بیماری های مفصلی

آب درمانی برای دیسک کمر، جایگزین مناسب جراحی فتق دیسک

آب درمانی برای دیسک کمر به باور بسیاری از پزشکان، یکی از بهترین راه‌های درمانی انواع کمردرد است. زیرا زمانی که در آب ورزش می‌کنید یا حتی راه می‌روید، وزن شما 90 درصد کمتر از حالت عادی است. برای مثال یک فرد 70 کیلویی هنگام قدم زدن در آب، تنها حدود 5/7 کیلو وزن دارد. این مزیت که «خاصیت شناوری» نام دارد به تسریع روند بهبود عضلات و رفع گرفتگی آن‌ها کمک می‌کند. افرادی که به دلیل شرایطی مانند فتق دیسک، از کمردرد مزمن رنج می‌برند می‌توانند از آب درمانی برای دیسک کمر که یکی از بهترین روش‌های درمانی است بهره‌مند شوند.

در بیشتر موارد برای کسانی که دارای فتق دیسک یا شرایط مشابه تشخیص داده می‌شوند، ورزش یافیزیوتراپی تجویز می‌شود. برای این افراد، آب درمانی یا انواع تمرینات در آب بسیار مفید است. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به بررسی آب درمانی برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. ما را همراهی کنید.

آیا آب گرم برای دیسک کمر خوب است؟ کاهش درد عضلات کمر با افزایش گردش خون

اثر مثبت استفاده از آب درمانی برای دیسک کمر را خیلی سریع متوجه خواهید شد|ژین طب

هیدروتراپی یا آب درمانی برای دیسک کمر یکی از شیوه‌های درمانی زود بازده و رایج برای انواع کمردردهای مزمن است. در روش آب درمانی با آب گرم، جریان خون به دنبال افزایش دمای آب و گرمای حاصل شدت یافته و درد عضلات کاهش می‌یابد. آب درمانی با گرم کردن عضلات، به افزایش انعطاف‌پذیری و سفتی ستون فقرات منجر می‌شود. به طور کلی، تمرینات آب درمانی برای دیسک کمر در آب گرم انجام می‌شود تا بهترین نتیجه برای تنگی کانال نخاعی یا شرایط فتق دیسک کمر حاصل شود. از جمله مزایای آب درمانی برای دیسک کمر، گشاد شدن عروق خونی است.

زمانی که رگ‌های خونی در آب گرم باز می‌شوند، به افزایش جریان خون در ناحیه دیسک کمر کمک می‌کنند. همین فرآیند منجر به شل شدن عضلات منقبض شده، انعطاف‌پذیری مفاصل و همچنین سهولت تحرک مهره‌ها می‌شود. در شرایط عادی، زمانی که ورزش می‌کنید، عضلات شما با اضافه شدن فشار بر ستون فقرات ناشی از گرانش زمین تقویت می‌شوند. در حالی که در روش آب درمانی، با خاصیت مقاومت طبیعی آب، عضلات با فشار و ناراحتی کمتری حرکت می‌کنند.

ورزش‌های آب درمانی برای دیسک کمر؛ نکات آب درمانی با ورزش در استخر

بهبود دیسک کمر با نحوه صحیح راه رفتن در استخر برای دیسک کمر | ژین طب

آب درمانی کمک می‌کند تا افراد مبتلا به بیماری فتق دیسک کمر بتوانند دامنه حرکتی و قدرت بدنی خود را با افزایش انعطاف‌پذیری بالا ببرند. آب درمانی به فرد کمک می‌کند تا حین انجام ورزش بدون احساس خستگی یا توقف تمرینات به درمان خود ادامه دهد. انجام هر یک از تمرینات زیر به مدت 25 دقیقه مداوم می‌تواند در درمان دیسک کمر موثر باشد:

  1. بهتر است طوری در استخر بایستید که آب بالاتر یا هم سطح با ناف شما باشد.
  2. حتما پس از انجام تمرینات آب درمانی و پیش از خروج از استخر، کمر خود را با کمربند مناسب ببندید. کمربند پلاتینر یکی از موثرترین کمربندها برای درمان دیسک کمر و دیگر مشکلات رایج کمردردهای مزمن است.
  3. جلسات اول را بدون وارد کردن هر گونه فشار به کمر و زانو خود آغاز کنید.
  4. بهترین میزان آب درمانی برای دیسک کمر، 5 مورد در هفته در فصول گرم و تابستان و 2 مورد در فصول سرد و زمستانی است.
  5. در صورت تشدید کمر درد طی جلسات آب درمانی، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.
  6. در ادامه این مطلب از سایت ژین طب، بهترین حرکات و تمرین‌های ورزشی آب درمانی برای دیسک کمر را به شما معرفی می‌کنیم.

نکته‌ای که لازم است به آن دقت کنید این است که، طی 2 هفته اول شروع آب درمانی، تنها 2 تمرین ورزشی زیر و در هفته‌های بعدی هر هفته 1 الی 2 تمرین ورزشی دیگر را به تمرینات آب درمانی خود اضافه کنید.

6 روش برای آموزش آب درمانی برای دیسک کمر در استخر؛ نحوه صحیح راه رفتن در استخر برای دیسک کمر چگونه است؟

کشش و تقویت عضلات کمر با آب درمانی دیسک کمر | ژین طب

امروزه روش‌های مختلفی به عنوان روش‌های آب درمانی برای دیسک کمر معرفی می‌شوند. از میان روش‌های موجود تنها برخی از آن‌ها اصولی و علمی بوده و تحت نظارت پزشکان متخصص تدوین شده است. توجه داشته باشید که اجرای حرکات نامنظم و بدون برنامه، نه تنها در درمان موثر نبوده بلکه آسیب زایی بیشتری برای کمر و زانو را به همراه خواهد داشت.

1. بدن خود را گرم کنید؛ پیش از شروع تمرین، عضلات را 4 تا 5 دقیقه گرم کنید

پیش از شروع به راه رفتن در استخر آب گرم، بهتر است بدن خود را گرم کنید. برای این کار می‌توانید در 4 جهت استخر به حالت پیاده‌روی ملایم، قدم بزنید. جلو و عقب بروید و از چپ به راست یا برعکس، مسیر حرکتی خود را تغییر دهید. تقریبا زمانی حدود 4 تا 5 دقیقه برای گرم کردن کافی است. برای شروع مرحله بعد، شروع به بالا آوردن زانوها تا سطح ناف کنید.

2. عضلات سرینی بزرگ را بکشید؛ زانوها را برای 10 ثانیه نگه دارید

پاها را به هم نزدیک کنید. یکی از پاها را از زیر زانو با 2 دست برای 10 ثانیه نگه دارید. بهتر است این تمرین را تا 10 بار تکرار کنید. این تمرین برای ایجاد کشش در عضلات سرینی ران مناسب است.

3. عضلات تنه به حرکت خواهند آمد؛ لگن را به جلو و عقب حرکت دهید

همانطور که مقابل دیوار استخر ایستاده‌اید، به اندازه طول دستان خود از استخر فاصله بگیرید. پاها راه به اندازه عرض شانه باز کنید و هر 2 آرنج را صاف بکشید. لگن را به جلو و قفسه سینه را به سمت بالا هل داده و 10 ثانیه در همین وضعیت بمانید. سپس همین مراحل را اینبار با هل دادن لگن به عقب و ستون فقرات به جلو برای 10ثانیه دیگر نگه دارید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

4. کشش عضلات خارجی تنه را فراموش نکنید؛ تمرین کششی قسمت بیرونی ران و تنه

پاها را به هم نزدیک کرده و به فاصله طول دستان خود کنار دیوار استخر بایستید. اگر درد کمر بیشتر مربوط به نواحی سمت راست کمر است با دست راست لبه استخر را بگیرید. دست چپ را روی لگن قرار داده و لگن را برای 10 ثانیه به سمت دیوار هل دهید. زمانی که این تمرین را 10 بار تکرار کنید، کشش قسمت بیرونی ران و تنه را احساس خواهید کرد.

5. درمان دیسک کمر با کشش عضلات هرمی؛ به دیوار تکیه دهید و کمر درد خود را فرامش کنید

اینبار برخلاف دفعات گذشته، پشت به دیوار بایستید. اگر سمت راست کمر درد بیشتری دارد، پای سمت راست را از قسمت ران و زانو خم کنید. دست راست را روی زانو راست و دست چپ را روی مچ پای راست قرار دهید. زانوی خم شده را در جهت مخالف هل داده و با دست چپ، مچ را به سمت داخل هل دهید. کشش عضلات پشت مفصل ران در این مرحله محسوس است. طبق روال مراحل قبل، حرکات را برای 10 ثانیه نگه دارید.

6. تقویت عضلات شکمی؛ تمرین موثر آب درمانی برای دیسک کمر

تا شانه در آب و پشت به دیوار استخر بایستید. دیوار استخر را با هر 2 دست گرفته و بدون جدا شدن کمر از دیوار، عضلات شکم خود را منقبض کنید. پاها را به آهستگی از کف استخر تا جایی که زانوها 90 درجه خم شوند جدا سازید. این تمرین تنها 5 ثانیه نیاز به نگهداری دارد. 10مرتبه و مطابق با مراحل قبل، این مرحله را نیز تکرار کنید.

جمع بندی

آب درمانی تاثیر بالایی در رفع مشکلات ناشی از کمر دردهای مزمن و دیسک کمر دارد. اما بهتر است برای رسیدن به نتیجه مطلوب، پیش از شروع هر نوع آب درمانی برای دیسک کمر با پزشک متخصص مشورت نمایید. اگر پزشک برای درمان دیسک کمر، فیزیوتراپی یا ورزش‌های دیگر را تجویز کرد، منطقی است که از او بپرسید: «آیا ممکن است آب درمانی برای دیسک کمر راه حل درمانی مناسبی برای رهایی از کمردردهای مزمن باشد یا خیر؟» به هر حال، آب درمانی نوعی شیوه درمانی غیر جراحی برای درمان دیسک کمر است. اما روشی قطعی نیست.

پر تکرارترین سوالات درباره آب درمانی برای دیسک کمر

1. جکوزی برای دیسک کمر موثر است؟

با توجه به تاثیر بالای آب گرم بر درمان دیسک کمر، جکوزی برای دیسک کمر نوعی فیزیوتراپی محسوب می‌شود. گرما باعث بالا رفتن رطوبت و افزایش جریان گردش خون شده و افزایش گردش خون نیز تسکین دردهای عضلانی را به همراه دارد. سپس 5 دقیقه در جکوزی، به استراحت همراه با خم کردن زانوها و مفصل لگن بپردازید. با پنج دقیقه پیاده روی آرام در استخر آب گرم، بدن را آماده تمرینات ورزشی در جکوزی کنید. از طرفی جریان تند آب در جکوزی، نوعی ماساژ قوی به حساب می‌آید که بافت‌های کمر را تحریک نموده و درد ناشی از دیسک کمر را کاهش می‌دهد.

2. آب درمانی برای چه افرادی مناسب نیست؟ عوارض آب درمانی برای دیسک کمر چیست؟

افراد دارای دیابت ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض آب گرم با مشکل روبرو شوند. لذا نباید تمام بخش‌های بدن خود را در تماس با آب گرم قرار دهند.
افراد دارای بیماری اسکلروز و زنان باردار که دارای فشار خون نوسانی هستند. بهتر است پیش از آب درمانی برای دیسک کمر، حتما با پزشک متخصص مشورت کنند.
مبتلایان به بیماری رینود (Raynaud) بهتر است از مصرف آب سرد برای درمان دیسک کمر خود بپرهیزند.
جکوزی ممکن است برای بیماران مبتلا به بیماری‌های التهابی لگن، روماتیسم و التهاب مثانه مضر باشد.

3. آب درمانی چگونه پارگی دیسک کمر را درمان می‌کند؟ گرما، ماساژ و تقویت عضلات

گرما، ماساژ و تقویت 3 راه کار موثر آب درمانی برای درمان پارگی دیسک کمر است. گرما باعث باز شدن عروق پوستی شده و گردش جریان خون در عضلات را افزایش می‌دهد. همچنین ماساژ درمانی موجب شل شدن و آزاد شدن عضلات گرفته می‌شود و به کاهش درد ناشی از پارگی دیسک کمک می‌کند. به دنبال افزایش گردش خون و شل شدن عضلات، بافت و نواحی عضلانی کمر به مرور تقویت می‌شوند و فرایند درمان پارگی دیسک کمر کامل می‌شود.

منبع
hydroactive.ca

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا