زیبایی

علت سیاهی زیر چشم؛ آشنایی با ۱۰ علل تیرگی پوست زیر چشم

علت سیاهی زیر چشم به طور دقیق مشخص نیست، اما عوامل بسیاری می‌توانند این تیرگی را در چهره ایجاد کنند. هنگامی که با این مشکل در صورت روبرو می‌شوید، احتمالا اولین سوالی که ذهن شما را درگیر می‌کند این باشد که چه زمانی سیاهی دور چشم غیر طبیعی است؟ آیا ممکن است سیاهی دور چشم علت بیماری باشد؟ برای رسیدن به این پاسخ‌ها ابتدا باید علت سیاهی زیر چشم را بررسی کنیم.

سیاهی زیر و دور چشم یک مشکل زیبایی است که هم در خانم‌ها، هم در آقایان و حتی در کودکان نیز ایجاد می‌شود. این تیرگی باعث می‌شود فرد مسن‌تر و خسته‌تر از آنچه هست به نظر برسد. به همین دلیل به فکر درمان رفع تیرگی دور چشم خواهد افتاد. در این مقاله از مجله سلامت پزشکی ژین طب با ما همراه باشید تا شما را در پیدا کردن علت بروز چنین مشکلی در پوست زیر چشم یاری کنیم.

آشنایی با سیاهی زیر چشم و تشکیل هاله‌های سیاهی دور چشم

سیاهی دور چشم (darkness around the eyes) و زیر چشم، همان هاله‌های تیره دور چشم یا حلقه‌های سیاه زیر چشم هستند بعضا با گودی زیر چشم همراه است و در برخی از افراد به شکل پف در زیر چشم است. این هاله‌ها موجب تغییر رنگ حلقه‌‌های دور چشم و ایجاد سایه می‌شوند. در حالت کلی این مشکل به تغییر رنگ یا سایه‌های تیره در اطراف پلک‌های پایینی چشم اشاره دارند. چنین ظاهری چشمان فرد را خسته، پیر یا مریض نشان دهند. رفع این تیرگی و نجات یافتن از آن کمی دشوار است.

درمان‌های مؤثر و دائمی بسیاری جهت کاهش تیرگی زیر چشم در دسترس است‌ اما زمان‌بر خواهد بود. اگرچه عوامل ارثی، کمبود خواب، خستگی و سبک زندگی روی ایجاد تیرگی چشم نقش دارند. اما در ادامه به طور کامل به تشریح علت سیاهی زیر چشم خواهیم پرداخت.

علت سیاهی زیر چشم؛ سیاهی دور چشم نشانه چه بیماری است؟

سیاهی زیر چشم به دلایل زیادی رخ می‌دهد که معمولا نشان دهنده مشکل پزشکی نیستند و دلیلی برای نگرانی نیست. اما از آنجایی که شما را خسته یا مسن‌تر از آنچه هستید نشان می‌دهد ممکن است به دلایل زیبایی ظاهری بخواهید حلقه‌های سیاه زیر چشمتان را از بین ببرید. سیاهی زیر چشم علت‌‌های متفاوتی دارد که رایج‌ترین آنها عبارتند از:

۱. عوامل ژنتیکی؛ علت سیاهی زیر چشم

 عوامل ژنتیکی کاملاً بر ایجاد حلقه‌های سیاه زیر چشم تأثیر می‌گذارد که آیا شما بیشتر مستعد سیاه شدن حلقه‌های زیر چشم هستید یا خیر. به دلیل این که بخش بزرگی از سیاهی‌ها از نحوه شکل‌گیری استخوان‌های چشم و صورت شما مخصوصا نزدیکی چشم‌‌ها به استخوان زیرین سرچشمه می‌گیرد. طبق آخرین تحقیقات، توزیع ملانین در پوست زیر چشم نیز تحت تاثیر عوامل ژنتیکی قرار می‌گیرد. به این معنی که عواملی مانند آلرژی‌های فصلی (تب یونجه)، اگزما و آسم که همگی دارای اجزای ژنتیکی هستند، می‌توانند شما را مستعد سیاهی زیر چشم کنند.

۲. خستگی؛ اصلی‌ترین علت سیاهی زیر چشم

کمبود خواب باعث خستگی کل بدن به خصوص چشم‌ها می‌شود. این خستگی به پوست اطراف چشم نیز سرایت می‌کند. در اثر خستگی، گردش خون در پوست زیر چشم کاهش پیدا کرده و پوست اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز را دریافت نمی‌کند. در واقع، کمبود خواب باعث گشاد شدن رگ‌های خونی و پف کردن چشم‌ها می‌شود. در نتیجه سیاهی زیر چشم شکل می‌گیرد. 

بیشتر بدانید: بهترین مولتی ویتامین برای رفع خستگی؛ ۹ ماده خاص ضد خستگی

۳. خشکی و کم آبی بدن؛ رایج ترین علت سیاهی چشم

کم آبی یکی دیگر از دلایل رایج سیاهی زیر چشم است. وقتی بدن شما کم آب می‌شود یا پوست خشک باشد، احتمال ظاهر شدن چشم‌های گود رفته و هاله سیاه درو چشم زیاد می‌شود. هنگامی که بدن شما به خوبی هیدراته نمی‌شود، پوست زیر چشم شروع به کدر شدن می‌کند و چشمانتان گود رفته به نظر می‌رسد. هنگامی که بدن شما به خوبی هیدراته نمی‌شود، پوست زیر چشم شروع به کدر شدن می‌کند و زیر چشم سیاه می‌شود.

۴. افزایش سن؛ دلیل تیرگی پوست زیر چشم

علت سیاهی زیر چشم | ژین طب

سیاهی زیر چشم اغلب با افزایش سن مرتبط است. با افزایش سن، پوست نازک‌تر می‌شود و کلاژن و چربی اطراف رگ‌های خونی را از دست می‌دهد. به دنبال آن رگ‌های خونی تیره زیر پوست قابل رویت خواهند شد و ناحیه زیر چشم‌هایتان را تیره می‌کنند.

بیشتر بدانید: وازلین برای چروک پوست و زیر چشم؛ توانایی‌های این ماده معجزه‌گر را بهتر بشناسید

۵. علت گودی و سیاهی زیر چشم در زنان

علت سیاهی زیر چشم در زنان تحت تاثیر چندین عامل مختلف است. یکی از این عوامل کم خونی می‌باشد، که بین زنان و مردان مشترک است، اما در زنان بیشتر شایع است. کم‌ خونی باعث تشکیل حلقه‌های تیره دور چشم می‌شود طوری که از دور تیرگی زیر چشم نمایان است. دلیل دیگر ایجاد سیاهی زیر چشم در زنان اختلال در قاعدگی است. قاعدگی سنگین با خونریزی شدید یا اختلال در عادت ماهانه این مشکل را تشدید می‌کند. در نتیجه پوست زیر چشم دچار تیرگی شدید می‌شود.

۶. علت سیاهی زیر چشم در مردان

گودی زیر چشم ؛ کشیدن سیگار در مردان | ژین طب

سیگار چشم ها و اطراف آن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. تحقیقات نشان داده است افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری بیشتر دچار سیاهی زیر چشم می‌شوند. دود تنباکو حاوی هزاران ماده شیمیایی مضر است که بسیاری از آنها می‌توانند به بافت‌های ظریف چشم آسیب بزنند. سیگار کشیدن عروق خونی را منقبض می‌کند و جریان خون را در سراسر بدن از جمله چشم‌ها و پوست اطراف چشم کاهش می‌دهد.

بیشتر بدانید: راه‌های ترک سیگار؛ بررسی ۶ روش درمانی موثر

۷. کبد و سیاهی دور چشم

کبد یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است، که وظایف مهمی بر عهده دارد. اصلی‌ترین وظیفه آن پاک کردن بدن از سموم مختلف است. اختلال در کبد می‌تواند به شکل‌های زیادی در بدن نمود پیدا کند. هنگامی که کبد آسیب ببیند، بدن انسان از سم‌های موجود در خون پاک نشده و در بدن تجمع پیدا می‌کنند. همین مشکلات می‌تواند مربوط به سیاهی زیر چشم و پف زیر چشم ناشی از کبد باشد.

۸. آلرژی و خارش دور چشم؛ دلیل سایه تیره زیر چشم

یکی دیگر از علل شایع سیاهی دور چشم آلرژی است. التهاب ناشی از آلرژی هم باعث پف و هم میل به تسکین خارش با مالیدن چشم‌ها می‌شود. چنین وضعیتی منجر به پارگی رگ میکرو خون و کبودی بعدی شود. هنگامی که این کبودی‌ها بهبود می‌یابند، هاله‌ای از هموسیدرین رنگدانه‌دار، که مسئول ایجاد علائم تیره زیر چشم است فعال می‌مانند.

۹. ارتباط بیماری کلیوی با سیاهی دور چشم

یکی از علل بیماری‌های کلیوی جمع شدن مایعات است که باعث پف‌کردن بدن و اطراف چشم می‌شود. پف اطراف چشم باعث تیرگی و سیاهی زیر چشم می‌شود. این تیرگی‌ها بسته به رنگ پوست شما ممکن است به صورت لایه‌های آبی، بنفش، قهوه‌ای یا سیاه ظاهر شود. اما جای نگرانی نیست راه‌های درمانی متنوعی برای درمان وجود دارد.

۱۰. سیاهی دور چشم کمبود چه ویتامینی است؟

عدم تعادل در میزان ویتامین‌ها کما و بیش تغییراتی را در بدن ایجاد می‌کند. بالا بودن میزان ویتامین در خون بیشتر روی کبد و مجرای داخلی تاثیر می‌گذارد. عوارض کمبود ویتامین‌ روی استخوان، مفاصل و مخصوصا روی پوست نمایان می‌شود. یکی از این ویتامین‌ها که کمبود آن روی پوست تاثیر مستقیم دارد، ویتامین k است. کمبود ویتامین K منجر به افزایش شکنندگی رگ‌های خونی می‌شود. در نتیجه تیرگی روی پوست زیر چشم ظاهر می‌شود. همچنین کمبود ویتامین B12 باعث افزایش رنگدانه‌های پوست می‌شود و در تیرگی زیر چشم بی‌تاثیر نیست. مورد دیگر کمبود آهن در بدن است که باعث سیاهی دور چشم می‌شود.

بیشتر بدانید: چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند، ۱۴ گروه مصرف کننده حتمی

رفع تیرگی دور چشم در سه روز با روش‌های خانگی

رفع تیرگی زیر چشم در سه روز با سیب زمین | ژین طب

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم رفع تیرگی زیر چشم مقداری زمان‌بر و مستلزم پیدا کردن علت است، با این حال برخی روش‌های خانگی شما را در گرفتن نتیجه مطلوب و سریع‌ یاری می‌کنند. این روش‌ها شامل موارد زیر است:

بیشتر بدانید: خواص امگا ۳ برای کل بدن؛ پوستتان را شاداب نگه دارید

استفاده از سیب زمینی: رفع تیرگی دور چشم در سه روز

سیب زمینی کلاژن ساز است و حاوی مقدار زیادی ویتامین C است. گذاشتن حلقه‌های سیب زمینی روی چشم حالت خستگی را از چشم می‌گیرد و برای پوست اطراف چشم کلاژن ساز است. به علاوه می‌توانید مقداری سیب زمینی را رنده کرده و آب سیب زمینی را خارج کنید. سیب زمینی رنده شده را حدود ۱۵ دقیقه روی چشم قرار دهید.

روشن کردن پوست زیر چشم با پد آغشته به شیر

لبنیات حاوی مقدار زیادی ویتامین A هستند که برای پوست خیلی مفید است. شیر غیر از ویتامین A حاوی چربی مفیدی است که پوست را از حالت خشکی در می‌آورد. همچنین شیر به رطوبت پوست نیز کمک می‌کند. به این منظور می‌توانید پد آغشته به شیر را روی چشم قرار دهید.

روغن نارگیل؛ درمان سیاهی زیر چشم

این روغن یک روشن کننده و ضد التهاب خیلی مناسب برای پوست است. بهتر است شب قبل از خواب مقداری روغن نارگیل را دور چشم بمالید. این کار را تا روشن شدن کامل پوست زیر چشم هر شب تکرار کنید. البته این روش نقش درمان مکمل را ایفا می‌کند.

زردچوبه؛ معجزه‌ای برای دور چشم

زردچوبه نیز یک انتی اکسیدان قوی است. می‌توانید با آب آناناس و شیر مخلوط کنید. تقریبا حالت خمیری به دست بیاید یا کرم مانند باشد. خمیر به دست آمده را به آرامی دور چشمهایتان بمالید. خمیر به مدت ۱ ساعت به حالت ماسک روی پوست بماند. سپس به آرامی با آب ولرم یا با شیر بشویید.

سیاهی زیر چشم در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

سیاهی زیر چشم ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد، اما در افراد زیر شایع‌تر است:

  • سیگاری‌ها
  • افراد شب کار
  • سالمندان و افراد پیر
  • خانم‌های مبتلا به کم خونی
  • افراد دارای پوست‌های تیره‌تر
  • افراد مستعد به لحاظ ژنتیکی (افرادی دارای هیپرپیگمانتاسیون یا لکه‌های پوستی)

افراد دیگری مانند مبتلایان به مشکلات کلیوی و کبدی نیز در معرض این مشکل هستند.

پرسش‌های رایج در زمینه علت سیاهی زیر چشم

رایج‌ترین علت سیاهی زیر چشم چیست؟

افزایش سن، ژنتیک، بیماری، خستگی و ژنتیک

آیا سیاهی دور چشم دائمی است؟

در برخی از افراد دارای پوست تیره این ظاهر روی صورت دائمی است.

علت سیاهی چشم در کودکان چیست؟

کودکان و نوزادان نیز می‌توانند به دلایل مختلف زیر چشم خود دچار حلقه‌های تیره شوند، مانند مالیدن زیاد یا ژنتیک، کم آبی بدن و عفونت گوش.

علت سیاهی زیر چشم در نوجوانان چیست؟

سیاهی دور چشم در نوجوانان معمولا به دلیل استرس یا کم‌خوابی ایجاد می‌شود.

منبع
realsimple

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا