بیماری های مفصلی

11 علت درد پشت زانو را بشناسید

درد پشت زانو شاید با مقداری تورم نیز همراه باشد و احتمال دارد که گاهی به سمت ساق پا نیز برود. برخی مواقع، احتمالا تورم به حدی باشد که شما را از خم کردن پای خود باز دارد.تعدادی از علل وجود دارند که شاید منجر به درد پشت زانو شوند. دو علت متداول که باعث این عارضه می‌شوند عبارتند از آسیب رباط صلیبی خلفی و کیست پوپلیتئال.

علت درد پشت زانو چیست؟ علائم درد پشت زانو بسته به علت آن متفاوت است. هنگامی که زانوی خود را به روش خاصی حرکت می‌دهید، شاید تورم یا درد داشته باشید. در ادامه این مقاله از مجله پزشکی ژین طب، به بررسی علت‌های درد پشت زانو می‌پردازیم.

علت درد پشت زانو چیست؟

علت درد پشت زانو | ژین طب

درد پشت زانو شاید به دلیل آسیب‌دیدگی، کیست یا آرتریت ایجاد شود. این عارضه به ندرت می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری جدی مانند لخته شدن خون باشد. با این حال، درد در پشت زانو می‌تواند نشانه‌ای از یک معضل باشد که احتمالا نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد.

1. آسیب رباط صلیبی خلفی

آسیب رباط صلیبی خلفی با کشیدگی یا پارگی این رباط که از ران تا استخوان ساق پا ادامه دارد و از زانو می‌گذرد، رخ می‌دهد. این عارضه اغلب ناشی از یک ضربه سنگین به جلوی زانوی شما در حالت خمیده است. چنانچه هنگام تصادف با زانو خود به داشبورد برخورد کنید یا پای‌تان بیش از حد کشیده شود و زانوی‌تان به عقب خم گردد، شاید دچار این معضل شوید. پزشکان به این حالت هایپراکستنشن می‌گویند.

اگر دچار آسیب رباط صلیبی خلفی شده باشید، احتمالا در پشت زانو احساس درد کنید به خصوص زمانی که زانو می‌زنید. همچنین احتمال دارد که هنگام راه رفتن یا دویدن در سراشیبی، یا پایین آمدن از پله‌ها، دچار درد در پشت زانو شوید. اگر پزشک، مشکوک به آسیب رباط صلیبی خلفی باشد، شاید انجام اسکن اشعه ایکس یا تصویربرداری ام آر آی را تجویز کند. اگر دچار آسیب رباط صلیبی خلفی شده باشید و درمان نشویداحتمال دارد که بعداً دچار عوارض درد پشت زانو شوید.

2. کیست پوپلیتئال؛ اصلی ترین گذرگاه خون

کیست، مجموعه‌ای از مایع و مواد در داخل لایه نازکی از بافت است. کیست پوپلیتئال، یک کیست در گودی کم‌عمق در پشت زانو است. این معضل اغلب با سایر مشکلاتی که زانو را تحت تاثیر قرار می‌دهند مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید یا آسیب‌های غضروفی مرتبط است.

اگر به زانوی شما آسیب وارد شود، شاید مجموعه‌ای از مایع در داخل زانوی شما ایجاد گردد. گاهی اوقات می‌توانید این عارضه را در فرورفتگی پشت زانوی خود احساس کنید.

کیست پوپلیتئال باعث تورم و گاهی درد در پشت زانو می‌شود که احتمالا متوجه آن خواهید شد. اگر تورم بسیار بزرگی دارید، احتمال دارد که شما را از صاف کردن کامل پای‌تان باز دارد.تورم شاید بیاید و برود و با گذشت زمان بدتر یا بهتر شود. اگر کیست شما بترکد، احتمالا صدایی را بشنوید و احساس کنید گرما در ساق پا پخش شده است.

احتمالا در هر جایی از پشت زانو تا مچ پا و بالای پای شما قرمز یا کبود به نظر برسد. اگر ساق پای‌تان متورم و حساس شد، مراجعه به پزشک بسیار مهم است. این تورم همچنین می‌تواند ناشی از لخته شدن خون در پای شما باشد (ترومبوز وریدی عمقی) که برای آن به درمان فوری نیاز دارید. اگر علائم کیست پوپلیتئال را داشته باشید، پزشک شاید به شما پیشنهاد انجام سونوگرافی را بدهد.

کیست پوپلیتئال اغلب خودبه‌خود بهبود می‌یابد و احتمالا نیازی به درمان نداشته باشید. اما اگر درد پشت زانو دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. احتمال دارد که درد پشت زانو، نشانه‌ای از یک عارضه جدی‌تر باشد مانند لخته شدن خون در پا که نیاز به درمان فوری دارد.

3. گرفتگی عضلات پا

احتمال گرفتگی عضلات ساق پا در مقایسه با سایر نقاط پا، بیشتر است. با این حال، سایر عضلات پا نیز می‌توانند دچار گرفتگی کنند از جمله عضلات پشت ران و نزدیک به زانو. هنگام ورزش یا در دوران بارداری، احتمال گرفتگی عضلات پا بیشتر است. سایر علل احتمالی عبارتند از:

 • مشکلات عصبی در پاها
 • کم‌آبی بدن
 • برخی داروها مانند استاتین‌ها و دیورتیک‌ها
 • بیماری کبد

بیشتر بدانید: کبد چرب را سه سوته درمان کنید ؛ آیا چیزی تحت عنوان درمان فوری وجود دارد؟

وقتی دچار گرفتگی می‌شوید، ناگهان احساس انقباض یا اسپاسم عضلانی خواهید کرد. درد احتمال دارد که از چند ثانیه تا 10 دقیقه طول بکشد. پس از رفع گرفتگی، شاید عضله برای چند ساعت درد داشته باشد.

4. تاندونیت کشکک زانو یا زانوی جامپر

زانو جامپر، اصطلاحی است که برای تاندونیت کشکک استفاده می‌شود. در این عارضه، به تاندون کشکک که کاسه زانو (کشکک) را به استخوان ساق پا متصل می‌کند، آسیب وارد می‌شود.

زانوی جامپر در اثر فشار یا استفاده بیش از حد از تاندون کشکک ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، حرکات تکراری مانند پریدن یا تغییر جهت شاید باعث پارگی‌های ریز در تاندون شود. در نهایت، تاندون متورم و ضعیف می‌شود. زانوی جامپر باعث درد در کاسه زانو می‌شود. درد با گذشت زمان بدتر می‌گردد. علائم دیگر احتمالا شامل موارد زیر باشد:

 • ضعف
 • سفتی و سختی
 • مشکل در خم و راست کردن زانو

5. تاندونیت عضله دوسر ران (آسیب همسترینگ)

همسترینگ از سه عضله تشکیل شده که از پشت ران شما می‌گذرد:

 • عضله نیمه تاندونی
 • عضله نیمه غشایی
 • عضله دوسر ران

این عضله‌ها به شما این امکان را می‌دهند که زانوی خود را خم کنید. آسیب دیدن یکی از این عضلات را کشش همسترینگ یا کشیدگی همسترینگ می‌نامند که خود می‌تواند اصلی ترین علت درد پشت زانو باشد.

کشیدگی همسترینگ زمانی اتفاق می‌افتد که عضله بیش از حد کشیده شود. در برخی موارد، عضله می‌تواند به طور کامل پاره شود. این عارضه شاید نیاز به جراحی داشته باشد و احتمالا ماه‌ها طول بکشد تا بهبود یابد. هنگامی که عضله همسترینگ آسیب می‌بیند، درد ناگهانی را احساس خواهید کرد. آسیب به عضله دوسر ران که به آن تاندونوپاتی عضله دوسر ران نیز گفته می‌شود، باعث درد در پشت زانو می‌گردد.

علائم دیگر عبارتند از:

 • تورم
 • کبودی

6. ضعف پشت پا؛ علت درد پشت زانو

این نوع آسیب در ورزشکارانی که ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال، تنیس یا هاکی انجام می‌دهند، رایج است. این آسیب می‌تواند علت درد پشت زانو باشد. کشش‌ها و تمرینات همسترینگ می‌تواند به تسکین درد و پیشگیری از آسیب کمک کند.

7. تاندونیت گاستروکنمیوس

عضله گاستروکنمیوس و عضله سولئوس در پشت ساق پا قرار دارند. این عضله‌ها به ما کمک می‌کنند تا زانوی خود را خم کنیم و انگشتان پا را تکان دهیم. ورزش‌هایی مانند تنیس و اسکواش که ما را ملزم می‌کنند به سرعت از حالت ایستاده به حالت دویدن، برویم شاید عضله گاستروکنمیوس را تحت فشار قرار داده یا پاره کنند.

درد ناگهانی در پشت پا، نشانه تحت فشار قرار گرفتن این عضله است. سایر علائم عبارتند از:

 • درد و تورم در ساق پا
 • کبودی و حساسیت در ساق پا
 • مشکل ایستادن روی نوک پا

درمان این معضل به شدت فشار بستگی دارد. برای مثال، برنامه درمانی شما برای پیچ‌خوردگی خفیف احتمالا شامل استراحت، فیزیوتراپی و مسکن‌های بدون نسخه باشد. احتمال دارد که درمان این عارضه تا 8 هفته طول بکشد. از سوی دیگر، پارگی تاندون آشیل شاید نیاز به جراحی داشته باشد و بهبودی آن تا 6 ماه طول می‌کشد.

8. پارگی منیسک؛ اصلی ترین علت درد پشت زانو

منیسک، یک تکه غضروف است که مانند یک بالشتک است و مفصل زانو را تثبیت می‌کند. هر یک از زانوهای ما دارای دو منیسک است. ورزشکاران گاهی هنگام چمباتمه زدن و چرخاندن زانو، دچار پارگی منیسک می‌شوند. با افزایش سن، منیسک ما ضعیف می‌شود و تحلیل می‌رود. این شرایط باعث می‌شود که با هر حرکت چرخشی، احتمال پارگی آن بیشتر شود.

بیشتر بدانید: آیا پارگی مینیسک زانو ترمیم می شود؟

علت درد پشت زانو را می‌توان در اثر پارگی مینیسک دانست. هنگامی که منیسک پاره می‌شود، شاید صدای ترک خوردن را بشنوید. در ابتدای آسیب احتمالا چیز زیادی حس نکنید. اما پس از چند روز، راه رفتن روی زانوی آسیب‌دیده، دردناک‌تر می‌شود.

سایر علائم پارگی منیسک عبارتند از:

 • سفتی در زانو
 • تورم
 • ضعف
 • خالی کردن زانو
 • قفل‌شدن زانو

درمان پارگی منیسک شامل استراحت، کمپرس یخ، بالا نگه داشتن زانوی آسیب‌دیده، تمرینات خاص و جراحی آرتروسکوپی زانو است.

9. آسیب رباط صلیبی قدامی؛ شایع ترین علت درد پشت زانو

رباط صلیبی قدامی از جلوی مفصل زانو عبور می‌کند و استخوان ران ما را به استخوان ساق پا متصل می‌کند، ثبات زانو را ایجاد می‌نماید و به حرکات جلو و عقب زانوی ما کمک می‌کند.

بیشتر آسیب‌های رباط صلیبی قدامی زمانی اتفاق می‌افتند که در حین دویدن، سرعت خود را کاهش دهید، ناگهان متوقف شوید یا جهت خود را تغییر دهید. همچنین در صورت پرش اشتباه یا ضربه خوردن در ورزش‌های پربرخورد مانند فوتبال، شاید این رباط کشیده یا پاره شود. احتمالا هنگام آسیب‌دیدگی احساس صدای ترکیدن یا تق تق کنید.

پس از آسیب‌دیدگی، زانوی شما درد می‌گیرد و متورم می‌شود. احتمالا در حرکت کامل زانو مشکل داشته باشید و هنگام راه رفتن احساس درد کنید. درمان آسیب رباط صلیبی قدامی به شدت آن بستگی دارد. احتمال دارد که برنامه درمانی شما شامل فیزیوتراپی، استراحت یا جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی باشد.

10. کندرومالاسی

کندرومالاسی زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف داخل مفصل شکسته شود. غضروف، ماده لاستیکی است که استخوان‌ها را متحرک می‌کند تا هنگام حرکت روی یکدیگر، اصطکاک نداشته باشند.

شایع‌ترین علت این عارضه، از بین رفتن غضروف زیر کاسه زانو (کشککک) است. هنگامی که غضروف از بین می‌رود، استخوان‌های زانو روی یکدیگر اصطکاک پیدا می‌کنند و باعث درد می‌شوند. آسیب به زانو، یا فرسودگی تدریجی ناشی از افزایش سن، آرتریت یا استفاده بیش از حد می‌تواند باعث کندرومالاسی شود.

بیشتر بدانید: زانو درد مزمن؛ علت، روش‌های تشخیص و درمان

علامت اصلی این عارضه، درد مبهم پشت کاسه زانو است. درد شاید با بالا رفتن از پله‌ها یا بعد از مدتی نشستن، بدتر شود. علائم دیگر احتمالا شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل حرکت زانو از نقطه‌ای خاص
 • ضعف زانو
 • هنگامی که زانوی خود را خم و راست می‌کنید، احساس ترک خوردن یا ساییدگی می‌نمایید

کاهش درد شاید شامل کمپرس یخ، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه و فیزیوتراپی باشد. توجه به این نکته مهم است که فقط جراحی می‌تواند غضروف آسیب‌دیده را ترمیم کند.

11. ترومبوز سیاهرگی عمقی؛ علت درد پشت زانو

ترومبوز سیاهرگی عمقی | ژین طب

ترومبوز سیاهرگی عمقی یا ترومبوز وریدی عمقی، یک لخته خون است که در ورید عمیق داخل ساق پا ایجاد می‌شود. این عارضه به طور معمول یک پا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علائم لخته شدن خون در پا عبارتند از:

 • درد در ساق پا یا ران، به خصوص زمانی که ایستاده‌اید
 • تورم ساق پا
 • تورم وریدهای پا
 • گرم شدن پا
 • سرخ شدن پوست

مهم است که ترومبوز سیاهرگی عمقی در سریع‌ترین زمان ممکن درمان شود. لخته خون می‌تواند آزاد شود و به ری‌ ها برود. هنگامی که یک لخته در شریان ریه گیر می‌کند، آمبولی ریه نامیده می‌شود. آمبولی ریه می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد.

ترومبوز وریدی عمقی با داروهای رقیق‌کننده خون درمان می‌شود. این داروها از بزرگ‌تر شدن لخته جلوگیری می‌کنند و از تشکیل لخته‌های جدید پیشگیری می‌نمایند. بدن شما در نهایت لخته را از بین می‌برد.

اگر لخته بزرگی دارید که خطرناک است، پزشک داروهایی به نام ترومبولیتیک را برای از بین بردن سریع‌تر آن تجویز می‌کند.

سوالات شما در خصوص علت درد پشت زانو

1-درمان خانگی درد پشت زانو چیست؟

ماساژ، گرما درمانی، ورزش، مدیریت وزن، کمپرس یخ، کامپرشن مانند استفاده از زانوبند کشی، زنجبیل، استراحت، پودر زردچوبه، نمک اپسوم، یخ، بالا نگه داشتن پا، تمرینات ورزشی در آب، رژیم غذایی مناسب آرتریت، داروهای گیاهی، حرکات کششی، تایچی، طب سوزنی، یوگا، کمپرس گرم و لیمو.

2-گرفتگی رگ پشت زانوی چپ یا راست برای چیست؟

سیاهرگ پوپلیتئال از پشت زانو می‌گذرد و خون را به قلب برمی‌گرداند. هنگامی که یک لخته خون در این ورید تشکیل می‌شود، پزشکان آن را ترومبوز ورید پوپلیتئال می‌نامند.

علائم شامل درد، تورم و التهاب در ناحیه ساق پا و زانو است.

3-درد پشت زانو هنگام خم شدن

دلایل مختلفی برای درد پشت زانو وجود دارند مانند آسیب رباط یا پارگی غضروف زانو.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا