بیماری های مفصلی

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو؛ روش هایی برای رسیدن به بهترین نتیجه

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو چقدر در بهبودی سریع بیمار نقش دارند؟ ناگفته پیداست که پس از عمل بیمار توانایی انجام برخی کارها را نخواهد داشت. چرا که ممکن است با یک خطا وضع زانو از قبل از عمل بدتر شود. آرتروسکوپی یک روش جراحی است که جراحان ارتوپد برای تجسم و درمان مشکلات داخل مفصل از آن استفاده می‌کنند و پس از عمل لازم است مراقبت هایی از بیمار صورت گیرد.در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به مراقبت‌های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو می‌پردازیم.

آشنایی با نحوه جراحی آرتروسکوپی

در جراحی آرتروسکوپی، جراح برای وارد کردن آرتروسکوپ به فضای مفصلی، یک برش کوچک روی مفصل زانوی بیمار ایجاد می‌کند. سپس آرتروسکوپ را به فضای مفصلی وارد کرده و تصاویر گرفته شده توسط دوربین را روی نمایشگر مقابل خود مشاهده می‌کند.

تصاویر، آسیب‌ها و عوارض ناشی از آرتروز را به خوبی نشان می‌دهند. در این حین جراح تصمیم می‌گیرد که به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده یا برداشتن بافت‌های شل‌شده اقدام کند.

برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده جراح از ابزارهای باریک و نارکی استفاده می‌کند که برای ورود آن‌ها به فضای مفصلی، احتیاج به برش‌های کوچکی در اطراف زانو است. به دلیل کوچک بودن این برش‌ها باید گفت که دوران نقاهت این جراحی بسیار کم خواهد بود. در بیشتر موارد افراد می‌توانند چند روز بعد از جراحی به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند.

در مواردی که آسیب‌های ایجاد شده در مفصل نسبت به چیزی که در تصویربرداری‌های گرفته شده (MRI یا CT اسکن) بیشتر باشد، جراح این عمل را متوقف کرده و از روش‌های دیگری برای ترمیم و درمان زانو استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از جراحی زانو، روش هایی برای رسیدن به بهبودی کامل

چه زمانی از آرتروسکوپی استفاده می شود؟

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو و تشخیص بیماری | ژین طب

استخوان‌ها، غضروف‌ها، رباط‌ها، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها می‌توانند در اثر بیماری و آسیب آسیب ببینند. برای تشخیص وضعیت شما، پزشک یک تاریخچه پزشکی کامل می‌گیرد و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و  براساس مطالعات تصویربرداری  – معمولاً اشعه ایکس –  نکاتی را تجویز می‌کند. برای برخی شرایط، ممکن است یک مطالعه تصویربرداری اضافی – مانند اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) – نیز مورد نیاز باشد. پس از تشخیص، پزشک مناسب‌ترین گزینه درمانی را برای شرایط شما تعیین خواهد کرد.

بعد از عمل ارتروسکوپی زانو

قبل از ترخیص، دستورالعمل‌هایی در مورد مراقبت از برش‌ها، فعالیت‌هایی که باید اجتناب کنید و ورزش‌هایی که باید برای کمک به بهبودی انجام دهید، به شما داده می‌شود. در طول ویزیت بعدی، جراح برش‌های شما را بازرسی می‌کند. در این مرحله نسبت به برداشتن بخیه و مراحل بعدی درمان تصمیم خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی؛ جراحی و دردسرهای پس از آن

مراقبت‌های لازم‌؛ از نحوه خوابیدن بعد از عمل مینیسک زانو

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو و ورزش | ژین طب

در صورتی که بیمار جراحی تعویض کامل مفصل را انجام داده باشد، باید بعد از انتقال به خانه برای حدود 6 هفته از افراد خانواده در انجام کارهای خود کمک بگیرید. استفاده از زانوی جراحی شده و فشار به آن در این دوران اصلا پیشنهاد نمی‌شود. بیمار باید در این دوران طبق دستورات پزشک و فیزیوتراپ عمل کند تا بتواند به بهبودی کامل دست یابد. لازم است به این نکات توجه داشته باشید:

 • عدم فشار و انداختن وزن بدن روی زانوی جراحی شده
 • عدم فشار برای باز و بسته کردن مفصل بیش از حد توان
 • پیگیری و انجام تمام ورزش‌های گفته شده توسط فیزیوتراپ
 • مصرف داروهای تجویز شده، به ویژه آنتی‌بیوتیک‌ها
 • تمیز نگه داشتن پانسمان و محل جراحی
 • استفاده از عصا برای حرکت و ایجاد تعادل موقع راه رفتن (برای جلوگیری از افتادن و ضربه به زانوی جراحی شده)
 • استفاده از زانوبند زاپیا مکس تقویت زانو
 • دراز کردن پا هنگام نشستن
 • بالا بردن زانوی جراحی شده با استفاده از بالشت هنگام خواب و استراحت (برای کمک به گردش خون)
 • عدم مصرف سیگار و الکل (مصرف این مواد باعث کند روند بهبودی می‌شوند)
 • پیگیری قرار ملاقات با جراح برای بررسی جراحی انجام شده
 • در صورت بروز هر گونه علائم و تغییر در محل زخم و رفتار بیمار، گزارش به پزشک ضروری است. این تغییرات امکان دارد که ناشی از عفونت، عوارض داروها، حساسیت به دارو و حتی پروتز قرار گرفته در زانو باشد

بعد از بهبودی به طور معمول پزشک دستور انجام دوره‌های فیزیوتراپی را به بیمار می‌دهد. این دوره‌ها معمولا 6 هفته تا 8 هفته بعد از جراحی باید شروع شوند. توجه داشته باشید که زمان شروع دوره‌های فیزیوتراپی با توجه به نوع جراحی، میزان آسیب قبلی، توانایی جسمی بیمار و تشخیص پزشک مشخص می‌شود.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو؛ آنچه برای روند مثبت بهبودی لازم است

عوارض و مزایای عمل آرتروسکوپی چیست؟

 گاهی  در طول یا بعد از آرتروسکوپی عوارض ایجاد می‌شود. عفونت، لخته شدن خون ورید (که ترومبوز ورید عمقی یا DVT نیز نامیده می شود)، تورم یا خونریزی بیش از حد، آسیب به عروق خونی یا اعصاب و شکستن ابزار شایع‌ترین عوارض هستند. با این حال، این موارد در کمتر از 1 درصد از تمام روش‌های آرتروسکوپی رخ می‌دهد.

جراحی آرتروسکوپی یک ابزار بسیار ارزشمند برای همه بیماران ارتوپدی است و به طور کلی برای بیمار آسان تر از جراحی باز است. اکثر بیماران جراحی آرتروسکوپی خود را به صورت سرپایی انجام می‌دهند و چندین ساعت پس از جراحی در خانه هستند.

چه زمانی می توانم به سر کار برگردم؟

بستگی به نوع شغل شما دارد. اگر عمدتاً کار روی میز یا کار کم تحرک انجام می‌دهید می‌توانید به بازگشت زودهنگام امیدوار باشید. اکثر افراد در عرض 3 تا 5 روز برمی‌گردند. اگر یک شغل فیزیکی مختلف دارید، انتظار داشته باشید که حداقل چند هفته مرخصی بگیرید. سپس با پیشرفت شما بعد از عمل در مورد آن صحبت خواهیم کرد. اکثر افراد بین 4 تا 8 هفته پس از جراحی به فعالیت‌های ورزش‌های معمولی بازمی‌گردند. این معمولاً وابسته به ورزش است و به سطح فعالیت شما (به عنوان مثال، دبیرستان، تفریحی، کالج، حرفه‌ای) بستگی دارد.

اگرچه زخم‌های سوراخ شده کوچک هستند و درد در مفصلی که تحت آرتروسکوپی قرار گرفته اند کم است، چندین هفته طول می‌کشد تا مفصل بهبود یابد. ممکن است یک فعالیت خاص و برنامه توانبخشی برای تسریع بهبودی و محافظت از عملکرد مفاصل در آینده پیشنهاد شود.

بازگشت بیماران به محل کار یا مدرسه یا از سرگیری فعالیت‌های روزانه در عرض چند روز غیرعادی نیست. ورزشکاران و دیگر افرادی که وضعیت بدنی خوبی دارند ممکن است در برخی موارد ظرف چند هفته به فعالیت های ورزشی بازگردند. با این حال، به یاد داشته باشید که افرادی که آرتروسکوپی انجام می‌دهند، می‌توانند تشخیص‌ها و شرایط قبلی مختلفی داشته باشند. بنابراین جراحی آرتروسکوپی هر بیمار منحصر به فرد است. زمان بهبودی منعکس کننده آن فردیت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از پی آر پی زانو؛ تمام نکات در 3 دوره مراقبتی PRP

عمل آرتروسکوپی زانو و لزوم خرید زانوبند زاپیامکس

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو و زاپیامکس | ژین طب

زانوبند زاپیامکس یکی از جدیدترین محصولات شرکت زایس ترونیک آلمان است که از لحاظ تکنولوژی و اثرگذاری با فیزیوتراپی برابر است. زیرا در زاپیامکس از همان تکنولوژی‌های رایج و موثر فیزیوتراپی و توان‌بخشی استفاده می‌شود که شامل سه تکنولوژی، اولتراسوند، انفرارد و کِلاک پالس هستند. به همین خاطر به آن زانوبند uic زاپیامکس می‌گویند. استفاده از زاپیامکس پس از عمل جراحی زانو در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی مانند مصرف دارو، تزریق مستقیم و حتی فیزیوتراپی مزایای بسیار زیادی دارد.

پرسش‌های پرتکرار درباره مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

بعد از جراحی آرتروسکوپی چه مدت باید استراحت کرد؟

برای بهبودی احتمالاً به 6 هفته زمان نیاز خواهید داشت. اگر پزشک بافت آسیب دیده را ترمیم کند، بهبودی بیشتر طول خواهد کشید. ممکن است مجبور شوید فعالیت خود را تا زمانی که قدرت و حرکت زانو به حالت عادی بازگردد محدود کنید

بعد از آرتروسکوپی چه کارهایی نباید انجام داد؟

شما ممکن است 48 ساعت پس از جراحی دوش بگیرید و برش های خود را خیس کنید. به مدت 7 تا 10 روز در وان یا استخر غوطه ور نشوید تا از ایجاد جای زخم زیاد و خطر عفونت جلوگیری شود. کیسه های یخ را همیشه روشن نگه دارید و هر ساعت در بیداری تعویض کنید. یخ برای کاهش تورم و درد و بهبود تحرک بسیار مهم است.

چقدر بعد از آرتروسکوپی می توانم زانوی خود را خم کنم؟

در 6 هفته پس از جراحی، اگر دامنه حرکتی کامل، قدرت کامل و بدون تورم داشته باشید، ممکن است به تدریج فعالیت های قبلی خود را از سر بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا