دسته‌بندی نشده

فواید ترک سیگار؛ از جوان شدن پوست تا بهبود فرآیند مغز

فواید ترک سیگار را بر کسی پوشیده نیست. در حقیقت ترک سیگار یکی از مهمترین اقداماتی است که در طول زمان می‌تواند به بهبود وضعیت سلامتی افراد کمک کند. ترک سیگار علاوه بر ارتقای سلامت جسمی‌و ذهنی به بهبود کیفیت زندگی هم کمک می‌کند. استفاده از سیگار می‌تواند همه اندام‌های حیات‌های از جمله ریه، قلب، مغز و غدد را مختل کرده و مرگ زودرس را برای افراد در پی داشته باشد.

از این رو ترک سیگار بهترین راه کار برای داشتن زندگی بهتر و سالم‌تر محسوب می‌شود. هر چند گاهی افرادی که به کشیدن سیگار عادت کرده‌اند؛ ترک را اقدامی‌سخت می‌دانند. ما در این مقاله از ژین طب به بررسی آثار و فواید ترک سیگار برای بدن می‌پردازیم.

فواید ترک سیگار بر چهره؛ می‌خواهید جوان بمانید؟

فواید ترک سیگار بر چهره؛ می‌خواهید جوان بمانید؟ | ژین طب

افرادی هستند که برای داشتن یک زندگی سالم لذت ترک سیگار را تجربه می‌کنند می‌دانند که اثرات نکشیدن سیگار به سرعت در بدن دیده می‌شود. یکی از اثرات کشیدن سیگار بروز آسیب‌هایی در چهره است. سیگار تاثیرات زیادی روی پوست دارد. سیگار کشیدن علاوه بر ایجاد چین و چروک و پیری زودرس، حتی می‌تواند پوست شما را لکه‌دار کند و باعث بروز پسوریازیس و آکنه شود.

برخلاف تاثیری که کشیدن سیگار روی پوست می‌گذارد، ترک آن می‌تواند به بهبودی پوست و ظاهر کلی شما کمک کند. برخی از فواید ترک سیگار برای پوست عبارتند از:

 • کند کردن روند پیری
 • کاهش تغییر رنگ و لک
 • افزایش گردش سلولی پوست
 • جلوگیری از بروز سرطان پوست، پسوزیازیس، آکنه و …

برای بسیاری از افراد، یکی از بزرگترین انگیزه‌ها برای ترک سیگار، بهبود چهره آنهاست. دستیابی به زیبایی بعد از ترک سیگار تنها وقتی اتفاق می‌افتد که سیگار را برای همیشه کنار بگذارید. علاوه بر بهبود پوست پس از ترک سیگار، سلامت کلی شما نیز تنها در عرض 20 دقیقه از آخرین سیگار از مزایایی برخوردار خواهد بود .

فواید ترک سیگار بر مو؛ اکسیژن‌رسانی بیشتر و رشد مجدد

یک مطالعه بر روی 1000 مرد سالم نشان داد که احتمال ریزش مو در افراد سیگاری بسیار بیشتر از افراد غیر سیگاری است. مو نیز مانند پوست برای سالم ماندن به جریان خون مناسب نیاز دارد. از آنجایی که سیگار جریان خون را محدود می‌کند، فولیکول‌های مو ممکن است از اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد سالم محروم شوند.

سموم ناشی از دود سیگار همچنین می‌تواند سطح استروژن را در زنان کاهش دهد و به طور بالقوه منجر به نازک شدن موها شود. از طرفی تحقیقات نشان می‌دهد سیگار کشیدن نیز با سفید شدن زودهنگام مو در ارتباط است. با ترک سیگار، می‌توانید از پیری زودرس پوست جلوگیری کنید و ریزش موی مرتبط با سیگار را کاهش دهید.

فواید ترک سیگار بر مغز؛ سلامت روان خود را ارتقا دهید

فواید ترک سیگار بر مغز؛ سلامت روان خود را ارتقا دهید | ژین طب

یکی از باورهای رایج این است که سیگار کشیدن به آرام شدن کمک می‌کند. اما سیگار در واقع باعث افزایش اضطراب و تنش می‌شود. افزایش اضطراب از اثرات اولیه کشیدن سیگار است. وقتی به کشیدن سیگارعادت کردید و مدتی نکشید، هوس سیگار ممکن است باعث تحریک و عصبانیت شما شود.

این احساسات فقط با روشن کردن سیگار به طور موقت تسکین می‌یابند. بنابراین مغز شما خلق و خوی بهبود یافته را با سیگار کشیدن مرتبط می‌کند و سپس کل چرخه دوباره ادامه می‌یابد. پس از ترک سیگار، احتمالاً احساس آرامش بیشتر و کیفیت زندگی بهتری خواهید داشت، بویژه وقتی سلامت روان خود را بدست آورید.

محققان دریافتند در صورت ترک سیگار، برخی از آسیب‌های وارد شده به قشر مغز ناشی از سیگار کشیدن می‌تواند معکوس شود. هرچند این فرآیند طولانی است ولی حذف سیگار می‌تواند تغییرات ساختاری مثبتی در قشر مغز ایجاد کند. سختی ترک سیگار برای افرادی که سال‌ها به کشیدن سیگار عادت کرده‌اند شاید یکی دو هفته اول پس از شروع فرآیند ترک آغاز شود. ولی وقتی به عوارضی که سیگار در بدن ایجاد می‌کند؛ بیاندیشید قطعا ترک سیگار تنها راه چاره افزایش سلامتی است.

عوارض ترک سیگار؛ 7 عارضه احتمالی که از آنها خبر ندارید

همانطور که ترک سیگار مزایای زیادی دارد، برخی از افرادی که در مسیر ترک سیگار قرار می‌گیرند عوارضی را تجربه می‌کنند. بر همین اساس 7 علامت رایج ترک سیگار به شرح زیر است:

 • احساس تحریک‌پذیری، عصبانیت یا ناراحتی
 • احساس گرسنگی بیشتر یا افزایش وزن
 • داشتن میل یا هوس به کشیدن سیگار
 • احساس اضطراب، غم یا افسردگی
 • مشکل در خواب
 • حس بی قراری
 • نداشتن تمرکز

برای ترک سیگار چه بخوریم؟

برخی غذاها و نوشیدنی‌ها هستند که می‌توانند به ترک سیگار سریع‌تر کمک کنند. در ادامه در اینجا چهار غذا و نوشیدنی وجود دارد که می‌تواند به ترک سیگار کمک کند.

 1. میوه و سبزیجات؛ باعث کاهش هوس به سیگار می‌شوند

مواد موجود در سیگار، مانع جذب مواد مغذی مهمی‌مانند کلسیم و ویتامین‌های C و D می‌شود. افزودن میوه‌ها و سبزیجات بیشتر به رژیم غذایی، این مواد مغذی را بازیابی می‌کند و برخی  تحقیقات  نشان می‌دهد که ممکن است به کاهش هوس سیگار کمک کند.

 1. چای جینسینگ؛ کاهنده وابستگی مغز به سیگار

برخی تحقیقات نشان می‌دهند یک انتقال‌دهنده عصبی در مغز که با لذت مرتبط است هنگام مصرف دخانیات آزاد می‌شود. نوشیدن چای جینسینگ می‌تواند جذابیت سیگار را کاهش دهد.

 1. شیر و لبنیات؛ دشمن سیگاری‌ها

براساس گزارشات انجام شده نوشیدن شیر طعم سیگار را بدتر می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد سیگاری قرار گرفته در مسیر ترک؛ وقتی هوس کشیدن سیگار دارند، شیر و سایر محصولات لبنی که باعث بد طعم شدن سیگار می‌شوند ممکن است به بازدارندگی افراد سیگاری از سیگار کمک کند.

 1. آدامس و نعناع بدون شکر؛ دهانتان را مشغول نگه دارید

جویدن آدامس و نعناع می‌تواند دهان شما را در زمانی که میل به سیگار کشیدن دارید مشغول نگه دارد. بعلاوه، آدامس و نعناع عمر طولانی‌تری دارند.

یادداشت پایانی؛ فواید ترک سیگار

کشیدن سیگار عادتی است که سلامت هر فردی در هر سنی راب ه خطر می‌اندازد. این موضوع هنوز برای همه مصرف‌کننده‌های سیگار جا نیفتاده باشد اما هر فردی در معرض مصرف دخانیات قرار دارد می‌تواند به عوارض آن مبتلا شود. با این وجود ترک سیگار امری اجتناب‌ناپذیر است و باید اتفاق بیافتد.

با کشیدن سیگار پوست، مو، ریه، مغز، قلب و دندان‌ها همگی با خطر جدی بیماری روبرو می‌شوند. تحقیقات مختلفی وجود دارد که نشن می‌دهد سیگار بیش از 4 هزار ماده سمی‌در خود دارد که با هر پک این مواد سمی‌وارد بدن می‌شود. ترک سیگار به بهبود سلامت و سم‌زدایی بدن کمک خواهد کرد.

سوالات متداول

فواید ترک سیگار از نظر ذهنی چیست؟

مطالعات نشان می‌دهد ترک سیگار باعث کاهش سطح اضطراب، افسردگی و استرس می شود.

آیا سیگار روی رشد مو تاثیر می‌گذارد؟

استعمال دخانیات ممکن است با انقباض عروق و تشکیل ترکیب‌های افزایشی DNA، آسیب رادیکال‌های آزاد به فولیکول مو، با افزایش پیری و اثرات هورمونی منجر به ریزش مو شود.

چه مدت پس از ترک سیگار صورت من بهبود می‌یابد؟

پوست با ترک سیگار حالت ارتجاعی خود را بازیابی و صاف‌تر خواهد بود. رنگ پوست در چند هفته اول پس از ترک سیگار به وضوح روشن‌تر می‌شود. پس از شش ماه ، پوست شما شادابی اولیه خود را بازیابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا