دسته‌بندی نشده

7 علت سردرد مداوم؛ از میگرن مزمن تا سردرد سینوسی

علت سردرد مداوم می‌تواند برگرفته از شرایط متعددی باشد. قطعا همه افراد برای یک بار هم که شده سردرد را تجربه کرده‌اند. اما برخی افراد سردردهای مداوم و همیشگی را تجربه می‌کنند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا سردرد می‌تواند مدتی طول بکشد، از تغییرات هورمونی گرفته تا شرایط زمینه‌ای. در حالی که طولانی شدن سردرد می‌تواند هشدار دهنده باشد، اما در اغلب موارد تهدیدکننده زندگی نیستند. اما وقتی یک سردرد مداوم بر توانایی شما برای انجام کارهایی که از آن لذت می‌برید تاثیر می‌گذارد، خوش آیند نیست. 

به این نوع از سردردها که به‌ صورت همیشگی احساس می‌شود، سردرد مداوم و مزمن می‌گویند. ماهیت ثابت سردردهای مزمن روزانه آن‌ها را به یکی از ناتوان کننده‌ترین شرایط تبدیل می‌کند. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب می‌خواهیم با انواع علت سردرد مداوم آشنا شویم، با ما همراه باشید.

سردرد مداوم چیست؟ این نوع سردردها چقدر طول می‌کشند؟

سردرد مداوم نوع خاصی از علائم است که 30 دقیقه تا یک هفته طول میکشد|ژین طب

سردرد، دردی است که می‌تواند در هر ناحیه‌ سر بروز کند، یک‌طرفه یا دوطرفه باشد یا اختصاصی در یک ناحیه‌ سر باشد. انواع سردرد در موارد مختلف می‌تواند از ۳۰ دقیقه تا یک هفته ادامه داشته باشد.

سردردهایی که به دارو جواب نمی‌دهند، تکرار شونده هستند. همچنین سردرد‌هایی که شب‌ها شما را از خواب بیدار می‌کند و سردردهایی که ممکن است با مصرف بعضی از غذاها و داروها بروز پیدا کند، جزء سردرد مداوم محسوب می‌شوند. باید اهمیت ویژه‌ای به این نوع سردردها داده شود و حتما برای تشخیص علت این سردرد‌های مداوم با پزشک مشورت کنید.

چه عواملی باعث سردرد مداوم و طولانی می‌شوند؟

باید مشخص شود که درد ایجاد شده در سر به چشم، گوش یا گردن انتشار دارد. عواملی که باعث مداوم شدن سردرد می‌شوند مانند اینکه روزها در آفتاب یا شب‌ها موقع خوابیدن بیشتر می‌شود یا در موقع مصرف غذای مخصوصی بروز پیدا می‌کند، تاثیر دارند.

عواملی که سردردها را کاهش می‌دهند، مانند فردی که می‌گوید اگر چند دقیقه استراحت کنم سردردم بهتر می‌شود. فردی دیگری نیز بر این عقیده است که با مصرف مقداری مواد غذایی، قندی و شیرینی یا یک داروی خاص ممکن است بهبود پیدا کند. بیماران باید حتما عوامل مداوم کننده و کوتاه کننده سردرد را مشخص و به پزشک خود گزارش دهند. در ادامه به مهم‌ترین علت‌های ایجاد سردرد می‌پردازیم و سپس با انواع سردرد آشنا می‌شویم که نقش مهمی در تشخیص علت آن‌ها دارد.

علت انواع سردرد مداوم چیست؟ آیا عوامل محیطی تاثیر بالایی دارند؟

همانطور که بیان شد، انواع سردرد را براساس علت زمینه‌ای دسته‌بندی می‌کنیم. در واقع سردرد با فعال شدن عصب‌های خاصی از رگ‌های خونی ایجاد می‌شود و عوامل مختلفی باعث فعال شدن عصب‌ها خواهد شد. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • ژنتیک عامل انتقال بسیاری از بیماری‌ها از والدین به فرزندان است. سردرد هم می‌تواند از طریق کروموزوم‌ها انتقال یابد.
 • عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض دود و آلودگی، مواد شیمیایی، عطرها و موادآلرژی‌زا باعث سردرد در بعضی افراد می‌شود. همچنین سر و صدا و تغییرات نور در محیط هم می‌تواند عامل سردرد باشد.
 • تغییرات در الگوی خواب یا وعده‌های غذایی، مصرف بیش از اندازه دارو یا تنش واضطراب در شرایط زندگی عامل ایجاد کننده و تشدید کننده‌ی سردرد است.
 • بیماری‌هایی مانند عفونت والتهاب گوش میانی (اوتیت)، التهاب گلو (اوتیت) و التهاب سینوس‌ها (سینوزیت)، تب، تومورها علت دیگری برای سردرد است.
 • آسیب‌های فیزیکی در سوانح رانندگی یا حوادث، یا ضربه به سر هم می‌تواند باعث بروز سردرد شود.

این موارد از جمله رایج‌ترین ععل ایجاد کننده سردرد هستند.

علائم سردرد مداوم در اغلب افراد؛ علائمی که به رسیدگی نیاز دارند

علائم سردرد مداوم نیاز به رسیدگی دارد|ژین طب

انواع سردردهای روزانه کوتاه مدت و طولانی مدت وجود دارد که علائم آن‌ها به شرح زیر است:

 • سردردهایی که در دو طرف سر منتشر می‌شود می‌تواند سر درد تنشی، یک بیماری سیستمیک یا یک اختلال در ناحیه سر باشد.
 • سردرد همراه با درد، مور مور شدن، بی‌حسی و ضعف در بازوها که ناشی از یک بیماری در ستون فقرات گردنی یا سکته مغزی باشد.
 • درد همراه با ضعف و فلج یک طرف سر یا بدن که نشان دهنده بیماری‌های درون جمجمه مانند تومور مغزی یا سکته مغزی باشد.
 • سردرد همراه با اندازه نامساوی مردمک چشم‌ها یا بی‌حسی
 • دردهای تیز و کوبنده در ناحیه سر

در صورت طولانی شدن این علائم برای چند روز به پزشک مراجعه کنید.

آشنایی با انواع سردرد مزمن که در افراد مختلف دیده می‌شود

انواع سردردهای مداوم که بیش از چهار ساعت طول می‌کشد. آن‌ها عبارتند از:

1. علت سردرد میگرنی مزمن با 4 دسته از علائم مختلف و شایع آن

این نوع سردرد معمولا در افرادی با سابقه میگرن اپیزودیک رخ می‌دهد. درد آن از ۴ تا ۷۲ ساعت ادامه پیدا می‌کند. میگرن‌ مزمن دارای علائم زیر است:

۱. یک طرف یا هر دو طرف سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۲. همراه با احساس نبض و تپش است.

۳. باعث درد متوسط ​​تا شدید می‌شود.

۴. حداقل با یکی از موارد، حالت تهوع، استفراغ یا حساسیت به نور و صدا همراه است.

این 4 علائم از رایج‌ترین نشانه‌های سردرد میگرنی مزمن هستند.

2. علت سردرد مداوم از نوع تنشی چیست؟ آیا این سردرد همراه با استرس شروع می‌شود؟

سردرد تنشی شایع‌ترین نوع سردرد است که عوامل تحریک کننده آن شامل استرس، فشار عضلانی و اضطراب است. این سردردها با علائم زیر همراه هستند:

۱. هر دو طرف سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۲. باعث درد خفیف تا متوسط ​​می‌شود.

۳. ایجاد دردی که احساس فشار یا سفت شدن دارد، اما ضربان ندارد.

برای جلوگیری از سرددرهای تنشی باید سطح استرس را کاهش داد.

3. علت سردرد مداوم روزانه در افراد مختلف از نوجوانان تا افراد مسن

این سردردها به طور ناگهانی و معمولا در افرادی که سابقه سردرد ندارند ایجاد می‌شود. در عرض سه روز از اولین سردرد شما ثابت می‌شوند. سردرد مداوم روزانه اغلب با نشانه‌های زیر همراه است:

۱. هر دو طرف سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۲. ایجاد دردی که مانند فشار دادن یا سفت شدن است، اما نبض ندارد.

۳. باعث درد خفیف تا متوسط ​​می‌شود.

۴. ممکن است دارای ویژگی‌های میگرن مزمن یا سردرد مزمن تنشی باشد.

۵. مهم‌ترین نشانه آن تکرار و مداومت سردرد است که فرد را عاصی می‌کند.

این نوع از سردردها معمولا با داروهای عادی بهبود پیدا می‌کنند.

4. علت سردرد همی کرانیا پیوسته با علائمی شبیه به میگرن

این سردردها فقط یک طرف سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به صورت روزانه، مداوم و گاها در هنگام پریودی علائم آن ظاهر می‌شود. می‌تواند با بروز علائمی شبیه میگرن تشدید شود و باعث ایجاد درد متوسط ​​یا درد شدید در قسمت سر می‌شود. علاوه بر این، سردردهای همی کرانیا مداوم با حداقل یکی از موارد زیر همراه است:

 • پارگی یا قرمزی چشم در سمت آسیب دیده
 • احتقان بینی یا آبریزش بینی
 • افتادگی پلک یا باریک شدن مردمک چشم
 • احساس بیقراری

درد ناشی از این نوع از سردرد با تجویز داروهایی مانند ایندومتاسین آرام می‌شود.

5. علت سردرد مداوم خوشه‌‌ای در یک طرف سر چیست؟

به سردردهای شدیدی که در یک طرف سر احساس می‌شود، از ۱۵ دقیقه تا ۳ ساعت ادامه پیدا می‌کند دردهای خوشه‌ای می‌گویند. این نوع از سردردها فرد را وادار به حرکت به اطراف می‌کند و ممکن است یک یا چند بار در طول روز اتفاق بیافتند. باید اشاره کنیم که ممکن است هر دوره سردرد خوشه‌ای چند روز یا چند ماه طول بکشد و سپس به مدت نامعلومی درد آن به طور کامل برطرف می‌شود.

6. علت سردرد مداوم سینوسی چیست؟ این نوع سردرد به عفونت سینوس‌ها ربط دارد؟

سردردهایی که با درد عمیق و مداوم در استخوان گونه، پیشانی و پل بینی همراه است، سردرد سینوسی گفته می‌شود. شدت این سر دردها معمولا با حرکات ناگهانی سر یا هنگام زور زدن، افزایش پیدا می‌کند و اغلب با سایر علائم حاد سینوسی از قبیل آبریزش بینی، بدطعمی دهان، احساس گرفتگی گوش‌ها، تب، ورم صورت و درد در سینوس‌های درگیر در عارضه همراه است.

7.  علت سردرد مداوم گردنی؛ سردرد معروف به سرویکوژنیک

سر درد گردنی که در اصطلاح پزشکی به آن سر درد سرویکوژنیک می‌گویند که یکی از انواع سردردهای ثانویه است. به عبارت دیگر این سردرد به علت مشکل یکی از مفاصل گردن به وجود می‌آید. حساسیت در ناحیه بالای گردن و در قاعده جمجمه و نیز خشکی گردن یا کاهش خفیف دامنه حرکت آن، از دیگر علائم سردردهای گردنی است.

علت سردرد مداوم در زنان: سردرد در بارداری یا سر درد بعد از زایمان و دوران پریودی

علت سردرد مداوم در زنان متفاوت است|ژین طب

سردرد در زنان ممکن است در دوران بارداری، پریودی یا پس از زایمان ایجاد شود. در ادامه به هر کدام از این موارد می‌پردازیم:

 • سردرد مداوم دوران پریودی برای چه افرادی ایجاد می‌شود؟

این نوع سردرد در برخی از زنان و دختران بروز می‌کند. هورمون‌های استروژن و پروژسترون در میزان و شدت سردرد میگرنی و سردردهای غیرمیگرنی تاثیر دارند. هنگامی که فرد به پریود خود نزدیک می‌شود،‌ ممکن است که به سندروم پیش از قاعدگی یا میگرن قاعدگی دچار شود. سردردهای این دوره سردردهای هورمونی هستند و با بالا و پایین شدن هورمون‌ها ایجاد و شدید می‌شوند. میگرن قاعدگی در خانم‌های ۱۸ تا ۲۹ سال بیشتر دیده ‌می‌شود.

برای درمان این سردرد می‌توان از روش‌های مختلفی مانند کمپرس سرد، مسکن‌ها، درمان کم‌خونی و استراحت استفاده می‌شود.

 • سردرد خطرناک در دوران بارداری نشانه چیست؟

سردرد در دوران بارداری کمی خطرناک است. اگر سردرد در بارداری با علائم دیگری مانند پروتئینوری، تورم اندام‌ها، اضافه وزن، فشار خون بالا و موارد دیگر همراه باشد، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مسمومیت حاملگی باشد. بنابراین باید رسیدگی‌های لازم به این علامت انجام شود.

 • سردرد بعد از زایمان در تعداد زیادی از زنان دیده می‌شود

برخی از خانم‌ها بعد از زایمان دچار سردرد شدید می‌شوند. این عارضه بسیار شایع است و در ۳۹٪ خانم‌ها بعد از زایمان رخ می‌دهد. این سردرد معمولا در هفته اول بعد از زایمان بروز می‌کند اما می‌تواند تا هفته ششم هم بروز کند. سردرد بعد از ضربان‌دار است و با شدت بروز می‌کند، گاهی با درد اطراف چشم و تهوع و استفراغ هم همراه است. این نوع از سردرد به اندازه‌ای شدید است که مادر قدرت و توان رسیدگی به نوزاد را از دست می‌دهد.

آیا پیشگیری از سردرد مداوم ممکن است؟ چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

برخی از سردردها مانند سردردهای گرفتگی عضلانی گردن و سردردهای کم آبی بدن قابل پیشگیری هستند. سعی کنید همیشه آب بدن خود را تامین کنید و برای سردردهایی که ناشی از گرفتگی عضلات گردن هستند. بهتر است که عضلات گردن خود را قوی کنید. همچنین برای پیشگیری از سردردهای مداوم که علت آنها تشخیص داده نشده باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

کلام آخر در زمینه علت سردرد مداوم

ماهیت ثابت سردردهای مداوم روزانه آن‌ها را به یکی از ناتوان کننده‌ترین شرایط سردرد تبدیل می‌کند. سردردهایی که مداوم هستند، می‌توانند نشان‌دهنده‌ بیماری‌های جدی‌تر مانند تومورهای مغزی باشند. تشخیص علت سردرد مداوم کمکم فراوانی به درمان و رفع این نوع سردردهای مداوم می‌کند که در این مقاله به چندین علت سردرد مداوم اشاره داشتیم.

سوالات متداول در زمینه علت سردرد مداوم

1. سردرد خطرناک چیست؟

 خطرناک‌ترین سردردها شامل موارد زیر هستند: خونریزی مغزی، حمله‌ ایسکمیک مغز، آنوریسم، ‌مننژیت، تومور مغزی

2. سردرد مداوم قابل درمان است؟

بله در صورت یافتن علت سردرد مداوم می‌توان برای درمان اقدام کرد‌.

3. سردرد مداوم چیست؟

سردردی که حتی با مصرف قرص مسکن مدتی آرام می‌شود ولی دوباره عود پیدا می‌کند و طولانی مدت است.

منبع
mayoclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا