دسته‌بندی نشده

لاغری با سرکه سیب | آیا سرکه سیب اشتها را کاهش می‌دهد؟

لاغری با سرکه سیب یکی از روش‌های مورد استفاده برای تناسب اندام است. پایه گذاری برای لاغری شروع یک سفر کاهش وزن است که می‌تواند یک تصمیم تغییر دهنده زندگی باشد. در حالی که بسیاری به رژیم غذایی و ورزش متکی هستند، برخی دیگر برای دستیابی به اهداف کاهش وزن خود به مداخلات پزشکی مانند روش‌های جراحی روی می‌آورند. اما طرفداران سرکه سیب ادعا می‌کنند که این سرکه دارای فواید بی‌شماری برای سلامتی است و نوشیدن مقدار کمی یا مصرف مکمل سرکه‌ سیب قبل از غذا به کاهش اشتها و سوزاندن چربی کمک می‌کند.

با این حال، پشتیبانی علمی کمی برای این ادعاها وجود دارد. مطالعات درباره سرکه سیب برای کاهش وزن به طور مداوم، کاهش وزن قابل توجه و پایدار را در گروه‌های مختلف مردم نشان نداده است. به این معنی که مشخص نیست که آیا مصرف آن می‌تواند منجر به کاهش وزن شود یا خیر. 

سرکه سیب هزاران سال است که به عنوان یک مقوی سلامت مورد استفاده قرار گرفته است اما آیا افزودن سرکه سیب به رژیم غذایی می‌تواند به کاهش وزن شما نیز کمک کند؟

این مقاله از مجله سلامت ژین طب ارتباط بین سرکه سیب، کاهش وزن و سایر فواید بالقوه سلامتی را بررسی می‌کند. همچنین نکاتی در مورد گنجاندن سرکه سیب در رژیم غذایی شما ارائه می‌دهد.

سرکه سیب چیست؟

سرکه سیب در فرآیند تخمیر دو مرحله‌ای ساخته می‌شود:

ابتدا سیب‌ها را تکه‌تکه یا له می‌کنند و با مخمر ترکیب می‌کنند تا شکر آن‌ها به الکل تبدیل شود. در مرحله دوم باکتری برای تخمیر الکل به اسید استیک اضافه می‌شود.  تولید سرکه سیب سنتی حدود یک ماه طول می‌کشد، اگرچه برخی از تولیدکنندگان به طور چشمگیری این روند را تسریع می‌دهند به طوری که تنها یک روز طول می‌کشد. توجه داشته باشید که اسید استیک جزء فعال و اصلی سرکه سیب است که به آن اسید اتانوئیک نیز می‌گویند. باید اشاره کنیم که این ترکیب آلی به ‌دست‌آمده طعم ترش بوده و بوی بسیار قوی دارد. واژه استیک از acetum، کلمه لاتین سرکه گرفته شده است. حدود ۵ تا ۶ درصد از سرکه سیب را اسید استیک تشکیل می‌دهد و همچنین حاوی آب و مقادیر کمی از اسیدهای دیگر مانند اسید مالیک است. اسید استیک فواید مختلفی برای کاهش چربی دارد و جزء اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه به شمار می‌رود که در بدن با استات و هیدروژن حل می‌شود.

باید اشاره کنیم که یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی‌لیتر) سرکه سیب حدود سه کالری دارد و فاقد هرگونه کربوهیدرات است.

لاغری چیست؟ چطور لاغر شویم که همه انگشت به دهن بمانند؟

در جامعه ما لاغر بودن تعاریف گوناگونی دارد. برای مثال وقتی فردی زیاد به سرگیجه و ضعف مبتلا می‌شود و کمی از بقیه کم وزن‌تر است لاغر به حساب می‌آید. در حالی که لاغر بودن از دیدگاه علم تغذیه دارای ویژگی‌ها و استانداردهای خاصی است. در واقع لاغری به معنای کاهش وزن است. لاغری درجه‌های گوناگونی دارد و بهترین راه برای تشخیص نوع آن، تعیین شاخص توده بدنی یا همان BMI که وقتی از ۵/۱۸ کمتر می‌شود، به فرد لاغر می‌گویند اگر این شاخص بین ۵/۱۸ تا ۵/۱۷ باشد به آن لاغری درجه یک و هر چه فاصله این شاخص از ۵/۱۷ کمتر شود، لاغری فرد شدیدتر است و با مشکلات جدی‌تری روبه رو خواهد بود. البته بهترین زمان برای اندازه‌گیری وزن حالت ناشتا و پس از تخلیه مثانه و روده است. شاخص توده بدن را هم که این روزها همه می‌دانند از تقسیم وزن (برحسب کیلوگرم) بر مجذور قد (بر حسب متر) به دست می‌آید.

سرکه سیب چه خصوصیاتی دارد ؟

لاغری با سرکه سیب و تصویر چند سیب در اطراف ظرف سرکه | ژین طب

گفته می‌شود که سرکه سیب علاوه بر لاغری، به مشکلات گوارشی نیز کمک می‌کند. همچنین برای آسم، زگیل، حساسیت به آب و هوا، سردرد، زنگ زدن در گوش یا بواسیر نیز مفید است و به عنوان یک کمک کننده ضروری برای دیابت و کلسترول بالا معرفی می‌شود.

این سرکه دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد چربی خون، ضد دیابت و درمانی است. سرکه سیب از سیب با فرآیند تخمیر الکلی و تخمیر استاتیک تهیه می‌شود. ترکیبات زیست فعال و اسیدهای استیک اجزای فعال سرکه هستند که فواید سلامتی را بر عهده دارند.   از دیگرخصوصیات سرکه سیب، خاصیت ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی آن است. این ماده خوراکی حاوی ویتامین‌هایA ، B1 ،B2 ،B6 ،C و E است. منیزیم، کلسیم، پتاسیم و فسفر نیز از مواد معدنی اصلی سرکه هستند. برخلاف محتوای غنی آن، کالری بسیار کمی دارد. ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب تنها ۳ کالری دارد.

۷ فایده لاغری با سرکه سیب

سالیان زیادی است که مردم از سرکه سیب در داروها و پخت غذاها استفاده می‌کنند. بعضی از افراد معتقدند که این ماده می‌تواند بسیاری از مشکلات سلامتی را درمان کند. شکی نیست که سرکه سیب فواید زیادی همچون آنتی‌باکتریال و آنتی‎ اکسیدان دارد. با این حال شواهد نشان می‌دهد که سرکه سیب  فواید زیادی برای سلامتی از جمله کاهش وزن، کاهش میزان کلسترول، کاهش قند خون و بهبود نشانه‌های دیابت را دارد. لازم به ذکر است تحقیقات کمی درباره فواید سرکه سیب انجام شده و برای اطمینان بیشتر نیاز به تحقیقات زیادتری است. برخی از فواید سرکه لاغری با سرکه سیب لاغری با سرکه سیب عبارتند از:

۱. لاغری با سرکه سیب قند خون ناشتا را کاهش می‌دهد

در مطالعه‌ای روی افراد مبتلا به دیابت نوع دو، افرادی که سرکه سیب را همراه با میان وعده عصرانه با پروتئین بالا مصرف کردند، دو برابر کاهش قند خون ناشتا را نسبت به افرادی که مصرف نکردند، داشته‌اند.

۲. لاغری با سرکه سیب موجب افزایش احساس سیری می‌شود

 بسیاری از تحقیقات نشان دادند که سرکه سیب می‌تواند به افزایش احساس سیری کمک کند. این امر باعث می‌شود غذای کمتری بخورید و کالری کمتری دریافت کنید. علاوه بر این، یک تحقیق روی ۱۷۵ نفر نشان داد کسانی که اضافه وزن دارند با مصرف روزانه سرکه سیب می‌توانند چربی شکمی و وزن خود را به طور چشمگیری کم کنند. البته به یاد داشته باشید که این تحقیق در سه ماه انجام شده است و به همین دلیل نمی‌شود نتایج بلند مدت را از آن دریافت کرد. اضافه کردن یک نوع ماده غذایی خاص هیچگاه به تنهایی نمی‌تواند منجر به کاهش وزن شود. نوع رژیم غذایی و سبک زندگی شما تاثیر بیشتری روی کاهش وزن در بلند مدت دارد. در کل می‌توان گفت سرکه سیب با کاهش اشتها و افزایش مدت زمان سیری می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

۳.لاغری با سرکه سیب باعث اکسیداسیون چربی در بدن می‌شود

لاغری با سرکه سیب و تصویر فردی درحال وزن کردن | ژین طب

طی تحقیقات انجام شده ثابت شده است که سرکه سیب ممکن است باعث اکسیداسیون چربی یا فرآیند تجزیه مولکول‌های چربی برای انرژی شود. این خاصیت سرکه سیب به طور بالقوه می‌تواند منجر به کاهش درصد چربی بدن شود. این ماده سطح کلسترول خوب (HDL) بدن را افزایش می‌دهد و موجب کاهش کلسترول بد (LDL)  و چربی خون می‌شود.

۴. لاغری با سرکه سیب و تاثیر آن بر تنظیم مزاج بدن و کاهش داغی خون و صفرا

اینکه سرکه انگور قرمز در طب سنتی بیشتر مورد توجه است، سرکه سیب نیز دارای خواص متعددی است. مصرف روزانه این سرکه برای افراد گرم مزاج و در اقلیم‌های گرمسیری توصیه می‌شود. به دلیل تیزی و شدت گرمی ایجاد شده توسط سرکه سیب، مواد زائد تجمع یافته در بدن و داغی خون و صفرا در فصول گرم سال کاهش می‌یابد.

۵. لاغری با سرکه سیب و افزایش ایمنی بدن

تقریبا همه ما از فواید رژیم‌های سم‌زدا آگاهیم، ولی افزودن یک یا دو قاشق سرکه سیب به رژیم غذایی می‌تواند گردش خون غدد لنفاوی را بهبود ببخشد. این عمل باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

۶. باکتری‌های مضر را از بین می‌برد

سرکه سیب  عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‎‌ها را از بین می‌برد. از همان ابتدا مردم از سرکه سیب برای ضدعفونی کردن، پاکیزگی سطوح، درمان قارچ ناخن، شپش، زگیل و عفونت گوش استفاده می‌کردند. سرکه همچنین یک ماده نگهدارنده مواد غذایی است. مطالعات نشان می‌دهد که سرکه سیب از رشد و فساد مواد غذایی در باکتری‌هایی مانند E.coli جلوگیری می‌کند. اگر به دنبال راهی برای نگهداری مواد غذایی هستید، سرکه سیب انتخاب خوبی است.

۷. لاغری با سرکه سیب و پیشگیری از پوکی استخوان با کمک جذب کلسیم

 سرکه سیب، به دلیل توانایی افزایش جذب کلسیم، یک عنصر معدنی حیاتی برای پیشگیری از پوکی استخوان به عنوان یکی از مواد غذایی برتر در این زمینه شناخته شده است. با مصرف سرکه سیب در وعده‌های غذایی خود، می‌توانید از جذب کلسیم بهینه برای تقویت استخوان‌هایتان اطمینان حاصل کنید.

نحوه استفاده از سرکه سیب برای لاغری

برای اینکه لاغری با سرکه سیب نتیجه دهد، باید توصیه های زیر را در نظر بگیرید:

 • نوع مناسب را انتخاب کنید: سرکه سیب خام و فیلتر نشده را انتخاب کنید، که دارای ترکیبی از آنزیم های مفید، باکتری ها و پروتئین ها است. اعتقاد بر این است که این نوع سرکه سیب برای لاغری موثرتر است.
 • با دوز کم شروع کنید: با مصرف یک قاشق چایخوری سرکه سیب مخلوط با یک لیوان آب قبل از هر وعده غذایی شروع کنید. به تدریج مقدار مصرف را به یک قاشق غذاخوری افزایش دهید، اما از دو قاشق غذاخوری در روز تجاوز نکنید.
 • با یک رژیم غذایی متعادل و ورزش ترکیب کنید: سرکه سیب را نباید یک گلوله جادویی برای لاغری در نظر گرفت. ترکیب مصرف آن با یک رژیم غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی و فعالیت بدنی منظم برای نتایج مطلوب ضروری است.

چگونه با سرکه سیب سم زدایی کنیم؟

قبل از شروع، شما باید یک بطری سرکه سیب ارگانیک یا غیر پاستوریزه تهیه کنید. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که برای سم زدایی بدن و کاهش وزن نیازی به نوشیدن زیاد ندارید. در واقع تنها چیزی که نیاز دارید این است که ۲ قاشق غذاخوری سرکه را در ۲ لیوان آب مخلوط کرده و ۳ بار در روز بنوشید.

در رژیم‌های غذایی لاغری با سرکه سیب قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب همراه با یک قاشق غذاخوری سرکه سیب برای کاهش وزن به شما کمک می‌کند. در واقع این کار باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن می‌شود. سرکه سیب به هضم غذا کمک می‌کند و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

چه زمانی در روز سرکه سیب را برای لاغری مصرف کنیم؟

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری پیش از وعده غذایی است.  مصرف سرکه سیب صبح‌ها قبل از صبحانه و عصرها قبل از خواب توصیه می‌شود. قبل از نوشیدن باید رقیق شود. مصرف سرکه سیب با معده خالی باعث احساس سیری طولانی مدت می‌شود و سوزاندن چربی در بدن را تسریع می‌کند.

می‌توانید یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در حجم مشخصی از مایعات همچون آب و یا سایر نوشیدنی‌ها حل کنید و میل نمایید. همچنین می‌توان از سرکه سیب در تهیه سس سالاد و یا در غذای خود استفاده کنید تا خاصیت چربی سوزی آن اثر بگذارد.

عوارض جانبی مصرف بیش از اندازه سرکه سیب برای لاغری

همانطور که در بالا خواندید سرکه سیب فواید زیادی برای بدن دارد. اما در هرصورت مصرف بیش از اندازه هر ماده غذایی به بدن ضررهایی می‌رساند و سرکه سیب نیز از این قاعده مستثنا نیست. چند عارضه جانبی که برای سرکه سیب ذکر شده شامل موارد زیر است:

 • به تاخیرانداختن عمل دفع در معده
 • پایین آوردن سطح پتاسیم خون
 • از بین رفتن استخوان‌ها
 • سوختگی مری و پوست
 • فرسایش مینای دندان
 • مشکلات گوارشی
 • تداخلات دارویی

چطور از عوارض جانبی سرکه سیب برای لاغری پیشگیری کنیم؟

لاغری با سرکه سیب و تصویر ظرف سبزیجات | ژین طب

 اکثر افراد می‌توانند بدون ایجاد مشکلی از سرکه سیب مصرف کنند به شرط آنکه به موارد زیر توجه شود:

 1. با مقدار کمی سرکه سیب شروع کنید و بعد کم کم مصرف را به دو قاشق غذاخوری در روز برسانید.
 2. قرار گرفتن دندان در معرض اسید استیک را به حداقل برسانید سعی کنید سرکه را در آب رقیق کرده و با نی بنوشید.
 3. بعد از مصرف سرکه سیب دهان را با آب بشویید. برای جلوگیری از آسیب بیشتر به مینای دندان، حداقل ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد مسواک بزنید. اگر به بیماری گاستروپارزی مبتلا هستید، از مصرف سرکه سیب صرف نظر کنید: اگر با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنید بهتر است از مصرف سرکه سیب دوری و یا میزان مصرف آن را تا یک قاشق غذاخوری در روز، آن هم همراه با آب یا سالاد، پایین بیاورید.
 4. حساسیت و آلرژی نسبت به سرکه سیب بین افراد شایع نیست اما اگر یکی از علائم آلرژی را داشتید مصرف سرکه سیب را فورا قطع کنید.

جمع بندی نهایی در زمینه لاغری با سرکه سیب

لاغری با سرکه سیب را به اعتقاد برخی افراد می‌توان روش معجزه آسا خواند. با این حال ما در این مقاله هم به فواید لاغری با سرکه سیب و هم به عوارض مصرف این سرکه پرداختیم. همچنین بهترین زمان مصرف، نحوه مصرف آن و پیشگیری از عوارض آن را نیز در مقاله قید کردیم. اما نکته مهم در لاغری با سرکه سیب زمان استفاده و مقدار آن است که باید توجه زیادی به آن شود. به عنوان مثال افراد نباید روزانه بیش از یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب استفاده کنند و بهتر است که آن را قبل از مصرف وعده غذایی میل کنند. باید بدانید مصرف سروه سیب یا هر ماده لاغر کننده دیگر به تنهایی برای تناسب اندام کافی نیست، بلکه باید رژیم غذایی مناسب و ورزش را نیز در برنامه لاغری بگنجانید.

سوالات متداول در زمینه لاغری با سرکه سیب

ایا سرکه سیب با داروهای لاموترژین و دپاکین تداخل دارد؟

تاثیر برای همه یکسان نیست ولی در حالت کلی سرکه سیب برای لاغری با رعایت فاصله از همه داروها مصرف شود.

 
 برای اینکه مینای دندان در هنگام مصرف سرکه سیب از بین نرود از چه روشی استفاده کنیم؟

می‌توان سرکه سیب را در آب حل کرد به کمک نی نوشید.

لاغری با سرکه سیب امکان پذیر است؟

لاغری با سرکه سیب در بسیاری از متقاضیان لاغری جواب داده است اما تحقیقات کافی در این زمینه اثبات نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا