بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

تاثیر روغن کرچک برای مو و آشنایی با عوارض این روغن طبیعی

همه افراد به دنبال موهایی نرم، پرپشت و بدون آسیب هستند. خبر خوب این است که داشتن چنین موهایی دور از انتظار نیست و قصد داریم در این مقاله در رابطه با تاثیر روغن کرچک برای مو صحبت کنیم. مجله سلامتی ژین طب به صورت کامل به بررسی این موضوع پرداخته و در صورتی که قصد داشته باشید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید باید تا پایان این مقاله از ژین طب ما را همراهی کنید.

قبل از هر چیزی، کمی به این پرسش که روغن کرچک چیست و چه تاثیری می‌تواند بر موها بگذارد خواهیم پرداخت. روغن کرچک خواص مختلفی دارد که قرار است آن‌ها را به شما معرفی کنیم. همچنین توضیحاتی مبنی بر نحوه تاثیرگذاری آن بر موها و اینکه اصلا چه کسی به مصرف آن نیاز دارد خواهیم داد. نحوه مصرف و مقدار روغن کرچک برای مو نیز از مواردی است که به شما آموزش خواهیم داد.

روغن کرچک چیست و بر مو چه تاثیری خواهد گذاشت؟

روغن کرچک، روغنی طبیعی است که هزاران سال مورد استفاده افراد قرار می‌گرفته است. این روغن از دانه‌های گیاه کرچک استخراج می‌شود. ماده سمی ریسین در این گیاه وجود دارد که پس از استخراج با گرما دهی به آن سمی بودن را غیر فعال خواهند کرد. پس از طی این مرحله می‌توان با خیال آسوده از روغن به دست آمده استفاده کرد.

این روغن کاربردهای فراوان دارویی و صنعتی دارد. برای مثال در غذاها، داروها، لوازم آرایشی و بهداشتی و صنایع مختلف بکار برده می‌شود. در لوازم آرایشی و بهداشتی به دلیل خاصیت‌های زیادی که دارد استفاده می‌شود و در داروسازی به دلیل خواص درمانی از آن استفاده می‌کنند. همچنین در صنایع مختلف به عنوان روان کننده از این روغن استفاده می‌کنند.

بسیاری از تاثیراتی که روغن کرچک برای مو دارد و در مقاله‌های مختلف می‌خوانید یا از افراد مختلف آن‌ها را می‌شنوید، بر اساس تجربه به دست آمده است. روغن کرچک بر مو تاثیر دارد و خواص فراوانی نیز دارد که برای موارد بیشتر از آن استفاده می‌شود اما این تاثیرات به صورت علمی هنوز تایید نشده‌اند. در ادامه توضیحاتی مبنی بر خواص روغن کرچک برای مو خواهیم داد تا بیشتر با آن آشنا شوید.

بیشتر بدانید: بهترین مولتی ویتامین برای پوست در سال ۲۰۲۳؛ ۱۴ مولتی ویتامینی که پوست را از نو می‌سازد

خواص روغن کرچک برای مو چیست؟

تاثیر معجزه آسای روغن کرچک برای مو | ژین طب

همانطور که گفته شد روغن کرچک از موادی است که تقریبا در بیشتر حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از آن برای سلامت موها نیز از مواردی است که از قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفت. به واسطه بدون بو بودن روغن کرچک، هنگام استفاده از آن برای موها اذیت نخواهید شد.

بیشتر بدانید: تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو، رشته‌های موهایتان را به کلاژن گره بزنید

1. ویتامین‌ها و مواد موجود در روغن کرچک

از خواص این روغن می‌توان به ویتامین E بالای موجود در آن اشاره کرد. همچنین اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۹ نیز از موارد دیگری هستند که در آن وجود دارند. ویتامین موجود در این روغن تاثیر زیادی بر سلامت و بهبود موهای آسیب دیده خواهد گذاشت. وجود پرتئین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها نیز این روغن را منبعی عالی برای تغذیه فولیکول‌های مو کرده است.

2. رفع خشکی سر با روغن کرچک

این روغن برای درمان خشکی سر استفاده می‌شود و چرب بودن و غلیظ بودن آن باعث می‌شود که پوست سر چرب شود و کمتر دچار خشکی و پوسته پوسته شدن شود. شوره سر نیز یکی از معضلات افراد است که با کمک این روغن می‌توان آن را از بین برد.

3. تقویت رشد و رویش موها با کرچک

خاصیت دیگری که این روغن معجزه آسا دارد، پرکننده بودن آن است. با کمک روغن کرچک می‌توانید به رشد و پر شدن موهای خود کمک کرده و و از آن جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که به صورت علمی این مسئله که روغن کرچک رشد موها را تقویت می‌کند تایید نشده است و تمامی توضیحاتی که در رابطه با این روغن می‌شنوید بر اساس تجربه افراد بوده.

یکی از موارد مهمی که افراد به اشتباه آن را متوجه شده‌اند این است که روغن کرچک موها را پرپشت و تقویت می‌کند. روغن کرچک به خودی خود خاصیتی برای رشد سریع موها ندارد. در واقع این ماده بستری را در پوست سر فراهم می‌سازد که با کمک آن و مراقبت‌های دیگر، رشد موها به درستی و با ریزش کم صورت می‌گیرد.

بیشتر بدانید: بهترین ویتامین برای سیاه شدن مو؛ دیگر موهایتان سفید نمی شود

عوارض استفاده از روغن کرچک برای مو

همه‌ی مواد طبیعی به صورت مطلق سود آور و دارای مزیت نیستند. در همه‌ی این مواد چیزی وجود دارد که ممکن است باعث بروز عوارض در فرد مصرف کننده شود. روغن کرچک نیز از این قائده مستثنی نیست. در این بخش به شما توضیح خواهم داد که روغن کرچک چه عوارضی ممکن است برای موهایتان داشته باشد.

به دلیل غلیظ بودن و چسبندگی این روغن، اگر از آن برای ساقه‌ی موهای خود استفاده کنید به صورت قطع شاهد چسبیدن و بهم پیچیدن موهای خود خود خواهید بود. در برخی موارد حتی ممکن است به حدی موها در هم بپیچند که نیاز باشد موها را از قسمت گره خورده قطع کنید. این مورد بیشتر زمانی صورت می‌گیرد که فرد مصرف کننده پس از استفاده به مدت طولانی به موهای خود شانه نکشد و باعث پیچیدن تارها در یکدیگر شود.

ایجاد آلرژی نیز از عوارض استفاده از روغن کرچک است. برخی از افراد اگر به گیاه کرچک آلرژی داشته باشند، پس از استفاده از روغن دچار حساسیت و خارش در پوست سر خود می‌شوند. توجه داشته باشید که قبل از مصرف این روغن از نداشتن آلرژی به این گیاه اطمینان حاصل کنید. بهتر است قبل از استفاده مقدار کمی از آن را بر نقطه‌ی کوچکی از دست خود بمالید و اگر واکنشی مانند حساسیت و خارش نداشتید می‌توانید برای پوست سر خود از آن استفاده کنید.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، روغن کرچک در آغاز سمی فعال دارد که در صورت غیر فعال نکردن آن آسیب‌های زیادی ممکن است به فرد وارد شود. روغن‌های کارخانه‌ای موجود در بازار سم غیر فعال دارند اما اگر این روغن را از فروشندگان خانگی تهیه می‌کنید حتما از غیر فعال بودن سم آن اطمینان حاصل کنید تا از عوارض این سم در امان باشید.

بیشتر بدانید: بهترین روغن برای پر پشت شدن مو؛ بگذارید موهایتان خودنمایی کنند

روغن کرچک برای مو چه کسانی تاثیرگذار است؟

یکی از سوالات رایجی که افراد می‌پرسند این است که چه کسی نیاز به استفاده از روغن کرچک برای مو دارد؟ همانطور که می‌دانید روغن کرچک باعث رشد و تقویت موها می‌شود. به همین دلیل است که افراد مختلفی از آن برای موهای خود استفاده می‌کنند. در ادامه توضیح خواهیم داد که چه افرادی، به چه دلیلی نیاز دارند تا از این ماده استفاده کنند.

  • افرادی که دچار کم پشتی مو هستند: بسیاری از افراد به دلایل مختلف ممکن است دچار کم پشتی در موهای خود شوند. این روغن می‌تواند در رشد موها کمک کند و پس از مصرف در دوره‌های مشخص شاهد رشد موهای خود باشد. توجه داشته باشید که کم پشتی وراثتی موها از مواردی نیست که بتوان برای رفع آن فقط به روغن کرچک تکیه کرد.
  • افرادی که با کم پشتی مژه و ابرو رو به رو هستند: خانم‌ها همیشه مشکل کم پشتی مژه و ابروهای خود را داشته اند. در سال‌های متوالی و تغییر مدل ابروها و کاشت مژه‌های سنگین، ریشه ابرو و مژه‌ها ضعیف شده و دچار کم پشتی می‌شوند. با کمک روغن کرچک می‌توان تا حدودی این کم پشتی و ریزش موهای ابروها و مژه‌ها را جبران کرد.
  • فردی که از عوارض داروی بیهوشی رنج می‌برد: ممکن است فردی یک عمل جراحی را گذرانده باشد که در آن از داروی بیهوشی بر فرد استفاده کرده باشند. یکی از عوارض داروهای بیهوشی ریزش موها است. با کمک روغن کرچک می‌توانید تا حدی، ریزش موهای سر، ابرو و مژه‌ خود را جبران کنید و از ریزش بیشتر آنها جلوگیری کنید.

استفاده از روغن کرچک برای مو همه خوب است. پس از این روغن گیاهی موثر استفاده کنید.

طرز استفاده از روغن کرچک برای مو

موی سالم، با روغن کرچک | ژین طب

یکی از مواردی که افراد در هنگام مصرف مواد گیاهی با آن مواجه می‌شوند این است که نمی‌دانند چطور باید از آن ماده استفاده کنند. یکی از اصل‌های مهم در مصرف این روغن، رعایت اعتدال در مصرف آن است. استفاده از روغن‌های طبیعی خوب است اما نباید زیاده روی کنید. یکی از نظریات کارشناسان در رابطه با استفاده از این روغن، استفاده هفتکگی آن است. بهتر است یکبار در طول هفته از آن استفاده کنید.

از آنجایی که روغن کرچک تمایل به چسبندگی دارد و این چسبندگی ممکن است برای موها مشکل ایجاد کند بهتر است مدت زمان کمی از آن استفاده کنید. اول از همه کمی روغن را کف دست خود بمالید تا گرم شود. پس از آن دست‌ها را به ریشه و ساقه‌ موها بکشید و پس از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه موهارا آبکشی کرده و بشووید. می‌توانید قبل از استفاده موها را خیس کنید تا بهتر روغن پخش شود.

اگر قصد دارید برای ابروها و مژه‌های خود از این روغن استفاده کنید بهتر است قبل از هر چیزی از تمیزی کامل و بدون آرایش بودن چشم و ابروها مطمئن شوید. پس از آن با یک پنبه کوچک مژه‌ها و ابروهای خود را به روغن آغشته کنید.

روغن کرچک برای مو و اثرات آن

روغن کرچک برای مو، می‌تواند معجزه‌ای طبیعی به حساب بیاید که تاثیر آن را هیچ داروی شیمیایی بر موهای شما نمی‌گذارد. داشتن موهایی سالم و پرپشت از مواردی است که هر خام و آفایی آرزوی آن را دارد. با توجه به هزینه بالای کاشت مو و داروهای شیمیایی که موها را پر پشت خواهند کرد، استفاده از ماده‌ای طبیعی که تاثیر یکسانی با این مواد شیمیایی دارد یک برد بزرگ است.

اگر به دنبال راهی برای پرپشتی و بالا بردن مقاومت موهای خود هستید، استفاده از این روغن پیشنهاد می‌شود. به همین دلیل است که در این مقاله، توضیحات کاملی مبنی بر تاثیر آن، خواص، نحوه تاثیر گذاری و روش استفاده از روغن کرچک برای مو داده‌ایم. همچنین با مطالعه این مقاله، می‌توانید اطلاعات خود را در رابطه با این روغن کامل کرده و از آنها بهره بگیرید. امیدواریم مطالب گفته شده برای تمامی خوانندگان آن کمک کننده واقع شود.

سوالات متداول روغن کرچک برای مو

1. آیا روغن کرچک بر رشد موها تاثیر دارد؟

بله. روغن کرچک به صورت مستقیم بر رشد موها تاثیر ندارد اما بستری را برای رشد و بهتر شدن موها فراهم می‌کند.

2. خواص روغن کرچک برای مو کدام اند؟

ویتامین‌های ضروری مانند ویتامین E، چربی‌های امگا ۶ و ۹، آنتی اکسیدان‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌های مختلف از خواص این روغن به حساب می‌آیند.

3. آیا روغن کرچک عوارض دارد؟

بله. روغن کرچک عوارض مختلفی دارد. مصرف طولانی مدت آن موها را دچار چسبندگی و پیچ خوردگی می‌کند و در صورت داشتن آلرژی باعث حساسیت و خارش می‌شود.

منبع
healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا