تغذیه و سلامت خانواده

مراقبت بعد از پی آر پی زانو؛ تمام نکات در 3 دوره مراقبتی PRP

مراقبت بعد از پی آر پی زانو چقدر در روند اثرگذاری این روش درمانی تاثیر دارد؟ آیا با عدم مراقبت‌های لازم بعد از PRP زانو امکان بروز یا تشدید درد وجود دارد؟ مراقبت‌های بعد از پی ار پی زانو چیست؟ در این مطلب از سایت مجله پزشکی ژین طب به بررسی مراقبت‌های بعد از پی آر پی زانو خواهیم پرداخت.

PRP یکی از جدیدترین روش‌های درمانی برای تسکین درد، کند کردن روند آسیب و حتی کمک به درمان مشکل ایجادشده است. این روش به دوران نقاهت طولانی و مراقبت‌های سخت نیازی ندارد. اما مهم است که مواردی برای تسریع روند اثرگذاری آن بر آسیب انجام شود. در ادامه با مهمترین مراحل مراقبت بعد از پی آر پی زانو آشنا خواهیم شد.

دستورالعمل‌های کلی برای مراقبت بعد از پی آر پی زانو که باید بدانید

بعد از انجام پی آر پی زانو بیمار از کلینیک یا مطلب پزشک مرخص خواهد شد. اما بهتر است که در خانه برای حداقل 2 روز به استراحت بپردازید. اما این استراحت به معنای عدم حرکت نیست، زیرا حرکت دادن آرام زانو به تحریک ماده تزریقی برای جذب در اطراف مفصل کمک خواهد کرد. اما توجه داشته باشید که عدم فعالیت به معنی عدم فشار به زانو، مدت طولانی سر پا ایستادن و بلند کردن اجسام است. در ادامه با دیگر نکات مراقبتی بعد از PRP آشنا خواهیم شد.

1. نکات مراقبت بعد از PRP زانو از روز 1 تا 3 روز بعدی آن

مراقبت بعد از پی آر پی زانو در 3 روز شامل استراحت، آب خوردن زیاد و حرکت دادن زانو است|ژین طب

بعد از تزریق پلاسما و مواد تقویتی به مفصل، ممکن است تا چند ساعتی بیمار در محل تزریق درد یا ناراحتی خفیف تا متوسط تجربه کند. این میزان درد طبیعی است و برای آن می‌توان از داروهای مسکن استفاده کرد. اما اگر درد غیر قابل تحمل شد، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

اقدامات مهمی که در 3 روز اول بعد از PRP باید انجام دهید شامل موارد زیر می‌شوند:

 • هیدراته ماندن بدن برای کمک به جذب بهتر و اثرگذاری سریع‌تر مواد تزریقی
 • عدم فشار به زانو حین حرکت، ایستادن، خواب و هنگام بلند کردن اجسام
 • عدم انجام ورزش پرفشار و سنگین
 • عدم استفاده از کمپرس سرد و گرم تا 72 ساعت
 • عدم مصرف داروهای خاص بدون مشورت با پزشک مانند داروهای ضد التهاب (حداقل برای 4 هفته)
 • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون، مکمل‌ها ویتاو مین‌ها تا 21 روز
 • عدم مصرف داروهای استروئیدی تا 6 هفته
 • خودداری از مصرف الکل و مصرف سیگار
 • اجتناب از حمام کردن، سونا رفتن و شستن محل تزریق تا 24 ساعت اول
 • از ماساژ محل تزریق خودداری کنید.

با رعایت این نکات برای مراقبت بعد از پی آر پی زانو میزان اثرگذاری این تزریق را بالا خواهید برد. همچنین برای کنترل درد خود می‌توانید از داروهای مسکن ساده مانند استامینوفن استفاده کنید.

2. مراقبت بعد از پی آر پی زانو پس از 3 روز تا 4 هفته

روند بهبودی پس از PRP سریع است و بیمار خیلی راحت می‌تواند به فعالیت‌های عادی روزانه خود بازگردد. 3 روز بعد انجام پی ار پی بیمار می‌تواند فعالیت‌های عادی مانند ورزش (البته نه ورزش سنگین)، کار و حرکت جسمانی خود را از سر گیرد. اما برای اطمینان می‌توانید این موارد را از پزشک خود بپرسید.

اما نکته مهمی که 3 روز بعد از تزریق PRP انجام دهید، انجام ورزش‌های ساده و موثر است. این کار به تاثیرگذاری بیشتر پی آر پی بر مفصل و بهبود درد کمک خواهد کرد. همچنین در این مدت اگر هنوز درد دارید می‌توانید از کمپرس یخ 3 تا 4 بار در روز به مدت 15 تا 20 دقیقه استفاده کنید. استفاده از داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن نیز باید طبق دستور پزشک مصرف شوند.

3. مراقبت بعد از پی ار پی زانو 5 هفته بعد از تزریق؛ آیا در این زمان باید نکته‌ای را رعایت کنیم؟

تقریبا 99 درصد بیمارانی که تزریق PRP را انجام می‌دهند، بعد از 5 هفته هیچ نشانه‌ای از درد و ناراحتی در محل تزریق حس نمی‌کنند. مراقبت‌های لازم در این دوره جنبه تاثیرگذاری بیشتر بر روند درمان را دارند. به این صورت که در کنار تزریق پی ار پی انجام شده، پیگیری دوره‌های فیزیوتراپی تاثیر بالایی بر آسیب زانو خواهد داشت.

انجام ورزش بعد از پی آر پی زانو تا چه حدی مناسب است؟

ورزش بعد از پی آر پی زانو باید سبک و کم فشار باشد|ژین طب

افرادی که به صورت حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای ورزش‌های سنگین روزانه انجام می‌دهند، به توصیه پزشکان خود بهتر است تا 3 روز بعد از PRP از انجام ورزش خودداری کنند. اما این موضوع به معنی بی تحرکی کامل نیست. همچنین این دسته از افراد می‌توانند به جای تمرینات سنگین خود (فوتبال، بسکتبال و وزنه برداری) ورزش‌های سبک مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و تمرینات تقویتی زانو را انجام دهند.

لازم به ذکر است که انجام تمرینات تقویتی و کششی زانو 3 روز بعد از تزریق پی ار پی به بهبود جذب مواد تزریقی و تسریع روند درمان کمک خواهند کرد. در حالت کلی ورزش‌های مناسب بعد از پی آر پی زانو عبارتند از:

 • پیاده روی
 • دوچرخه سواری
 • شنا
 • یوگا و پیلاتس
 • ورزش‌های تقویتی و کششی

برای اطمینان بیشتر با پزشک خود در مورد تمرینات ورزشی بعد از PRP مشورت کنید.

استراحت بعد از پی آر پی زانو اگر طولانی شود چه خواهد شد؟ آیا ضرر دارد؟

معمولا توصیه می‌شود که بیماران بعد از پی آر پی 72 ساعت استراحت کنند. همان‌طور که گفته شد استراحت بعد از پی آر پی زانو به معنی استراحت مطلق و عدم تحرک کامل نیست. بلکه به معنی عدم فشار زیاد به زانو است که شامل ورزش سنگین، دویدن و پرش می‌شود.

توجه داشته باشید که عدم حرکت دادن زانو باعث خشک شدن مفصل، تحلیل عضلات و درد بیشتر در این ناحیه خواهد شد. پس حتی اگر ورزش نمی‌کنید، زانوی خود را به آرامی تکان دهید.

سوالات متداول در مورد مراقبت بعد از پی آر پی زانو

1. ورزش بعد از پی آر پی زانو از کی باید شروع شود؟

بعد از تزریق پی ار پی از روز اول تا سوم بهتر است به استراحت و فعالیت‌های سبک مشغول شوید. اما از روز سوم می‌توانید ورزش‌های سبک و کم فشار و تمرینات کششی و تقویتی را با مشورت پزشک انجام دهید.

2. درد بعد از پی آر پی زانو را با چی تسکین دهیم؟

از داروهایی مانند استامینوفن و دیگر داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

3. عوارض پی ار پی زانو چیست؟

پی آر پی عوارض جانبی شدید و خاصی ندارد، اما امکان دارد بیمار در ناحیه تزریق کمی درد، ناراحتی و قرمزی ناشی از تزریق را حس کند.

منبع
nkjinstitute

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا