تغذیه و سلامت خانواده

عفونت دیسک کمر چگونه ایجاد می‌شود؟ از علائم و نشانه‌ها تا درمان

عفونت دیسک کمر، التهاب فضای دیسک‌های بین مهره‌ای در ستون فقرات است. فضای بین مهره‌های ستون فقرات را دیسک بین مهره‌ای می‌نامند. تورم و التهاب در این فضاها به دیسک فشار وارد می‌کند و منجر به درد می‌شود. متأسفانه، با تأخیر در تشخیص و درمان این عارضه، عوارض آن می‌تواند تشدید شود. در عفونت دیسک ناحیه کمری بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد، به دنبال آن ستون فقرات گردنی و دیگر نقاط بدن دچار التهاب و عفونت می‌شود. برای اطلاع از نشانه‌های این بیماری و روش‌های درمانی آن تا انتهای این مطلب از ژین طب با ما همراه باشید.

چه عواملی باعث ایجاد عفونت دیسک کمر می‌شود؟

ضعف سیستم ایمنی و ایجاد کمردرد عفونت دیسک کمر | ژین طب

عفونت دیسک کمر ممکن است از طریق مسیرهای مختلف به بدن وارد شود. علل اصلی عفونت دیسک کمر عبارتند از:

 • پراکنش عفونت از مناطق دیگر: باکتری‌ها یا میکروارگانیسم‌ها می‌توانند از مناطق دیگری از بدن مثل تنفسی، ادراری یا پوست به ناحیه کمر وارد شوند.
 • عفونت خون (سپتی‌سمی): باکتری‌ها یا میکروارگانیسم‌ها می‌توانند از طریق جراحی‌های تزریقی یا خون به ناحیه کمری وارد شوند.
 • عمل جراحی یا تزریق در ناحیه کمر: اگر عمل جراحی یا تزریقی در ناحیه کمر انجام شود، باکتری‌ها می‌توانند از طریق این مسیرها وارد دیسک‌های کمری شوند.
 • ترمیم شکستگی استخوان کمری: در صورتی که در اثر شکستگی استخوان‌های کمری جراحی انجام شود، عفونت ممکن است از محل جراحی به دیسک‌های کمری منتقل شود.
 • استفاده از مواد تزریقی غیر بهداشتی: استفاده از مواد تزریقی غیر بهداشتی می‌تواند عامل انتقال عفونت به ناحیه کمر و دیسک‌های کمری باشد.
 • ضعف سیستم ایمنی: در افراد با سیستم ایمنی ضعیف، ریسک ابتلا به عفونت‌های مختلف، از جمله عفونت دیسک کمر، افزایش می‌یابد.
 • اختلال خود ایمنی و بیماری زمینه‌ای: برخی اوقات خودایمنی نیز می‌تواند سبب عفونی شدن دیسک کمر شود علاوه بر این افرادی که دارای شرایط پزشکی خاص هستند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت دیسک کمر هستند. این شرایط شامل دیابت ، ایدز، سرطان و بیماری مزمن کلیوی است.

برای پیشگیری از عفونت دیسک کمر، حفظ بهداشت شخصی، جلوگیری از عفونت‌ها، و در صورت نیاز، مراقبت‌های پس از جراحی و تزریق‌ها به مراقبت کمک می‌کند.

بیشتر بدانید:خطرناک ترین دیسک کمر: شناخت انواع دیسک کمر

علائم و نشانه‌های عفونت دیسک کمر چیست؟

بروز تب یکی از نشانه‌های عفونت دیسک کمر| ژین طب

علائم رایج، تورم و درد در ناحیه آسیب‌دیده ستون فقرات، اغلب در قسمت تحتانی یا بالای کمر است. علائم عفونت دیسک کمر ممکن است متنوع باشند و معمولا به تدریج پیشرفت می‌کنند. برخی از علائم رایج عفونت دیسک کمر عبارتند از:

 • درد شدید: درد شدید در ناحیه کمری که معمولا به یک یا هر دو سمت پاها منتشر می‌شود. این درد می‌تواند تشدید شده و در شب بیشتر شود.
 • تب: افزایش دمای بدن و تب معمولا علامتی از وجود عفونت در بدن است.
 • احساس تنگی و سختی در حرکت: افراد ممکن است احساس کنند که حرکت کمر آنها محدود و سختی دارد.
 • ضعف عضلات: عفونت می‌تواند باعث ضعف عضلات پاها یا کمر شود و توانایی حرکت را کاهش دهد.
 • تغییرات در وضعیت جسم: در برخی موارد، عفونت می‌تواند باعث تغییرات در وضعیت جسم، مانند کجی یا خم شدگی کمر، شود.

 به دلیل اهمیت تشخیص و درمان سریع عفونت دیسک کمر، تشخیص تخصصی توسط پزشک حائز اهمیت است.

بیشتر بدانید:بیرون زدگی دیسک کمر؛ جدیدترین روش‌های درمان آن را بدانید

تشخیص عفونت دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟

تصویر برداری MRI برای تشخیص عفونت دیسک کمر | ژین طب

از آنجایی که عفونت دیسک کمر معمولاً به صورت کمردرد ظاهر می‌شود، ممکن است تشخیص صحیح آن دشوار باشد. سابقه تب و لرز که نشان دهنده عفونت است اولین قدم در تشخیص است. پس از مشکوک شدن به عفونت، ممکن است نیاز به انجام تعدادی آزمایش مختلف باشد تا پزشک شما عفونت را تشخیص دهد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی: پزشک ابتدا به تاریخچه پزشکی شما توجه خواهد کرد و سوالاتی درباره علائم، عوامل خطر و سابقه بیماری خواهد پرسید. سپس معاینه فیزیکی انجام داده و ناحیه کمر و سایر علائم مرتبط را بررسی می‌کند.
 • آزمایشات خون: آزمایشات خون می‌توانند به تشخیص عفونت کمک کنند. آزمایش‌ها ممکن است شامل شمارش سلول‌های خون سفید، سطح پروتئین C-reaktive (CRP) و سرعت رسوب گلبول‌های قرمز (ESR) باشد.
 • تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا MRI: MRI تصاویر دقیق و تفصیلی از ساختارهای داخلی بدن ایجاد می‌کند. این تصاویر می‌توانند به نشان دادن التهاب، تغییرات در دیسک‌ها و بافت‌ها کمک کنند.
 • تصویربرداری کامپیوتری(CT Scan🙁 CT Scan نیز تصاویر مقطعی از ناحیه کمری ایجاد می‌کند و می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت دیسک‌ها و استخوان‌ها ارائه دهد.
 • آزمایش مایع نخاعی: در مواردی که تشخیص دقیق نیاز است، پزشک نمونه‌ای از مایع نخاعی را از ناحیه نخاعی گرفته و آنالیز می‌کند.

پزشک شما بر اساس نتایج این تست‌ها و تصاویر تشخیصی، به شما درمان مناسب را پیشنهاد خواهد داد. اگرچه ممکن است در حین تشخیص آزمایش خون در نظر گرفته شود، اما دقیق‌ترین و متداول‌ترین ابزار تشخیصی برای تایید دیسیت تصویربرداری تشدید مغناطیسیMRI) ) است که در صورت وجود عفونت را نشان می‌دهد.

بیشتر بدانید: لیزر دیسک کمر؛ آنچه که باید در مورد جراحی کمر با لیزر بدانید

عفونت دیسک کمر چگونه درمان می‌شود؟

تجویز آنتی‌بیوتیک از روش‌های درمان عفونت دیسک کمر | ژین طب

هنگامی که یک دیسک عفونی می‌شود، کار بدن برای مبارزه با عفونت دشوار است. دیسک بزرگترین عضو بدون عروق در بدن است، به این معنی که منبع خون خود را ندارد. به همین دلیل است که دیسک‌ها باید گلبول‌های سفید خون برای مبارزه با عفونت را از انتشار در صفحات انتهایی مهره‌ها دریافت کنند. بنابراین درمان عفونت دیسک کمر یک موضوع چالش برانگیز است‌. درمان عفونت دیسک کمر معمولاً به کمک ترکیبی از روش‌ها انجام می‌شود. درمان بستگی به شدت عفونت، علائم، و وضعیت عمومی فرد دارد. روش‌های درمانی عبارتند از:

 • آنتی‌بیوتیک‌ها: در صورت تشخیص عفونت باکتریایی، ممکن است پزشک آنتی‌بیوتیک‌ها تجویز کند. در صورتی که نتایج آزمایشات باکتریایی در دست نباشد، ممکن است پزشک با آنتی‌بیوتیک‌های درمانی را بین شش تا هشت هفته تجویز کند تا کاهش علائم کمک کند.
 • دارو درمانی: این روش با استفاده از تکنیک‌های مختلف، از جمله تزریق مواد ضد التهاب و تسکین‌دهنده به ناحیه مورد تاثیر در کمر، به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند. این مواد می‌توانند شامل کورتیکواستروئیدها، ضد التهاب‌ها و داروهای تسکین‌دهنده باشند که به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنند.
 • استراحت و مراقبت‌های خانگی: استراحت و اجتناب از فعالیت‌های سنگین ممکن است به بهبود سریعتر علائم کمک کند. همچنین، از گرما یا سردی موضعی نیز ممکن است استفاده شود.
 • فیزیوتراپی: پزشک ممکن است به شما تمرین‌ها و توصیه‌های فیزیوتراپی دهد تا عضلات پشتی و کمری تقویت شود و بهبود علائم شما را تسریع کند. فیزیوتراپی می‌تواند در مراحل مختلف درمان عفونت دیسک کمر مفید باشد. در ابتدا، در مواردی که عفونت نیاز به جراحی ندارد یا پس از جراحی برای بهبود وضعیت بیمار، فیزیوتراپی معمولاً توصیه می‌شود.
 • روش جراحی (در موارد نادر): در موارد خاص و در صورت عدم پاسخ به درمان‌های معمولی، جراحی ممکن است در نظر گرفته شود. این عمل جراحی به منظور تخلیه عفونت اطراف دیسک و از بین بردن فشار و التهاب ناشی از آن انجام می‌شود. انجام این جراحی می‌تواند بازسازی ساختار کمر و کاهش علائم درد و مشکلات عصبی مرتبط با عفونت دیسک را هدف داشته باشد. انتخاب نوع جراحی و میزان پیشرفت عفونت بستگی به شرایط و مشخصات فردی بیمار دارد.

مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا درمان مناسب بر اساس وضعیت شما تعیین شود و تدابیر احتیاطی را دنبال کنید تا از تشدید عفونت جلوگیری کنید.

سخن پایانی

عفونت دیسک کمر یکی از انواع التهاب ستون فقرات است که می تواند باعث تحریک و تورم مهره ها، مفاصل و بافت‌های اطراف ستون فقرات شما شود. این عفونت اغلب در کودکان خردسال زیر ۱۰ سال مشاهده می‌شود.

عفونت دیسک کمر در ابتدا چیزی بیش از کمردرد نیست، بنابراین ممکن است در اسرع وقت تشخیص داده نشود. علائم عفونت دیسک کمر اغلب با عفونت دیگری مانند آنفولانزا اشتباه گرفته می شود و بنابراین ممکن است درمان مناسب انجام نشود. بنابراین مهم است که از نشانه و علائم آن اطلاع کامل داشته باشید و به موقع پزشک را از آن مطلع کنید ، تا تشخیص دقیق صورت گیرد.

سوالات پرتکرار کاربران

1. چه مدت طول می کشد تا از عفونت دیسک کمر بهبود یابد؟

به طور متوسط ​​شش تا هشت هفته طول می‌کشد تا تحت درمان آنتی بیوتیکی مورد نیاز برای درمان عفونت دیسک کمر قرار بگیرید. اکثر مبتلایان به این عارضه به طور کامل به کمک آنتی بیوتیک بهبود می‌یابند.

2. چه آنتی بیوتیک‌هایی عفونت دیسک کمر را درمان می‌کنند؟

آنتی بیوتیک‌هایی که بیشتر برای درمان عفونت دیسک کمر استفاده می‌شوند عبارتند از وانکومایسین، سفپیم، لینزولید، آمیکاسین و مترونیدازول

3. چه کسانی در معرض خطر ابتلا به عفونت دیسک کمر هستند؟

کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، از داروهای تزریقی داخل وریدی استفاده می‌کنند، تحت عمل جراحی بوده‌اند، اختلال خود ایمنی دارند و در کل کودکان زیر 10 سال، در معرض خطر ابتلا به عفونت دیسک هستند.

منبع
muschealth

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا