بیماری های مفصلی

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو؛ آنچه برای روند مثبت بهبودی لازم است

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو چقدر در سرعت بهبودی موثر است؟ باید گفت انجام درست مراقبت‌‎های بعد از عمل بر روند بهبودی زانو و محل جراحی تاثیر مستقیم دارد. به عنوان مثال در صورت فشار زیاد به زانوی تازه جراحی شده، امکان خونریزی، تورم و درد وجود دارد. به همین دلیل پزشکان برانجام دقیق مراقبت‌های بعد از عمل بسیار تاکید دارند. در این مطلب از مجله سلامت ژین طب به بررسی و معرفی مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو خواهیم پرداخت.

برای مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو دانستن چه نکاتی الزامی است؟

بهبودی پس از جراحی تعویض کامل زانو شاید با دوران نقاهت عمل های دیگر متفاوت باشد. به ویژه بدون کمک دوستان و اعضای خانواده شما نمی توانید . روزهای نخست بعد از جراحی و ترخیص از بیمارستان، روزهایی بسیار سخت و حساس است. زیرا در رند بهبودی بسیار موثر خواهد بود. در این روزها بیمار درد زیادی دارد و به دلیل ضعف بعد از جراحی، توانایی انجام یکسری از کارهای شخصی خود را ندارد.

در این زمان مهم است که اعضای خانواده بیشتر مراقب بیمار خود باشند و در فعالیت‌های شخصی به او کمک کنند. در ادامه با تعدادی از راهکارهای مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل آشنا خواهیم شد.

بیشتر بدانید: زانو درد؛ ۱۵ درمان اصلی درد زانو از درمان خانگی تا دارو و جراحی

اولین قدم ها در مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو و پس از عمل | ژین طب

آماده کردن اتاقی بدون پله و راحت، از اولین اقدامات خانواده برای کمک به بیمار است. از دیگر مواردی که نیاز به رسیدگی دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالش برای بالا بردن ساق پا
 • دسترسی راحت به حمام و سرویس بهداشتی
 • استفاده از جای خواب استاندارد
 • کمپرس یخ برای زانو
 • دسترسی آسان به تلفن
 • دسترسی بی دردسر به داروها
 • تهیه واکر یا عصا و توالت فرنگی
 • لباس راحت
 • کفش یا دمپایی راحت
 • تهیه مواد مغذی

لازم است سرویس فرنگی برای بیمار فراهم شود تا فشار مضاعف بر پاها وارد نشود.

بیشتر بدانید: درمان زانو درد در سالمندان؛ ۹ درمان ساده برای دردی که آن‌ها را به زانو درآورده

همکاری با بیمار در مصرف دارو

پس از جراحی بیمار لازم است داروهای گوناگونی مصرف کند. بدیهی است زمان مصرف این داروها متفاوت خواهد بود. در این میان مصرف آنتی بیوتیک ها باید سرساعت انجام شود. مراقبت از جای زخم جراحی نیز مهم است. این مراقبت ها برای پیشگیری از عفونت، التهاب و هر گونه مشکل دیگری بسیار ضروری است. اگر تغییر مشخصی در زخم ها مشاهده کردید حتما به آن رسیدگی نمایید تا مشکل تازه ای پدید نیاید.

برعهده گرفتن کارهای خانه برای دوره محدودی

بیمار تا مدتی نباید کاری انجام دهد. پس لازم است در امور رسیدگی به خانه با او همراه باشید تا مجبور نباشد فشاری متحمل شود. از این رو لازم است برخی مسئولیت ها را بپذیرید تا دوران نقاهت به خوبی سپری شود و بهبودی کامل حاصل شود.

ایجاد انگیزه برای توانبخشی و ورزش کردن

دوره‌های توانبخشی و فیزیوتراپی یکی از مراحل اصلی درمان پس از عمل جراحی است. برای مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو لازم است بیمار را چه به لحاظ روحی و چه از نظر فیزیکی در این مسیر همراهی نمایید. رعایت منظم و انجام اقداماتی که در این دوره‌ها به بیمار گفته می‌شود در روند بهبودی او تاثیر بسیار بالایی دارند. پیاده‌روی روزانه 2 تا 3 مرتبه حدود 30 دقیقه نیز البته با اجازه پزشک از راه های تسریع در بهبودی به شمار می آید.

بیشتر بدانید: آیا آب آوردن زانو خطرناک است؟ ۵ درمان متنوع این عارضه

وضعیت زانوی جراحی شده را رصد کنید

هر گونه تغییر وضعیت در سلامت جسمانی و روحی بیمار را به پزشک گزارش دهید. برخی از این تغییرات نشانه‌ای از خطرات یا شرایط سخت هستند. به عنوان مثال در صورتی که بیمار خوب نفس نمی‌کشید یا ضربان قلب بالایی دارد، حتما به پزشک اطلاع دهید. این تغییرات ممکن است ناشی از عفونت یا مشکل دیگری باشد. همچنین تغییرات روانی مانند بی‌حوصلگی یا تحریک‌پذیری بیمار را به پزشک اطلاع دهید.

بالارفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل زانو؛ کنترل فعالیت‌های بدنی بر روند بهبودی اثر دارند

جراحی مفصل زانو به دلیل بهبود کیفیت زندگی بیمار انجام می‌شود. یکی از این فعالیت‌ها بالا و پایین رفتن از پله‌هاست،‌ بنابراین تعویض مفصل زانو هیچ گونه ممانعتی برای بالا و پایین رفتن از پله نخواهد داشت. زیرا با آسیب در مفاصل زانو و آرتروز در این ناحیه، حرکت‌های تکراری مانند بالا و پایین رفتن از پله‌ها دردناک خواهد بود.

اما باید توجه داشته باشید که بعد از جراحی تعویض مفصل و در دوران بهبودی باید خیلی مراقب باشید. به این صورت که به پای جراحی شده فشار وارد کنید، از نرده‌های کنار پله برای فشار و انداختن وزن خود استفاده کنید و با یک همراه پله‌ها را طی کنید.

مدت زمان بهبودی کامل بعد از عمل تعویض مفصل زانو چقدر است؟

به دلیل اینکه بهبودی افراد مختلف از نظر جسمانی با هم تفاوت دارند، نمی‌توان زمان دقیقی را برای این موضوع مشخص کرد. اما به صورت کلی بعد از 3 ماه بیمار می‌تواند به فعالیت‌های عادی زندگی برگردد و 6 ماه بعد قدرت معمولی زانوی او بازیابی می‌شود.

بیشتر بدانید: ۱۳درمان خانگی زانودرد و تاثیر شگفت‌انگیز آن‌ بر درد زانو

ورزش‌های بعد از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو و ورزش | ژین طب

بعد از جراحی زانو انجام ورزش و پیگیری جلسات توان‌بخشی مهم و تاثیرگذار است. اما باید اشاره کنیم که بیمار اجازه انجام ورزش‌های خاصی را دارد که از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمرین بلند کردن پا از پهلو
 • ایستادن روی یک پا با کمک تکیه‌گاه
 • تمرین پوسته صدف
 • کشش صاف‌کننده زانو
 • بلند کردن یک پا از روی زمین به صورت خوابیده
 • کشش همستریگ

و چندین تمرین ورزشی دیگر که باعث بهبود وضعیت زانو می‌شوند.

مدت استراحت بعد از عمل زانو چقدر است؟

استراحت مطلق برای بیمار بعد از جراحی مانند سم است. استراحت زیاد معایب زیادی دارد که از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کسل شدن بیمار به دلیل عدم تحرک
 • ایجاد زخم بستر
 • تحلیل عضلات و سفت شدن مفاصل
 • سفت شدن مفصل جراحی شده
 • افزایش خطر ایجاد لخته خود در ناحیه جراحی شده
 • کند شدن روند درمان
 • سخت راه رفتن و حرکت دادن زانو بعد از بهبودی

این موارد از جمله خطرات استراحت زیاد بیمار بعد جراحی است. به طور کلی پزشکان تذکر می‌دهند که برای هر یک ساعت استراحت، بیمار باید حداکثر 15 دقیقه راه برود. البته این زمان برای دوره‌ای است که بیمار توانایی حرکت با عصا، واکر یا به تنهایی را کسب کرده است.

چند روز بعد از عمل زانو می‌توان راه رفت؟

اینکه چند روز بعد از جراحی بیمار می‌تواند راه برود، به وضعیت بدنی او بستگی دارد. اما به صورت کلی یک روز پس از جراحی بیمار در حضور پزشک یا فیزیوتراپ باید به آرامی با کمک عصا یا واکر راه برود.

این راه رفتن در روزهای بعدی بیشتر و بیشتر خواهد شد تا زمانی که پزشک تشخیص دهید که وضعیت بیمار خوب است و می‌تواند مرخص شود. راه رفتن بدون واکر یا عصا به وضعیت سلامتی بیمار، شدت جراحت و قوای جسمانی او بستگی دارد.

 با خرید زانوبند زاپیامکس سرعت بهبودی را دوچندان کنید

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو و زاپیامکس | ژین طب

زانوبند زاپیامکس یکی از جدیدترین محصولات شرکت زایس ترونیک آلمان است که از لحاظ تکنولوژی و اثرگذاری با فیزیوتراپی برابر است. زیرا در زاپیامکس از همان تکنولوژی‌های رایج و موثر فیزیوتراپی و توان‌بخشی استفاده می‌شود که شامل سه تکنولوژی، اولتراسوند، انفرارد و کِلاک پالس هستند. به همین خاطر به آن زانوبند uic زاپیامکس می‌گویند. استفاده از زاپیامکس پس از عمل جراحی زانو در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی مانند مصرف دارو، تزریق مستقیم و حتی فیزیوتراپی مزایای بسیار زیادی دارد.

پرتکرارترین سوالات در مورد مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

بعد از عمل تعویض مفصل زانو چی بخوریم؟

بعد از جراحی پیشنهاد می‌شود که به بیمار از مواد غذایی سالم، مقوی و تازه بدهید. همچنین مصرف آناناس، شیر، گوشت قرمز و ماهی و سبزیجات تازه فراموش نشود.

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو به چه صورتی است؟

بهترین شیوه خوابیدن برای بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، خوابیدن به روی کمر است. اما باید بین پاها یک بالش قرار گیرد. همچنین برای خوابیدن روی پهلو، با مشورت پزشک می‌توانید روی سمتی که جراحی صورت نگرفته بخوابید و بین زانوها یک بالش قرار دهید.

دستشویی رفتن بعد از عمل زانو باید به چه صورتی باشد؟

استفاده از سرویس بهداشتی فرنگی بعد از جراحی زانو الزامی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا