بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

مسکن فوری برای دیسک کمر؛ معرفی 7 نوع دسته دارویی خاص

آیا می‌دانید موثرترین مسکن فوری برای دیسک کمر چه نوع مسکن‌هایی هستند؟ همانطور که می‌دانید افزایش سن و کار سنگین سبب تضعیف عضلات و ساییدگی مهره‌های کمر می‌شود. آسیب به دیسک‌های ستون فقرات با کمردرد شدید و تحریک ریشه‌های عصبی همراه است. در صورتی که علت کمر درد به سرعت تشخیص داده نشده و درمان نشود، منجر به بروز صدمات جدی‌تری مانند دیسک کمر می‌گردد. در طول دوره بیماری تحریک ریشه‌های عصبی می‌تواند سبب اسپاسم و درد شدید در قسمت پایین بدن مانند کمر و ساق پا شود.

خوشبخانه در حال حاضر مسکن‌های موثری برای کاهش درد کمر وجود دارد. از آنجایی که سلامتی شما برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد در جدیدترین مقاله ژین طب قصد داریم در خصوص بهترین مسکن فوری برای دیسک کمر صحبت کنیم. ما همراه باشید تا در خصوص این نوع داروها بیشتر بدانید. 

آشنایی با عارضه دیسک کمر

ستون مهره یا ستون فقرات از 33 مهره تشکیل شده است که توسط دیسک‌های اسفنجی از هم جدا شده‌اند. ستون فقرات به 4 ناحیه تقسیم می‌شود.

4 بخش اصلی ستون مهره‌ها شامل موارد زیر است:

  • ستون فقرات گردنی: 7 مهره اول که در گردن قرار دارند.
  • ستون فقرات سینه‌ای: 12 مهره بعدی که در ناحیه قفسه سینه قرار دارند.
  • ستون فقرات کمری: 5 مهره پایینی کمر است.
  • ستون فقرات خاجی: پایین‌ترین مهره‌های کمری در ناحیه خاجی قرار دارند. ستون فقرات ناحیه خاجی شامل 4 مهره است که مجموعه استخوان دنبالچه را تشکیل می‌دهند.

تغییرات دژنراتیو یا ساختاری در ستون مهره‌ها به دلیل افزایش سن و آسیب‌های بدنی طبیعی است. علاوه بر این وضعیت بدنی نامناسب و کار سنگین نیز ممکن است سبب تشدید تحریک مهره‌ها و ریشه‌های عصبی شود. زمانی که دیسک‌های میان مهره‌ها به دلیل ساییدگی دچار آسیب می‎شوند، عارضه دیسک کمر رخ می‌دهد. افراد دچار دیسک کمر به مرور زمان به دلیل تحریک ریشه‌های عصبی، دچار درد کمر شدید، گزگز، بی حسی و ضعف پاها می‌شوند. در صورت عدم درمان و تشدید عارضه، فرد بیمار به مرور زمان کنترل مثانه و روده خود را از دست خواهند داد.

درمان‌های موثر برای دیسک کمر

درمان‌های موثر برای دیسک کمر|ژین طب

خوشبختانه در حال حاضر درمان‌های بسیار موثری برای دیسک کمر وجود دارد. به دلیل حساسیت بالای دیسک کمر برای شروع روند درمان باید با پزشک متخصص صحبت کنید. بنابراین از هرگونه خود درمانی خودداری بفرمایید. با این حال در ادامه این مقاله شما را با بهترین درمان‌های خانگی که می‌توانید به عنوان تسریع کننده روند درمان دیسک کمر خود از آن‌ها استفاده کنید، آشنا خواهیم کرد.

متداول‌ترین روش‌های درمانی برای دیسک کمر شامل موارد زیر است:

1. فیزیوتراپی؛ بهترین روش درمانی برای دیسک کمر

همانطور که می‌دانید اولین توصیه پزشکان برای تسکین درد دیسک کمر استراحت و خودداری از انجام کارهای سنگین است. اما جالب است که بدانید امروزه ثابت شده که فعال ماندن و ورزش کردن برای تقویت عضلات و بهبودی وضعیت بیماران بسیار ضروری‌ است. شاید برایتان این سوال ایجاد شده باشد که چه مقدار باید استراحت کرده و چه مقدار باید فعال باشید. دانستن میزان فعالیت و استراحت کردن، گیج کننده به نظر می‌رسد. پاسخ این سوال به وضعیت شما بستگی دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم با یک فیزیوتراپیست متخصص مشورت کنید تا متوجه شوید برای فعال ماندن انجام چه نوع ورزش‌هایی کمک کننده خواهد بود.

2. ماساژ بافت عمیق؛ روشی آرامش بخش برای بیمار

همانطور که از نام آن پیداست، ماساژ بافت عمیق(DTM) از طریق وارد کردن ضربات آهسته و سفت روی لایه‌های زیرین عضلات تاثیر می‌گذارد. ماساژ DTM باعث افزایش گردش خون، کاهش التهاب و کاهش اسپاسم عضلانی می‌شود. همانطور که می‌دانید دیسک کمر سبب کاهش انعطاف عضلات اطراف مهره‌های کمر می‌شود. بنابراین ماساژ بافت عمیق از طریق افزایش جریان خون به افزایش انعطاف پذیری کمک می‌کند.

3. دارو درمانی برای رفع اسپاسم و تسکین درد

پزشک متخصص برای کاهش عوارض ناشی از ابتلا به دیسک کمر انواع داروهای شل کننده عضلانی و مسکن را تجویز می‌کنند. چنانچه درد شما شدید باشد، برای کاهش درد سریع آمپول‌های مسکن تجویز خواهد شد.

موثرترین داروهای مسکن کمر درد؛ آشنایی با بهترین مسکن فوری برای دیسک کمر

داروهای مسکن مختلفی برای تسکین درد در نواحی مختلف بدن وجود دارد که در ادامه مناسب‌ترین آن‌ها را برای دیسک کمر معرفی خواهیم کرد:

1. استامینوفن، رایج‌ترین مسکن فوری برای دیسک کمر

استامینوفن که با نام تجاری تیلنول شناخته می‌شود، در کاهش درد کمر موثر است. توجه داشته باشید این دارو التهاب را کاهش نمی‌دهد. برای کاهش درد کمر ناشی از دیسک کمر، مصرف مقدار کمی از داروی استامینوفن مشکلی ندارد؛ اما طولانی مدت آن سبب افزایش تورم می‌شود.

2. انواع داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

انواع داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی(NSAIDs)|ژین طب

NSAID شامل ایبوپروفن(Advil)، ناپروکسن(Aleve) و اسید استیل سالیسیلیک(آسپرین) هستند. این داروها سبب کاهش درد و التهاب ناشی از دیسک کمر می‌شوند. این داروها برخلاف مسکن‌ها جنبه درمانی دارند. به همین دلیل بدون نسخه پزشک مصرف نکنید. یکی از بهترین قرص‌های موثر در کاهش کمر درد ناپروکسن است. قرص ناپروکسن برای دیسک کمر با دوز 250 تجویز می‌شود.

  • آسپرین مهمترین داروی ضد التهابی

آسپرین یکی از معروف‌ترین NSAIDهای موثر در تسکین کم درد است. این دارو از سالیسیلات استیله تشکیل شده است. دوز معمول آسپرین برای افراد دارای کمر درد 1 تا 2 قرص(325 میلی گرم) هر 4 ساعت است. افراد بیمار می‌توانند هر 6 ساعت 3 قرص مصرف کند. توجه داشته باشید در روز نباید بیش از 4000 میلی گرم آسپرین مصرف کند.

3. گاهی از داروهای ضد تشنج هم استفاده می‌شود

دسته دیگر از مسکن‌های موثر در کمر درد، داروهای ضد تشنج هستند. اگرچه پزشکان داروهای ضد تشنج را برای بیماران دارای صرع تجویز می‌کنند؛ اما سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) مجوز استفاده از این نوع داروها را برای مشکلات عضلانی صادر کرده است. اگر دیسک کمر سبب عوارضی مانند سیاتیک شده، استفاده از این داروها در درمان آن موثر خواهد بود.

4. داروهای ضد افسردگی برای تسکین درد

پزشکان داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای را برای درمان کمردرد ناشی از فشار های عصبی تجویز می‌کنند. زمانی که داروهای ضد افسردگی را طی چند هفته متمادی مصرف می‌کنید، سرعت انتقال دهنده‌های عصبی در ستون فقرات شما متعادل شده و درد کمر کاهش پیدا می‌کند.

5. شل کننده‌های عضلانی برای رفع اسپاسم و کاهش درد

شل کننده‌های عضلانی برای رفع اسپاسم و کاهش درد|ژین طب

شل کننده‌های عضلانی مانند بنزودیازپین برای درمان دردهای حاد ناشی از دیسک کمر مناسب هستند. این داروها با شل کردن عضلات سبب تسکین قابل توجه درد کمر می‌شوند. بهترین امپول برای کمر درد آمپول متوکاربامول است که در دسته داروهای شل کننده عضلانی قرار دارد.

6. مخدرها برای دردهای شدید

پزشکان برای بیمارانی که دارای کمردردهای شدید هستند، مسکن‌های دارای مخدر را تجویز می‌کنند. اینو نوع مسکن‌ها به سرعت سبب کاهش درد کمر می شوند؛ اما به شدت اعتیاد آور هستند. به همین دلیل باید تحت نظارت دقیق پزشک از آنها استفاده کنید. مسکن‎های دارای مخدر با ترشح اندورفین‎ها گیرنده درد را غیر فعال می‌کنند.

7. پمادهای موثر در کاهش درد

علاوه بر انواع قرص و داروها خوراکی، امروزه پمادهای موثری وجود دارد که از طریق نفوذ در پوست و عضلات سبب کاهش درد و التهاب می‌شوند.

پرطرفدارترین و بهترین پماد دیسک کمر عبارتند از:

  • پماد منتول
  • پماد کافور
  • پماد تایگر بالم
  • پماد بیوفریز
  • پماد ضد درد تد

جمع بندی مقاله مسکن فوری برای دیسک کمر

در این مقاله در خصوص عارضه دیسک کمر، علائم و درمان‌های موثر آن صحبت کردیم. دیسک کمر به دلیل کاهش ضخامت دیسک‌های میان مهره‌ها و کاهش مایه ژله‌ای محافظت کننده از نخاع ایجاد می‌شود. مهم‌ترین علائم دیسک کمر شامل: درد شدید کمر در هنگام خم شدن، تورم، قرمزی و التهاب بافت اطراف کمر است. افراد دارای دیسک کمر باید از انجام کارهای سنگین خودداری کنند. در حال حاضر درمان‌های موثری برای کاهش درد و درمان دیسک کمر وجود دارد. متداول‌ترین و موثرین روش‌های درمانی برای دیسک کمر شامل: استفاده از کمپرس گرم، فیزیوتراپی، ماساژ کمر با روغن‌های طبیعی و دارو درمانی است. سپاس که تا انتهای مقاله مسکن فوری برای دیسک کمر با ما همراه بودید.

سوالات متداول مقاله مسکن فوری برای دیسک کمر

1. بهترین درمان های خانگی برای کاهش درد ناشی از دیسک کمر چیست؟

بهترین درمان‌های خانگی برای دیسک کمر عبارتند از: استفاده از ابزارهای مانند کمربند طبی، کمپرس گرم و ماساژ با روغن‌های گرم.

2. آیا استفاده از مسکن‌های ضد درد برای دیسک کمر با عوارضی همراه است؟

متاسفانه بله؛ استفاده طولانی مدت از انواع مسکن‌ها(بیش از سه ماه) با عوارض متعددی مانند موارد زیر همراه است:
دل درد
حالت تهوع
اسهال
سردرد
خواب آلودگی
سرگیجه
زخم معده

3. مصرف انواع مسکن برای چه افرادی با مشکلات و عوارض بیشتری همراه خواهد بود؟

همانطور که می‌دانید مصرف بسیاری از داروها برای بعضی از افراد با منع مصرف همراه است. به همین دلیل گفته می‌شود ضمن ارائه اطلاعات پزشکی خود به پزشک، حتما دفترچه مربوط به اطلاعات دارو را مطالعه کنید. داروهای مسکن نیز از این قاعده مستثنا نیستند. افرادی که نباید از داروهای مسکن استفاده کنند، افراد زیر هستند:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا