بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

اوزون تراپی زانو درمان قطعی زانو درد با مزایا فوق‌العاده

اوزون تراپی زانو روش درمانی نسبتا جدیدی است که از آن برای درمان دردهای عضلانی و مفصلی استفاده می‌شود. در حقیقت این روش پاسخی است به تلاش‌های علم پزشکی برای یافتن جایگزینی مناسب برای کورتون درمانی. استفاده از گاز اوزون راهکاری سالم برای درمان مشکلات عضلانی و مفصلی به حساب می‌آید.

غلظت گاز اوزون، توسط پزشک معالج تعیین که در هر سطحی دارای خواص ضد التهابی، ضد درد و نیز اثرات ترمیمی است. در این مقاله از مجله سلامت پزشکی ژین طب به معرفی روش اوزون تراپی زانو و روش‌های تزریق اوزون به همراه فواید و عوارض آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با گاز اوزون برای درمان زانو و روش اوزون تراپی زانو 

اوزون یک نوع گاز بی‌رنگ و در واقع شکلی از اکسیژن است. انرژی آزاد شده از گاز اوزون در بافت‌‌ها بسیار زیاد است که بدون هیچ عارضه‌‌ای به سلول، باعث تسکین دردهای مزمن در بافت‌‌ها می‌‌شود.

بیشتر بخوانید: رگ به رگ شدن پا؛ درگیری رباط‌ها و اختلال در فعالیت‌های روزانه

اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی یکی از انواع طب‌های جایگزین محسوب می‌شود که هدف در آن افزایش میزان اکسیژن خون افراد از طریق ورود اوزون به بدن است. ترکیب کارایی درمان‌های استاندارد و قابلیت منحصر به فرد اوزون درمانی در زمینه فعالسازی سیستم آنتی‌اکسیدان درونی بدن، بهترین روش برای رفع استرس اکسیداتیو ناشی از بیماری‌های التهابی مزمن است.

انجام صحیح فرایند تزریق اوزون از طریق عروق خونی و یا به شکل درون دیسکی و درون عضلانی، انجام می‌شود. این فرایند درمانی گاهی باعث بروز استرس حاد و در عین حال قابل تحملی می‌شود که خود منجر به پاسخ دستگاه بیولوژیکی بدن می‌گردد.

کاربرد اوزون تراپی در درمان آرتروز زانو

درحالت معمول، اوزون تراپی، برای درمان آرتروز مفاصل زانو بعد از از داروهای ضدالتهابی و تزریق در مفصل توصیه می‌شود. در موارد حادتر که زانو نیاز به جراحی تعویض مفصل دارد ازون تراپی گزینه پیشنهادی نیست چون زانو وضعیت وخیمی دارد. اما در حالتی که بیماری تا مرحله نیاز به جراحی پیشرفت نکرده تزریق گاز اوزون می‌تواند خواص التهابی، ضد درد و ترمیم در بیمار مورد را فراهم سازد و بیمار را از جراحی نجات دهد.

بیشتر بخوانید: ورم زانو نشانه آسیبی در این ناحیه؛ علل و ۵ درمان ورم زانو

درمان آرتروز زانو با اوزون تراپی

تزریق اوزون به زانو برای بازسازی زانو | ژین طب

ارتروز زانو از بیماری‌هایی است که راهکارهای جایگزین بسیاری به جای جراحی دارد. از جمله این راهکارها می‌توان به تزریق داخل مفصلی کورتون یا ژل‌های اسید هیالورنیک و پی‌ آر پی اشاره نمود. دراین راستا تزریق داخل مفصلی ازون، سیستم بازسازی را در داخل بافت‌های تخریب شده زانو فعال کرده و به بهبودی سریع بیماران مبتلا به آرتروز زانو می‌انجامد.

روش‌های تزریق اوزون تراپی زانو

اوزون تراپی به چند روش برای درمان مشکلات زانو انجام می‌شود که به نوع بیماری بستگی دارد و بر اساس شدت و ضعف بیماری یکی از این روش‌ها جهت ورود اوزون به بدن استفاده می‌شود.

۱. تزریق مستقیم گاز اوزن به مفصل و یا محل آسیب دیدگی:  این نوع تزریق برای انجام اوزن درمانی زانو و دیسک کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲‌. تزریق به روش اتوهموتراپی ماژور: در این روش، بیمار مقدار مشخصی خون گرفته شده و به داخل محیطی با گاز اوزن تزریق شده و مخلوط می‌شود سپس مجدد به شخص بیمار تزریق می‌گردد.

۳. تزریق مستقیم: قرار دادن مستقیم موضع آسیب‌دیده در محیطی غنی از اوزن و اکسیژن

بیشتر بخوانید: آرتروز کمر، بیماری پیشرونده قابل کنترل با ۴ روش درمانی

نحوه انجام اوزون تراپی برای درمان زانو درد

روش‌های تزریق اوزون | ژین طب

این روش درمانی در دسته درمان‌های کمتر تهاجمی قرار دارد و روش انجام آن به این صورت است که:

 1. بیمار را به اتاق عمل مجهز به دستگاه سی – آرم یا فلوئوروسکوپی (روش تصویربرداری با اشعه ایکس که با کمک آن تصاویر زنده گرفته می‌شود) می‌برند.
 2. سپس بیمار روی تخت دراز کشیده و پرسنل اتاق عمل اقدامات لازم جهت ضدعفونی قسمت آسیب‌دیده را انجام می‌دهند.
 3. زانو و ناحیه مشکل‌دار مشخص شده و تزریق بی‌حسی موضعی انجام خواهد گرفت.
 4. سپس پزشک متخصص سوزن دیسکوگرافی را وارد زانو می‌کند (این عمل درد زیادی ندارد و اکثر بیماران به خوبی آن را تحمل می‌کنند)
 5. در این مرحله با کمک دستگاه سی – آرم تصویری گرفته می‌شود تا مطمئن شوند سوزن در جای مناسب قرار دارد.
 6. سپس مجددا داروی بی‌حسی به داخل زانو تزریق می‌شود و بعد از یک دقیقه گاز مخلوط اکسیژن و ازون را به زانو تزریق و سوزن را خارج می‌کنند.

با توجه به مراحل گفته شده برای انجام این روش درمانی باید گفت که ازون تراپی باید تحت نظر متخصص انجام شود تا خطری برای بیمار ایجاد نشود.

بیشتر بخوانید: فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

استراحت بعد از تزریق اوزون به چه روالی است؟

بهتر است بعد از اوزون تراپی، دو تا سه روز استراحت کرده و از انجام کارهای سنگین خودداری کنید. با رعایت این کار از بروز مشکل در روند بهبودی جلوگیری می‌کنید. برای کاهش التهاب، بهتر است ۴۸ ساعت از کمپرس گرم و سپس کمپرس سرد استفاده کنید. همچنین در رژیم غذایی خود برای دو هفته، روغن ماهی و مکمل‌های آن و همچنین پروتئین را بگنجانید. هرچه مصرف پروتئین را بالاتر ببرید، روند بهبودی خوبی خواهید داشت.

اگر در قسمت تزریق ازون احساس درد داشتید، می‌توان برای کاهش درد و التهاب  از داروهای مسکن معمولی استفاده کنید. مصرف داروهای پیچیده‌تر فقط در صورتی که پزشکتان آن‌ها را تائید می‌کند، مجاز است. از خوردن داروهایی از قبیل ایبوپروفن و آسپرین و داروهای ضد التهاب خودداری نمایید.

افراد بعد از حدود ۲ الی ۳ هفته پس از ازون تراپی، با رعایت مواردی که در بالا ذکر کردیم، می‌توانند فعالیت فیزیکی خود را داشته باشند.

مکانیسم درمانی و بیوشیمیایی گاز اوزون برای زانو

در اثر تزریق اوزون به مفصل زانو، اوزون باعث مهار فعالیت آنزیم‌های پروتئولتیک و سایتوکاین‌های پیش التهابی می‌شود، که در بروز التهاب و درد نقش داشته‌اند. سپس با افزایش تکثیر کندروسیت‌ها که سلول سازنده غضروف هستند و به همراه سلول‌های فیبروبلاست که در ترمیم بافت همبند نقش دارند روند ترمیم غضروف فعال خواهد شد‌.

در ادامه با آزاد سازی آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی همچون کاتالاز و سوپر اکسید دیسموتاز و … باعث آزادسازی سایتوکاین‌های ضدالتهابی به خصوص اینترلوکین، که توسط برخی گلبول‌های سفید ترشح می‌شوند، شده و در نهایت باعث افزایش حضور پروتئوگلیکان‌ها و کلاژن جهت ترمیم می‌شود.

چرا اوزن تراپی زانو بهتر از جراحی است؟

روش اوزن تراپی به چند دلیل بر روش جراحی اولویت دارد که به شرح زیر است:

 • دلیل اول: از آن جایی که گاز اوزن خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی دارد پس امکان عفونت در محل تزریق بسیار کم بوده اما جراحی باز احتمال عفونت را افزایش می‌دهد.
 • دلیل دوم: هزینه اوزن درمانی زانو بسیار کمتر از جراحی و تعویض مفصل زانو می‌باشد پس بسیار اقتصادی است.
 • دلیل سوم: اولویت اوزن تراپی زانو بر جراحی عدم نیاز به بیهوشی است. برای انجام اوزن تراپی زانو لازم نیست فرد بیمار بیهوش گردد پس از تزریق اوزن در زانو، شخص نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و به مراقبت خاصی نیاز ندارد.
 • دلیل چهارم: دوره نقاهت پس از اوزن تراپی زانو بسیار کم و فرد می‌تواند پس از چند روز فعالیت‌های خود را مجدد آغاز کند.

اوزون تراپی زانو چه فوایدی دارد؟

این روش درمانی مزایا و فواید زیادی دارد که شامل موارد زیر است:

 • بازسازی و درمان بافت‌ها، غضروف‌ها و مفاصل زانو
 • کاهش درد در کوتاه مدت و بلافاصله پس از تزریق اوزون به مفاصل زانو
 • بهبود درد مفاصل، ماهیچه‌ها و عصب‌های ناحیه زانو
 • بهبود مفصل زانو ناشی از آسیب دیدگی‌ها و ضربه‌های ورزشی
 • درمان تاندون‌ها
 • بهبود و درمان آرتروز زانو
 • کاهش درد عصب و رگ سیاتیک
 • بهبود شکستگی‌های غیرقابل درمان زانو
 • کاهش درد ناشی از جراحی‌ها
 • اقتصادی و کم هزینه

اوزون درمانی زانو، چه عوارضی دارد؟

هیچ عارضه جانبی ناخواسته عمده‌ای برای اوزون درمانی زانو گزارش نشده است. اثرات فوری ممکن است شامل احساس سنگینی در مفصل باشد و به ندرت می‌تواند باعث درد در ۲۴ ساعت اول پس از تزریق شود، اما اگر این اتفاق بیفتد، بیماران بیان می‌کنند که درد زانو وضعیت بهتری نسبت به قبل از تزریق دارد. البته یک سری عوارض ممکن است به ندرت رخ دهند که عبارتند از:

 • احساس درد در ناحیه زانو
 • بالا رفتن فشار خون
 • سرگیجه
 • بی حسی در سر انگشتان

موارد ذکر شده همگی موقتی و بعد از اندکی برطرف خواهند شد.

اوزون نباید استنشاق و تنفس گردد زیرا باعث می‌شود تا داخل بینی راه یابد و سبب مشکلات زیر شود:

 • حالت تهوع
 • سوزش
 • مشکلات تنفسی
 • سرفه

اوزون تراپی می‌تواند اثرات منفی و جانبی داشته باشد.

هزینه اوزون تراپی زانو چقدر است؟

هزینه و قیمت اوزون تراپی به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بیمار بستگی دارد. این روش به دلیل اینکه سرپایی انجام می‌شود، نیازی به بستری در بیمارستان ندارد و همین امر سبب شده تا هزینه‌های درمان کمتر باشد اوزون درمانی در بعضی بیماران مفید ولی برخی بیماران جوابگو نیست.

 جمع بندی نهایی در زمینه اوزون تراپی زانو

اوزون تراپی زانو درمانی سرپایی و کم تهاجمی است که فرد پس از آن نیازی به بستری شدن ندارد و عوارض بسیار محدودی را نیز دارد. اوزون تراپی باید با تشخیص جراح ارتوپد انجام گیرد. در این مقاله به توضیح اوزون تراپی زانو پرداختیم و روش‌های تزریق، نحوه انجام آن را تشریح کردیم.

همچنین مکانیسم درمانی و شیمیایی گاز اوزون برای زانو، فواید وعوارض آن را نیز بررسی کردیم. آنچه در خصوص روش ازون تراپی زانو بسیار مهم است و آن را از سایر درمان‌ها متمایز می‌گرداند. عوارض بسیار ناچیز این نوع درمان نسبت به سایر راهکارهای درمانی است.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه اوزون تراپی زانو

1. نظرات مردم درباره اوزون تراپی زانو چیست؟

با توجه به نظر سنجی از بیمارانی که درمان اوزون تراپی را تجربه کرده‌اند، حدود ۸۰ درصد از این روش درمان رضایت کامل داشتند. بیشترین تأثیر و رضایتمندی نیز مربوط به بیمارانی بوده است که به دلیل مشکلات آرتروز، درد کمر و زانو مراجعه کرده بودند.

2. مراقبت‌های لازم بعد از ازون تراپی زانو کدامند؟

بهتر است بعد از اوزون تراپی، از انجام کارهای سنگین خودداری کنید و ۴۸ ساعت استراحت کنید. همچنین از کمپرس سرد و گرم برای رفع التهاب کمک بگیرید و رژیم غذایی حاوی امگا۳ و پروتئین را دنبال کنید.

3. درد بعد از اوزون تراپی آیا احساس می‌شود؟

بعد از تزریق آمپول اوزون به زانو امکان دارد تا چند روز احساس ناراحتی و درد در ناحیه تزریق داشته باشید. این درد بخشی از پروسه درمانی بوده و طبیعی به نظر می‌رسد.

4. مدت زمان اثر اوزون درمانی چقدر است؟

به اکثر افراد توصیه می‌شود که برای اوزون درمانی یک دوره شش تا ده ماهه را سپری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا