بیماری های مفصلی

درمان واریس با رادیوفرکوئنسی (RF)؛ آسانترین راه رفع التهاب رگ‌ها

درمان واریس با رادیوفرکوئنسی (RF) یک روش کم تهاجمی درمان واریس است که از انرژی فرکانس رادیویی (الکتریسیته) برای گرم کردن، فروپاشی و مسدود کردن رگ‌های خونی هدف استفاده می‌کند. از این فناوری گاه در موارد آرایشی نیز استفاده می‌شود، اما بیشتر برای کمک به کاهش علائم مرتبط مانند درد، تورم، تحریک پوست، تغییر رنگ یا التهاب استفاده می‌شود.

اگر از رگ‌های واریسی بزرگ رنج می‌برید و  علائم  آن برایتان ناخوشایند است، درمان با فرکانس رادیویی ممکن است گزینه‌ای عالی برای شما باشد. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب این شیوه درمان واریس را بررسی خواهیم کرد. 

واریس و درمان واریس با رادیوفرکوئنسی (RF)

​ رگ‌های واریسی رگ‌های بزرگ و گاهی پیچ خورده هستند که اغلب در ساق پا ایجاد می‌شوند. آنها می توانند ارثی باشند. همچنین ممکن است در طول یا بعد از بارداری و در صورت داشتن اضافه وزن بدتر شوند. از ناخوشایند بودن این حالت که بگذریم، معمولاً هیچ مشکل جدی برای سلامتی ایجاد نمی‌‎کنند.

خطر واریس ها ولزوم درمان واریس

سیاهرگ‌ها خون را به قلب می‌برند. در طول تمام سیاهرگ‌ها، دریچه‌هایی وجود دارد که فقط اجازه می‌دهند خون در یک جهت جریان یابد. دریچه‌های پاها برای پمپاژ خون باید سخت‌تر کار کنند که وقتی این دریچه‌ها ضعیف می‌شوند و به درستی بسته نمی‌شوند، فاصله اضافی و مشکلات ایجاد می‌شود. خون به سمت عقب جریان می‌یابد و در رگ‌ها جمع می شود. این باعث می‌شود که دریچه ها تحت فشار، ضعیف شوند و بزرگ و برآمده به نظر برسند. چیزی که ما وریدهای واریسی می نامیم. درمان نشدن رگ‌های واریسی می‌تواند منجر به درد و گرفتگی پا، تورم ساق پا و مچ پا و رگ‌های برآمده ناخوشایند شود.

شیوه عملکرد رادیوفرکوئنسی (RF)

تصویر شیوه درمان واریس با رادیوفرکوئنسی (RF) | ژین‌طب

فرسایش با فرکانس رادیویی یا رادیوفرکوئنسی (RF)  یک روش کم تهاجمی برای از بین بردن وریدهای واریسی است. معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و 45 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. جراح شما یک کاتتر کوچک را از طریق یک سوراخ کوچک در ساق پای شما وارد می‌کند. آنها ورید بزرگ شده را گرم می‌کنند و باعث کوچک شدن و بسته شدن آن می‌شوند. پس از بسته شدن ورید، خون به طور طبیعی به رگ‌های سالم دیگر منتقل می‌شود. محل سوراخ بانداژ می شود و ممکن است فشرده سازی اعمال شود.

مزایای درمان واریس با رادیوفرکوئنسی (RF)

در  شیوه درمان واریس با رادیوفرکوئنسی (RF)  هیچ برش جراحی لازم نیست.  فقط یک سوراخ کوچک در پوست ایجاد می‌شود که نیازی به بخیه ندارد. این روش عملاً هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد؛ زیرا قرار دادن کاتتر به سوراخ‌های پوستی فقط چند میلی‌متری نیاز دارد، نه برش‌های بزرگ.

این روش در مقایسه با تکنیک‌های سنتی رگ‌بری، عوارض کمتری دارد و با درد بسیار کمتری در طول بهبودی همراه است. بسیاری از وریدهای درمان شده حتی با سونوگرافی 12 ماه پس از عمل قابل مشاهده نیستند. اکثر بیماران تسکین علائم را گزارش می‌کنند و می‌توانند بلافاصله به فعالیت‌های عادی روزانه بازگردند.

خطرات احتمالی ناشی از درمان واریس با رادیوفرکوئنسی (RF)

اکثر بیماران از نتایج ابلیشن با فرکانس رادیویی خود برای وریدهای واریسی بسیار راضی هستند. مانند هر روش دیگری ممکن است عوارضی وجود داشته باشد:

 • سوراخ شدن ورید
 • لخته شدن خون
 • آمبولی ریه
 • فلبیت (التهاب پا)
 • هماتوم (جمع آوری خون)
 • عفونت
 • سوزش پوست

این روش ممکن است برای بیماران مبتلا به مشکلات قلبی عروقی مناسب نباشد. قبل از بررسی این روش، مطمئن شوید و با جراح قلب و عروق مشاور خود در مورد فرسایش رادیوفرکوئنسی صحبت کنید.

رادیوفرکوئنسی (RF) و محدودیت ها

تصویری از رگ عنکبوتی و ممنوعیت درمان واریس با رادیوفرکوئنسی (RF) | ژین‌طب

روش RF فقط برای درمان رگ‌های واریسی بزرگ استفاده می‌شود و برای رگهای عنکبوتی مناسب نیست. به این ترتیب واریس ایجاد شده در رگ‌های ناحیه ران را می‌توان با اطمینان بیشتر از حصول نتیجه مطلوب با درمان رادیوفرکوئنسی درمان کرد. این مهم البته با تشخیص نهایی پزشک صورت می‌گیرد.

نکات مهم پیش از عمل رادیوفرکوئنسی (RF)

برا ی ایجاد شرایط مساعد عمل رادیو فکوئنسی توجه به برخی نکات ضرورت دارد:.

 • در روز درمان از مرطوب کننده استفاده نکنید.
 • در قرار ملاقات شلوار یا شلوار گشاد بپوشید و مطمئن شوید که یک جفت کفش پیاده روی راحت دارید.
 • معمولاً قبل از عمل مصرف دارو ضروری نیست. اگر آستانه درد پایینی دارید، 2 قرص پاراستامول یا 2 قرص ایبوپروفن (همراه با غذا) مصرف کنید.

هنگام عمل چه اتفاقی می افتد؟

این روش معمولاً با بی‌حسی موضعی آغاز می‌شود، اما شما به خواب نمی‌روید. جراح قبل از ایجاد یک برش کوچک (2 میلی متری)، معمولاً در نزدیکی زانو یا روی ساق پا، پوست شما را با بی حسی موضعی بی‌حس می‌کند.  پزشک یک لوله باریک به نام کاتتر  را در ورید قرار می‌دهد. تصاویر  قابل مشاهده از اولتراسوند برای اطمینان از قرار گرفتن کاتتر در محل مناسب ورید به روند استاندارد عمل، کمک خواهد کرد.

عمل با وارد کردن یک پروب از طریق کاتتر به داخل رگ ادامه می‌یابد. همزمان بی حس کننده موضعی به داخل ورید تزریق خواهد شد  و جراح کاتتر کوچک را که با انرژی فرکانس رادیویی (RF) تغذیه می شود، فعال می‌کند. این امواج گرما را به دیواره ورید منتقل خواهند کرد. ارسال گرما دیواره ورید  را منقبض می‌کند و با این فعل و انفعالات ورید بسته خواهد شد. وضعیت عمل را می‌توان از طریق تصاویر سونوی قرار داده شده در رگ بررسی کرد.  با قرار دادن یک پانسمان روی برش کوچک و یک باند فشاری روی ساق پا عمل پایان می‌یابد.

عمل رادیوفرکوئنسی (RF) چقدر طول می‌کشد؟

این روش 45 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. اگر به درمان وریدهای متعدد در هر دو پا نیاز دارید، ممکن است به تعدادی درمان در روزهای جداگانه در یک دوره 4 تا 6 هفته‌ای نیاز داشته باشید. پس از هر درمان، به مدت 14 روز جوراب‌های فشاری خود را می‌پوشید و روزانه 30 تا 45 دقیقه پیاده روی خواهید داشت.

اقدامات اصلاحی پس از عمل رادیوفرکوئنسی (RF)

برای دست یافتن به نتیجه مطلوب لازم است پس از عمل به برخی نکان مهم توجه داشته باشید:

 • پای شما از پا تا بالای ورید تحت درمان بانداژ می‌شود.
 • شما می‌توانید حدود نیم ساعت بعد از عمل و پس از اینکه فشار خون و بانداژهای شما را بررسی کردند، از بیمارستان خارج شوید.
 • شما نباید رانندگی کنید. معمولاً صبح بعد از عمل، ساق پا کمی ناراحت‌تر است، زیرا بی‌حسی موضعی از بین رفته و پای شما کمی متورم می‌شود. به شما مسکن داده می شود تا با خود به خانه ببرید.
 • بانداژ باید 48 ساعت بعد از عمل روی پوست بماند. سپس باید بانداژ را بردارید و جوراب ساق بلندی را که به شما داده می شود بپوشید.
 • برای حمام کردن یا دوش گرفتن می‌توانید  جوراب را بردارید، اما به مدت دو هفته دیگر به پوشیدن آن ادامه دهید. هنگام خواب نیازی به پوشیدن آن ندارید.

خطرات و عوارض عمل رادیوفرکوئنسی (RF)

عوارض بیش و کم در هریک از عمل های مربوط به کمر و زانو وجود دارد. آسیب‌ها شامل مشکلات مربوط به ترومبوز سیاهرگی عمقی و لخته شدن ورید داخلی پس از RF است که  خیلی کم رخ می‌دهد.

آسیب عصبی و  آسیب به اعصاب حسی سطحی ممکن است رخ دهد، اما معمولاً در عرض چند هفته تا چند ماه به حالت عادی باز می‌گردد. در این میان گزارشاتی از سوختگی پوست نیز شنیده شده است.

هزینه و نتایج درمان

هزینه رادیوفرکوئنسی (RF) با توجه به ناحیه درمان، شدت واریس، هزینه جراح و موقعیت جغرافیایی متفاوت است. رگ در نهایت پس از 10 تا 14 روز خشک و چروک می‌شود و برای دست یافتن به نتیجه نهایی باید چند ماه منتظر بود. در این مقاله عمل رادیوفرکوئنسی (RF) را از زوایای متفاوت بررسی کردیم. اگر تجربه‌ای از این عمل دارید با ما به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه عمل رادیوفرکوئنسی (RF)

آیا فرکانس رادیویی روی رگ های واریسی اثر می کند؟

RFA برای وریدهای واریسی به طور موثر رگ‌های واریسی دردناک و ناخوشایند را در 85 تا 90 درصد افراد از بین می‌برد.

میزان موفقیت RFA در وریدهای واریسی چقدر است؟

این روش در کمتر از یک ساعت در مطب پزشک قابل انجام است. این روش 98 درصد موفقیت در درمان واریس دارد.

چه مدت طول می کشد تا رگ های واریسی پس از RFA ناپدید شوند؟

اکثر وریدهای درمان شده پس از عمل نامرئی می‌شوند، اما ممکن است تا 12 ماه طول بکشد تا کاملا ناپدید شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا