سلامت مردان

31 مورد از رازهای موفقیت شغلی را بیاموزید و به فردی موفق تبدیل شوید

رازهای موفقیت شغلی ‌می‌تواند فرد را به اهداف خود نزدیک‌تر کند. افرادی که در زندگی خود از برنامه‌ریزی‌های خاصی پیروی می‌کنند؛ خیلی سریع‌تر از سایرین به موفقیت خواهند رسید.

برنامه‌ریزی فقط به زندگی شخصی یا درس خواندن محدود نمی‌شود، افرادی که برای شغل خود نیز برنامه‌ریزی می‌کنند و مطابق با برنامه پیش می‌روند قطعا موفق‌تر خواهند بود.

برنامه‌ریزی درست یکی از رازهای موفقیت شغلی است. در ادامه سعی داریم، دیگر رازهای موفقیت شغلی را بیان کنیم. با مجله پزشکی ژین طب همراه شوید.

رازهای موفقیت شغلی و رشد شخصی

در حال سخت کار کردن برای کسب موفقیت شغلی هستند| ژین طب

شعار کلیدی موفقیت این است که «اکنون زمان مناسبی است». از آنجایی که جهان بسیار رقابتی شده، همه باید سخت تلاش کنند تا سهم خود را از موفقیت به دست بیاورند.

بسیاری از افراد موفق پیشنهاد می‌کنند افراد فهرستی از اولویت‌های خود تهیه و برای روز خود برنامه‌ریزی داشته باشند.

دانستن نقاط قوت و ضعف خود یکی از بهترین رازهای موفقیت شغلی است. یک شغل درخشان به عوامل خاصی بستگی دارد، از جمله:

  • تحصیلات
  • مهارت‌ها
  • آینده‌نگری
  • علاقه
  • ارزش‌گذاری
  • هدفمندی

موفقیت شغلی ‌می‌تواند برای افراد مختلف معانی متفاوتی داشته باشد. برای برخی، موفقیت به معنی عنوانی است که دریافت می‌کنند (و چک دستمزدی که با آن همراه خواهد بود). دیگران برای تعادل بین کار و زندگی یا نقشی که به آن‌ها اجازه می‌دهد علاقه شخصی را دنبال کنند، تلاش می‌کنند.

صرف نظر از راهی که افراد انتخاب می‌کنند، یک چیز معمولا ثابت می‌ماند: میل به یادگیری و رشد و در نهایت موفقیت.

بیشتر بخوانید: حمایت عاطفی؛ آیا می‌توان روابط زناشویی را بهبود بخشید؟

به کارگیری بعضی از راه‌کارها ‌می‌تواند موفقیت شغلی را تضمین کند، این راه‌کارها عبارت‌اند از:

1.آینده سازی

یکی از رازهای موفقیت شغلی این است که افراد باید از گذشته درس بگیرند و آینده خود را طراحی کنند. صعود به قله، نیازمند قدرت و شجاعت است، خواه قله اورست باشد خواه شغل مورد علاقه‌ای که می‌خواهند.

همه با پایه تحصیلی قوی خود، ‌می‌توانند هدف خود را برای داشتن یک شغل عالی و یک موفقیت هوشمندانه تعیین کنند. فرد باید این قدرت را داشته باشد که اهداف خود را دنبال کند.

بیشتر بخوانید: تنهایی مردان مجرد،آواز دهل شنیدن از دور خوش است

2.تخصص پیدا کردن در علایق خود

مردی در حال مجسمه سازی است| ژین طب

وقتی عشق و مهارت در یک حرفه با هم ترکیب شود، آنگاه یک شاهکار ایجاد خواهد شد. افراد باید شغلی را انتخاب کنند که از آن فرار نکنند و با اشتیاق و در بهترین حالت به انجام آن بپردازند. در این صورت است که به تدریج در آن حوزه به تسلط خواهند رسید.

تجربه شخصی افراد موفق این است که اگر شخصی کاری را که دوست دارد انجام دهد و کار بتواند او را راضی کند، موفقیت از قبل به دست آمده است.

بیشتر بخوانید:روانشناسی مردان ورشکسته و ۹راه‌کار برای کنار آمدن با آن

3.تجسم رویاها

یکی دیگر از رازهای موفقیت شغلی این است که بدانید رویاها کار نمی‌کنند مگر اینکه تجسم شوند. اگر بتوان آن را تصور کرد، در نهایت ‌می‌توان انجامش داد. زمانی که وارد اتاق رئیس خود شدید، خود را روی صندلی رئیس خود مجسم کنید.

به سبک ارائه او در مقابل زیردستانش توجه کنید. به رفتارش نگاه کنید، خواهید دید که به تدریج از احترام و ادبی که رئیس‌تان از زیردستان و کارکنانش از جمله شما دریافت می‌کند، الهام می‌گیرید.

هر بار که او را می‌بینید یا وارد اتاقش می‌شوید، اشتیاق شما برای این موقعیت بیشتر می‌شود. تخیل شما به طور خودکار هدفی را در ذهن شما برای رسیدن به آن مکان تعیین می‌کند و سپس ذهن شما راه‌های عملی برای رسیدن به آن سطح را آغاز خواهد کرد.

4.رزومه‌ای خوب تحویل دهید

رزومه خود را چنان چشمگیر کنید که پس از رسیدن به محل مصاحبه، اولین قدم شما محکم باشد. سپس، هنگامی که برای مصاحبه فراخوانده می‌شوید، اطلاعات دیگری به جز رزومه خود اضافه کنید تا ارزش کامل خود را به آن‌ها نشان دهید. وظایفی را برجسته کنید که مزایای بیشتری برای رئیس شما به همراه خواهد داشت.

5.منفی‌گرایی خود را دور بریزید

انتقاد به اندازه تعریف و تمجید مهم است. این نکته کلیدی در واقع یکی از مهمترین رازهای موفقیت شغلی است. اگر احساس می‌کنید که اطرافیان شما را حمایت نمی‌کنند، محیط اطراف خود را تغییر دهید. با افرادی همراه شوید که احساس می‌کنید شما را به اهداف‌تان نزدیک‌تر می‌کنند.

اگر فرصتی به دست نمی آورید، خودتان آن را ایجاد کنید. اگر در مراحل اولیه خود شکست خوردید، یک مورد جدید طراحی کنید. هیچ محدودیت سنی برای تعیین اهداف و رویاها وجود ندارد. عقده‌ها و حقارت‌ها را کنار بگذارید و با قدرت ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: تربیت کودک بدون تنبیه، تربیتی عادلانه،خاطرات دردناک نسازید!

6.اهداف کوچک بسازید و برای رسیدن به آن تلاش کنید

دستیابی به اهداف تعیین شده به شما اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد. زمانی که آن را به دست آوردید، جادو خواهد کرد. بدیهی است که نمی‌شود یک روزه مدیر عامل شد.

شما به صبر و پشتکار نیاز دارید تا هر روز در زندگی سخت‌تر، سخت‌تر و سخت‌تر کار کنید تا ستاره‌ها را لمس کنید.

ممکن است سال‌ها طول بکشد، اما از اینکه در حال رسیدن به آن هستید راضی خواهید بود. هر کار سختی که انجام می‌دهید قطعا نتیجه خواهد داد.

7.روابط سالم‌تری با مافوق برقرار کنید

وقتی روابط صمیمانه‌ای با مافوق برقرار می‌کنید، رفاه شما در محیط کار حفظ می‌شود. مافوق‌ها بهترین راهنما هستند تا به شما نشان دهند چگونه پله‌های بالاتر را طی کنید و به مدیریت عالی برسید.

شما باید برای موفقیت خود، بیشتر از مافوق خود تلاش کنید تا شناخته شوید.

8.برای پیشرفت تلاش کنید نه کمال

هیچ کس در این دنیا کامل نیست. مافوق‌ها تمایل به عیب‌یابی دارند. پس بهتر است برای پیشرفت تلاش کنید و کمال را کنار بگذارید. این شعار استاندارد برای دستیابی به یک موفقیت پایدار است.

بیشتر بخوانید: کمبود اعتماد به نفس کودکان و روش‌های غلط تربیتی

9.کتاب‌های تاجران بزرگ را بخوانید

پرورش عادات مطالعه و به کارگیری آن‌ها در زندگی حرفه‌ای روزمره یک عادت خوب است. خواندن کتاب‌هایی در مورد شخصیت‌های بزرگ به شکل‌گیری شخصیت ما کمک می‌کند. این به ما ایده‌هایی می‌دهد تا در حرفه خود رشد کنیم.

مزایا و معایب چنین زندگی‌ای را به نمایش می‌گذارد و ما را از طریق تجربیات آ‌ن‌ها و سختی‌های پیش روی آن‌ها راهنمایی می‌کند.

یکی از کتاب‌ها در این رابطه، «پدر پولدار پدر فقیر» است که به ما کمک می‌کند تا سنگ بنای آینده درخشان خود را بسازیم. این‌گونه کتاب‌ها ‌می‌تواند موقعیت شغلی مردان را تغییر دهد و به سمت و سوی موفقیت ببرد.

10.اراده خود را قوی کنید

ما افرادی را در زندگی خود دیده‌ایم که دانش و تجربه بالایی دارند، اما نتوانسته‌اند در عرصه شغلی خود خیلی پیشرفت کنند. دلیل، قدرت کم اراده آن‌ها است. هروقت تمایلی هست، راه رسیدن به آن هم وجود دارد. عزم و تمرکز قوی قطعا شرایطی را فراهم می‌کند تا ما به اهداف خود برسیم.

11.به خودتان ایمان داشته باشید

شما باید به هر کاری که انجام می‌دهید ایمان داشته و شجاعت انجام هر کاری را که شروع کرده‌اید داشته باشید. هر کس دارای قدرت است، اما آن‌ها اعتماد به نفس ندارند. بدون اعتماد معقول به خود نمی‌توانید در زندگی خود شاد و موفق باشید.

ذهن پر از شک و تردید است و در مورد هر کار نمی‌تواند بر تکمیل آن تمرکز کند. شما مغزی در سر و پاها را در کفش دارید، پس ‌می‌توانید خود را به هر سمتی که می‌خواهید هدایت کنید.

بیشتر بخوانید: درمان سلولیت با ورزش؛ دیگر به روش‌های پزشکی نیاز نیست!

12.از شکست‌ها ناامید نشوید

مردی در حال تلاش کردن است| ژین طب

شکست‌ها اجتناب ناپذیر هستند. اما همیشه ‌می‌توان آن‌ها را به حداقل رساند. شکست به عنوان یک اثر جهنده عمل می‌کند که باعث می‌شود یک مرد در موفقیت خود بالاتر رود.

مرد موفق کسی است که با سنگ‌هایی که دیگران به سمتش پرتاب می‌کنند ساختمان بسازد. راه اجتناب از اشتباه، مرتکب شدن آن‌ها و درس گرفتن از آن‌ها است.

یک مرد موفق سال‌های ناموفق زیادی را پشت سر گذاشته تا به آن مرحله برسد. موفقیت بزرگ بعد از ناامیدی‌های بزرگ به دست می‌آید. پس هر بار که با شکست مواجه شدید، شاد باشید و در انتظار یک موفقیت چشمگیر بمانید.

13.مثبت اندیشی در محل کار

مثبت اندیشی یکی از رازهای موفقیت شغلی و یک تمرین ذهنی است که نتایج سازنده‌ای را با خود به همراه دارد. وقتی تفکر و نگرش ما مثبت باشد، ‌می‌توانیم احساس موفقیت را به همکاران خود منتقل کنیم.

انرژی مثبت ما مانند آهنربا عمل می‌کند و مردم مایل هستند به ما کمک کنند. روی نکات مثبت تمرکز کنید و انتظار بهترین نتایج را داشته باشید. «من می‌توانم، می‌توانم، می‌توانم و آماده هستم» عباراتی است که باید در شروع یک کار جدید گفته و اجرا شود تا آن را به‌طور کامل و درست انجام دهیم.

14.به جای مشکلات، روی راه حل‌ها تمرکز کنید

برخی از افراد در زمان بروز مشکلات به جای اینکه به فکر راه حل مناسب برای حل آن باشند، به شکایت و جابه‌جایی از مسئولیت‌های خود تمایل دارند.

در این شرایط، دست از این نوع فعالیت‌های غیرمولد بردارید. در عوض، با چالش روبه‌رو شوید و خودتان این کار را انجام دهید و راه حلی برای آن پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۳ تغذیه کبد چرب همراه لیست بهترین غذاها و نوشیدنی‌ها

15.مدیریت زمان در محل کار

وقت‌شناسی و نظم باعث موفقیت شغلی می‌شود| ژین طب

زمان جوهره و یکی از رازهای موفقیت شغلی است. لیست کارهایی را که باید انجام دهید تهیه کنید و زمان‌بندی را برای تکمیل آن اختصاص دهید. متمرکز بمانید و کار را به موقع انجام دهید.

در عین حال، حواس خود را با سایر مناطق پرت نکنید. یک کار را در یک زمان انجام دهید و آن را کامل کنید. سعی نکنید n تعداد کار را یکجا انجام دهید. چراکه در پایان، حتی یک کار را هم به پایان نمی‌رسانید. انجام کار به موقع نشان دهنده وقت شناسی و نظم در عادات کاری شما است.

مافوق زمانی که نظم و انضباط را در کار شما می‌بیند تحت تاثیر قرار می‌گیرد. آن‌ها به شما عادت می‌کنند و نمی‌توانند شما را از دست بدهند. در این مقطع زمانی، ‌می‌توانید موفقیت خود را مطالبه کنید و آن را به دست خواهید آورد.

16.روی کار خود متمرکز بمانید

ممکن است کار زیادی داشته باشید. ممکن است آن‌ها را در لیست انجام کارها یادداشت کرده باشید و زمان اختصاص داده باشید، اما هنوز نمی‌توانید آن‌ها را در آن زمان تکمیل کنید.

دلیل اصلی این امر عدم تمرکز است. ممکن است حواس‌تان به موارد شخصی مانند ایمیل‌هایتان، پیامک‌هایتان، وبگردی و غیره پرت شود. وسوسه سایت‌های اجتماعی در مواقعی اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین، چگونه انتظار دارید که با تمام آن وسوسه‌ها متمرکز بمانید؟

یکی از رازهای موفقیت شغلی این است که زمانی از روز را برای انجام این فعالیت‌ها اختصاص دهید. سپس روی کار خود تمرکز کنید. خواهید دید که کیفیت کار شما بهبود می‌یابد.

17.  کار خود را زود شروع کنید

از مهمترین رازهای موفقیت شغلی سحرخیزی است، چراکه صبح زود بیدار شدن شما را در طول روز ثابت و وقت‌شناس می‌کند. قبل از اینکه همه وارد شوند کمک می‌کند خیلی چیزها را پاک کنید. می‌توانید ایمیل‌های خود را بررسی کنید، روزنامه بخوانید و آماده کار خود باشید.

چیزهایی که به سختی ‌می‌توانید آن‌ها را رها کنید، در همان ساعت اول تکمیل می‌شوند و این باعث می‌شود روی کار متمرکز شوید. هر موفقیتی با تصمیم برای تلاش شروع می‌شود.

18.بهره‌وری خود را افزایش دهید

به کارهایی که دوست ندارید انجام دهید حمله کنید. با مشتریانی که در رسیدگی سخت هستند تماس بگیرید.

این کار یکی از رازهای موفقیت شغلی به شمار می‌رود. مواردی را که باعث آزار شما می‌شوند را کامل کنید، پس از آن، هنگامی که شروع کنید، احساس آرامش خواهید کرد.

متوجه خواهید شد که فعالیت‌های زیادی انجام داده‌اید که به شما اجازه نمی‌دادند روی این کارهای کوچک و آسان تمرکز کنید.

همین فعالیت‌های کوچک است که بر مثبت اندیشی شما تاثیر می‌گذارند و افکار منفی را در ذهن به وجود می‌آورند.

19.به کار خود ادامه دهید

صبر و استقامت از ارکان رازهای موفقیت شغلی هستند. زندگی میانبر ندارد. دانستن کافی نیست، باید درخواست کنید و تمایل به انجام دادن کافی نیست، باید انجام دهید.

اگر می‌خواهید پیشرفت شغلی داشته باشید، باید علی رغم موانع به حرکت ادامه دهید و به تسلیم شدن فکر نکنید. اگر خواهان موفقیت غیرمنتظره در زندگی هستید، باید آماده انجام کارهایی باشید که قبلا هرگز انجام نداده‌اید.

اما پس از انجام آن امید و موفقیت وجود دارد، بنابراین تا زمانی که به خودتان افتخار نکردید متوقف نشوید.

20.مهارت‌های ارتباط موثر را بیاموزید

ارتباطات همیشه حرف اول را در مجموعه رازهای موفقیت شغلی میزنند. ارتباطات عالی منجر به موفقیت شخصی و شغلی می‌شود. مردم آنچه را که شما نشان می‌دهید می‌فهمند، نه آنچه را که می‌دانید.

در دنیای امروز، خوب نشان دادن به معنای خوب دانستن است. مهارت‌های ارتباطی واضح و موثر شما اطرافیانتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مردم مایلند با شما صحبت کنند.

مهارت‌های ارتباطی شفاهی و کلامی خود را توسعه دهید و پایه ای برای موفقیت شغلی ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید که قبل از صحبت دو بار فکر کنید، زیرا کلمات شما بر ذهن دیگران تأثیر می گذارند.

21.اشتیاق شدید برای موفقیت داشته باشید

میل شما برای دستیابی به بالاترین موقعیت در شغل‌تان باید بیشتر از ترس شما از شکست باشد. حتی اگر بارها و بارها در زندگی خود شکست بخورید، این میل سوزان باید به عنوان یک نیروی محرک عمل کند تا به شما اجازه دهد، زمانی که به هدف خود برسید دوباره شروع کنید.

22.مشخص کنید که چرا به پستی که برای آن مصاحبه شده‌اید، علاقه‌مندید

بهتر است وقت مصاحبه کننده را با زندگی تحصیلی خود تلف نکنید. در مورد اینکه چرا این موقعیت برای شما جذاب است، درباره نکات بیشتری و اینکه چه مهارت‌هایی دارید بحث کنید.

بگویید که وقتی کار به شما محول شد، چه مزایایی را ‌می‌توانید به شرکت ارائه دهید و در نهایت اظهارات خود را با حقایق پشتیبانی کنید.

23.شیک پوش باشید

برای دانستن رازهای موفقیت شغلی بد نیست نگاهی به ظاهر خود نیز بیندازید. از قدیم سنت پوشیدن کت و شلوار رسمی استاندارد و لباس کراوات در جلسات و گردهمایی‌های کاری وجود داشته است. به طور مشابه، برای مقاصد مصاحبه، پیراهن و شلوار رسمی ترجیح داده می‌شود. جدای از مناسبت‌ها، لازم است که هر روز خود را به شکلی شایسته در شرکت نشان دهید.

اگر لباس‌هایتان به خوبی اتو کشیده شده و موهایتان مرتب و کفش‌هایتان جلا داده شده باشد، مشخص می‌شود که شما فردی منظم هستید. این نیز گفتنی است که حس لباس پوشیدن رسمی نیز به ایجاد اعتماد به نفس کمک می‌کند.

24.محل کار خود را مرتب و تمیز کنید

شاید عجیب به نظر برسد اما نظافت نیز به عنوان یکی از رازهای موفقیت شغلی به شمار می‌آید. این نوع عوامل کوچک باعث ایجاد حس خوبی در مقابل رئیس، همکاران و زیردستان شما می‌شود. این نشان دهنده عشق و علاقه شما به شغل‌تان است.

وقتی وسایل‌تان مرتب نگهداری شوند، وفاداری شما نسبت به سازمان را نشان می‌دهد. در این حالت نیز ذهن شما شروع به کار بیشتری می‌کند.

25.با مشکلات شخصی خود به طور خصوصی برخورد کنید

در مورد زندگی شخصی خود با همکاران صحبت نکنید. آن‌ها ممکن است یک کلمه را پخش کنند و اسرار شما فاش شود یا ممکن است که با داستان‌هایی که در مورد خانواده یا دوستان خود می‌گویید، تصوری در مورد ماهیت و شخصیت شما در ذهن آن‌ها ایجاد شود.

26.سیاسی صحبت نکنید

برای پی بردن به رازهای موفقیت شغلی باید بدانید که هرگز نباید در دفتر خود درباره سیاست، مذهب یا پول صحبت کرد. اگر این موضوعات برای‌تان پیش آمد، فقط خنثی بمانید یا یک برخورد معمولی داشته باشید. موضوعات و  بحث‌های ورزشی بسیار امن‌تر از سیاست است.

27.همواره خونسردی خود را حفظ کنید

تحت فشار بودن زمان مناسبی برای قضاوت در مورد یک کارمند است. کار در فشار باید رفتار یک کارمند را نشان دهد. علاوه بر این، ارتقا شما بستگی به نحوه برخورد شما با این نوع موقعیت‌ها دارد.

آرام و خونسرد صحبت کردن با دیگران برای دستیابی به رویکرد حل مشکل در موقعیت کمک می‌کند. در مواقع اضطراری، ممکن است اشتباهاتی انجام شده باشد یا ممکن است چیزهایی اشتباه پیش رفته باشند؛ بنابراین اکنون زمان اصلاح گذشته است نه پشیمانی و فریاد زدن و از کوره در رفتن. علاوه بر این حفظ خونسردی برای سلامت مردان و زنان نیز بسیار مفید است.

28.همیشه یادداشت برداری کنید

در یک جلسه گوینده تنها زمانی خوب صحبت می‌کند که ببیند مخاطب از خود علاقه‌مندی نشان می‌دهد.

حتی اگر موضوع کمی برای شما آشنا است، شروع به یادداشت برداری کنید، زیرا امکان به خاطر سپردن همه چیز در ذهن وجود ندارد.

29.فروتن باشید

مهربانی و ادب دو ویژگی اساسی و از رازهای موفقیت شغلی هستند که در تمامی افراد وجود ندارد. خودپرستی از مناصب آن‌ها چنان گسترده شده است که زیردستان خود را منشی صرف می‌دانند.

این نشانه یک جنتلمن/خانم موفق است که با همه یکسان رفتار کند. این نشان می‌دهد که شما روحیه تیمی دارید و برای انتقاد نیز ارزش قائل هستید. طبیعت منعطف شما، در روزهای آینده روشن شما، کمک بزرگی برای‌تان خواهد بود.

30.ارائه گزارش کار

در زمان ترک پست، خلاصه‌ای از کارهای انجام شده در روز را به رئیس خود ارائه دهید. این یکی از تکنیک‌های بازاریابی خود داخل شرکت است که به عنوان یکی  از رازهای موفقیت شغلی شناخته می‌شود. به یاد داشته باشید که همیشه برای خروج از دفتر به مسئولین اطلاع دهید.

31.کارهای روزانه خود را تمرین کنید

هرگز به هیچ موردی بیش از حد اطمینان نداشته باشید. خوب است که بعضی کارها را به صورت روتین و کنترل شده انجام دهید؛ اما بدانید که بررسی مجدد و تجدید نظر در کار نیز یک عادت خوب است.

در نهایت باید بدانید که موفقیت شما با قدرت اراده و اشتیاق شما رابطه مسقیم دارد.

برای رسیدن به موفقیت لازم است که هر فردی رویاهای خود را با عشق و علاقه دنبال کند و در طول مسیر با شکست‌ها و ناامیدی‌ها روبه‌رو شود و مقابله کند و در نهایت کار خود را با قدرت دو چندان ادامه دهد. تا رسیدن به موفقیت راهی نیست.

کلام آخر در ارتباط با رازهای موفقیت شغلی

 رازهای موفقیت شغلی می‌تواند در هر فردی متفاوت باشد؛ اما یک سری اصول وجود دارد که در صورت رعایت آن هر فردی می‌تواند به موفقیت شغلی دست یابد. ما در این نوشتار سعی کردیم نمونه‌هایی از رازهای موفقیت شغلی را بیان کنیم. امیدواریم مفید واقع شده باشد.

منبع
wisestep.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا