سلامت مردان

افکار مثبت چگونه بر زندگی شما تاثیر می‌گذارد افزایش اعتماد به نفس

قدرت افکار مثبت را نمی‌توان انکار کرد، حتی اگر گاهی اوقات شنیدن صحبت‌های مردم در مورد آن، کمی کلیشه‌ای به نظر برسد. مزایای ذهنی و فیزیکی مثبت اندیشی راهی اثبات شده برای افزایش اعتماد به نفس، بهبود عزت نفس، ایجاد انگیزه و به طور کلی خلق و خوی بهتر شماست.

به طوری که فکر کردن حداقل به یک موضوع مثبت در هر روز می‌تواند مزایای قابل توجهی برای شما داشته باشد.

حتی برخی از مطالعات علمی نشان می‌دهد که مثبت اندیشی می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند افسردگی، فشار خون بالا و انواع دیگر اختلالات مرتبط با استرس را کاهش دهد.

شاید این موارد در مورد مثبت اندیشی شگفت‌انگیز به نظر آید، ما در ادامه سعی داریم مطالب بیشتری را در ارتباط با افکار مثبت و تاثیرات آن بر زندگی بیان کنیم. با مجله پزشکی ژین طب همراه شوید.

داشتن افکار مثبت یا مثبت اندیشی به چه معناست؟

زنی با انگیزه و با افکار مثبت مشغول خانه‌داری است| ژین طب

داشتن افکار مثبت به معنای یافتن لبخند درونی شما نیست. بسیاری از مردم به ندرت افکار درونی شادی‌آور دارند، اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانند از خود و زندگی خود راضی باشند.

مثبت اندیشی (هر روز به افکار مثبت فکر کردن) بیشتر یافتن تصورات مثبت در زندگی و دید خوش بینانه‌تر است، به خصوص اگر خود را درگیر دید منفی کرده باشید.

بزرگترین مشکل افکار مثبت این است که به سرعت از بین می‌روند و چیزهایی مانند طرد شدن، تجربیات منفی، شکست‌ها و دلشکستگی می‌توانند به زودی شما را در یک مارپیچ رو به پایین قرار دهند که به سمت افکار منفی که از آن نفرت دارید بازگردید.

افکار منفی به راحتی می‌تواند انگیزه شما را از بین ببرد و باعث شود توان انجام کارهای مختلف را از دست بدهید.

بیشتر بخوانید: اختلال در نعوظ و آسیب های روانی در روابط جنسی

چگونه می‌توانید افکار مثبت را در ذهن خود بپرورانید؟

مردی که با خوشحالی و افکار مثبت از رخت خواب خود بیدار شده است| ژین طب

در زیر چند نکته وجود دارد تا بتوانید هر روز به افکار مثبت فکر کنید:

1. سپاسگزار باشید که امروز صبح از خواب بیدار شدید

این یک حقیقت است  که برخی از مردم دیگر نتوانسته‌اند صبح چشم‌های خود را بگشایند. فکر نکنید که این یک داستان اخلاقی افسرده کننده برای شماست، فقط از آن استفاده کنید تا به یاد داشته باشید که بزرگ‌ترین هدیه زندگی را به دست آورده اید و زنده هستید.

بسیار آسان است که روی جنبه‌های منفی زندگی‌مان تمرکز کنیم، اما به نظر می‌رسد که ما همیشه بدیهی‌ترین مورد مثبتی را که داریم، یعنی خود زندگی را دست کم می‌گیریم. یک نفس عمیق بکشید، به بیرون از پنجره خانه خود نگاه کنید و از نعمت‌های دنیای اطراف خود شگفت‌زده شوید.

بیشتر بخوانید: ۳۱ مورد از رازهای موفقیت شغلی را بیاموزید و به فردی موفق تبدیل شوید

2. شما مجبور نیستید به سخنان نفرت‌انگیز دیگران گوش دهید

شکی نیست که برخی افراد واقعا افراد بد اخلاقی هستند که دوست دارند روز شما را خراب کنند. به یاد داشته باشید نظرات شریرانه افراد ناتمام است. به خود یادآوری کنید که شما بالاتر از آن‌ها هستید و حرف‌های آن‌ها هرگز نمی‌تواند در شما اثر کند و شما را پایین آورد.

3. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

به راحتی می‌توان گفت: «خودت را با هیچ کس مقایسه نکن». اما در پایان روز، همه ما وقتی می‌بینیم که فردی موفق‌تر از خودمان است، حسرت و حسادت به ما هجوم می‌آورد.

اما در مورد آن فکر کنید، آیا آن‌ها واقعا از شما بهتر هستند و حتی اگر هستند، آیا اصلا مهم است؟ با گذراندن وقت برای حسادت به دیگران، وقت خود را برای پر و بال دادن به افکار منفی تلف می‌کنید که می‌توان آن را صرف دنبال کردن چیزی کرد که شما را خوشحال می‌کند.

4. بپذیرید که همه چیز به پایان می رسد

حتی بهترین چیزها در زندگی در نهایت به پایان می‌رسند، پس نگران آن‌ها نباشید. نگران نباشید که زمان‌های خوب چگونه در شرف پایان است، فقط تا زمانی که طول می‌کشد از آنها لذت ببرید و هنگامی که آن‌ها سرانجام به پایان رسید، خوشحال باشید که می‌دانید موار خوشحال کننده دیگری به همان اندازه خوب خواهند آمد.

بیشتر بخوانید: تنهایی مردان مجرد،آواز دهل شنیدن از دور خوش است

5. دیگران را قضاوت نکنید

همان‌گونه که اگر دیگران شما را قضاوت کنند دوست نخواهید داشت و ناراحت می‌شوید پس شما هم آن‌ها را قضاوت نکنید. ما می‌دانیم که پرهیز از قضاوت و برچسب زدن به افراد دیگر می‌تواند دشوار باشد، اما انجام این کار راهی مطمئن برای شروع نزول به سمت افکار منفی است.

همه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن قضاوت کردن غیر ممکن شده است، اما پذیرش افراد نه تنها راهی عالی برای ایجاد احساس بهتر در دیگران است، بلکه روشی فوق العاده برای پرورش افکار مثبت در درون خودمان است.

6.کارهایی را برای دیگران انجام دهید که شما را راضی می‌کند

همه ما می خواهیم دیگران را خوشحال کنیم، درست است؟ اما اگر کارهایی که دیگران از ما می‌خواهند انجام دهیم ما را ناراضی کند چه؟

اگر کاری را صرفا برای رضایت دیگران انجام می‌دهید، این کار را نکنید. همین الان تلاش برای راضی نگه داشتن دیگر را تمام کنید؛ شادی و زمان شما هرگز نباید فدای رضایت شخص دیگری شود. اگر در وهله اول خودتان ناراضی باشید، هرگز نمی‌توانید به افکار مثبت فکر کنید.

بیشتر بخوانید: روانشناسی مردان ورشکسته و ۹راه‌کار برای کنار آمدن با آن

7.شغل خود را دوست ندارید؟ پس آن را ترک کنید

شاید کمی ناراحت کننده باشد؛ اما انجام کاری که بدان علاقه‌ای ندارید سطح شادی و رضایت شما را از بین می‌برد. اگر عصرها و روزهای تعطیل خود را با ترس از بازگشت به محل کارتان می‌گذرانید؛ بنابراین باید به طور کاملا جدی به ترک آن فکر کنید.

منظور ما شروع برنامه ریزی و تدوین استراتژی خروج است. هیچ موردی بیشتر از برنامه‌ای که موارد منفی را از زندگی شما حذف می‌کند، افکار مثبت را ترویج نمی‌دهد. گام اول ممکن است دشوار به نظر برسد، اما احساس آرامشی که به شما می‌دهد، الگوهای فکری شما را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد.

ممکن است ترسناک باشد که از جایی جدید شروع کنید و یک فرآیند غربالگری را طی کنید که خسته کننده است، اما بدانید که شروع کار جدید و مورد علاقه‌تان با خود احساس رضایت و افزایش افکار مثبت را به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: حمایت عاطفی؛ آیا می‌توان روابط زناشویی را بهبود بخشید؟

8. کنترل صبح خود را در دست بگیرید

اینکه چگونه روز را شروع می‌کنید، چگونگی پیش رفتن باقی روز را نیز تعیین می‌کند. صبح زود از خواب بیدار شوید و برای شروع روز به خود زمان دهید. بیدار شدن‌های ناگهانی و شتاب‌زده می‌تواند تمام روز شما را تحت تاثیر قرار دهد.

اگرچه برخی از افکار گیج کننده‌ای که هنگام بیدار شدن از خواب دارید می‌توانند برای شما مثبت و حتی بیشتر از آنچه تصور می‌کنید معنی داشته باشند، اما بهتر است یک روال ذهنی مثبت ثابت برای خود تنظیم کنید.

به جنبه‌های مثبت زندگی خود فکر کنید و به خود بگویید: (امروز روز خوبی خواهد بود) یا (من امروز شگفت‌انگیز خواهم بود.) بله، می دانیم که این به نظر خنده‌دار است، اما کلمات مثبت افکار مثبت را القا می‌کنند.

بیشتر بخوانید: واکسن گارداسیل و جلوگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی

9. روی موارد خوب زندگیتان هر چقدر هم که کوچک باشند تمرکز کنید

زنی درحال نگاه کردن فزرندان خود با خوشحالی| ژین طب

در طول روز با موانع زیادی برخورد خواهید کرد. کارها معمولا همیشه به طور کامل و دقیق انجام نمی‌شوند. ترفند دوری از افکار منفی و برخورداری از افکار مثبت این است که وقتی با چالشی مواجه می‌شوید، روی آن تمرکز نکنید و روی نکات مثبتی که می‌توانید پیدا کنید، تمرکز کنید، اصلا مهم نیست که نکات مثبت چقدر کوچک به نظر می‌رسند.

اگر در ترافیک گیر کردید، نگران نباشید که مجبورید زمان زیادی را معطل شوید و در نهایت به مکان مورد نظر دیر برسید؛ به این فکر کنید که زمان بیشتری برای گوش دادن به کانال رادیویی که از آن لذت می‌بردید، دارید و این یعنی پروراندن افکار مثبت.

اگر به فروشگاه محلی خود می‌روید و مواد لازم برای تهیه شام مهمانی تدارک دیده را ندارد، مواد دیگری بخرید و شاهکار غذایی متفاوتی خلق کنید؛ شما می‌توانید با پیدا کردن راه حلی دیگر افکار منفی را از خود دور و افکار مثبت را جایگزین آن کنید.

تمرکز بر اتفاقات خوب یک راه عالی برای به دست آوردن حرکت مثبت در زندگی شما است. قدرت عظیم تکانه این است که حتی یبرخی چیزهای بسیار کوچک می‌توانند شما را به نتایج مثبت عظیم برسانند.

بیشتر بخوانید: افتادگی مثانه و بی‌اختیاری، پرش و تکرر ادرار مشکلی رایج در زنان

10. به جنبه خنده دار قضیه نگاه کنید

حتی موقعیت‌های بد و ناراحت کننده نیز می‌توانند جنبه طنزآمیز داشته باشند، البته اگر زاویه دیدتان خوب باشد.

هنگامی که در یک موقعیت سخت قرار می‌گیرید، به خود یادآوری کنید که آنچه برای شما اتفاق می‌افتد احتمالا در آینده یک داستان عالی خواهد بود و حتی ممکن است به عنوان یک شوخی از آن یاد کنید و با یادآوری آن کلی بخندید، بنابراین در همان لحظه به دنبال جنبه خنده دار آن بگردید و بخندید.

همه ما می‌دانیم که افکار مثبت می‌توانند فوق‌العاده انگیزه‌دهنده باشند، اما در زندگی مدرن، زمانی که به نظر می‌رسد دنیای اطراف ما مصمم است ما را زمین بزند، سرحال ماندن دشوار است. با پیروی از برخی از نکات و راهنمایی‌های بالا می‌توانید از قدرت تفکر مثبت استفاده کنید و هر روز خود را با انگیزه شروع کنید. بنابراین، هر روز به افکار مثبت فکر کنید!

مهارت گفت و گو و برقراری روابط مثبت

دو فرد که در حال گوش دادن به صحبت هم با خوشحالی هستند| ژین طب

یکی از بهترین راه‌ها برای برقراری ارتباط با مردم و ایجاد روابط با کیفیت، برقراری مکالمه است. اگرچه اکثر مردم می‌توانند مکالمه داشته باشند، اما تنها تعداد کمی از آن‌ها هنگام صحبت کردن، راحت، روان و کاریزماتیک هستند.آن‌ها می‌توانند افکار مثبت داشته باشند و آن‌ را به دیگران انتقال دهند.

تکنیک‌های زیادی برای بهبود مهارت‌های ارتباطی و مکالمه وجود دارد. اما چند راه ساده و موثرتر نیز هست که می‌توانید با به کار بردن آن‌ها یک سخنور خوب شوید که عبارت‌اند از:

1.آهسته صحبت کنید

به طور معمول، سخنرانان خوب در صحبت کردن عجله نمی‌کنند. آن‌ها وقتی در مورد مسئله‌ای فکر می‌کنند و وقتی آن را با صدای بلند می‌گویند طوری رفتار می‌کنند که انگار تمام وقت دنیا را دارند. این باعث می‌شود که آن‌ها به صورت متمرکز و جمع آوری شده صحبت کنند. بنابراین توصیه می‌شود شما نیز همانند آن‌ها آرام و آهسته صحبت کنید و به جلو بروید.

2. تماس چشمی بیشتری برقرار کنید

بیشتر مردم هنگام صحبت حدود 2 یا 3 بار یا  کمتر تماس چشمی دارند. تجربه ثابت کرد که این ایده بسیار خوبی است که تماس چشمی را کمی بیشتر برقرار کنید. شما با این کار اعتماد و علاقه به تعامل با طرف مقابل را به او منتقل می‌کنید.

3. به جزئیات توجه کنید

افرادی که مهارت‌های مکالمه خوبی دارند، معمولا به چیزهایی توجه می‌کنند که افراد معمولی متوجه آن‌ها نمی‌شوند و چنین جزئیاتی را وارد مکالمه خواهند کرد.

آن‌ها ممکن است متوجه یک حلقه جالب روی دست طرف مقابل، یک لهجه خارجی خاص، یا یک لحن صدای خاصی که هنگام گفتن یک نام استفاده می‌کنند، شوند. بنابراین، چنین افرادی می‌توانند دیگران را به شیوه‌ای بسیار زیبا تحت تاثیر قرار دهند.

4. تعریف‌های منحصر به فرد داشته باشید

هر کسی می‌تواند به یک تعریف کلی بپردازد تا اینگونه بتواند قدردان شخص دیگری باشد.

از طرف دیگر افراد کاریزماتیک می‌توانند واقعاا به دیگران توجه کنند، به فراتر از نما نگاه کنند و در نتیجه تعارفات منحصر به فردی داشته باشند. شما هم همین کار را انجام دهید که علاوه بر جلب نظر دیگران، به آن‌ها مواردی را یادآوری کنید که آن‌ها در مورد خودشان نمی‌دانستند.

5. احساسات خود را بیان کنید

بسیار نادر است که فردی را ملاقات کنید که بتوانید راحت در مورد احساسات خود با او صحبت کنید، به ویژه اگر فرد غریبه باشد.

با این حال این شیوه صحبت کردن یک فضیلت واقعی است. فقط حقایق و اتفاقات پیش آمده را بیان نکنید، شما یک روزنامه نیستید. احساسات خود را در مورد آن حقایق بیان کنید. این را به خاطر داشته باشید که افراد زمانی که در سطح عاطفی قرار می‌گیرند بهترین ارتباط را برقرار می‌کنند.

6. بینش جالبی ارائه دهید

هر کسی می‌تواند در مورد اخبار صحبت یا نظرات اساسی را بیان کند. اما سخنرانان خوب اغلب می‌توانند چیزهایی را به شما بگویند که نمی‌دانستید، اما برایتان جذاب خواهد بود. به همین دلیل است که داشتن دانش در زمینه‌هایی مانند روانشناسی یا جامعه شناسی خوب است.

7.از بهترین کلمات استفاده کنید

توانایی راحت و روان صحبت کردن با انتخاب کلمات دقیق برای انتقال احساسات یا افکار دقیق شما ارتباط زیادی دارد.

دایما دایره لغات خود را توسعه دهید و برقراری ارتباط قوی با دیگران را تمرین کنید. این به شما کمک می‌کند تا بازی با کلمات را یاد بگیرید و در نهایت راحت‌تر افکار و احساسات خود را بیان کنید.

یادداشت پایانی

افکار مثبت می‌تواند به راحتی سلامت مردان و زنان چه از نظر روحی و چه از نظر جسمی را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از روانشناسان بر این باورند که کلید مدیریت استرس و اضطراب برخورداری از افکار مثبت است. ما در این مقاله سعی کردیم مطالبی را پیرامون افکار مثبت و روش برقراری ارتباطات مثبت با دیگران؛ بیان کنیم. امیدواریم مفید واقع شده باشد.

منبع
lifehack.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا