دسته‌بندی نشده

عوارض طب سوزنی؛ آنچه باید پیش از طب سوزنی جدی بگیرید

عوارض طب سوزنی این روزها بیش از پیش مورد توجه علاقه‌مندان به این درمان قرار گرفته است. این حساسیت به این دلیل است که امروزه روز خیلی‌ها به فکر درمان با این روش سنتی افتاده‌‎اند و از طب سوزنی استقبال می‌کنند. در سال 1997، مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، پس از افزایش شواهد از آزمایش‌های بالینی، رسماً به ارزش طب سوزنی در تسکین درد، حالت تهوع پس از جراحی یا شیمی‌درمانی و تهوع صبحگاهی اذعان کرد.

 طب سنتی هم مثل روش‌های گوناگون ممکن است عوارضی داشته باشد که شاید برای همه یکسان بروز نکند. برخی از این آسیب‌ها مربوط به نحوه اعمال این روش است که به شخص متخصص برمی گردد و برخی نیز ویژگی عمده این روش است که در هر بار استفاده ممکن است برایتان رخ دهد.

البته مسدود کردن و ایجاد اختلال در مسیر انرژی حیاتی بدن سبب ایجاد مشکلاتی خواهد شد. به هر روی فرو رفتن سوزن‌های نازک در بدن ممکن است از ابتدا تا انتها در هر مرحله از درمان با مشکلات و عوارضی همراه باشد. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب قصد داریم  درباره عوارض طب سوزنی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

انتقادات نسبت به طب سوزنی

امروزه با توجه به گسترش فضای علمی، هر نظریه‌ای در عالم پزشکی توسط صاحب نظران به چالش کشیده می‌شود. در مورد طب سوزنی نیز محققان بر این باورند که مبنای گزینش نقطه‌های هدف در طب سوزنی با تردید‌هایی همراه است. به گونه‌ای که بسیاری گفته‌اند ممکن است این نقطه‌های هدف برای فرو کردن سوزن‌ها اصلا نقاط مناسبی نباشند و تاثیر گفته شده را نداشته باشند. از سوی دیگر کاربرد سوزن‌ ها در این روش با توجه به احتمال استفاده از سوزن در محیط آلوده مورد انتقاد بسیاری بوده است.

نظر علم درباره طب سوزنی

عوارض طب سوزنی و زنی درحال انجام این عمل | ژین طب

بنا به گفته محققان، هیچ مکانیسم اثبات شده‌ای برای توضیح اینکه چگونه سوزن می‌تواند درد را کاهش دهد یا بیماری را درمان کند وجود ندارد. به این ترتیب اثربخشی آن در اکثر شرایطی که متخصصان طب سوزنی درمان می‌کنند وجود ندارد. در حالی که تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است تا حدودی مؤثر باشد ولی گروهی نیز این روش را بی تاثیر می‌دانند.

عوارض طب سوزنی؛ آنچه پیش از استفاده باید بدانید

 یکی از عوارض شایع مربوط به کسی است که قرار است طب سوزنی را برایتان اجرا کند. خوب اگر طب سوزنی اشتباه انجام شود چه اتفاقی می‌افتد؟ باید گفت اگر سوزن طب سوزنی بیش از حد عمیق شود، این خطر وجود دارد که می تواند عضوی مانند ریه یا کیسه صفرا را سوراخ کند یا به عصب یا رگ خونی برخورد کند و باعث درد و ناراحتی شود. از سوی دیگر اگر اعمال کننده طب سوزنی از سوزن غیر استاندارد یا استریل نشده استفاده نماید، شما با خطر عفونت‌های داخلی مواجه خواهید شد.

عوارض طب سوزنی؛ عارضه های عمومی و گاه جدی

عوارض طب سوزنی و زقرمزی پوست | ژین طب

 از آنجا که برای درمان برخی عارضه‌ها مانند اختلالات سلامت روان، درد، شرایط التهابی، استرس و پوست امروزه از طب سوزنی نیز بهره می‌برند و طرفداران بسیاری نیز دارد، ممکن است عوارض گسترده باشد. عوارض جانبی خفیف یا جدی است و مانند هر درمان برخی افراد دچار عوارض  می‌شوند. عوارض جانبی این نوع درمان عبارتند از:

  1. سرگیجه
  2. عفونت‌ها
  3. حالت تهوع
  4. بثورات پوستی
  5. واکنش آلرژیک
  6. کبودی اطراف ناحیه سوزن‌ها
  7. درد و خونریزی ناشی از وارد کردن سوزن

علاوه بر این‌ها عوارض جانبی جدی دیگری  نیز ممکن است رخ دهد. آسیب عروق خونی و عصبی، عوارض ناشی از شکستن سوزن در طول درمان، آسیب به اندام و آسیب‌های مغزی و نخاعی چندان شایع نیست. با این وجود امکان دارد این عوارض هنگام استفاده از طب سوزنی رخ دهد که بایستی به سرعت مورد توجه قرار گیرد.

عوارض طب سوزنی و احتمال عوارض جدی

شاید این موضوع کمی بعید به نظر برسد ولی طب سوزنی گاهی هرچند نادر ممکن است به مرگ افراد بیانجامد. به همین دلیل است که باید برای کاهش خطر عوارض جانبی طب سوزنی همیشه از متخصص و سوزن‌های تمیز و یکبار مصرف کمک گرفت. در این میان عوارض طب سوزنی برای لاغری یا عوارض طب سوزنی برای دیسک کمر نیز شما را با این خطرات مواجه می‌سازد. باید گفت عوارض زمانی رخ می‌دهد که طب سوزنی به وسیله متخصص انجام نشود. همچنین استفاده از سوزن‌های آلوده منشا بسیاری از عوارض خواهد بود.

طب سوزنی و مشکلات عصبی

اگر طب سوزنی به عصب برخورد کند چه اتفاقی می افتد؟ اگر سوزن به عصب، ماهیچه یا رگ خونی کوچک برخورد کند، ممکن است کمی درد یا احساس شدیدتری احساس کنید. یک احساس تا زمانی که مختصر باشد خوب است. نقاط روی اندام ها به احتمال زیاد واکنش های قوی تری به شکل درد مبهم یا احساس سوزن سوزن شدن ایجاد می کنند.

خطر پاره شدن رگ هه از عوارض طب سوزنی

اگرچه سوزن‌ها بسیار ظریف هستند، اما گاهی  به رگ های خونی کوچک برخورد می‌کنند و باعث ایجاد کبودی جزئی در آن ناحیه می‌شوند. به طور معمول، این کبودی‌ها بدون درد هستند. این موضوع بستگی به فرد دارد، اما برخی از کبودی‌ها ممکن است چند روز طول بکشد تا اینکه کاملاً ناپدید شوند.

اثربخشی طب سوزنی بر زانو درد

عوارض طب سوزنی و درمان زانو درد | ژین طب

تحقیقاتی که بر روی مطالعات متعدد انجام شد نشان داد که طب سوزنی ممکن است بتواند عملکرد فیزیکی زانو را در کوتاه مدت و بلند مدت در افرادی که به آرتروز زانو مبتلا هستند، بهبود بخشد. در این حالت، بافت همبند در زانو تجزیه می شود. این مطالعه همچنین نشان داد که طب سوزنی می تواند به افراد مبتلا به آرتروز زانو کمک کند تا درد زانو خود را کاهش دهند، اما این فقط در کوتاه مدت مفید بود. این موضوع سبب می شود کسانی که از این روش بهره می بند احتیاط لازم را به عمل آورند.

مدت زمان تاثیر طب سوزنی ؛ روی 20 دقیقه حساب کنید

قبل از انجام طب سوزنی متخصص طب سوزنی در مورد سابقه سلامتی شما خواهد پرسید و ممکن است حتی معاینه فیزیکی انجام دهد. در طول یک جلسه طب سوزنی، متخصص طب سوزنی؛ سوزن‌ها را در نواحی خاصی از بدن قرار می‌دهد و ممکن است آن‌ها را حدود 20 دقیقه همانجا بگذارد.

تکنیک‌های دیگری مانند چرخاندن یا افزودن حرارت نیز ممکن است انجام شود.  هنگام وارد کردن سوزن طب سوزنی ممکن است احساس سوزش، نیشگون گرفتن، درد یا کمی‌درد داشته باشید. برخی از متخصصان طب سوزنی سوزن را پس از قرار دادن آن در بدن حرکت می‌دهند که می‌تواند باعث فشار اضافی شود.

چه کسانی باید از طب سوزنی اجتناب کنند؟

برخی از شرایطی که با طب سوزنی می‌توان از آن ها پیشگیری کرد عبارتند از: کمردرد، سردرد، خستگی، اضطراب، استرس و تنش، احساس مالیخولیا و نقص سیستم ایمنی. اگرچه طب سوزنی محدودیت سنی ندارد، افراد مبتلا به فشار خون بالا و زنان باردار باید از طب سوزنی درمانی بپرهیزند.

طب سوزنی با وجود عوارض جدی و خفیف

طب سوزنی درمانی سنتی است که افراد زیادی از آن برای کاهش دردها و تسکین بدن خود استفاده می‌کنند. اما باید توجه داشت که استفاده از این روش درمانی هم شرایطی دارد.  عدم رعایت این شرایط می‌تواند منجر به بروز عوارضی شود که درمان را نیمه کاره بگذارد. از عفونت‌ها گرفته تا حالت تهوع و درد و خونریزی همگی عوارضی هستند که معمولا دیده نمی‌شوند اما باید قبل از درمان درباره شرایط اجرای طب سوزنی مطمئن شد. در این مقاله به برخی عوارض طب سوزنی اشاره کردیم.

پرسش‌های پرتکرار درباره عوارض طب سوزنی

 

چه مدت بعد از طب سوزنی باید استراحت کرد؟

سوزن‌های طب سوزنی بسیار ظریف هستند و هیچ “سوراخ” قابل مشاهده ای از خود باقی نمی‌گذارند.

آیا طب سوزنی سوراخ ایجاد می‌کند؟

سوزن‌های طب سوزنی بسیار ظریف هستند و هیچ “سوراخ” قابل مشاهده‌ای از خود باقی نمی‌گذارند.

آیا طب سوزنی عوارض عاطفی دارد؟

از آنجایی که طب سوزنی مسیر انرژی را کنترل می‌کند، این فرآیند می‌تواند باعث بروز احساسات سرکوب شده شود. ممکن است سریعتر گریه کنید یا متوجه شوید که  احساساتی تر از حد معمول رفتار می‌کنید. به طور کلی، احساسات – خوب یا بد – شدیدتر احساس می‌‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا