بهداشت و سلامت زنان

اولین علامت یائسگی؛ زنگ هشداری برای زنان که مراقب خود باشند

اولین علامت یائسگی زمانی شروع می‌شود که بدن زنان آماده تغییرات بیولوژیکی ناشی از یائسگی شود. در این حالت چرخه‌ای از تغییرات در بدن زنان رخ می‌دهد که در کنار هم باعث شروع یائسگی می‌شوند. از اولین علامت یائسگی می‌توان به قاعدگی نامنظم، گرگرفتگی، مشکلات خواب، خشکی واژن و تغییرات خلق و خوی اشاره کرد.

شدت و طول هر کدام از این علائم در زنان مختلف متفاوت است و به فاکتورهای مختلفی وابسته است. در این مطلب از ژین طب به بررسی اولین علامت یائسگی، دوران پیش یائسگی و راه‌های درمان علائم آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

پیش یائسگی و یائسگی چیست؟

Perimenopause (پیش یائسگی) به معنی این است که زن در حوالی یائسگی قرار دارد. این دوره به زمانی اشاره دارد که در طی آن بدن زنان انتقال طبیعی به یائسگی را انجام می‌دهد که نشان‌دهنده پایان سال‌های باروری است. پیش از یائسگی را گذار یائسگی نیز می‌نامند.

سن خاصی برای یائسگی وجود دارند و زنان مختلف با توجه به ژنتیک، شرایط جسمی و وضعیت روانی خود در سنین متفاوتی یائسه می‌شوند. در این حالت برخی از زنان از اواخر دهه 30 سالگی یا حتی اواخر 40 سالگی دچار اولین علامت یائسگی خواهند شد.

بیشتر بخوانید: بهترین دارو برای عفونت ادراری در زنان؛ نکات کلیدی طول درمان عفونت واژ
 

در دوران پیش یائسگی چه روندی در بدن ایجاد می‌شود؟

سطح استروژن – هورمون اصلی زنانه – در بدن زنان در طول دوران پیش از یائسگی به طور ناهموار افزایش و کاهش می‌یابد. در این حالت امکان دارد که چرخه‌های قاعدگی طولانی یا کوتاه شوند. همچنین ممکن است در چرخه‌های قاعدگی از تخمدان‌ها، تخمکی آزاد نشود.

در مواردی نیز احتمال دارد که زنان دچار علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، مشکلات خواب و خشک واژن شوند. برای این علائم درمان‌هایی در دسترس است.

بیشتر بخوانید: کمردرد زنان بعد از نزدیکی؛ نشانی از بیماری زنان یا ستون فقرات؟
 

چه زمانی به طور کامل زن وارد مرحله یائسگی می‌شوند؟

هنگامی که زنان 12 ماه متوالی را بدون قاعدگی سپری کنند، رسما وارد دوران یائسگی شده‌اند. در این زمان دوران پیش از یائسگی به پایان رسیده است. پیشنهاد می‌شود که در این دوران زنان با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنند.

 

اولین علامت یائسگی که زنان باید بدانند چیست؟

در این قسمت به معرفی مهمترین علائم یائسگی و پیش یائسگی می‌پردازیم. این کار برای افزایش اطلاعات عمومی زنان در مورد این دوران است. با ما همراه باشید تا با نمونه‌های مختلف علائم یائسگی آشنا شویم.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت ادراری زنان با روش‌های خانگی و دارویی
 

آشنایی با اولین علائم پیش یائسگی در زنان

یکی از اولین علامت یائسگی مشلات خواب است|ژین طب

امکان دارد که در طول دوره گذار یائسگی برخی از زنان تغییرات ظریفی در بدن خود تجربه کنند. از این تغییرات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیشتر بخوانید: چسبندگی رحم چیست؟آیا سندرم آشرمن ‌می‌تواند باعث ناباروری شود؟
 

1- پریودهای نامنظم؛ شروع دوران پیش یائسگی

در این دوران تخمک‌گذاری غیرقابل پیش بینی‌تر می‌شود. همچنین ممکن است مدت زمان بین پریودهای طولانی‌تر یا کوتاه‌تر شود یا خونریزی سبک یا سنگین باشد. در مواردی دیده شده که برخی از زنان چند ماه پریود نمی‌شوند.

در صورتی که هفت روز یا بیشتر دچار تغییرات در چرخه قاعدگی شدید، اوایل یائسگی را سپری می‌کنید. همچنین اگر بین دو قاعدگی حدود 60 روز بیشتر فاصله بی‌افتد، احتمالا در اواخر دوره پیش یائسگی به سر می‌برید.

بیشتر بخوانید: ۱۰درمان سردرد قاعدگی یا سردرد پریودی با روش های خانگی آسان
 

2- گرگرفتگی و مشکلات خواب؛ رایج‌ترین علائم پیش یائسگی

گرگرفتگی در دوران پیش از یائسگی شایع است. شدت، طول و فرکانس آن در بین زنان متفاوت خواهد بود. همچنین مشکلات خواب اغلب به دلیل گرگرفتگی یا تعریق شبانه رخ می‌دهد. اما گاهی اوقات خواب حتی بدون گرگرفتگی نیز ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: سرطان رحم شایع اما درمان‌پذیر
 

3- تغییرات خلق و خوی یکی از اولین علامت یائسگی است

نوسانات خلقی، تحریک‌پذیری یا افزایش خطر افسردگی در دوران پیش از یائسگی اتفاق می‌افتد. علت این علائم ممکن است اختلال خواب همراه با گرگرفتگی باشد. همچنین احتمال دارد که تغییرات خلقی ناشی از عواملی باشد که به تغییرات هورمونی قبل از یائسگی مرتبط نیستند.

بیشتر بخوانید: کمردرد زنان یائسه؛ کمبود ویتامین یا تغییرات هورمونی؟
 

4- مشکلات واژن و مثانه دردناک است

هنگامی که سطح استروژن کاهش می‌یابد، ممکن است بافت‌های واژن روان‌کنندگی و قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهند و مقاربت را دردناک کنند. همچنین استروژن پایین، واژن را در برابر عفونت‌های ادراری یا ناحیه تناسلی آسیب‌پذیرتر می‌کند. در این حالت با کاهش استروژن از میزان توان عضلانی مثانه و واژن کم می‌شود و ممکن است زن دچار بی‌اختیاری ادرار شود.

5- کاهش باروری در دوران پیش یائسگی

با نامنظم شدن تخمک گذاری، توانایی زنان برای باردار شدن کاهش می‌یابد. با این حال تا زمانی که زنان پریود می‌شوند، بارداری همچنان امکان‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: نشانه‌های سرطان تخمدان و علائمی که باید جدی بگیرید!
 

6- تغییرات در عملکرد جنسی از جمله اولین علامت یائسگی

احتمال دارد در دوران پیش از یائسگی، برانگیختگی و میل جنسی تغییر کند. اما اگر قبل از یائسگی صمیمیت جنسی رضایت‌بخشی داشتید، احتمالا تا قبل از یائسگی و بعد از آن نیز صمیمیت جنسی رضایت‌بخشی خواهید داشت.

7- پوکی استخوان‌ها را جدی بگیرید

ایا بدن درد از علائم یائسگی است؟ این سوال بسیار مهم است و زنان باید قبل از دوران یائسگی به فکر استخوان‌های خود باشند. با کاهش سطح استروژن در بدن روند از دست دادن بافت‌های استخوانی از جایگزین شدن آن‌ها بیشتر می‌شود. در این حالت بافت‌های استخوانی ضعیف‌تر و شکننده‌تر می‌شوند و فرد در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار می‌گیرد.

8- تغییراتی در سطح کلسترول

ممکن است که کاهش سطح استروژن منجر به تغییرات نامطلوب در سطح کلسترول خون شود. از جمله افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (کلسترول بد) که با افزایش خطر بیماری‌های قلبی مرتبط است. در عین حال کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (کلسترول خوب) در بسیاری از زنان با افزایش سن کاهش می‌یابد که بازم هم خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه؛ از درمان در خانه تا داروهایی جدید
 

اولین علامت یائسگی؛ شروع دوران جدید زندگی زنان

پس از اتمام دوران پیش از یائسگی، زنان وارد دوران جدید زندگی خود می‌شوند. در این دوران علائمی ایجاد می‌شوند که برخی از آن‌ها قابل کنترل و برخی دیگر غیرقابل کنترل هستند. از اولین علامت یائسگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتمام چرخه قاعدگی
 • خشکی واژن
 • گرگرفتگی
 • لرز
 • عرق شبانه
 • حالت تهوع
 • مشکلات خواب
 • تغییرات خلق و خوی
 • افزایش وزن و کاهش متابولیسم
 • موهای نازک و خشکی پوست
 • از دست دادن پری سینه

یائسگی و سوزش پا نیز گاهی با هم رخ می‌دهند. این علامت یکی از آزاردهنده‌ترین علائم یائسگی از نظر زنان است.

 

فواید یائسگی برای بدن زنان چیست؟

یائسگی یک فرآیند بیولوژیکی در بدن زنان است که فوایدی به همراه دارد. برخی از این فواید عبارتند از:

 • توقف عادت ماهانه و درد و عوارض ناشی از آن مانند سردرد، دل درد و کم‌خونی
 • نداشتن نگرانی در ایجاد رابطه جنسی به دلیل باروری ناخواسته
 • از بین رفتن فیبروم‌ها یا همان تومورهای خوش خیم رحم به دلیل افزایش سطح استروژن
 • پایان میگرن؛ در اغلب موارد میگرن زنان در دوران قاعدگی تشدید می‌شود

این موارد از جمله مهمترین فواید یائسگی برای زنان به شمار می‌روند.

 

علائم یائسگی و راه درمان آن‌ها چیست؟

علائم یائسگی و درمان آن‌ها با هورمون درمانی|ژین طب

پزشکان برای کاهش شدت علائم پیش یائسگی و یائسگی داروهایی را برای زنان تجویز می‌کنند. این داروها عبارتند از:

 • هورمون درمانی، یک روش ساده و موثر

استروژن درمانی سیستمیک موثرترین گزینه درمانی برای تسکین گرگرفتگی و تعریق شبانه قبل از یائسگی و دوران یائسگی است. داروهای استروژن درمانی به صورت قرص، چسب پوستی، اسپری، ژل یا کرم ارائه می‌شوند.

در مواردی که رحم زنان هنوز سالم و در بدن آن‌ها قرار داشته باشد، علاوه بر استروژن به زنان پروژسترون نیز می‌دهند. این دو هورمون به جلوگیری از تحلیل استخوان‌ها کمک می‌کند.

 

 • استروژن واژن باید تامین شود

برای درمان خشکی و مشکلات واژن، می‌توان استروژن را به صورت قرص، حلقه یا کرم واژینال به واژن تزریق کرد. این درمان فقط مقدار کمی استروژن آزاد می‌کند تا توسط بافت واژن جذب شود. این روش درمانی به تسکین خشکی واژن، ناراحتی ناشی از مقاربت و برخی علائم ادراری که از جمله اولین علامت یائسگی هستند کمک می‌کند.

 

 • داروهای ضد افسردگی برای علائم یائسگی مفیدند

برخی از داروهای ضد افسردگی مرتبط با گروهی از داروها به نام مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) ممکن است گرگرفتگی یائسگی را کاهش دهند. ممکن است نوع خاصی از داروهای ضد افسردگی برای مدیریت گرگرفتگی برای زنانی که به دلایل سلامتی نمی‌توانند استروژن مصرف کنند تجویز شود. همچنین در مواردی که زنانی برای اختلالات خلقی به داروی ضد افسردگی نیاز دارند نیز مفید است.

 

 • گاباپنتین (نورونتین) و کاهش گرگرفتگی

گاباپنتین برای درمان تشنج تایید شده است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که این دارو به کاهش گرگرفتگی نیز کمک می‌کند. این دارو برای زنانی که به دلایل سلامتی نمی‌توانند از استروژن درمانی استفاده کنند و برای کسانی که میگرن نیز دارند مفید است.

برای استفاده از هر کدام از این دارو باید حتما با پزشک زنان و زایمان خود مشورت کنید. زیرا مصرف برخی از این داروها بریا درمان اولین علامت یائسگی خطرات و عوارضی خاصی را ایجاد می‌کند.

 

سوالات پرتکرار در مورد اولین علامت یائسگی

ایا حالت تهوع از علائم یائسگی است؟

بله. یکی از علائم احتمالی یائسگی حالت تهوع است. برای اطلاع از دیگر علائم یائسگی و پیش یائسگی این مطلب از ژین طب را بخوانید.

علائم یائسگی تا کی ادامه دارد؟

علائم پیش یائسگی ممکن است از چند ماه تا چند سال طول بکشد. تا زمانی که زنان وارد مرحله یائسگی نشود، این علائم ادامه می‌یابند. البته برخی از زنان در یائسگی نیز این علائم را تجربه می‌کنند اما با شدت کمتر.

علائم یائسگی مردان چیست؟

یائسگی مردانه به تغییرات مرتبط با سن در سطح هورمون‌های مردانه اشاره دارد. از علائم این یائسگی در مردان می‌توان به کاهش انرژی، افسردگی، کاهش اعتماد به نفس، مشکل تمرکز، افزایش چربی بدن و کاهش میل جنسی اشاره کرد.

منبع
mayoclinic.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا