بهداشت و سلامت زنانزیبایی

درمان تبخال؛ روش‌های ساده اما کاربردی

تبخال یک زائده کوچک بسیار ناخوشایند است، که هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ روانی، فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همه افراد در طول زندگی خود برای یکبار هم که شده، تبخال را روی لب یا جاهای دیگر بدن احساس کرده‌اند. بسیاری با دیدن این زائده کوچک اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند، اما نحوه برخورد با این زائده کوچک بسیار مهم و حائز اهمیت است. درمان تبخال در اکثر مواقع کار بسیار آسانی است. به همین دلیل می‌توانید با بهره بردن از روش‌های خانگی به درمان تبخال دهان و زبان اقدام کنید.

تبخال چیست و به چه شکل روی لب ایجاد می‌شود؟

گاهی می‌شنوید که برای تبلیغ دارویی از عباراتی مانند رفع تبخال لب در سه دقیقه  و از این دست عبارت‌ها استفاده می شود عباراتی که زیاد باعقل جور در نمی آید و هدفش جذب مشتری است. قبل از اینکه دست به کار شوید و به دنبال روش‌های درمان تبخال لب باشید باید ابتدا این زائده کوچک قرمز رنگ را به خوبی بشناسید. تبخال، تاول‌های کوچک پر از مایعی هستند که در نواحی مختلف بدن مانند لب، گوشه لب، داخل بینی یا دستگاه تناسلی ایجاد می‌شوند. این زائده‌های کوچک که معمولا ظاهری زشت و ناخوشایند ایجاد می‌کنند، به همراه خارش یا درد هستند. عامل اصلی به وجود آورنده تبخال، ویروس هرپس سیمپلکس یا HSV است.

ویروس سیمپلکس یا HVS انواع مختلفی دارد. هریک از این ویروس‌ها ممکن است قسمت متفاوتی از بدن را تحت تاثیر قرار بدهند. متاسفانه هیچ روش درمانی خاصی برای از بین بردن این معضل وجود ندارد. اما برای رفع سریع تبخال لب و کنترل این ویروس روش‌های خانگی بسیار زیادی پیشنهاد شده است.

دلیل ایجاد تبخال، علائم را باید جدی گرفت

قبل از اینکه به درمان خانگی تبخال اقدام کنید، ابتدا باید با علت بروز آن آشنا شوید؛ چرا که درمان تبخال، با توجه به نوع آن متفاوت خواهد بود. همانطور که در بالا نیز بیان شد ویروسی به نام هرپس سیمپلکس (Herpes Simplex)، عامل ایجادکننده تبخال روی لب و سایر اندام‌های بدن به وجود می‌آید. به طور کلی تبخال‌ها در اکثر مواقع بیشتر اطراف دهان یا در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شوند. به طور کلی ویروس هرپس سیمپلکس دو نوع است:

 • HSV نوع اول: این نوع ویروس تنها عامل به وجود آمدن تبخال روی لب و اطراف آن یا روی صورت است.

HSV نوع اول-ژین طب

 • HSV نوع دوم: این نوع ویروس باعث تبخال تناسلی می‌شود. در حقیقت HSV نوع دوم زخم و تاول‌هایی را رو یا اطراف اندام تناسلی، مقعد، باسن و قسمت‌های داخلی ران ایجاد می‌کند. حتی گاها ممکن است این زخم‌ها درون واژن نیز پدیدار شوند.

علاوه بر لب و اطراف دهان و ناحیه تناسلی، تبخال ممکن است روی دست یا لای انگشتان نیز پدیدار شود. افرادی که به این نوع ویروس عفونی دچار می‌شوند ممکن است تا پایان عمر با آن دست و پنجه نرم کنند، اما این احتمال وجود دارد که این ویروس در بدن برخی دیگر از افراد به صورت نهفته وجود و بی‌علامت ظاهر شود. براساس آمار به دست آمده از سازمان جهانی بهداشت (WHO) حدود 67 درصد از مردم جهان به HSV نوع اول مبتلا هستند و حدود 11 درصد دیگر به نوع دوم آن مبتلا می‌شوند. این افراد در صورت ابتلا همیشه دنبال راهی برای درمان تبخال خود هستند.

بیشتر بخوانید: خارش دستگاه تناسلی مردان؛ بیماری مقاربتی یا اگزما؟

آیا تبخال مسری است؟ راه‌های انتقال ویروس تبخال

این سوال برای اکثریت افراد وجود دارد که آیا تبخال بیماری مسری است؟ آیا این ویروس قابل انتقال به فرد دیگری هست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله، ویروس تبخال یک ویروس مسری است که از طریق بوسیدن، ارتباط جنسی، نوشیدن و خوردن در یک ظرف مشترک و تماس پوستی قابل انتقال است.

به همین منظور برای جلوگیری از انتقال این ویروس بهتر است مسواک، بالم لب، رژ لب، تیغ اصلاح، حوله و لیوان و سایر وسایل شخصی خود را به دیگران ندهید؛ چرا که ممکن است او در بدن خود ویروس تبخال را داشته باشد و شما نیز مبتلا شوید که در این صورت درمان تبخال برای شما سخت خواهد شد.

علائم بروز تبخال در بدن؛ تبخال نشانه ضعف سیستم ایمنی

علائم بروز تبخال در بدن-ژین طب

از کجا بفهیم به ویروس تبخال مبتلا شدیم و برای درمان فوری تبخال خود باید چه کاری انجام دهیم؟ شما زمانی تبخال را تجربه خواهید کرد که بدنتان ضعیف شده باشد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد پس از یک بیماری خاص دچار تبخال می‌شوند.

برخی از علائم شایع تبخال در بدن عبارتند از:

سوزن سوزن شدن یا گزگز کردن

خارش یا احساس گرما

قرمزی و التهاب

پس از بیماری‌های زیر، ابتلا به ویروس تبخال وجود دارد:

 • سرماخوردگی
 • تب
 • نزدیک شدن عادت ماهیانه
 • شوکه عصبی
 • استرس و اضطراب
 • بدخوابی
 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • کرونا
 • پس از انجام کار دندان‌پزشکی
بیشتر بخوانید: کمربند پلاتینر درمان سریع کمردرد در خانه با تکنولوژی UIC

درمان فوری تبخال؛ روش‌های خانگی و درمانی

بسیاری از افراد به دنبال راه‌های درمان تبخال برای همیشه هستند. باید بگوییم که تاکنون هیچ روش درمانی قطعی برای این زائده کوچک مشخص نشده؛ چرا که ویروس‌ها در بدن فرد باقی می‌مانند و با کوچکترین ضعف در سیستم ایمنی مجددا ظاهر می شوند.  با این حال راه‌هایی برای ترمیم زخم و جلوگیری از انتشار بیماری وجود دارد؛ بنابراین شما می‌توانید برای جلوگیری از شیوع بیماری و درمان تب خال از روش‌های خانگی یا دارو درمانی استفاده کنید.

درمان تبخال خانگی با چند راهکار مؤثر

آیا می‌دانید برای درمان تبخال لب چی خوبه؟ این سؤالی است که کاربران زیادی در طول روز به دنبال پاسخ آن هستند. درواقع روش‌های خانگی درمان تب خال لب و دهان در کاهش تورم، احساس سوزش و خارش ناشی از شیوع بیماری بسیار مؤثر هستند، به همین منظور می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

درمان خانگی تبخال لب؛ از رژیم غذایی تا مواد طبیعی

داشتن یک رژیم تغذیه مناسب و دستورالعمل‌های خانگی به درمان فوری تبخال لب کمک بسیاری می‌کنند. این راهکارها عبارتند از:

 • داشتن یک رژیم غذایی که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. (مانند سبزیجات و میوه‌ها، ویتامین c، پروتئین و مکمل‌های خوراکی حاوی زینک و B کمپلکس)
 • استفاده از کمپرس سرد یا گرم که درد و تورم ناشی از تبخال را کاهش می‌دهند. (هر 4 ساعت یکبار)
 • وازلین برای درمان تبخال یک روش مؤثر است؛ چراکه علاوه‌بر افزایش سرعت دوره بهبود، با ایجاد یک لایه محافظتی از بروز التهاب یا انتشار ویروس جلوگیری می‌کند.
 • عسل یک خاصیت ضدعفونی و ضدالتهابی دارد به همین‌خاطر التهاب، تورم و خارش ناشی از تبخال را به سرعت از بین می‌برد؛ بنابراین یک راهکار عالی برای درمان تب خال لب در خانه به حساب می‌آید. (روزانه 3 الی 4 مرتبه برروی ناحیه تمیز شده، عسل بزنید.)
 • درمان تبخال با آبلیمو به دلیل داشتن خاصیت ضدباکتریایی، یکی‌دیگر از روش‌های خانگی مؤثر است. (پنبه آغشته به آبلیمو را برای مدتی روی تبخال قرار دهید یا اینکه از ترکیب این ماده با شیر و نمک استفاده کنید.)
 • از بین بردن تبخال در یک روز تنها با استفاده از خمیردندان ممکن خواهد بود. خمیردندان به دلیل ترکیب قوی چون هیدروژن پراکساید، مانع از پخش یا بزرگی تبخال‌ها می‌شود و به سرعت آن‌ها را خشک می‌نماید؛ بنابراین درمان تبخال با خمیر دندان در کوتاه‌ترین زمان امکان‌پذیر است.

درمان خانگی تبخال داخل دهان

تبخال دهان تنها به ناحیه لب‌ها محدود نمی‌شود و امکان دارد داخل دهان و روی زبان هم به وجود آید. برخی دیگر از مؤثرترین راه‌های درمان تبخال دهان عبارتند از:

 • استفاده از محلول آب و نمک به‌منظور کاهش عفونت (پنبه آغشته به محلول را حدود 30 الی 40 ثانیه روی ناحیه موردنظر قرار دهید)
 • درمان تبخال با زردچوبه (ترکیب زردچوبه با آب یا شیر و قرار دادن آن برروی تبخال)
 • مصرف معجون سیب و عسل (خوردن پوره سیب با عسل)
 • استفاده از روغن درخت چای خالص (چندین مرتبه در روز پنبه آغشته به روغن را روی تبخال بگذارید.)

باید بگوییم که رفع تبخال در سه دقیقه امکان‌پذیر نیست و تمامی روش‌ها حداقل یک الی دو روز زمان می‌برند.

درمان خانگی تبخال دهان کودکان

چنانچه کودک توسط فرد مبتلا به ویروس هرپس بوسیده شود یا از وسایل شخصی (مانند لیوان) او استفاده کند، تبخال دهانی رخ می‌دهد.

 • استفاده از کمپرس سرد
 • خودداری از کندن تبخال توسط کودک
 • استفاده از شیر (پنبه آغشته به شیر را روی تبخال بزنید)
 • استفاده از ژل آلوئه‌ورا
 • استفاده از بالم یا مرطوب کننده لب
 • عدم مصرف غذاهای اسیدی و مرکبات توسط کودکان

داروی تبخال لب؛ قرص ها و پمادهای مناسب برای مبارزه با ویروس تبخال

دارو درمانی در پیشگیری از بروز عفونت، کاهش احساس درد، التهاب و افزایش سرعت روند بهبود مؤثر است. اکثر پزشکان برای درمان تبخال، داروهای ضدویروسی چون اسیکلوویر، فامسیکلوویر، والاسیکلوویر و پنسیکلوویر یا داروهای استامینوفن و ایبوپروفن را تجویز می‌کنند.

روش‌های خانگی و دارویی برای برطرف شدن سریع تبخال

تبخال یک زائده کوچک تاول شکل است که به دلیل وجود ویروسی به نام هرپس ایجاد می‌شود. این زائده  در ناحیه دهان، لب‌ها، اندام تناسلی و سایر قسمت‌های بدن به وجود می‌آید که معولا با احساس درد، خارش و التهاب همراه خواهد بود. برای رفع تبخال در سه دقیقه هیچ راهی وجود ندارد، بلکه روش‌های خانگی و داروها با کاهش علائم و جلوگیری از انتشار عفونت، روند بهبود را سرعت می‌بخشند.

سوالات متداول در زمینه درمان تبخال و روش‌های درمان

آیا تبخال می‌تواند از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کند؟

بله همانطور که در مقاله بالا آورده شده است، ویروس تبخال مسری است.

آیا تبخال همان آفت است؟

خیر، تبخال معمولا روی پوست ایجاد می‌شود، اما آفت معمولا داخل دهان زده می‌شود.

آیا پس از تبخال می‌توانیم به دندان‌پزشکی برویم؟

خیر بهتر است تا رفع کامل تبخال به دندانپزشکی مراجعه نکنید؛ چرا که ممکن است شما این ویروس را به فرد دیگری منتقل کنید. علاوه براین موضوع ممکن است تعداد تبخال در دهان خود شما بیشتر شود.

منبع
nhs.uk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا