دسته‌بندی نشده

چه زمانی مولتی ویتامین بخوریم؟

مولتی ویتامین‌ها به منظور تامین ویتامین و املاح معدنی استفاده می‌شوند که به دلایل مختلف از جمله بیماری، بارداری، سوء تغذیه و یا اختلالات گوارشی در بدن دچار کمبود شده‌اند. مولتی ویتامین ها البته در انواع مولتی ویتامین مینرال نیز موجود هستند، که علاوه بر ویتامین‌های ضروری شامل مواد معدنی نیز هستند. به طور کلی نظرات مختلفی در مورد خواص چاق کنندگی مولتی ویتامین‌ها مطرح می‌شود. اما این ادعا تا چه حد درست است؟

به طور کلی مولتی ویتامین‌ها به طور مستقیم باعث افزایش وزن نمی‌شوند به این دلیل که فاقد کالری هستند. اما مولتی ویتامین‌ها این قابلیت را دارند که با تحریک اشتها فرد را به مصرف مواد غذایی بیشتر ترغیب کنند. اما این همه ماجرا نیست؛ مولتی ویتامین‌ها با تامین مواد اولیه مورد نیاز آنزیم‌های بدن که در تعدیل سوخت و ساز بدن نقش دارند می‌توانند به بازگرداندن تعادل سوخت و ساز بدن کمک کرده و همچنین تضمین کننده سیستم گوارشی سالم باشند. همه این ویژگی‌ها در کنار هم می‌تواند زمینه ساز افزایش وزن در فرد شود.

با این حال افرادیکه اضافه وزن دارند نباید در موارد ضرورت از مصرف مولتی ویتامین سرباز بزنند. درواقع افراد دارای اضافه وزن می‌توانند با مصرف خوراکی‌های دیرهضم مثل انواع پروتئین ضمن دریافت مواد ضروری بدن از اضافه وزن نیز جلوگیری کنند. در ادامه از این مطلب ژین طب قصد داریم بیشتر به بررسی این موضوع بپردازیم.

مولتی ویتامین را صبح مصرف کنیم یا شب؟

درواقع بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین بستگی به نوع ویتامین‌های غالب در آن مولتی ویتامین دارد. درواقع مصرف ویتامین‌های مختلف یکسان است. بهتر است برخی از انواع ویتامین‌ها را صبح‌ها مصرف کنید تا جذب بهتری داشته باشد. اما برخی دیگر از ویتامین‌ها در شب بهتر جذب می‌شوند.
اما به طور کلی مصرف مولتی ویتامین در هنگام صبح همراه با صبحانه توصیه می‌شود تا جذب آن راحتتر باشد. اگرچه ممکن است مصرف مولتی ویتامین در هنگام صبح باعث دل درد شود. در چنین شرایطی بهتر است قبل از خواب آن را مصرف کنید. درواقع مهم‌ترین نکته در مورد مصرف مولتی‌ویتامین ها این است که در مصرف آنها نظم داشته باشید و در بازه زمانی مناسب مصرف کنید. افرادیکه بیشترین منفعت را از مصرف مولتی ویتامین خواهند برد شامل:

 • بزرگسالان، به این دلیل که جذب ویتامین b12، کلسیم و ویتامین D با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند.
 • گیاهخواران، زیرا آنها معمولا به اندازه کافی ویتامین B12، آهن، کلسیم، روی، ویتامین D و امگا 3 کافی دریافت نمی‌کنند.

مولتی ویتامین‌ها شامل ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی است. برخی از ویتامین‌ها در هنگام صبح و برخی در شب جذب بالاتری دارند. اما به یاد داشته باشید زمان مصرف تنها می‌تواند 5 تا 10 درصد بر میزان جذب مولتی ویتامین تاثیر گذار باشد.

بدن هر فرد به 13 ویتامین و 15 ماده معدنی احتیاج دارد. ویتامین A، D، E، و K محلول در چربی است. ویتامین های محلول در آب شامل؛ ویتامین B و C است.

مولتی ویتامین را صبح مصرف کنیم یا شب؟

می‌توان مولتی ویتامین را ناشتا مصرف کرد؟

می‌توان ویتامین‌های محلول در آب را به صورت ناشتا مصرف کرد، مصرف ویتامین‌های محلول در چربی در حالت ناشتا توصیه نمی‌شود، و ممکن است باعث ایجاد دل درد در فرد شود. از آنجائیکه مولتی ویتامین شامل هر دو این ویتامین‌ها است بهتر است آن را همراه با غذا و آب فراوان مصرف کرد. البته این موضوع بدان معنا نیست که باید پیش از مصرف مولتی ویتامین باید غذای سنگین مصرف کنید بلکه یک وعده غذایی بسیار کوچک نیز می‌تواند مناسب باشد.

البته در مورد مصرف مولتی ویتامین نظرات مختلفی وجود دارد. برخی مصرف آنها را در هنگام صبح و برخی شب توصیه می‌کنند. برخی از متخصصان توصیه می‌کنند مصرف مولتی ویتامین را به دلیل جذب بالای ویتامین B12 در هنگام صبح به صورت ناشتا مصرف کنید. با این حال مولتی ویتامین‌هایی که مقادیر بالایی ویتامین محلول در چربی دارند اگر همراه غذا مصرف شوند جذب بالاتری خواهند داشت.

مولتی ویتامین‌هایی که شامل ویتامین‌های محلول در چربی هستند اگر با غذا مصرف شوند، چه در هنگام صبح و چه شب، جذب بالاتری دارند. بنابراین مصرف صبح یا شب چندان اهمیتی ندارد بلکه ناشتا و غیرناشتا بودن است که می‌تواند تفاوت ایجاد کند.

آیا مولتی ویتامین باعث چاقی میشه؟

جواب کوتاه به این سوال خیر است. مصرف مولتی ویتامین باعث افزایش وزن نمی‌شود. درحقیقت، حتی برخی از متخصصان معتقدند مصرف مولتی ویتامین می‌تواند از طریق فرآهم کردن مواد مغذی بدن و ایجاد احساس سیری برای مدت طولانی‌تر حتی به کاهش وزن نیز کمک کنند. درواقع مولتی‌ویتامین‌ها که شامل طیف گسترده‌ای از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند دارای کالری نیستند و به همین دلیل به خودی خود منجر به افزایش وزن نمی‌شوند. مصرف مولتی ویتامین باعث به تعادل رسیدن سیستم ایمنی بدن می‌شود.

اما مصرف مولتی ویتامین به صورت غیرمستقیم می‌تواند با ایجاد تغییر در خلق و خو، افزایش اشتها، تغییر سطح انرژی و موارد دیگر منجر به افزایش وزن در فرد شود.

آیا مصرف مولتی ویتامین باعث چاقی می شود؟

برای چاقی بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین چه زمانی است؟

توانایی شما در افزایش وزن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و همیشه براساس میزان کالری دریافتی نیست. درست است که می‌توانید با افزایش میزان کالری دریافتی وزن اضافه کنید اما این راهکار شاید سالم‌ترین راهکار نباشد. درواقع اگر تنها با مصرف غذای اضافی وزن اضافه کنید وزنی که اضافه می‌کنید اساسا به چربی محدود خواهد شد. این موضوع می‌تواند به ارگانهای داخلی و سیستم قلبی فشار مضاعفی وارد کند.

درحقیقت چیزی که اغلب افراد از افزایش وزن انتظار دارند افزایش حجم ماهیچه ها است نه چربی. به همین دلیل برنامه فرد برای افزایش وزن باید بسیار هوشمندانه باشد.

مصرف روزانه مولتی ویتامین یک ضرورت است چه هدف شما افزایش وزن باشد یا سلامت کلی بدن. مصرف مولتی ویتامین به طور غیرمستقیم باعث افزایش وزن می‌شود. اما چطور مولتی ویتامین باعث افزایش وزن به طور غیرمستقیم می‌شود:

 • افزایش انرژی: یک مکمل مولتی ویتامین با کیفیت همه ویتامین‌ها، مواد معدنی ضروری بدن و همچنین انرژی لازم را فرآهم می‌کند؛ و وقتی انرژی بالایی داشته باشید براحتی می‌توانید ورزش کنید و درنتیجه قدرت عضله سازی بالاتری خواهید داشت.
 • جبران کمبودهای بدن: اگر ویتامین و مینرال‌های ضروری به صورت کامل به بدن نرسد، بدن نمی‌تواند از تمام پتانسیل خود استفاده کند و از افزایش وزن حمایت کند.
 • تامین نیازهای بدن: مکمل مولتی ویتامین می‌تواند سطح مواد مغذی بدن را در حد نرمال نگه دارد. وقتی مولتی ویتامین به طور روزانه مصرف شود، و وقتی مواد معدنی، ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های بدن تامین باشد بدن آمادگی بیشتری برای افزایش وزن دارد.
 • جذب مواد مغذی: مولتی ویتامین باعث افزایش جذب مواد مغذی می‌شود. این موضوع باعث حمایت از افزایش وزن می‌شود: آنزیم‌ها که برای حمایت از سیستم متابولیسم بدن ضروری هستند به مواد معدنی و ویتامین‌ها احتیاج دارند. سلامت سیستم متابولیسم بدن عملکرد بدن در عضله سازی و افزایش وزن را افزایش می‌دهد.

اضافه کردن وزن آنقدرها هم سخت نیست؛ درواقع برای افزایش وزن تنها چیزی که احتایج دارید کمیت و کیفیت غذایی است که مصرف می‌کنید. مصرف روزانه مولتی ویتامین خیالتان را راحت می‌کند که به تمام آنچه که برای افزایش وزن به آن احتیاج دارید در اختیار دارید.

وجود چه عناصر و ترکیباتی در مولتی ویتامین باعث چاقی میشه؟

بهترین مولتی‌ویتامین‌ها برای افزایش وزن باعث رفع نیازهای بدن و تنظیم هورمون‌ها می‌شود. درنتیجه مصرف منظم مولتی ویتامین متابولیسم بدن را تنظیم کرده و سیستم گوارشی شروع به هضم و جذب بهتر می‌کند. اگر بیش از حد از بدن خود کار کشیده باشید، مصرف مولتی ویتامین باعث می‌شود تنش و خستگی بدن بهبود یابد. همچنین مصرف ویتامین‌ها می‌تواند از بروز برخی از بیماری‌ها جلوگیری کند. وجو د عناصر زیر در مولتی ویتامین می‌تواند به افزایش وزن کمک کند:

 • ویتامین‌های گروه b
 • بیوتن
 • فولات
 • ویتامین d
 • ویتامین c

ویتامین‌های گروه بی، بیوتن و فولات در بسیاری از فعل و انفعلات بدن حیاتی هستند و به همین دلیل در حفظ توده بدنی نقشی اساسی دارند. کمبود ویتامین دی نیز با کاهش اشتها در ارتباط است. به همین دلیل افزودن آن به رژیم غذایی می‌تواند در تنظیم اشتها نقش داشته باشد. ویتامین c نیز می‌تواند متابولیسم بدن را کاهش دهد و از این طریق باعث افزایش وزن شود. اگرچه مصرف این ویتامین منجر به اضافه وزن شدید نخواهد شد.

کمبود ویتامین D باعث لاغری می‌شود؟

چند درصد از افراد برای شروع روند برنامه چاقی به مولتی ویتامین نیاز پیدا می کنند؟

نکته‌ای که وجود دارد این است که مصرف مولتی ویتامین به تنهایی نمی‌تواند سلامت فرد را تضمین کند. درواقع افراد برای تامین نیازهای بدنشان در طول روز نیاز به مصرف همه گروههای غذایی دارند. اما اینکه چقدر مواد غذایی مختلف در دسترس افراد قرار دارد و اصلا آیا سبک زندگی اغلب افراد این روزها اجازه چنین کاری را می‌دهد جای بحث دارد. درواقع سبک زندگی غلط، تغذیه نامناسب، سوءتغذیه، رژیم‌های سخت و تغییر زائقه افراد باعث شده بسیاری از افراد جامعه به درجاتی از کمبود ویتامین دچار شوند. به همین دلیل احتمال اینکه فردیکه از لاغری مزمن رنج می‌برد، کمبود ویتامین داشته باشد بالا است. از این رو مصرف مولتی ویتامین در شروع افزایش وزن شاید یک ضرورت باشد.

نحوه مصرف مولتی ویتامین برای چاقی چگونه است؟

مولتی ویتامین‌ها محرک اشتها هستند و به خودی خود به دلیل نداشتن کالری باعث چاقی نمی‌شوند. مصرف مولتی‌ویتامین باید باتوجه به میزان دوز ویتامین‌های ضروری در آن تعیین شود. اما به طور کلی مولتی‌ویتامین‌ها اغلب برای نیاز روزانه افراد طراحی شده‌اند. به همین دلیل مصرف یک قرص مولتی ویتامین همراه با غذا بهترین گزینه برای افزایش وزن است.

برای دیگر افرادی که وزن متعادلی دارند آیا چاقی از عوارض مولتی ویتامین است؟

مولتی ویتامین خود به دلیل دارا نبودن کالری باعث چاقی نمی‌شود بلکه تنها محرک اشتها هستند. افرادیکه قصد ندارند چاق شوند اما به دلیل کمبود ویتامین نیاز به مصرف مولتی ویتامین دارند می‌توانند با مصرف مواد غذایی پروتئینی مثل خوراک لوبیا، عدسی و موارد دیگر از ایجاد پرخوری جلوگیری کنند.

یادداشت پایانی

مولتی ویتامین‌ها با توجه به دارا بودن ویتامین‌های محلول در چربی و محلول در آب بهتر است همراه با غذا مصرف شوند. حال زمان مصرف صبح باشد یا شب تفاوتی ایجاد نمی‌کند. در نظر داشته باشید که مولتی ویتامین‌ها به طور مستقیم باعث چاقی نمی‌شوند بلکه تغییر متابولیسم، تامین نیازهای بدن و تحریک اشتها که از فواید مصرف مولتی‌ویتامین است، ممکن است به افزایش وزن در برخی از افراد کمک کند.

سوالات متداول

چه زمانی مولتی ویتامین بخوریم؟

بهتر است مولتی ویتامین همراه با غذا خورده شود تا از بروز دل درد و معده درد جلوگیری شود.

مولتی ویتامین را صبح مصرف کنیم یا شب؟

فرقی نمی‌کند مولتی ویتامین را صبح مصرف کنید یا شب. مولتی ویتامین را نباید با معده خالی مصرف کنید.

وجود چه عناصر و ترکیباتی در مولتی ویتامین باعث چاقی میشه؟

ویتامین‌های گروه b، بیوتن، ویتامین c، ویتامین d، فولات

نحوه مصرف مولتی ویتامین برای چاقی چگونه است؟

مولتی ویتامین به طور مستقیم باعث چاقی نمی‌شود و تنها با تحریک اشتها زمینه افزایش وزن را فراهم می‌کند. باید مولتی ویتامین را به صورت روزانه و همراه با غذا استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا