بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

از تاثیرات یوگا برای دیسک کمر بیشتر بدانید

علاوه‌بر تاثیر چشم‌گیر یوگا برای دیسک کمر به‌طور کلی این ورزش بر سلامت جسم و روح بسیار اثرگذار است. مجموعه حرکات کششی که در حالات مختلف بدن انجام می‌گیرد و می‌تواند بسیاری دردها را تسکین بخشد. اثر یوگا برای بهبود بیماری‌های مختلف مانند دیسک کمر اثبات شده است و تنها باید با تایید پزشک و به‌صورت اصولی انجام گیرد. چنانچه درگیر مشکلاتی از این قبیل شده‌اید، می‌توانید از مشاوره‌ها و خدمات «ژین طب» هم کمک بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا یوگا را بیشتر بررسی کنیم و از اثرات و عوارض احتمالی آن برای دیسک کمر باخبر باشیم.

بررسی رابطه یوگا و دیسک کمر؛ بهبود وضعیت ستون فقرات با یوگا

سالیان سال است که نام یوگا شنیده می‌شود و آن را یک حرکت مفید برای بهبود کیفیت زندگی می‌دانند. یوگا مجموعه تمرینات کششی در حالت‌های مختلف بدن است که با تمرکز بر تمرین‌های تنفسی و رهاسازی جسم و بدن همراه است. این ورزش هم بر سلامت جسم و هم روح اثرگذار است و یک روش برای بهبود بسیاری از بیماری‌ها به‌شمار می‌رود. علاوه‌بر این از یوگا برای انعطاف‌پذیری بیشتر بدن، تعادل آن و افزایش دامنه حرکات استفاده می‌شود.

یوگا برای تحریک عملکرد مغز نیز موثر است و بسیاری از مشکلات روح و ذهن را آرام می‌کند؛ ضمن اینکه تاثیر آن بر دیسک کمر که از جمله بیماری‌های رایج و دردناک است بسیار مشهود است. عوارض دیسک بین‌مهره‌ای به دلایل مختلف همچون صدمات، چاقی، افزایش سن، بیماری‌های زمینه‌ای و بسیاری دلایل دیگر پدیدار می‌شوند. مشکلاتی مانند فتق یا افتادگی دیسک، دیسک پاره شده، دیسک لغزنده و بیماری دژنراتیو دیسک از جمله انواع بیماری‌های مرتبط با دیسک کمر هستند. این عارضه‌ها می‌تواند شما را از انجام بسیاری از فعالیت‌های روزانه باز دارد.

با اینکه قبل‌تر یوگا را در بهبود بیماری‌ها کم‌اهمیت می‌دانستند؛ اما درحال حاضر مطالعات و پژوهش‌های بسیاری در مورد تاثیر این ورزش بر معضلات جسمی و روحی انجام شده و نتایج مثبتی در این خصوص به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: ورزش مکنزی برای دیسک کمر؛ روش انجام ۵ ورزش مکنزی

تاثیرات یوگا برای دیسک کمر ؛ بهبود دامنه حرکتی و رفع اسپاسم‌های عضلانی

تاثیر یوگا برای دیسک کمر به‌علت انجام حرکت‌های آهسته و قابل کنترلی است که می‌تواند توان بدن را افزایش دهد و تاثیرات خوبی برای دردهای کمر که ناشی از دیسک هستند داشته باشد. همچنین این ورزش می‌تواند از افزایش درد پیشگیری کند و شدت آسیب را نیز مهار کند. انجام یوگا با تمرکز بر نواحی درد، باعث افزایش جریان خون می‌شود و این امر عملکرد بهتری به‌دنبال دارد و سبب سرعت بخشیدن به روند بهبودی نیز می‌شود.

از دیگر تاثیرات یوگا برای دیسک کمر می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • به تعادل و هم‌ترازی بدن کمک می‌کند.
 • التهاب عضلات را کاهش می‌دهد.
 • موجب تقویت عضلات می‌شود.
 • به رهاسازی عضلات اسپاسمی کمک می‌کند.
 • در کاهش فشار روی ریشه‌های عصبی تاثیر دارد.
 • باعث انعطاف‌پذیری بیشتر عضلات می‌شود.

علاوه‌بر این با تاثیراتی که بر چندین سیستم در بدن به‌طور همزمان می‌گذارد، می‌تواند به بهبود عملکرد آنها کمک کند. توان جسمانی را در مقابله با بیماری‌ها بالا ببرد و بدن را مقاوم‌تر سازد. با دانستن اینکه منبع بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات، استرس‌ها و اضطراب‌ها هستند از تاثیرات دیگر یوگا این است که قدرت خوبی برای کنترل و مهار این مشکلات را به بدن می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تقویت فیله کمر برای دیسک کمر با ۵ تمرین ورزشی خاص

بایدها و نبایدهای انجام یوگا برای دیسک کمر

ورزش یوگا برای دیسک کمر زیر نظر مربی| ژین طب

یوگا هم مانند بسیاری از ورزش‌های دیگر ممکن است خطراتی را درپی داشته باشد. به‌خصوص برای افرادی که ناراحتی دیسک کمر دارند و قرار است به کمک یوگا بهبود یابند. از آنجایی که قسمتی از بدن این افراد در وضعیت حساس قرار دارد، هر اشتباهی می‌تواند آسیب‌ها را بدتر کند. بنابراین رعایت نکات اصولی برای این افراد بیشتر اهمیت دارد.

نکات انجام یوگا برای دیسک کمر که می‌توان به آن اشاره کرد موارد زیر هستند:

 • مربی ورزشی: به‌علت شرایطی که دارید ابتدا مجوز پزشک را داشته باشید و بعد بدون حضور مربی به ویژه اگر در ابتدای راه هستید، حرکتی را شروع نکنید و خطرات آسیب‌ها را افزایش ندهید.
 • پوشیدن لباس مناسب: مشخص است که در این ورزش پوشیدن لباسی راحت و نخی که فشار کمتری به عضلات وارد کند و بتوانید رهاسازی داشته باشید، از جمله بایدها است.
 • تشک بدون لغزش: از بیشترین خطرات یوگا، لیزخوردن در هنگام ورزش است؛ این اتفاق ممکن است آسیب‌های جدی‌تری به دیسک کمر وارد کند. بنابراین استفاده از تشک‌های یوگا و کم‌کردن ریسک لیزخوردن‌ها از موارد ضروری است.
 • مشورت با پزشک: درصورت احساس درد در هنگام انجام حرکات یا تغییر حالات، حتی اندک آن را با معالج خود در میان بگذارید. ممکن است بسیاری از حرکات برای شما ممنوع شوند که شما از آنها خبر ندارید.
 • تقلید نکنید: حتی اگر افراد دیگری دردهای مشابه با شما دارند، حرکات آنها را تقلید نکنید و بدون هماهنگی با مربی حرکت جدیدی برای خود خلق نکنید. شاید شرایط جسمانی شما هنوز آماده آن حرکت نباشد و موجبات خطر را برای خود فراهم کنید.
 • توسعه قدم به قدم: طبق برنامه و گفته‌های مربی قدم به قدم حرکات خود را توسعه دهید. فشار بیش ازحد به عضلات، باعث نتایج معکوس می‌شوند؛ بنابراین از برنامه حرکتی خود پیشی نگیرید.
 • هیدراته بمانید: درست است که نوشیدن آب در هنگام یوگا توصیه نمی‌شود؛ اما می‌توانید با هماهنگی مربی، قبل و بعد از انجام حرکات، جایگزین مناسبی برای هیدراته ماندن پیدا کنید.

در بسیاری موارد که ناراحتی‌های دیسکی شدت پیدا می‌کنند انجام یوگا می‌تواند مضر هم باشد و تنها استراحت و دوری از ایجاد فشار بر کمر به بهبود شما کمک می‌کند. بنابراین شروع این ورزش در دوره بروز بیماری و شدت گرفتن آن تنها با مجوز پزشک قابل اجرا است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ ورزش دیسک کمر و کمر درد

تمرین‌های تاثیرگذار یوگا برای دیسک کمر و دیگر مشکلات ستون فقرات

حرکت ساروانگاسانا (ژست پل)| ژین طب

تمرین‌های اثرگذار متفاوتی در یوگا وجود دارند که هم به تسکین درد‌ها کمک می‌کنند؛ هم باعث تقویت عضلات می‌شوند. تنها باید باتوجه به شدت بیماری و شرایط جسمانی و با تایید پزشک معالج شروع کنید.

بهترین تمرین‌های تاثیرگذار یوگا برای دیسک کمر عبارت‌اند از:

 • تاداسانا (ژست کوه)
 • سوخاسانا (ژست آسان)
 • ساروانگاسانا (ژست پل)
 • پارسوا بالاسانا (ژست سگ پرنده)
 • هاناماناسانا (ژست نیمه شکاف)
 • کاپوتاسانا (ژست کبوتر)
 • سوپتاکاپوتاسانا (ژست کبوتر به پشت‌ خوابیده)
 • پاواناموکتاسانا (ژست رهاسازی)
 • آنجانیاسانا (ژست لانژ پایین)

توجه داشته باشید که ممکن است انجام بعضی از ژست‌ها برای نوع بیماری شما مضر باشد و هیچ حرکتی را به یک‌باره شروع نکنید. بسیاری حرکات پیش‌نیاز، برای ژست‌های یوگا برای دیسک کمر وجود دارند که باید ابتدا آنها را انجام دهید؛ به آنها تمرکز پیدا کنید و بعد آن را توسعه دهید و به ژست اصلی برسید.

بیشتر بخوانید: دیسک کمر خفیف و شدید؛ درمان مشترک با طعم ورزش

عوارض احتمالی یوگا برای دیسک کمر چیست؟

توجه داشته باشید که هر ورزشی اگر درحد اعتدال انجام نگیرد و اصول اولیه آن به درستی رعایت نشود می‌تواند خطراتی حتی جبران ناپذیر داشته باشند. از این قضیه یوگا هم مستثنا نیست. درست است که یوگا برای دیسک کمر می‌تواند موثر باشد و بسیاری دردها را کاهش دهد و به روند بهبودی کمک کند؛ اما عوارضی نیز وجود دارند که می‌تواند باعث شود بهبود این بیماری نتیجه معکوسی پیدا کند. از جمله عوارض یوگا در بیماری دیسک کمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ژست پل و سگ پرنده می‌تواند کشیدگی عضلات را به‌دنبال داشته باشد.
 • یوگا در مراحل ابتدایی می‌تواند خطرات سرگیجه را درپی داشته باشد.
 • برای افرادی که با پوکی استخوان هم مواجه هستند، این ورزش می‌تواند خطرسازتر باشد.
 • انجام غیراصولی ژست‌های انعطاف‌پذیری می‌تواند موجبات پارگی رباط را فراهم کند.

علاوه‌بر این یوگا می‌تواند در مواردی محدودی عوارض برای مفاصل گردن و مچ دست به‌همراه داشته باشد و خطرآفرین شود. همچنین گاهی باعث پیدایش گلوکوم یا آب سیاه چشم می‌شود.

یوگا برای دیسک کمر چه اثری دارد؟

یوگا برای دیسک کمر ورزشی بسیار اثرگذار است و می‌تواند دردهای ناشی از بیماری‌های مختلف دیسکی را کاهش دهد. شرایط جسمی و روحی بیمار را بهبود بخشد و به روند درمان کمک کند.

تاثیرات این ورزش با انجام پژوهش‌های علمی ثابت شده است و بسیاری پزشکان در روند درمان انبوهی از بیماری‌های مختلف، از این ورزش کمک می‌گیرند. تنها نکته‌ای که باید مد نظر قرار دهید این است که انجام این ورزش برای عارضه‌های عضلانی و اسکلتی مانند دیسک کمر باید مجوز معالج را داشته باشد.

بدون تایید پزشک ممکن است عوارض جبران‌ناپذیر دیگری را رقم زند و روند درمان را متوقف یا بدتر کند. اگر در خصوص این مشکلات نیاز به مشاوره یا خدمات درمانی داشتید می‌توانید از تیم تخصصی کلینیک ما بهره بگیرید.

سوالات متداول در مورد یوگا برای دیسک کمر

1. یوگا چیست؟

مجموعه‌ای از تمرین‌های کششی در حالات مختلف بدن که برای بهبود عملکرد جسم و روح است. این ورزش تمرکز بر تنفس و رهاسازی فیزیکی و ذهنی دارد. همچنین به درمان بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی کمک می‌کند و برای کاهش دردها موثر است.

2. آیا یوگا برای دیسک کمر موثر است؟

تاثیرات یوگا بر کاهش دردهای دیسک کمر، تقویت عضلات، انعطاف‌پذیری بهتر، رهاسازی عضلات اسپاسمی، کاهش فشار روی ریشه‌های عصبی و به‌طور کلی در بهبود و درمان این بیماری محرض است.

3. یوگا چه عوارضی را می‌تواند به‌همراه داشته باشد؟

انجام غیراصولی یوگا می‌تواند خطراتی مانند کشیدگی عضلات، سرگیجه و پارگی رباط را به‌دنبال داشته باشد. علاوه‌بر آن ممکن است برای مفاصل گردن و مچ دست هم خطرساز شود. در مواردی نیز احتمال دارد باعث پیدایش بیماری آب سیاه چشم بشود.

منبع
pelvicclockhealth.harvard

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا