دسته‌بندی نشده

طب سوزنی برای دیسک کمر؛ آیا می توان به روش های کهن اعتماد کرد؟

طب سوزنی برای دیسک کمر یکی از راه‌هایی است که به تسکین درد کمک می‌کند.  اما چگونه؟ فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که مرکز نرم دیسک ستون فقرات به سمت بیرون برآمده و به اعصاب مجاور فشار وارد کند. درد و ناراحتی و همچنین بی حسی، ضعف یا احساس سوزن سوزن شدن در نواحی آسیب دیده از پی آمدهای دیسک کمر است. فتق دیسک ممکن است به دلیل افزایش سن، جراحات یا شرایط دژنراتیو ایجاد شود. گزینه‌های درمانی سنتی برای این بیماری شامل دارو، فیزیوتراپی و جراحی پشت مانند دیسککتومی یا میکرودیسککتومی کمتر تهاجمی است. با این حال، برخی از افراد ممکن است به دنبال درمان های جایگزین مانند طب سوزنی برای کاهش علائم خود باشند. این مقاله از مجله پزشکی ژین‌طب به بررسی اثربخشی طب سوزنی برای فتق دیسک می‌پردازد و توضیح می‌دهد که در طول یک جلسه طب سوزنی چه انتظاراتی باید داشت.

فواید طب سوزنی برای دسیک کمر

 تصویر سوزن های طب سوزنی برای دیسک کمر | ژین‌طب

طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن‌های نازک در نقاط خاصی از بدن به نام نقاط طب سوزنی است. متخصص طب سوزنی این نقاط را بر اساس علائم و تشخیص فرد انتخاب می‌کند. سوزن‌ها سیستم عصبی را تحریک می‌کنند و باعث آزاد شدن مواد شیمیایی طبیعی تسکین دهنده درد مانند اندورفین‌ها و انکفالین‌ها می‌شوند.  به طور عمده برخی موارد را می‌توان از مزایای طب سوزنی به شمار آورد:

 • متعادل شدن خلق و خو و درمان نابسامانی های روحی مثل اضطراب
 • درمان مشکلات مربوط به خواب مثل پرخوابی یا کم خوابی
 • کنترل دردهای مزمن مثل دیسک کمر و…
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کاهش سطح استرس
 • درمان علائم سیاتیک
 • منظم شدن هورمون‌های بدن به ویژه در دوران یائسگی
 • کاهش علائم آلرژی

طب سوزنی امروزه برای درمان دیسک کمر کاربرد عمده‌ای یافته و به شکل‌های گوناگون انجام می‌شود:

طب سوزنی سنتی؛ کاشت سوزن برای تحرک انرژی

این روش با سوزن‌های باریک فلزی انجام می‌شود؛ به گونه‌ای این که این سوزن‌ها در پوست نواحی کمر قرار داده می‌شود تا انرژی در آن ناحیه جریان پیدا کند و در نهایت تعادل به کل بدن بازگردد. هر سوزن را در حدود  20تا 30 دقیقه در محل قرار می‌دهند. در این میان متخصص می‌‎تواند بنا به تشخیص خود ارتفاع سوزن را تغییر دهد یا سوزن را برای اثر گذاری بیشتر بچرخاند.

طب سوزنی لیزری؛ لیزر به جای سوزن

در این روش رشته‌های لیزر با انرژی کم جای سوزن‌های فلزی را می‌گیرند. از برجسته‌ترین فواید این روش بدون درد بودن و علائم بعدی است. زمان طب سوزنی لیزری بسیار کوتاهتر از روش سنتی است. پزشک با در نظر گرفتن نوع پوست و محل مورد نظر برای اعمال طب سوزنی، طب لیزری سوزنی را تجویز خواهد کرد.

طب سوزنی الکتریکی؛ جریان برق در سوزن

 تصویر روش الکتریکی طب سوزنی برای دیسک کمر | ژین‌طب

تا مرحله کاشت سوزن در نقطه‌ای از کمر، این روش مشابه طب سوزنی سنتی است. اما در طب سوزنی الکترکی پس از کاشت سوزن‌ها جریان الکتریکی ملایمی به سوزن‌ها وصل می‌شود. البته دو سوزن باید در دو نقطه نزدیک به هم قرار گیرد تا جریان الکتریکی مرتبط در جفت‌های سوزن جریان یابد. این روش نیز در حدود 10 تا 20 دقیقه به طول می انجامد.

چه چیزی در طول یک جلسه طب سوزنی انتظار می‌رود

در طول یک جلسه طب سوزنی برای فتق دیسک، متخصص طب سوزنی ابتدا یک ارزیابی جامع برای تعیین علائم و سابقه پزشکی فرد انجام می‌دهد. متخصص طب سوزنی همچنین یک معاینه فیزیکی برای ارزیابی محل و شدت فتق دیسک انجام می‌دهد. سپس سوزن‌ها را در نقاط طب سوزنی که ممکن است در نزدیکی ناحیه آسیب دیده یا در سایر قسمت های بدن قرار گیرند، وارد می‌کند. سوزن ها معمولاً به مدت 15 تا 30 دقیقه در جای خود باقی می‌مانند در حالی که بیمار به راحتی استراحت می‌کند. متخصص طب سوزنی همچنین ممکن است از تحریک الکتریکی یا گرما درمانی برای افزایش اثرات درمان استفاده کند. طب سوزنی معمولاً دردناک نیست، اگرچه برخی از افراد ممکن است هنگام وارد کردن سوزن‌ها احساس گزگز خفیفی داشته باشند. پس از درمان، درد  بیماران ممکن است تا حدودی تسکین پیدا کنند، اما شاید برای بهبود کامل به درمان های موازی نیز نیاز داشته باشید.

نقاط طب سوزنی برای دیسک کمر؛ درمان بیرون زدگی دیسک کمر با طب سوزنی

یکی دیگر از خواص طب سوزنی افزایش  جریان خون است که عضلات اطراف ناحیه آسیب دیده را شل می‌کند که می تواند باعث بهبودی شود. افرادی که به دلیل فتق دیسک خود دچار اسپاسم یا سفتی عضلانی می‌شوند بیشتر از این ویژگی نفع می‌برند. طب سوزنی اغلب همراه با سایر روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی و ماساژ برای رفع علت اصلی فتق دیسک استفاده می‌شود. در حالی که طب سوزنی می‌‌تواند درد و التهاب را تسکین دهد، فیزیوتراپی می‌تواند عضلات اطراف ناحیه آسیب دیده را تقویت کند، انعطاف پذیری را افزایش دهد و از آسیب‌های بعدی جلوگیری کند.

 برای درمان دیسک کمر با طب سوزنی، مراکز انرژی  را مشخص کرده‌اند که این مراکز با اثرگذاری روی دیسک کمر درد را تاحد زیادی کاهش می‌دهند. این نقاط در سطح کمر و پا گسترش یافته است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌ کنیم:

 • کف دست
 • باسن
 • پایین کمر
 • کف پا
 • پشت زانو

البته متخصصان بنا به تشخیص ممکن است برای تاثیر گذاری بر دیسک کمر نقاط دیگری را نیز در نظر بگیرند.

ملاحظات ایمنی برای طب سوزنی؛ عوارض طب سوزنی برای یسک کمر

طب سوزنی  باید توسط یک متخصص طب سوزنی مجاز و آموزش دیده انجام شود. با این حال، برخی از خطرات بالقوه مرتبط با این روش، از جمله خونریزی، عفونت و آسیب عصبی وجود دارد. مهم است که یک پزشک واجد شرایط را انتخاب کنید که از روش‌های ایمنی مناسب پیروی کند و از سوزن‌های استریل استفاده نماید. اگر باردار هستند یا اختلال خونریزی دارید یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید، باید قبل از انجام درمان طب سوزنی با پزشک خود صحبت کنید. علاوه بر این، افراد با هراس از سوزن یا تحمل درد پایین، ممکن است کاندیدای مناسبی برای این نوع درمان نباشند. در این مقاله با انواع طب سوزنی و کاربردهای آن برای درمان دیسک کمر آشنا شدیم.

هزینه طب سوزنی برای دیسک کمر

هزینه طب سوزنی با توجه تعداد جلسات مورد نیاز، نوع بیماری و نوع طب سوزنی تجویز شده و البته نوع کلینیک و متخصص متفاوت است. هر بیمار احتمالا بین 10 تا 15 جلسه به طب سوزنی نیاز خواهد داشت  و با توجه به میانگین قیمت ها هرجلسه بین 150 تا 200 هزارتومان برآورد می‌شود.

جراحی، طب سوزنی و کمربند پلاتینر

 تصویر کمربند پلاتینر و طب سوزنی برای دیسک کمر | ژین‌طب

باید گفت درد دیسک کمر ازجمله دردهایی است که بسیاری را به امتحان کردن روش‌های گوناگون وا می‌دارد. بیشتر افراد هرگز حاضر نمی‌شوند روش جراحی را امتحان کنند و به درمان‌های دیگر روی می‌آورند. یکی از درمان هایی که به تنهایی و بدون نیاز به طب سوزنی یا قرص می‌تواند راهگشا باشد، استفاده از کمربند پلاتینر است. کمربند پلاتینر یکی از جدیدترین محصولات شرکت زایس ترونیک آلمان است که به سه تکنولوژی خاص، موثر و کاملا بی‌خطر مجهز است. این سه تکنولوژی اولتراسوند (Ultrasound)، انفرارد (Infrared) و کِلاک پالس (Pulse Clock) هستند که با افزایش جریان خون، بلاک عصبی و ماساژ بافت ها، مقدمات درمان کمر را فراهم می‌آورند.

 پرتکرار‌ترین پرسش ها در مورد طب سوزنی برای دیسک کمر

 

آیا طب سوزنی می‌تواند به دیسک کمر کمک کند؟

خبر خوب این است که کمردرد مزمن یکی از شرایطی است که تحقیقات نشان می دهد طب سوزنی ممکن است ابزاری موثر برای درمان باشد. یک بررسی اخیر از 22 مطالعه طب سوزنی نشان داد که تسکین کوتاه مدت از کمردرد مزمن است.

آیا طب سوزنی برای ستون فقرات بی‌خطر است؟

هنگامی که توسط یک متخصص طب سوزنی با تجربه و آموزش دیده انجام شود، این روش به طور کلی بی خطر است. عوارض جانبی جدی، مانند عفونت یا سوراخ شدن اندام، نادر است. همچنین، طب سوزنی عوارض جانبی کمتری نسبت به بسیاری از درمان‌های استاندارد کمردرد دارد.

درمان کمردرد با طب سوزنی به چند جلسه نیاز دارد؟

در شرایط مزمن ممکن است به 10 یا 15 جلسه درمانی نیاز داشته باشید. اگر درد فزاینده در آینده عود کند، طب سوزنی منظم می تواند مفید باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا