بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

درمان سیاتیک؛ رهایی از درد سیاتیک با روش‌های خانگی، طب سنتی، سوزنی و پزشکی

درمان سیاتیک با توجه به میزان درد، علت بیماری و حاد یا مزمن بودن درد سیاتیک، پیشنهاد می‌شود. بسیاری از افراد در طول زندگی به‌خصوص در دوران میانسالی از دردهای عضلانی و کمردرد شکایت دارند. اما گاهی کمردرد به علت ناراحتی در ناحیه ستون فقرات و کمر شروع می‌شود و در باسن، ران و بعضی اوقات تا زیر زانو ادامه پیدا می‌کند. این درد مربوط به عصب سیاتیک است و خیلی از افراد را در طول زندگی درگیر می‌کند. معمولا این یک بیماری جدی یا خطرناک نیست.

اکثر افراد مبتلا به سیاتیک با گذشت زمان و با درمان‌ سیاتیک در خانه خود به‌ خود بهبود می‌یابند، اما موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به طور کامل درباره درمان سیاتیک توضیح می‌دهیم.

آشنایی با سیاتیک و علائم درد سیاتیک

عصب سیاتیک یکی از بلندترین عصب‌های بدن است که از پایین کمر تا پاها کشیده شده است. سیاتیک که رادیکولوپاتی کمری نیز نامیده می‌شود، دردی است که در امتداد عصب سیاتیک ایجاد می‌شود. این عصب از پشت لگن به سمت پشت ران امتداد می‌یابد که عصب اصلی پا محسوب می‌شود. این عصب به دلایل مختلفی مثل گرفتگی عضلات و فشار به عصب، آسیب به دیسک‌های کمر باعث ایجاد درد می‌شود.

درد سیاتیک در پی آسیب و فشردگی عصب سیاتیک شکل می‌گیرد. این درد، در مسیر عصب سیاتیک به وجود می‌آید. به طور معمول، سیاتیک فقط در یک طرف بدن تأثیر می‌گذارد. بیمار این درد را در کمر، باسن، پشت ران و ساق پا احساس می‌کند. این درد گاهی مزمن است و فرد را تا آخر عمر درگیر می‌کند. بعضی مواقع هم افراد به سیاتیک حاد دچار می‌شوند و درد و بیماری آن‌ها طی چند هفته فروکش می‌کند. برای درمان درد سیاتیک، هم تغییر سبک زندگی مفید است و هم درمان‌های دارویی به کمک بیماران می‌آیند. پزشکان با توجه به نوع و میزان درد داروی مناسب تجویز می‌کنند.

درد سیاتیک پای چپ؛ دردی آزاردهنده که به محدودیت حرکت منجر خواهد شد

سیاتیک پای چپ یک بیماری است که با درد منتشره پا بیشتر در پای چپ شروع می‌شود. این درد ممکن است به صورت ناگهانی در پا یا به صورت تدریجی در اثر ایستادن و نشستن‌های طولانی مدت اتفاق بیافتد. زمانی که فرد عطسه یا سرفه می‌کند ممکن است احساس درد بیشتری داشته باشد. در ضمن ممکن است فرد احساس ضعف، بی حسی و یا احساس سوزن سوزن در انگشتان پای خود داشته باشد. به طور ‌کلی شایع‌ترین دلیلی که باعث می‌شود که سیاتیک پای چپ ایجاد درد کند، دیسک لغزنده‌ای است که باعث فشار بر عصب می‌شود و نشانه‌ای از عصب منقبض شده است.

تشخیص و درمان سیاتیک با روش‌های تصویربرداری خاص

تشخیص و درمان سیاتیک با روش‌های تصویربرداری خاص|ژین طب

سیاتیک با معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی تشخیص داده می‌شود. علائم واضح و انجام معاینات اختصاصی به متخصص جراحی مغز اعصاب، جهت تشخیص کمک می‌کند. بعضی اوقات جهت تشخیص قطعی بیماری و یافتن علت ایجاد کننده‌ آن از عکس رادیوگرافی و آزمایش‌های دیگر مانند سی تی اسکن، ام آر آی و الکترومایوگرام استفاده می‌شود. با یک درمان موثر، می‌توانید از بروز درد سیاتیک و اثرات ناتوان کننده و بی‌تحرک کننده آن که می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری ایجاد کند، جلوگیری کنید. پس از تشخیص سیاتیک، پزشک نکاتی را برای درمان و تسکین درد سیاتیک به بیمار توصیه می‌کند که در ادامه به تشریح نکات درمان سیاتیک خواهیم پرداخت.

نگاه کلی بر درمان سیاتیک؛ معرفی روش‌های مختلف درمان

عصب سیاتیک برای درمان کامل نیاز به یک سری از روش‌ها و داروها دارد که گاها تنها با استراحت و دارو درمان نخواهد شد. امروزه برای درمان عصب سیاتیک از توانبخشی فیزیوتراپی و ورزش درمانی، طب سوزنی، آب درمانی ماساژهای دستی و درمان‌های مکمل استفاده می‌شود. برای اینکه عصب سیاتیک درمان شود از داروهای تسکین دهنده درد، داروهای ضد افسردگی دولوکستین، داروهای شل‌کننده عضلانی استفاده می‌شود. البته در آخرین مرحله اگر با استفاده از این داروها سیاتیک درمان نشد با استفاده از داروی کورتیزون که به صورت تزریق اپیدورال و در نهایت جراحی انجام می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر درباره درمان سیاتیک متن زیر را تا انتها بخوانید.

درمان سیاتیک در خانه با انواع روش‌های امتحان شده و تایید شده پزشکی

درمان سیاتیک در خانه با انواع روش‌های امتحان شده و تایید شده پزشکی|ژین طب

با جستجو اندکی در مورد درمان خانگی سیاتیک شدید متوجه می‌شوید که تعداد این روش‌ها کم نیستند. هر یک از منبع‌ها دستورالعمل خاصی را به عنوان درمان زود سیاتیک پای راست یا چپ معرفی می‌کنند. حتی درمان سیاتیک با چوب کبریت نیز مطرح شده است. در ادامه سعی کرده‌ایم روش‌هایی که مورد تایید پزشکان است را معرفی کنیم.

1. درمان سیاتیک در خانه با استراحت

یکی از کارهایی که هنگام استراحت برای رهایی از درد سیاتیک باید بیمار در منزل انجام دهد این است که از خم شدن خودداری کند. در منزل به روش جنینی بخوابد. نکته مهم اینکه استراحت مطلق بیش از ۴۸ ساعت توصیه نمی‌شود. اما از انجام کارهای سنگین و ایستادن طولانی خودداری شود.

2. درمان عصب سیاتیک پای چپ و راست در خانه با محدود کردن حرکات کمر با استفاده از یک کمربند طبی

کمربند طبی برای دردهای سیاتیک و دیسک کمر دارای انواع مختلفی است که توسط ارتوپد با تجربه برای شما نسخه و تجویز می‌شود. استفاده از کمر بند طبی مخصوص سیاتیک و کرست طبی کمر برای درمان و کاهش میزان درد سیاتیک می‌تواند بسیار مفید و مؤثر باشد.

3. استفاده از کمپرس سرد و گرم، درمان سیاتیک پای چپ در خانه و درمان پای راست

 استفاده از کمپرس یخ برای کاهش درد و تورم گزینه مناسبی برای درمان سیاتیک است. کیسه‌ یخ را که در یک حوله پیچیده و چند بار در روز به مدت ۲۰ دقیقه از این کیسه یخ استفاده کنید. بعد از چند روز اول سراغ کیسه آب گرم بروید. هر بار ۲۰ دقیقه یک‌بار کیسه آب‌گرم بگذارید. کیسه‌های آب گرم و یخ را جابه‌جا کنید.

4. ماساژ پا برای درمان سیاتیک در خانه

ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک بر پایه سیستم باستانی چین و تقسیم بندی نقاط مختلف بدن و ارتباط آن نقاط با سایر اندام‌های داخلی استوار است. با ماساژدرمانی، دردها و فشارهای عضلانی برطرف خواهد شد. ماساژ بهترین درمان سیاتیک در خانه است، در واقع به بهبود فرآیند چرخش خون، بهبود دامنه حرکت مفاصل و افزایش سطح اندورفین کمک کرده و میزان درد را کاهش می‌دهد.

درمان سیاتیک پای چپ و پای راست در طب سنتی با جا انداختن

کایروپراکتیکیک روش درمانی است که برای بهبود درد و التهاب سیاتیک می‌تواند مفید باشد. مهم است که جا انداختن توسط کایروپراکتوری با تجربه و مجوز صحیح انجام شود. برخی در اینکه کایروپراکتیک تاثیر دارد یا خیر شک دارند و سوال‌هایی را می‌پرسند، اما این روش واقعا مفید است؟ تحقیقات نشان داده ۶۰ درصد از بیمارانی که تاثیر کمی از داروهای کنترل درد دریافت می‌کردند با کایروپراکتیک توانسته‌اند التیام پیدا کنند. دست کاری ستون فقرات توسط متخصص کمک می‌کند درد کاهش بیابد و التهاب کم شود. همچنین انعطاف پذیری طبیعی به منطقه درد باز می‌گردد و درد خاموش می‌شود.

درمان سیاتیک با طب سوزنی، چگونه طب سوزنی می‌تواند به سیاتیک کمک کند؟

درمان سیاتیک با طب سوزنی، چگونه طب سوزنی می‌تواند به سیاتیک کمک کند|ژین طب

اثر طب سوزنی بر روی روند درمان سیاتیک می‌تواند بسیار سریع و چشمگیر باشد. طب سوزنی با تاثیرات تسکین درد، شل کننده عضلانی و آرام بخشی که دارد می‌تواند با سرعت بالایی سبب بهبودی بیمار گردد. لازم است بدانید که در درمان به روش طب سوزنی، بیش از ۷۰۰ نقطه طلایى در بدن شناخته شده که ۳۶۰ نقطه آن جز نقاط اصلی و ماشه‌ای به شمار می‌روند. متخصص طب سوزنی در درمان هر بیمارى باید به تحریک این محورها بپردازد. در واقع پزشک با وارد کردن سوزن های نازک و مخصوص در این نقاط، منجر به تسکین درد و یا رفع بیماری می شوند. این طب درمان مناسبی برای درد سیاتیک است.

درمان سیاتیک برای همیشه با روش‌های کلینیکی

درمان‌ سیاتیک معمولاً شامل ترکیبی از فیزیوتراپی، داروها، تزریق‌های درمانی و درمان‌های جایگزین است. سیاتیک معمولا با ۴ تا ۶ هفته درمان غیرجراحی بهتر می‌شود.

· بهترین قرص برای درمان سیاتیک

بهترین قرص برای درمان سیاتیک شامل سه نوع قرص است یکی قرص‌های ضد التهاب که قرص مسکن نامیده می‌شود و شامل دیکلوفناک یا ملوکسیکام، می‌شود. دوم قرص‌های شل کننده عضلانی مانند باکلوفن و سوم قرص‌هایی مانند گاباپنتین که انتقال درد را کمتر می‌کند. این داروها باعث کم شدن تورم اطراف ریشه عصبی می‌شوند در نتیجه جا برای ریشه عصبی زیادتر می‌شود و فشار بر روی آن کمتر می‌شود و درد بیمار بهتر می‌شود. داروهایی مثل آمی‌تریپتیلین و نورتریپتیلین نیز طبق تجویز پزشک به کنترل درد سیاتیک کمک می‌کنند.

· درمان عصب سیاتیک پای چپ و راست با تزریق استروئید

در برخی موارد، ممکن است پزشک تزریق یک داروی کورتیکواسترویید را به ناحیه اطراف ریشه عصبی درگیر تجویز کند. کورتیکواستروئیدها با فرونشاندن التهاب در اطراف عصب آسیب دیده به کاهش درد کمک می‌کنند. معمولا اثرات دارو طی چند ماه از بین می‌روند. تعداد دفعات تزریق استرویید محدود است زیرا در صورت انجام مکرر تزریقات، خطر اثرات جانبی افزایش می‌یابد.

درمان سیاتیک با جراحی برای رفع فشار

معمولا این گزینه برای زمانی نگه داشته می‌شود که عصب فشرده شده منجر به ضعف قابل توجه، از دست دادن کنترل روده یا مثانه می‌شود یا زمانی که دردی وجود دارد که بدتر شده یا با درمان‌های فیزیوتراپی و درمان دارویی بهبود نمی‌یابد. این جراحی هم می‌تواند به صورت باز انجام گیرد، که در این روش جراح یک برش بزرگ در بدن ایجاد می‌کند تا بتواند به محل آسیب دیده دسترسی پیدا کند و یا با استفاده از تکنیک‌های آندوسکوپی روشی را اتخاذ می‌کنند که کمترین تهاجم به بدن را داشته باشد (شامل کوچکترین برش‌ها می‌شود). با اینکه امکان موفقیت در هر دو روش یکسان است، روش آندوسکوپی با کمترین جراحت همراه است و مدت ریکاوری بیمار نیز کوتاه است.

بنیادی‌ترین درمان سیاتیک با پیشگیری

همگی واقف هستیم که هیچ درمانی بهتر از پیشگیری نیست. خودداری از حرکاتی که موجب دردهای شدید کمر می‌شود بهترین رویکرد برای جلوگیری از گرفتار شدن به درد سیاتیک است.

۱. در وزن مناسب باقی بمانید.

۲.هر روز و به طور منظم تمرین کنید.

۳. با پاهای خود وزنه‌ها را بلند کنید و نه به وسیله کمر خود.

۴. مطمئن شوید که موقعیت نشستن شما در هنگام کار، موجب درد‌های مزمن نمی‌شود.

۵. مصرف غذاهای سرخ‌شده، گوشت قرمز، لبنیات پرچرب و غذاهای فراوری شده مثل کنسروها را تا حد امکان کاهش دهید.

سخن پایانی درباره درمان سیاتیک

بهترین راه برای درمان سیاتیک پیشگیری از بروز درد سیاتیک پای چپ و راست است. در این مقاله در مورد عوامل بروز مشکل سیاتیک توضیح دادیم و روش‌های درمان سیاتیک را نیز دسته‌بندی کردیم. برای درمان سیاتیک، تشخیص گام اول و سپس درمان سیاتیک در خانه را با روش‌های استراحت، استفاده از کمربند طبی و کمپرس سرد و گرم معرفی کردیم. همچنین درمان عصب سیاتیک پای چپ و درمان زود پای راست که یکی هستند. اگرسیاتیک با روش‌های خانگی مداوا نشد درمان سیاتیک برای همیشه را با روش‌های کلینیکی و جراحی پیشنهاد می‌دهیم.

سوالات متداول در زمینه درمان سیاتیک

1. درمان زود سیاتیک پای راست و چپ چیست؟

بهتر است درمان را با کمپرس گرم آغاز نموده و با کمپرس سرد به پایان برسانید.

2. آیا پیاده روی برای درمان سیاتیک مناسب است؟

پیاده روی یک روش موثر برای کاهش درد سیاتیک است. زیرا پیاده روی منظم باعث آزاد شدن اندورفین‌های ضد درد می‌شود و التهاب را کاهش می‌دهد.

3. درمان سیاتیک با طب سوزنی چه مزایایی دارد؟

درمان با طب سوزنی یک روش غیر تهاجمی است که به افزایش استقامت، بازیابی انرژی، افزایش خون رسانی عضلات مسیر سیاتیک اشاره کرد.

منبع
drpaclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا