخی از آسیب‌های زانو باعث التهاب در بورس‌ها می‌شوند. بورس‌ها کیسه‌های کوچک پر از مایع، که قسمت خارجی مفصل زانو را تحت فشار می‌گذارد تا تاندون‌ها و رباط‌ها به آرامی ‌روی مفصل سر بخورند.
 • تاندونیت کشکک: تاندونیت باعث تحریک و التهاب یک یا چند تاندون می‌شود. تاندون‌ها بافت‌های ضخیم و فیبری که ماهیچه‌ها را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. این التهاب زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون کشکک آسیب‌دیده باشد. تاندون کشکک زانو تا استخوان ساق پا امتداد دارد و به فرد اجازه می‌دهد لگد بزند، بدود و بپرد. دوندگان، اسکی بازان، دوچرخه سواران و کسانی که در ورزش‌ها و فعالیت‌های پرش فعالیت می‌کنند امکان دارد دچار تاندونیت کشکک شوند.

۲. مشکلات مکانیکی؛ دومین علت زانو درد ناگهانی

برخی از مشکلات مکانیکی که علت زانو درد ناگهانی هستند عبارتند از:

 • بدن شل: گاهی اوقات آسیب یا تخریب استخوان یا غضروف باعث شکسته‌شدن تکه‌ای از استخوان یا غضروف و شناور شـدن آن در فضای مفصل می‌شود. این عارضه امکان دارد هیچ مشکلی ایجاد نکند، مگر اینکه بدن شل با حرکت مفصل زانو تداخل داشته باشد.
 • سندرم بند ایلیوتیبیال: زمانیکه نوار سفت بافتی از قسمت بیرونی باسن تا بیرون زانو آن‌قدر سفت می‌شود که قسمت خارجی استخوان ران ساییده می‌شود. دوندگان مسافت و دوچرخه سواران به ویژه مستعد ابتلا به سندرم باند ایلیوتیبیال هستند.
 • دررفتگی کاسه زانو: زمانی رخ می‌دهد که استخوان مثلثی شکل جلوی زانوی یا کشکک از جای خود خارج و به سمت بیرون زانو حرکت کند. در برخی موارد، کاسه زانو جابجا می‌شود و دررفتگی قابل مشاهده است.
 • درد لگن یا پا: اگر درد لگن یا پا دارید، امکان دارد راه رفـتن را تغییر دهید تا از مفصل دردناک خود خلاص شوید. این تغییر می‌تواند فشار بیشتری بر مفصل زانو وارد و علت زانو درد ناگهانی شود.

۳. انواع آرتریت؛ سومین علت زانو درد ناگهانی که بسیار مهم و جدی است

روماتیسم مفصلی علت زانو درد ناگهانی|ژین طب

بیش از 100 نوع مختلف آرتریت وجود دارد. انواعی که بیشتر روی زانو تاثیر می‌گذارند و علت زانو درد ناگهانی هستند عبارتند از:

 • آرتروز: استئوآرتریت که گاهی آرتریت دژنراتیو نامیده می‌شود، شایع‌ترین نوع آرتروز است. آرتروز یک وضعیت ساییدگی و زمانی رخ می‌دهد که غضروف زانو با استفاده زیاد و افزایش سن از بین می‌‌رود.
 • روماتیسم مفصلی: ناتوان‌کننده‌ترین آرتروز، آرتریت روماتوئید، یک بیماری خودایمنی است که می‌تواند تقریبا هر مفصلی در بدن، از جمله زانوها را تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است، اما شدت آن متفاوت و گاهی حالت رفت و آمدی دارد.
 • نقرس: این نوع آرتریت زمانی اتفاق می‌افتد که کریستال‌های اسید اوریک در مفصل انباشته می‌شوند. در حالی که نقرس بیشتر انگشت شست پا را درگیر می‌کند، می‌تواند در زانو نیز رخ دهد و علت زانو درد ناگهانی باشد.
 • نقرس کاذب: اغلب با نقرس اشتباه گرفـته می‌شود. نقرس کاذب به دلیل بلورهای حاوی کلسیم شکل می‌گیرد که در مایع مفصلی بروز می‌یابند. زانو شایع‌ترین مفصلی است که به نقرس کاذب مبتلا می‌شود.
 • آرتریت سپتیک: گاهی اوقات مفصل زانو ممکن است عفونی و منجر به تورم، درد و قرمزی شود. آرتریت سپتیک اغلب همراه با تب و معمولا قبل از شروع درد هیچ ضربه‌ای وجود ندارد. این نوع آرتروز خطرناک و به سرعت باعث آسیب گسترده به غضروف زانو خواهد شد. اگر زانو درد همراه با علائم آرتریت سپتیک دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید.
 • سندرم درد پاتلوفمورال: یک اصطلاح کلی که به درد بین کاسه زانو و استخوان ران زیرین اشاره دارد. در ورزشکاران رایج و می‌تواند علت زانو درد ناگهانی باشد. در بزرگسالان جوان، به ویژه آن‌هایی که کاسه زانوشان به درستی در شیار خود قرار نمی‌گیرد بیشتر رخ می‌دهد.

مهم‌ترین اصول برای درمان و رفع علت زانو درد ناگهانی

درمان زانو درد به علت آن بستگی دارد. هر نوع درد راه‌کارهای درمانی مختص خود را دارد و باید بر اساس آن درمان تجویزی را دنبال کرد. درمان و رفع علت زانو درد ناگهانی در چهار بخش تقسیم شـده است که عبارتند از:

۱.درمان زانو درد ناگهانی ناشی از شکستگی استخوان

استخوان‌های شکـسته در زانو باید توسط پزشک ارزیابی شود. دور از ذهن نیست که برای تثبیت زانو، حین بهبود استخوان‌ها به گچ‌گیری یا آتل نیاز باشد. در مورد شکستگی‌های شدیدتر، انجام جراحی دور از ذهن نیست و سپس آتل و فیزیوتراپی انجام می‌گیرد. با توجه به این موضوع که بعد از جراحی مراجعه به فیزیوتراپی بسیار سخت است بهترین پیشنهاد استفاده از زانوبند زاپیامکس خواهد بود.

این زانوبند همان تکنولوژی فیزیوتراپی را در خود دارد و چه بسا بهتر از کاری که فیزیوتراپی انجام می‌دهد روی زانو پیاده‌سازی خواهد کرد. به همین دلیل دیگر نیاز به فیزیوتراپی حس نمی‌شود. علاوه بر این هزینه آن نسبت به فیزیوتراپی بسیار کم‌تر و اصلا قابل قیاس نیست.

۲. اقدامات لازم برای رفع علت زانو درد ناگهانی ناشی از تاندونیت، زانوی دونده، نقرس و بورسیت

فردی در حال استفاده از زانوبند زاپیامکس برای درمان و رفع علت زانو درد ناگهانی|ژین طب

درمان شرایطی که باعث تورم، قرمزی و درد مبهم و سوزش می‌شود معمولا با استراحت به مفصل شروع می‌شود. برای کنترل تورم زانو کمپرس یخ گزینه مناسبی خواهد بود. فشار را از روی زانو برداشـتن و قرارگیری مفصل بالاتر از سطح قلب نیز به کاهش درد و تورم کمک می‌کند.

اما واقعیت این است که این روش‌ها تاثیر آنچنانی روی تسکین درد و کاهش تورم ندارند. به طور کلی باید چندین ماه این کار را تکرار کنین تا نتیجه‌ای حداقلی بدست آید. شاید در ذهن خود می‌گویید که گزینه مناسب‌تر پس چیست؟

به جدیت می‌توان گفت که بهترین گزینه برای تسکین درد ناگهانی زانو و کاهش تورم استفاده از زانوبند زاپیامکس است. این زانوبند جدید مجهز به سه مورد از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های درمانی (اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس) است که با نام اختصاری UIC شناخته می‌شود. این فناوری با ایجاد گرما در عمق بافت‌های زانو و اکسیژن‌رسانی زیاد هرگونه درد و تورم زانو را از بین خواد برد.

در مواردی که درد ناگهانی زانو بسیار شدید باشد، تکنولوژی منحصر‌به‌فرد آن از طریق بلاک عصبی، درد زانو را کاهش و از بین می‌برد. اینجاست که باید مقابل تکنولوژی و علم جدید سر تعظیم فرود آورد چون با یک زانوبند نه‌چندان پیچـیده علت زانو درد ناگهانی کاملا برطرف می‌گردد.

پزشکان گاهی همراه با استفاده از زانوبند زاپیامکس  داروهای مسکن مانند ایبوپروفن را توصیه یا تجویز می‌کند. چون درمان‌های ترکیبی در زمینه انواع درمان‌ها نتیجه‌بخش‌ترین هستند. ممکن است لازم باشد تغییراتی در رژیم غذایی خود برای رفع علت زانو درد ناگهانی ایجاد کنید، به خصوص اگر با بیماری نقرس روبرو باشید.

۳. کاربردی‌ترین درمان‌ها برای پارگی رباط، غضروف و مفاصل

پارگی رباط، غضروف و مفصل در زانو باید توسط پزشک معالجه شود. پس از تشخیص تصویربرداری و ارزیابی بالینی، پزشک اطلاع می‌دهد که درمان شامل فیزیوتراپی و دارو است یا باید فرد تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

بهبودی پس از جراحی زانو مدتی طول خواهد کشید. حتی امکان دارد 6 ماه تا یک سال طول بکشد تا فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید. برای سرعت در روند بهبودی بعد از جراحی استفاده از زانوبند زاپیامکس را بشدت توصیه می‌کنیم. چون امکان رفت‌و‌آمد به فیزیوتراپی بسیار سخت و هزینه‌بر است به راحتی با این زانوبند همان تاثیر فیزیوتراپی را در خانه می‌توان داشـت.

۴. اقدامات لازم برای درمان و رفع علت زانو درد ناگهانی ناشی از آرتروز

آرتروز یک بیماری مزمن است. در حالی که نمی‌توان آن را به طور قطع درمان کرد، اما امکان کاهش علائم و مدیریت درد وجود دارد. گزینه‌های درمانی زانودرد ناگهانی ناشی از آرتروز چند مورد است که عبارتند از:

 • NSAIDها یا سایر داروهای ضد درد
 • استفاده از زانوبند زاپیامکس به جای فیزیوتراپی (به دلیل مقرون به صرفه بودن و عدم حضور در کلینیک)
 • درمان با واحد TENS که البته این تکنولوژی در زانوبند زاپیامکس وجود دارد و نیازی به این واحد نیست هنگامی که از زاپیامکس بهره ببرید.
 • تغییر رژیم غذایی، کاهش وزن اضافی و ‌ترک سیگار نیز می‌تواند تاثیر مثبتی بر مدیریت علائم آرتروز داشته باشد.
 • تزریق کورتیکواستروئید نیز امکانی برای مدیریت درد زانو ناشی از آرتریت است.
 • در برخی موارد، جراحیو تعویض کامل زانو به عنوان درمان قطعی آرتروز شدید در زانو توصیه می‌شود.

برداشتی کلی درباره علت زانو درد ناگهانی

علت زانو درد ناگهانی را باید در یک آسیب ‌تروماتیک، آسیب استرس، یا شعله‌ور شدن از یک بیماری زمینه‌ای دیگر جستجو کرد. برای ایجاد پارگی جزئی رباط یا ساییدگی غضروف نیازی به آسیب شدید نیست. حرکات تکراری، فشار روی زانوها و ورزش، همگی می‌توانند علت زانو درد ناگهانی و شروع کننده آن باشند.

درمان‌های خانگی و کمک‌های اولیه زیادی مانند استفاده از زانوبند زاپیامکس برای بیماری‌هایی مانند زانوی دونده و تاندونیت وجود دارد. اما در موارد شدید درد بهتر است که ابتدا به یک پزشک مراجعه کنید تا علت زانو درد ناگهانی را به درستی تشخیص دهد.

اگر با علائمی از درد شدید مواجه هستید که فروکش نمی‌کند یا مفصلی که قفل می‌شود، آن‌ها را نادیده نگیرید. امکان دارد زانو مبتلا به پارگی منیسک و یا آرتروز شدید باشد که در این صورت گزینه‌ درمانی احتمالا جراحی باشد. پس اگر درد شدید زانو را تجربه می‌کنید، با پزشک مشورت کنید تا علت زانو درد ناگهانی شما را بفهمد.

سوالات متداول در مورد علت زانو درد ناگهانی

۱.چه عواملی خطر ابتلا به زانو درد ناگهانی را تشدید می‌کنند؟

افزایش ناگهانی سطح فعالیت، که خیلی سریع استرس زیادی به بدن وارد می‌کند
تراز ضعیف و هسته ضعیفی که بر زانوها فشار وارد می‌آورد
وجود ضعف در یک یا هر دو لگن، که منجر به راه رفتن ناهموار و در نهایت مشکلات زانو می‌شود.
داشتن همسترینگ و نوارهای ایلیوتیبیال سفت،
عدم تعادل قدرت و انعطاف پذیری
پوشیدن کفش‌های نامناسب یا فرسوده
داشتن اضافه وزن یا چاقی

۲. بهترین درمان خانگی که برای رفع علت زانو درد ناگهانی پیشنهاد می‌شود؟

از مهم‌ترین درمان‌های زانو درد ناگهانی در خانه استفاده از زانوبند زاپیامکس است. چون خدماتی مشابه به فیزیوتراپی را در اختیار بیمار قرار می‌دهد و دیگر فرد بیمار نیازی برای رفتن به کلینیک فیزیوتراپی حس نمی‌کند.  البته همراه با استفاده از زانوبند زاپیامکس حرکات و ورزش‌های خاص نیز بسیار کمک‌کننده خواهند بود.

۳. انواع علت زانو درد ناگهانی که حتما باید دانست کدام است؟

– آسیب‌ها که شامل صدمه به تاندون‌ها، رباط‌ها، شکستگی استخوان و بوسیت زانو
– مشکلات مکانیکی زانو مانند نرمی استخوان، در رفتگی کاسه زانو، درد لگن و سندرم بند ایلیوتیبیال
– آرتروز، رماتیسم مفصلی، نقرس، آرتریت سپتیک

منبع
mayoclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا