بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک؛ بررسی نحوه انجام و تاثیرگذاری ماساژ بر سیاتیک

ماساژ پا صدها سال است که وجود داشته است و فرهنگ های بسیاری را در بر می گیرد. اغلب برای بهبود سلامت و آرامش بدن استفاده شده است. این روزها، بیشتر انواع ماساژ پا عناصری را از رشته های مختلف مانند شیاتسو و رفلکسولوژی به عاریت گرفته اند. این سنت ها بر این باور عمل می کنند که اعمال فشار بر بیش از 7000 عصب پا می تواند انسدادهای انرژی را در بقیه بدن آزاد کند. ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک و رفلکسولوژی می تواند به عنوان تسکین درد، برای کمک به کاهش استرس و حتی تسریع بهبودی سیاتیک استفاده شود.

 با توجه به درگیر شدن پا هنگام سیاتیک ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک گزینه مناسبی خواهد بود. به طور سنتی، ماساژ پا با استفاده از دست ها انجام می شود، اگرچه گاهی ممکن است درمان ها شامل استفاده از چوب یا غلتک برای تحریک موثرتر نواحی رفلکس در پا باشد. ماساژ پا می تواند یک ماساژ درمانی رایگان با ارزش باشد که بر کل بدن شما تأثیر مثبت می گذارد. در این مقاله از ژین طب ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک می پردازیم.

نرمش برای درد سیاتیک چه اثری دارد؟

چه ورزش هایی به کاهش درد عصب سیاتیک کمک می کنند؟ چهار ورزش سیاتیک وجود دارد که متخصص ستون فقرات شما ممکن است برای کمک به کاهش درد عصب سیاتیک ناشی از بیماری دیسک دژنراتیو توصیه کند: کج شدن لگن، زانو به سینه، چرخش پایین تنه، و چهار دست و پا مقابل بازو و پا.

تمرین 1: اکستنشن کمر ایستاده: به کاهش فشار روی عصب سیاتیک کمک می کند.

اکستنشن کمر برای سیاتیک| ژین طب

مراحل:

 • با پشت صاف و پاها به اندازه عرض شانه باز بایستید.
 • دست های خود را روی باسن خود قرار دهید.
 • به آرامی باسن خود را به سمت جلو فشار دهید تا قسمت پایین کمر شما کشیده شود.
 • 2-3 ثانیه نگه دارید

بیشتر بدانید: درمان دیسک کمر بدون جراحی؛ بررسی گزینه‌های غیرتهاجمی

تمرین 2: ایستادن در بالای سر: این به تنظیم مجدد دیسک های ستون فقرات کمک می کند و فشار روی عصب سیاتیک را کاهش می دهد.

مراحل:

 • با پاهایتان صاف، اما ریلکس بایستید.
 • هر دو دست خود را بالای سر خود ببرید – این به کشش تنه و وسط و پایین کمر کمک می کند.
 • 2 تا 3 ثانیه در این حالت بمانید، سپس استراحت کنید و بازوهای خود را به طرفین حرکت دهید.
 • 10 بار تکرار کنید.

تمرین 3: ردیف ایستاده با نوار مقاومتی (بند الاستیک ویژه): می تواند باعث تسکین درد شود.

مراحل:

 • برای این تمرین به یک نوار مقاومتی نیاز دارید. نوار را به طور ایمن به چیزی ثابت مانند دستگیره در یا پایه راه پله وصل کنید.
 • بایستید و پاها را به اندازه عرض لگن باز کنید و زانوهایتان را کمی خم کنید. انتهای باند را با هر دو دست خود بگیرید.
 • باند را به سمت خود بکشید و آرنج خود را خم کنید. سفت شدن عضلات پشت خود را احساس خواهید کرد. سعی کنید ساعد خود را موازی با زمین نگه دارید.
 • 10 بار تکرار کنید. چند لحظه استراحت کنید، سپس 10 بار دیگر تکرار کنید.

بیشتر بدانید: اوزون تراپی دیسک کمر؛ مزایا و عوارض و مراقبت‌های بعد از اوزون تراپی

ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک چه فایده هایی دارد؟

درد سیاتیک در کمر و پا| ژین طب

یکی از محبوب ترین مزایای ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک، توانایی آن در بهبود گردش خون است. ماساژ منظم به افزایش جریان خون در سراسر بدن کمک می کند که می تواند به کاهش التهاب و کاهش خطر آسیب کمک کند. افزایش گردش خون همچنین می تواند به بهبود زمان بهبودی و کاهش درد در افرادی که پس از آسیب یا بیماری بهبود می یابند، کمک کند. ماساژ پا فواید بالقوه زیادی دارد که می توان به این موارد اشاره کرد:

 • حس تعادل و رفاه: ماساژ پا می تواند به آرامش کل بدن کمک کند، به شما کمک کند بهتر بخوابید و انرژی تازه ای را برای شما به ارمغان می آورد.
 • گردش خون را تقویت می کند: فشار آرام بر روی عضلات می تواند به افزایش جریان خون در پاهای شما کمک کند. بسیاری از متخصصان بر این باورند که این افزایش جریان خون به دلیل دستکاری بافت نرم و پاسخ آرام سازی طبیعی بدن شما اتفاق می افتد.
 • سطوح انرژی را بهبود می بخشد: مردم اغلب گزارش می دهند که هنگام دریافت ماساژ منظم پا، احساس انرژی و نشاط بیشتری می‌کنند.
 • گردش خون بهتر به معنای جریان بیشتر اکسیژن و مواد مغذی در قسمت پایین بدن است که به نوبه خود می تواند سطح انرژی را افزایش دهد. و تحقیقات در مورد ماساژ و انرژی نیز از این مزیت پشتیبانی می کند.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که ماساژ بازتابی پا به کاهش خستگی در بیماران مبتلا به لنفوم کمک می کند. علاوه بر این، یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که ماساژ تایلندی و سوئدی به طور کلی می‌تواند انرژی را با ترویج آرامش، کاهش استرس و تسکین افزایش دهد.کاهش کورتیزول: گفته می شود فشار محکم بر روی ناحیه شبکه خورشیدی پا باعث کاهش هورمون استرس بدن یعنی کورتیزول می شود.

بیشتر بدانید: ماساژ زانو؛ ماساژتراپی روشی ایمن و موثر برای رفع درد زانو

مراحل انجام درست ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک

 • پاهای خود را بشویید (و خوب خشک کنید): لوسیون یا روغن را روی دستان خود بمالید و انگشتان دست و کف دست را بپوشانید.
 • پاهای خود را به تمام نقاط مالش دهید، مطمئن شوید که بین انگشتان پا نیز بروید.
 • بالای هر پا را با هر دو دست نگه دارید و از حرکات دایره‌ای کوچک با شست‌ها روی هر انگشت خود استفاده کنید، تا پایین پای خود و درست تا مچ پا حرکت کنید.
 • حالا همین کار را با پایه پای خود انجام دهید. در اینجا می توانید کمی فشار بیشتری اعمال کنید! با کار از بالای انگشتان پا، به سمت پاشنه پا حرکت کنید.

فواید ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک چیست؟

ماساژ درمانی روشی موثر برای تسکین درد است. مطالعه ای در سال 2014 حتی نشان داد که ماساژ بافت عمیق ممکن است به اندازه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای تسکین کمردرد موثر باشد. وقتی صحبت از سیاتیک می‌شود، ماساژ از دو طریق می تواند کمک کننده باشد.

مزیت اصلی ماساژ تسکین عضلات منقبض است. زمانی که عضلات شما منقبض هستند، فشار بیشتری بر اعصاب شما از جمله عصب سیاتیک وارد می کنند. ماساژ دادن این عضلات منقبض ممکن است به کاهش فشار روی عصب سیاتیک شما کمک کند. ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک نیز می تواند به کاهش درد کمک کند.

بیشتر بدانید: ماساژ کمر؛ درمانی که همه دوستش دارند

ماساژ کف پا درمانی برای سیاتیک عصبی

سیاتیک درد عصبی ناشی از آسیب یا تحریک عصب سیاتیک شما است. علاوه بر درد، می تواند شامل سوزن سوزن شدن یا بی حسی در پشت یا باسن شما باشد که ممکن است به پایین ساق پا نیز سرایت کند. علائم شدیدتر نیز ممکن است. عصب سیاتیک شما طولانی ترین و ضخیم ترین عصب بدن شما است. عرض آن تا 2 سانتی متر است (یک پنی ایالات متحده یا یک سکه 1 پنی انگلستان تقریباً به همان عرض است). علیرغم نامش، فقط یک عصب نیست. این در واقع یک دسته از اعصاب است که از پنج ریشه عصبی منشعب از نخاع شما منشعب می شود. 

شما دو عصب سیاتیک دارید، یکی در هر طرف بدنتان. هر عصب سیاتیک از یک طرف از لگن و باسن شما عبور می کند. هر کدام از پاها در سمت بدن شما پایین می روند تا زمانی که دقیقاً به زیر زانوی شما برسند. هنگامی که به آنجا می رسند، آنها به اعصاب دیگری تقسیم می شوند که به قسمت های پایین تر از جمله ساق پا، پا و انگشتان پا متصل می شوند. این جاست که در می یابیم ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک چه نقشی دارد. این گونه ماساژها با افزایش گردش خون می توانند به ایجاد آرامش کمک کنند.

تکنیک های مربوط به ماساژ پا برای کمردرد

درمان کمر درد با ماساژ| ژین طب

ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک به طور کلی شامل اعمالی مانند مالش، فشار دادن، نوازش و دستکاری عضلات به روشی خاص با استفاده از انگشتان است. با این حال، انواع مختلفی از تکنیک ها وجود دارد مانند:

 • تکنیک های درمانی سنتی: آنها بر آرامش عضلات و مفاصل برای تسکین درد تمرکز می کنند. آنها تکنیک های دستی هستند که شامل حرکات صاف سر خوردن، اصطکاک، فشردن، فشار دادن و ورز دادن بافت های نرم برای تحریک عضلات، برانگیختن آرامش و بهبود گردش خون است.
 • رهاسازی بافت نرم: این تکنیک شامل گسترش دقیق و فشرده سازی خاص است که به روشی سیستماتیک برای آزادسازی اسپاسم عضلانی و بافت های اسکار انجام می شود.
 • طب فشاری: این تکنیک شامل اعمال فشار به نقاط فشار خاص برای بهبود سلامت عمومی و جریان انرژی است. این هنر درمانی آسیایی باستانی از انگشتان روی سطح پوست برای فشار دادن نقاط کلیدی که جریان انرژی را از طریق چاکراها و مریدین ها کنترل می کنند، استفاده می کند.
 • رایحه درمانی: در این تکنیک، روغن های معطر و موسیقی آرامش بخش به عنوان عناصر آرامش بخش عمل می کنند که بر حواس چندگانه عمل می کنند.
 • رفلکسولوژی: این تکنیک به دنبال بهبود عملکرد اندام های داخلی با ماساژ نواحی خاصی از پاها و اعمال فشار محکم بر روی نقاط خاص است.
 • درمان نقطه ماشه ای یا میوتراپی: این تکنیک شامل اعمال فشار متناوب بر ناحیه اسپاسم عضلانی است. ماساژ در ابتدا کمی دردناک است اما پس از مدتی درد قبلی را نیز تسکین می دهد. فشار ممکن است با کمک انگشتان، بند انگشتان و همچنین آرنج اعمال شود.

سیاتیک را با ماساژ کف پا درمان کنید

درد سیاتیک در پشت، باسن یا پاها می تواند زندگی شما را از طرق مختلف مختل کند. خوشبختانه، کارهای زیادی مانند ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک وجود دارد که می توانید برای کمک به بهبودی خود انجام دهید. اغلب می توانید موارد خفیف تر را خودتان درمان کنید. یکی از این راه ها ماساژ کف پاست که نقش موثری در کاهش درد سیاتیک دارد.

پرسش های پرتکرار در زمینه ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک

1. چه نوع ماساژی برای پا بهتر است؟

اگر به دنبال رویکردی جامع برای بهبود و سلامت کلی بدن خود هستید، رفلکسولوژی پا یک انتخاب عالی است. این درمان ترکیبی از ماساژ، طب فشاری و نقاط نصف النهار روی پاها است تا نواحی مختلف بدن را هدف قرار داده و التیام طبیعی را تحریک کند.

2. آیا ماساژ پا برای سیاتیک مفید است؟

 با توجه به سرایت درد سیاتیک به پا ماساژ کف پا مفید است.

3. ماساژ اساسی پا چیست؟

با هر دو دست پا را محکم بگیرید. قسمت بالای پا را با یک حرکت محکم با شست خود مالش دهید. از نوک هر انگشت پا شروع کنید و به آرامی تا مچ پا به سمت بالا حرکت کنید. به سمت انگشتان پا به عقب حرکت کنید و با حرکتی سبک تر مالش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا