بهداشت و سلامت زنان

علت عقب افتادن پریود؛ آیا از عقب افتادن پریود نگران باشیم؟

علت عقب افتادن پریود چیست؟ نگران دیر پریود شدن هستید اما می‌دانید باردار نیستید؟ پریودهای از دست رفته یا دیررس به دلایل زیادی غیر از بارداری اتفاق می‌افتد. علل شایع می تواند از عدم تعادل هورمونی تا شرایط پزشکی جدی متغیر باشد.

گر باردار نیستید، ممکن است به دلیل استرس زیاد یا وزن کم بدن، قاعدگی شما دیر شود. برخی از شرایط، از جمله سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، دیابت، و سایر موارد نیز می‌توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند. تحقیقات نشان می‌دهد که شیوع سیکل‌های قاعدگی نامنظم بسته به سن، شغل و محل زندگی‌تان، 5 تا 35.6 درصد منبع قابل اعتماد است. همچنین دو بار وجود دارد که عادت ماهانه شما نامنظم است: زمانی که برای اولین بار شروع می شود و زمانی که انتقال یائسگی شروع می شود. همانطور که بدن شما در مرحله گذار قرار می گیرد، چرخه شما می تواند نامنظم شود. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به 8 علت عقب افتادن پریود که ممکن است علاوه بر بارداری، پریود شما دیر شود، می‌پردازیم.

دیر شدن پریود چقدر طبیعی است؟ کی باید نگران علت عقب افتادن پریود شویم؟

اکثر افرادی که به یائسگی نرسیده اند معمولاً تقریباً هر 28 روز یکبار پریود می شوند. با این حال، چرخه قاعدگی سالم می تواند از هر 21 تا 40 روز متغیر باشد. اگر قاعدگی شما در این محدوده ها قرار نمی‌گیرد، ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد.

عقب افتادن پریود نشانه چیست؟ آیا حتما مشکلی وجود دارد؟

علت عقب افتادن پریود در اغلب موارد استرس است | ژین‌طب

با عقب افتادن پریود، خانم ها در پی یافتن علت اصلی برهم خوردن این سیکل منظم هستند. به این ترتیب عواملی را می توان برای این عقب افتادگی برشمرد:

1. استرس دارید؛ رایج‌ترین عامل تاخیر در پریودی

استرس مزمن می‌تواند هورمون‌های شما را از بین ببرد، روال روزانه‌تان را تغییر دهد و حتی بر بخشی از مغز که مسئول تنظیم پریود است، یعنی هیپوتالاموس، تأثیر بگذارد. با گذشت زمان، استرس می تواند منجر به بیماری یا افزایش یا کاهش وزن ناگهانی شود که همه اینها می‌تواند بر چرخه شما تأثیر بگذارد. اگر فکر می‌کنید استرس ممکن است پریود شما را از بین ببرد، تکنیک‌های تمدد اعصاب را تمرین کنید و سبک زندگی را تغییر دهید. استرس مزمن همچنین می‌تواند بر سایر شرایط سلامتی که با آن زندگی می‌کنید نیز تأثیر بگذارد.

2. وزن کم کرده یا اضافه کرده اید؛ ؤزیم کاهش وزن در روند عادت ماهانه موثر است

افرادی که دارای اختلالات خوردن هستند، مانند بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی، ممکن است در چرخه خود بی نظمی داشته باشند. کاهش وزن بیش از حد می‌تواند باعث پریودهای نامنظم منبع معتبر شود و حتی ممکن است چرخه شما را به طور کلی متوقف کند. این به این دلیل است که نداشتن چربی کافی بدن می تواند تخمک گذاری را متوقف کند.

3. شدت تمرینات ورزشی خود را افزایش داده اید؛ نوعی استرسی عضلانی و هورمونی

یک رژیم ورزشی شدید همچنین می تواند باعث پریودهای نامنظم یا از دست رفته منبع معتبر شود. این موضوع بیشتر در کسانی دیده می‌شود که چندین ساعت در روز تمرین می‌کنند و بیشتر از آنچه که دریافت می‌کنید، کالری می‌سوزانید. وقتی کالری زیادی می‌سوزانید، بدن شما انرژی کافی برای کارکردن تمام سیستم‌هایش را ندارد. تمرینات شدیدتر می تواند ترشح هورمونی را افزایش دهد که می‌تواند بر قاعدگی شما تأثیر بگذارد. معمولاً به محض اینکه شدت تمرین را کاهش دهید یا کالری دریافتی خود را افزایش دهید، پریودها به حالت عادی باز می‌گردند.

4. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)؛ بیماری رایج بین زنان و دختران

عقب افتادن پریود | ژین‌طب

PCOS وضعیتی است که باعث می شود بدن شما هورمون مردانه آندروژن بیشتری تولید کند. در نتیجه عدم تعادل این هورمون، کیست روی تخمدان ها ایجاد می‌شود. این می تواند تخمک گذاری را نامنظم کند یا به طور کلی آن را متوقف کند.

سایر هورمون ها مانند انسولین نیز ممکن است نامتعادل شوند. این به دلیل مقاومت به انسولین است که اغلب با PCOS همراه است.

درمان PCOS بر تسکین علائم تمرکز دارد. پزشک شما ممکن است کنترل بارداری یا داروی دیگری را برای کمک به تنظیم چرخه شما تجویز کند.

5. شما در دوران پیش از یائسگی هستید؛ علت عقب افتادن پریود در چهل سالگی

قبل از یائسگی زمانی است که به گذار یائسگی شما منتهی می‌شود. معمولاً از اواسط تا اواخر 40 منبع مورد اعتماد شما شروع می شود. پیش از یائسگی می تواند چندین سال طول بکشد تا اینکه پریود شما به طور کامل متوقف شود. برای بسیاری، عقب افتادن قاعدگی اولین علامت پیش از یائسگی است. می‌توانید یک دوره 1 ماهه را رها کنید و برای 3 ماه آینده به مسیر خود بازگردید یا ممکن است 3 ماه متوالی پریود خود را رها کنید و متوجه شوید که به طور غیرمنتظره‌ای از راه می‌رسد، اغلب سبک‌تر یا سنگین تر از آنچه عادت کرده‌اید.

6. بیماری تیروئید دارید؛ موثر در روند پریودی و علت عقب افتادن پریودی بجز بارداری

تیروئید شما یک غده پروانه ای شکل در گردن شما است که هورمون هایی تولید می کند که به تنظیم بسیاری از فعالیت ها در بدن شما از جمله چرخه قاعدگی کمک می کند. چندین بیماری رایج تیروئید، از جمله کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید وجود دارد. هم کم کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید می توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند و باعث بی نظمی شوند، اما پرکاری تیروئید به احتمال زیاد باعث دیر یا عقب افتادن قاعدگی می‌شود. گاهی ممکن است قاعدگی شما برای چند ماه ناپدید شود.

سایر علائم مشکل تیروئید عبارتند از:

 • تپش قلب
 • تغییرات اشتها
 • تغییرات وزن غیرقابل توضیح
 • عصبی بودن یا اضطراب
 • لرزش خفیف دست
 • خستگی
 • تغییر در موهای شما
 • مشکل خواب

7. ممکن است باردار باشید؛ عاملی در تاخیر شیرین پریودی

اگر احتمال بارداری وجود دارد و سیکل های شما معمولاً منظم است، ممکن است زمان انجام تست بارداری فرا رسیده باشد. بهتر است این کار را حدود 1 هفته پس از شروع قاعدگی انجام دهید. انجام آزمایش خیلی زود می‌تواند منجر به منفی شدن آزمایش شود حتی اگر باردار هستید، زیرا برای آزمایش هورمون بارداری در ادرار خیلی زود است. اگر عادت ماهانه شما معمولاً نامنظم است، پیدا کردن زمان مناسب برای انجام تست بارداری دشوارتر است. ممکن است بخواهید چند آزمایش را در طول چند هفته انجام دهید یا برای اطمینان با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

سایر علائم اولیه بارداری که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

 • سینه های حساس و دردناک
 • سینه های متورم
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • خستگی

علت عقب افتادن پریود و بزرگ شدن شکم

عقب افتادن پریود | ژین‌طب

نفخ پریود یکی از چندین علامت سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است که می‌تواند 1-2 هفته قبل از پریود در زنان رخ دهد. ممکن است با گرفتگی معده، کمردرد و سایر علائم همراه باشد. خانم ها درست قبل و در شروع پریود احساس می کنند شکمشان سنگین و متورم شده است. این می تواند ناراحت کننده باشد و ممکن است بر اعتماد به نفس تأثیر منفی بگذارد زیرا نفخ می تواند مانند تورم و افزایش وزن باشد که باعث بزرگ شدن معده آنها می‌شود.

علت عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

در دوران ابتدایی بارداری شاهد ترشحات واژن هستیم و میزان آن نیز ممکن است افزایش پیدا کند. این ترشحات معمولا دوهفته پس از لقاح آغاز خواهد شد. رنگ این ترشحات متمایل به زرد یا سفید است و شکل و میزان آن در افراد متفاوت خواهد بود. پس ترشحات سفید به دنبال عقب افتادن پریود نشانه ای از بارداری احتمالی خواهد بود.

 برای درمان عقب افتادن پریود چه باید کرد؟

دلایل زیادی برای پریودهای نامنظم و بی نظمی قاعدگی وجود دارد. اگر تغییرات شدیدی را در چرخه قاعدگی خود تجربه کردید یا قاعدگی شما به شدت دردناک شد، با پزشک خود تماس بگیرید. بیشتر علل پریودهای نامنظم جدی نیستند و با دارو توسط پزشک قابل درمان هستند. به خاطر داشته باشید که تغییرات جزئی بین سیکل ها یا طول دوره قاعدگی شما معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اگر احساس می‌کنید مشکلی در دوره قاعدگی‌تان وجود ندارد، تغییرات و علائم خود را یادداشت کنید تا بتوانید با پزشک خود صحبت کنید. در این مقاله به بررسی علل عقب افتادن پریود پرداختیم و مواردی را در این زمینه برشمردیم.

پرتکرارترین پرسش‌ها در زمینه علت عقب افتادن پریود

چرا پریود من دیر شده و باردار نیستم؟

اگر باردار نیستید، ممکن است به دلیل استرس زیاد یا وزن کم بدن، قاعدگی شما دیر شود. برخی از شرایط، از جمله سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، دیابت، و غیره نیز می‌‌توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند.

استرس چقدر می تواند پریود شما را به تاخیر بیندازد؟

اگر استرس حاد باشد، ممکن است قاعدگی شما فقط چند روز تاخیر داشته باشد، اما برخی از افرادی که استرس مزمن شدید را تجربه می‌کنند می توانند ماه‌ها بدون پریود بگذرند.

آیا کمبود خواب می تواند پریود شما را مختل کند؟

زنان قاعدگی که کمتر از شش ساعت در شب می‌خوابند، معمولاً دچار پریودهای سنگین‌تر و نامنظم می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا