دسته‌بندی نشده

مسکن فوری درد کمر؛ داروهایی برای تسکین فوری اما موقت

مسکن فوری درد کمر در انواع گوناگون در دسترس بیماران قرار دارد. گاهی  قرص برای کمردرد، گاهی پماد و گاهی نیز آمپول به عنوان مسکن فوری کمر درد استفاده می‌شود.  البته در این میان گویا قرص‌ها طرفداران بیشتری دارند که در سال‌های اخیر گزارشات نه چندان خوشایندی از مصرف مسکن فوری درد کمر به گوش رسیده است. چراکه قرص‌های حاوی مخدر که مسکن فوری درد به شمار می‌روند نیز افزایش چشمگیری داشته است که بایستی از این منظر مصرف مسکن‌ها را با وسواس بیشتری دنبال کنید. با مطالعه این مقاله  از مجله پزشکی ژین‌طب می‌توانید چشم‌انداز مناسبی نسبت به مصرف مسکن فوری درد کمر به دست آورید.

 داروی کمر درد شدید؛ قرص هایی مسکن اما موقت

تصویر زنز ایستاده دست بر کمر و در تلاش برای یافتن مسکن فوری درد کمر | ژین‌طب

به کمک مصرف مسکن فوری کمر درد، بخش قابل‌توجهی از درد در این ناحیه کاهش پیدا می‌کند. در ادامه به معرفی برخی داروهای موثر برای کنترل این وضعیت اشاره می‌شود.

بیشتر بدانید: آمپول متیل پردنیزولون برای کمر درد؛ مزایا، خطرات و هشدارهای آن را بدانید

1. سلکوکسیب، بهترین دارو برای تسکین دردهای مفصلی

سلکوکسیب آنزیم سیکلواکسیژنازر بدن را کنترل می‌کند و با انجام این عمل، فرآیند بروز التهاب و درد در بیماران را کاهش می‌دهد. این دارو یکی از بهترین انواع مسکن فوری برای دیسک کمر است و بسیاری از درد‌های مربوط به آن را مهار می‌کند.

سلکوکسیب برای کاهش درد در بیماری‌های اسکلتی و عضلانی بسیار موثر است و برای افرادی که دارای بیماری فتق دیسک یا کشیدگی تاندون هستند گزینه مناسبی خواهد بود. در برخی موارد پزشکان برای کاهش درد در بسیاری از بیماری‌های مختلف همچون آرتروز، اسپوندیلیت انکیلوزان و روماتیسم این دارو را تجویز می‌کنند.

2. ایبوپروفن؛ موثر برای درد کمر

یکی از دارو‌های موثر برای کاهش درد کمر در افراد، ایبوپروفن است. این دارو مانع از بروز التهاب در بیماران می‌شود و به نوعی یک مسکن ضدالتهاب به شمار می‌رود. تاثیر این دارو بین ۴ الی ۶ ساعت است و معمولاً توصیه می‌شود که همراه با غذا از آن استفاده شود. علت این موضوع بیشتر بخاطر قوی‌بودن ایبوپروفن در تسکین درد است و اگر با معده خالی مصرف شود ممکن است مضراتی را برای معده ایجاد کند.

این دارو در دوز‌های مختلف ۲۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰ و ۸۰۰ میلی‌گرم تولید می‌شود و بیماران می‌توانند حداکثر مصرف خود تا ۲۴۰۰ میلی‌گرم برسانند. بهتر است این دارو تنها با توصیه و تجویز پزشک مصرف شود.

بیشتر بدانید: آیا آمپول متوکاربامول برای کمر درد موثر است؟

3. ناپروکسن را برای رهایی از در کمر مصرف کنید

ژنریک ناپروکسن، یک قرص مسکن فوری کمر درد است که بین ۸ الی ۱۲ ساعت درد در ناحیه کمر را تسکین می‌دهد. این دارو از گروه NSAID است و در دوز‌های ۲۲۰ میلی‌گرم بدون نسخه تولید می‌شود. معمولا برای تسکین درد‌های قوی در افراد مبتلا به کمردرد از دوز ۵۵۰ این دارو استفاده می‌شود و تهیه آن تنها با تجویز پزشک ممکن خواهد بود‌. توصیه اکثر پزشکان بر این است که این دارو به همراه غذا مصرف شود؛ زیرا احتمال دارد تأثیرات منفی بر عملکرد معده بیمار ایجاد کند.

4. دوان، بهترین مسکن فوری برای کمر درد

از جمله مسکن فوری برای کمر درد، داروی کمر درد شدید دوان است که در گروه دارو‌های NSAID قرار گرفته است و یکی از مسکن‌های رایج در بازار به‌شمار می‌رود. داروی کمر درد شدید دوان حاوی مقادیری تتراهیدرات و منیزیم است که به‌صورت فعالانه در کاهش درد بیمار عملکرد مناسبی را ایجاد می‌کند.

این دارو نیز همانند سایر موارد ذکرشده لازم است که به همراه غذا مصرف شود، زیرا این مسکن به اندازه ناپروکسن برای معده مضر است و در صورت مصرف آن با معده خالی امکان بروز بسیاری از مشکلات گوارشی در افراد افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر بدانید: داروی قوی برای کمر درد؛ جدیدترین قرص‌ها برای درمان دردهای کمر در ۲۰۲۳

5. پیروکسیکام دارویی برای کاهش تورم و التهاب در طولانی مدت

پیروکسیکام از دیگر انواع مسکن فوری کمر درد است. این دارو در گروه قرص‌های ضدالتهاب NSAIDs قرار دارد. مصرف داروی پیروکسیکام در مدت زمان طولانی میزان تورم و التهاب در بیماران را کاهش می‌دهد.

افرادی که از درد‌های آرتریت و سایر بیماری‌های مربوط به مفاصل رنج می‌برند از پیروکسیکام برای مهار و کنترل این وضعیت استفاده می‌کنند. این دارو با مسدودسازی آنزیم‌های سیکلوکسیژناز، پروستاگلاندين در بدن را کاهش می‌دهد و از بروز التهاب و تورم در این ناحیه جلوگیری می‌کند.

6. آسپرین،بهترین دارو برای تسکین درد فوری کمر

یکی از دارو‌های موثر برای تسکین فوری درد کمر، آسپرین است که امروزه بدون نیاز به نسخه‌ نیز به فروش می‌رسد. مصرف این دارو برای زنان باردار منع شده است. این دارو ممکن است عوارض‌های مختلفی را برای معده افراد ایجاد کند یا منجر به خونریزی بیشتر زخم‌ها شود. توصیه می‌شود مصرف این دارو در افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند با نظر پزشک صورت گیرد. البته توجه کنید که درمان جوش با آسپرین بسیار سریع است. شما می‌توانید با مصرف این مسکن علاوه‌بر تسکین درد کمر، تمام لک و جوش‌های خود را از بین ببرید.

بیشتر بدانید: معجون برای درمان کمر درد؛ ترکیب هایی بی عارضه برای تسکین درد کمر

برخی از داروهای اعتیاد آور به عنوان مسکن درد کمر

تصویر مردی خواب آلود در حال مصرف مسکن فوری درد کمر | ژین‌طب

داروهای افیونی برای بهبود درد کمر

یکی از قوی‌ترین انواع دارو‌های مسکن کمر درد، دارو‌های گروه افیونی هستند. این گروه شامل مورفین، کدئین، هیدروکودون و اکسی کدون است که مضرات بسیاری برای افراد دارد.

یکی از نکات مهم در مصرف دارو‌های مسکن کمر درد افیونی توجه به نظر و دستورالعمل‌های پزشک متخصص است. درصورتی‌‌که دارو‌های این گروه با نظر پزشک مصرف شوند مضرات کمتری را برای بیماران ایجاد می‌کنند.

دارو‌های افیونی برای تسکین درد در نقاط مختلف بدن نقش موثری را ایفا می‌کنند، اما بسیار حائز اهميت است که مصرف طولانی مدت و بدون برنامه این دارو عوارض بسیاری را برای بیمار ایجاد می‌کند‌. خواب‌آلودگی، حالت تهوع، سرگیجه و اعتیاد از مضرات استفاده از دارو‌های افیونی است.

داروهای ضد افسردگی استفاده دیگری هم دارند

در بسیاری از موارد بروز برخی حالات روحی در ایجاد کمر درد موثر خواهند بود. درصورتی‌که بیمار بتواند درد را تحمل کند یا برای ایجاد نتایج سریع در کاهش میزان آن عجله نکند، پزشک برای آن دارو‌های ضدافسردگی تجویز می‌کند. دارو‌های ضدافسردگی با ایجاد یک وضعیت روحی ثابت و همراه با آرامش در افراد باعث تسکین بخشی‌ از دردهای ناحیه کمر می‌شود. مصرف دارو‌های ضدافسردگی تنها با نظر پزشک امکان‌پذیر است؛ زیرا میزان دوز مورد استفاده در بیماران باید توسط متخصص تعیین شود.

در برخی موارد امکان بروز سردرد، خواب آلودگی، گیجی و خشکی دهان در افراد وجود دارد که بیمار می‌تواند با مطلع‌کردن پزشک از راهکار‌های درمانی او استفاده کند. بسیاری از دارو‌های ضدافسردگی که ممکن است برای بیمارانی که دچار کمر درد هستند تجویز شود به شرح زیراند:

 1. پرامین
 2. دزیپرامین
 3. داکسپینایمی
 4. نورتریپتیلین
 5. ایمی پرامین

بهترین پماد برای کمر درد؛ پمادها تسکین دهنده‌های فوری موضعی

کرم‌ها و لوسیون های آرتریت برای کمک به کاهش دردهای مرتبط با آرتریت با ارائه مواد ضد التهابی و تسکین دهنده درد به صورت موضعی از طریق پوست طراحی شده‌اند. در حالی که مسکن‌های موضعی درمانی برای آرتریت نیستند، افرادی که علائم جزئی دارند  یا کسانی که درد ناشی از مفاصل سطحی نزدیک به پوست، مانند زانو، مچ پا یا دست‌ها را تجربه می‌کنند، ممکن است پس از استفاده از این محصولات، طبق توصیه، تسکین موقتی را تداشته باشند. برخی از این پمادها عبارتند از:

 • کپسایسین 
 • پماد متیل سالیسیلات 
 • پماد منتول برای کمر درد
 • پماد تایگر بالم (Tiger Balm) 
 • پماد تراماپلنت کامفری (Traumaplant Comfrey)
 • پماد ضد درد تد (Ted’s Pain Cream)

کمربند پلاتینر؛ موثرتر از هر مسکن فوری

تصویر پیرمردی با کمربند پلاتینر جایگزین مسکن فوری درد کمر | ژین‌طب

امروزه با پیشرفت علم محققان در پی یافتن راه‌هایی برای درمان آسان بیماران هستند. کمربند پلاتینر یکی از یافته‌های پرطرفدار کالاهای پزشکی است. کمربند پلاتینر یکی از جدیدترین محصولات شرکت زایس ترونیک آلمان است که به سه تکنولوژی خاص، موثر و کاملا بی‌خطر مجهز است. این سه تکنولوژی اولتراسوند (Ultrasound)، انفرارد (Infrared) و کِلاک پالس (Pulse Clock) هستند. این تکنولوژی‌ها باعث شده‌اند این کمربند نسبت به سایر روش‌های درمانی مزیت‌های خارق‌العاده داشته باشد.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه مسکن فوری درد کمر

چه چیزی برای کمردرد بهتر از ایبوپروفن است؟

تیلنول (استامینوفن) یک مسکن OTC و کاهش دهنده تب است. اغلب برای کمردرد مزمن توصیه می شود زیرا خطر عوارض جانبی آن کم است.

بهترین مسکن برای درد دیسک کمر

تیلنول را نام تجاری (ژنریک) استامینوفن می‌دانند. استامینوفن بهترین مسکن برای درد دیسک کمر به شمار می‌رود.

آیا پاراستامول برای کمردرد مفید است؟

بیشتر کمردردها بدون عارضه هستند و فعال ماندن و داروهای مسکن ساده مانند پاراستامول که در فواصل زمانی منظم مصرف می‌شوند به عنوان بهترین خط اول درمان توصیه می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا