دسته‌بندی نشده

لکه های قرمز روی پوست با خارش؛ هوای زیبایی‌تان را داشته باشید

لکه های قرمز روی پوست با خارش به دلایلی گوناگون پدید می‌آیند. وقتی ناحیه‌ای از پوست دچار برجستگی یا شکل های گوناگون تغییر می‌شوند ممکن است برایتان نگران کننده باشد. البته در مورد برخی لکه‌های پوستی باید نگران بود و ممکن است خطرناک باشند. تشخیص نوع این لکه‌ها تنها با مراجعه به پزشک متخصص پوست میسر خواهد شد. پزشک به شما خواهد گفت که این قرمزی ناشی از عفونت، بیماری، التهاب پوستی یا آلرژی است. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب درباره  لکه های قرمز روی پوست با خارش  مطالبی را دراختیارتان می گذاریم.

 منشاء لکه‌های ناگهانی روی پوست

بررسی منشاء بسیاری از لکه‌ها و دانه‌های روی پوست نشان می‌دهد که این عارضه گاه  به سبب عفونت‌هایی است که به صورت لکه‌های قرمز بروز می‌‌یابند. همینطور گروهی از این لکه‌ها هم ناشی از واکنش‌های آلژیک به غذا یا یک داروست. دسته‌ای از این لکه‌ها هم به دلیل ضربه‌ها یا خونریزی‌ها پدید می‌آیند که در بخش بعدی برخی از آن‌ها را خواهیم شناخت.

انواع حساسیت‌های پوستی با خارش

-لکه های قرمز روی پوست با خارش | ژین طب

لکه های قرمز روی پوست با خارش با منشاء پیدایش گوناگون ظاهر خواهند شد. بنابراین  با توجه به علل پیدایش و شناخت  دلایل می توان نسبت به درمان این لکه ها اقدام کرد.

میلیاریا و انسداد عرق زیر پوست

وقتی غده‌های عرق در زیر پوست مسدود شوند با این پدیده روبه‌رو می شویم. میلیاریا به شکل دانه‌های قرمز که سطح ناصافی دارند به چشم می‌خورند که گاهی با خارش و حتی درد همراه است. افرادی که ساکن نقاط گرمسیری هستند و افرادی که مثلا به دلیل بیماری بستری شده‌اند بیشتر در معرض این لکه‌ها قرار دارند. درمان این لکه‌ها با سرد کردن امکان پذیر است. البته گاهی این برجستگی‌ها خود به خود از بین خواهند رفت.

تماس‌های آلرژی زا

گاهی پوست قسمتی از بدن در نتیجه تماس با یک ماده حساسیت‌زا دچار التهاب خواهد شد. شکل این لکه‌ها گاهی متورم و خشک و گاهی ترک خورده هستند که با خارش همراه خواهند بود. در بسیاری از موارد افراد از حساسیت‌های خود آشنا هستند و می‌دانند عارضه از تماس با چه ماده یا گیاهی پدید آمده است. اما گاهی پزشک با آزمایش‌های گوناگون منشاء را کشف خواهد کرد.

عفونت قارچی کچلی پوست؛ دانه‌ های قرمز روی پا همراه با خارش

شاید روی پوستتان لکه‌های حلقوی  و قرمز را دیده باشید که حاشیه برجسته دارند. این لکه‌ها معمولا دردی ندارند و روی دست و پاها ظاهر می‌شوند. این لکه‌های قارچی بسیار مسری هستند و از فردی به فرد دیگر منتقل خواهند شد. برای درمان کچلی پوست، پزشک پس از معاینه داروهای لازم را تجویز خواهد کرد.

لکه‌های ناشی از حساسیت دارویی

اگر نسبت به دارو ی خاصی حساسیت داشته باشید  ممکن است بدنتان با برون ریزی های قرمز رنگ و ایجاد لکه‌ها واکنش نشان دهد. این حساسیت‌ها گاه چنان خطرناک خواهد بود که ممکن است کار را به اورژانس بکشاند. برای درمان این عارضه نخستین اقدام قطع داروی حساسیت زاست. البته برای خنثی کردن داروی حساسیت‌زا نیز داروهایی وجود دارد.

نقطه‌های خونی یا پورپورا

گاهی پاره شدن مویرگ ها در نقاطی از بدن نقطه‌های خونی را در زیر پوست پدید می‌آورند که به رنگ قرمز یا بنفش ظاهر می‌شوند. این لکه‌ها گاهی نشان دهنده یک اختلال مانند ترومبوفیلی خواهد بود. این عارضه‌ها و لکه‌ها به خودی خود از بین خواهندرفت. البته  شاید لازم باشد شما بیماری را ریشه‌ای درمان کنید.

لکه‌های ناشی از شیستوزوما

گاهی پس از شنا در آب‌‌های آلوده لکه‌هایی روی پوست شکل می‌گیرد که مربوط به آلودگی آب است. این لکه‌ها گاهی قرمز، برجسته و خارش‌دار هستند و ظاهر پوست را نازیبا نشان می‌دهند. البته این ضایعه پوستی مسری نیست و با مصرف برخی داروها از بین می‌رود.

پتسی، دانه‌های قرمز روی شکم همراه با خارش

لکه های قرمز روی پوست با خارش | ژین طب

پتسی‌ها لکه‌های قرمزی هستند که به صورت ناگهانی روی بازوها و شکم ظاهر می‌شوند. این نقاط گاهی با خارش همراهند و ممکن است در کل بدن گسترش یابند. این لکه‌های ناگهانی ممکن است نشانه عفونت و اختلالات خون ریزی در ناحیه‌ای از بدن باشد یا در پی یک واکنش آلرژیک پدید آید.

لکه‌های قرمز روی پوست بدون خارش

مشاء پیدایش این لکه‌ها شاید با دانه‌های خارش دار تفاوتی نداشته باشند اما این دانه‌ها گاه سطح پوست را فرا می گیرند و خودبه خود بهبود می‌یابند. برخی از آن‌ها را در این بخش معرفی می‌کنیم:

  • خال‌ها: این لکه‌ها پس از تولد روی پوست ظاهر می‌شوند و گاهی رنگی قرمز دارند که باید بررسی شود.
  • آکنه: به صورت جوش‌های روی پوستی شیوع دارد و با دلایل گوناگونی بروز می‌یابد.
  • پوست مرغی: وقتی پروتئین کراتین بیش از حد تولید شود این عارضه به صورت جوش‌های سفت رخ می‌نماید.
  • دمل: عفونت پوستی در محل غده عرقی است که قرمز رنگ و سفت است.
  • کهیر: جوش و لکه‌های ناگهانی که معمولا علل آلرژیک دارند.
  • گل سرخی: اغلب درمحل هایی که رگ‌های خونی جریان دارند مانند صورت اتفاق می‌افتد.

البته برخی دیگر از لکه‌ها نیز گاه با خارش و گاه بدون خارش روی پوست قرار می‌گیرند.

درمان خانگی دانه های قرمز روی پوست همراه با خارش

درمان‌های خانگی ابرای از بین بردن لکه های قرمز به رعایت برخی موارد باز می‌گردد که توجه به آن‌ها می تواند در بهبود سریع تر موثر باشد. در این مدت افراد نباید با آب داغ حمام کنند. از داروهای گیاهی مانند آلوئه ورا برای کاهش التهاب استفاده کنید. پوست آسیب دیده را خشک و تمیز نگه دارید. تا می‌توانید لکه‌ها و دانه‌ها را نخارانید. لباس‌های گشاد و راحت به تن کنید. از کمپرس سرد برای کاهش تورم ها استفاده نمایید. اگر این درمان و مراقبت‌ها تاثیری در کاهش لکه های قرمز روی پوست با خارش نداشت می‌توانید به درمان دارویی بپردازید.

درمان لکه های قرمز روی پوست با خارش

دارو درمانی برای کاهش لکه و دانه ها و کنترل خارش آنها صفر تا صد باید زیر نظر پزشک انجام شود. چرا که یک اقدام نادرست می تواند صورتتان را برای همیشه لکه دار کند. داروهای تجویزی شامل سه دسته هستند:

کرم‌ها و پمادها: این پمادها کورتونی هستند که بیشتر برای بثورات دارای خارش استفاده خواهد شد. گفتنی است جذب بهتر زمانی است که پوست شما مرطوب نگه داشته شود.

داروهای خوراکی: سروتونین‌ها مهارکننده‌هایی هستند که می‌توانند انواع خارش‌های پوستی را کنترل کنند.

گاهی هم پزشک ترجیح می‌دهد از نور درمانی برای درمان لکه و جوش‌ها استفاده کند.

لکه های قرمز روی پوست با خارش؛ خطرناک یا بی خطر

با مطالعه این مقاله در خواهید یافت که این ضایعات در بیشتر موارد خطرناک نیستند و گاهی نشانه یک بیماری زمینه ای خواهند بود. این لکه‌های قرمز در وهله اول با مراقبت‌های خانگی از بین خواهد رفت و اگر مراقبت‌های خانگی به نتیجه نرسید می‌توانید از داروهای تجویزی پزشک استفاده کنید. یادتان باشد در هر صورت شما باید تمام مراحل را زیر نظر پزشک پوست پیش ببرید.

در موضوع لکه های قرمز روی پوست با خارش با چه پرسش‌های روبه‌روییم؟

 

کی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر به تب، عفونت، مشکل تنفسی روبه رو شدید به پزشک مراجعه نمایید.

آیا این لکه‌ها خود به خود از بین می روند؟

بیشتر این لکه ها بعد از چند هفته خود به خود از بین می روند.

آیا تقویت بدن ممکن است بازدارنده باشد؟

در مورد برخی لکه ها تاثیر دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا