آموزش و سرگرمی کودکانرشد کودک

آموزش اعداد با بازی بهترین روش برای آموزش ریاضی

آموزش اعداد با بازی یکی از روش‌هایی است که ‌می‌تواند کودکان را به ریاضی علاقه‌مند کند. ما همیشه در حال یادگیری هستیم. اما 90درصد رشد مغز ما در سه سال اول زندگی اتفاق می‌افتد. پس جای تعجب نیست که می‌گویند تولد تا پیش دبستانی (0 تا 5 سالگی) اولین دوره بهینه برای رشد کودک است. در این دوره، کودکان قادر به یادگیری و توسعه سریع هستند و حواس و مهارت‌های حرکتی زبان و رفتارهای اجتماعی خود را توسعه ‌می‌دهند.

گفتنی است که ماده خاکستری یا بخش متفکر مغز در طول دوران کودکی به ضخیم شدن ادامه می‌دهد، زیرا سیناپس‌ها در پاسخ به ورودی‌های دنیای بیرون، اتصالات بیشتری برقرار می‌کنند.

بنابراین توصیه ‌می‌شود که والدین توجه لازم را به آموزش و سرگرمی کودکان خود داشته باشند تا کودکان با علاقه و شوق بیشتری مهارت‌های مختلفی را  از طریق بازی اعداد کسب کنند.

در ادامه قصد داریم مطالبی را پیرامون آموزش اعداد با بازی بیان کنیم. با مجله پزشکی ژین طب همراه شوید.

چگونگی آموزش اعداد با بازی

آموزش اعداد با بازی موجب افزایش علاقه مندی کودکان به ریاضی می‌شود|ژین طب

آنچه برای کمک به همه کودکان برای دستیابی به پتانسیل لازم است؛ برخورداری از کلاس‌های پیش دبستانی بوده که در طول سال‌های اخیر تاثیر خوبی بر کودکان داشته است.

علاوه بر حضور کودکان در کلاس‌های پیش دبستانی، والدین نیز ‌می‌توانند با انجام بازی‌های مختلف آموزش‌هایی را به کودک خود بدهند. یکی از آموزش‌هایی که بسیار کاربردی به نظر می‌آید؛ آموزش اعداد با بازی است. در زیر چند نمونه از آموزش اعداد با بازی را معرفی خواهیم کرد:

بیشتر بخونید: عفونت ادراری در کودکان؛ تشخیص علائم و درمان آن

آموزش اعداد درست کردن کتاب‌های شماره

از دانش‌آموزان بخواهید کتاب‌های شماره خود را بسازند. ایجاد یک کتاب از خود به آن‌ها مالکیت چیزی را ‌می‌دهد که ‌می‌توانند بارها و بارها بخوانند تا به آن‌ها در یادگیری اعداد کمک کند. به دانش‌آموزان اجازه دهید با استفاده از دابرها، برچسب‌ها یا تصاویر مجموعه‌ای را برای خود ایجاد کنند.

آموزش اعداد با بازی تشک اسکویشی

در یک کیسه یا مشما، مقداری ضدعفونی کننده دست یا ژل مو را فشار دهید. چند قطره رنگ خوراکی اضافه کنید و روی کیسه را با چسب ببندید. به کودک اجازه دهید تا با استفاده از انگشتان خود یا یک پنبه‌، اعداد را در گود شکل دهند.

آموزش اعداد با بازی نوشتن در شن

ماسه مکانی عالی برای تمرین شکل دادن اعداد است. دانش‌آموزان می‌توانند بدون نگرانی در مورد اشتباهات، نوشتن را تمرین کنند، همان‌طور که در حین تمرین روی کاغذ یا حتی تخته‌های پاک‌کن خشک انجام می‌دهند. عملی، لمسی و سرگرم کننده است.

بیشتر بخوانید: بینایی نوزاد کی کامل می‌شود ؟دنیا را از چشم نوزاد خود ببینید!

آموزش اعداد با بازی خمیربازی

کودکان در هر فرصتی عاشق بازی با خمیر هستند. به دانش آموزان خود بیاموزید که چگونه با خمیر بازی خود مار درست کنند. آن‌ها ‌می‌توانند اعداد را با خمیر درست کنند و مجموعه‌هایی را با توپ‌های بازی تشکیل دهند تا با اعداد مطابقت داشته باشند.

آموزش اعداد با بازی کارت‌های کلیپ

کارت‌های کلیپ یک راه سرگرم کننده برای ارزیابی دانش آموزان شما از اعداد است. دانش آموزان عاشق شمردن تصاویر هستند.

آموزش اعداد با بازی روزنامه دیواری

آموزش ریاضی با بازی ژین طب

 برای آموزش اعداد انگلیسی به کودکان با بازی به ازای هر عدد یک نمودار روی روزنامه دیواری ایجاد کنید. عدد و همچنین راه‌های دیگری که می‌تواند همان عدد را نشان دهد، درج کنید. این به دانش‌آموزان کمک می‌کند که کمیت را با عدد مرتبط کنند و همچنین ببینند که راه‌های مختلفی برای ساختن عدد وجود دارد. عدد را با تصاویر، علامت‌های شمارش، ده فریم و موارد دیگر نشان دهید. با این روش آموزش اعداد از یک تا ده به خوبی صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: ۷ تغذیه کودک بیش فعال؛ آن‌ها مجاز به مصرف تمام غذاها نیستند!

آموزش اعداد با بازی لی لی

این روش یک بازی برای افزایش تحرک و آموزش اعداد به کودکان است. اگر گچ  و شرایط بازی در حیاط و فضای باز دار ندارید؛ اعدادی را روی کارت‌های یادداشت بنویسید و آن‌ها را روی زمین قرار دهید؛ در ادامه یک عدد را بگویید تا کودک روی آن بپرد و هر سری یک عدد جدید را بگویید و اینگونه آموزش اعداد با بازی را بدهید.

آموزش اعدا با مشماهای حباب دار

مشماهای حباب دار در هر جایی پیدا ‌می‌شوند؛ والدین ‌می‌توانند اعداد مورد نظر را روی حباب‌ها بنویسند و گفتن آن شماره از کودک بخواهند که شماره پیدا کند و حباب  را بترکاند. این کار که برای کودکان بسیار جذاب است به خوبی ‌می‌تواند باعث یادگیری اعداد و حتی حروف در کودکان شود.

آموزش اعداد با لیوان یک بار مصرف و حبوبات

در این بازی لازم است که روی لیوان‌های یک بار مصرف اعدا نوشته شود و بعد کودک با توجه به عدد نوشته شده روی لیوان حبوبات را به همان تعداد داخل لیوان بریزد.

بیشتر بخوانید: آزمایش خون بارداری و بهترین زمان انجام آن+تفسیر آزمایش

آموزش اعداد به کودکان با شعر

شعرهای زیادی سروده شده که کودکان با حفظ کردن آن‌ها ‌می‌توانند به مفهموم اعداد و نحوه شمارش آن‌ها پی ببرند. شاید بهترین روش آموزش اعداد به کودکان همین شیوه شعر آموزی باشد. آموزش اعداد ۱ تا ۲۰ با شعر به کودک می تواند افزون بر جنبه آموزشی مفرح باشد.البته سن آموزش اعداد به کودکان نیز مهم است.

آموزش اعداد با نقاشی

والدین ‌می‌توانند با نقاشی کشیدن به فرزند خود نوشتن و شمارش اعداد را بیاموزند؛ آموزش اعداد با شعر و نقاشی بسیار مفرح است. ضمن اینکه کتاب‌ها رنگ آمیزی زیادی وجود دارد که کودکان با رنگ کردن آن‌ها عددها را یاد می‌گیرند.

آموزش اعداد با بازی قایم موشک

کودکان تمرکز کافی برای یادگیری اعداد و شمارش آن‌ها را ندارند. یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش شمارش درست به کودکان قایم موشک بازی است. بدین صورت که کودکان برای پیدا کردن همبازی خود مجبور است که اعداد را بشمارد و اینگونه ضمن بازی کردن تمرین شمارش اعداد را نیز انجام ‌می‌دهند.

در ابتدا احتمال دارد کودکان اعداد را به صورت در هم و اشتباه و جابجا بشمارند، اما به مرور و طی بازی بیشتر توان شمارش اعداد را پیدا خواهند کرد.

آموزش اعداد به وسیله اسباب بازی

آموزش اعداد با بازی و کاهش استرس در فضای مدرسه|ژین طب

کودکان 3 تا 4 ساله ‌می‌توانند با استفاده از مکعب‌ها یا حلقه‌هایی که برای بازی دارند مهارت شمارش اعداد را کسب کنند. کودکان در این سنین علاوه بر اینکه اعداد را یاد می‌گیرند، ‌می‌توانند از این طریق رنگ‌ها و جنس اسباب بازی‌های خود را بشناسند.

آموزش اعداد با بازی و لزوم توجه از سوی والدین

آموزش اعداد با بازی نه تنها کودکان را علاقه مند به ریاضی می‌کند، بلکه باعث ‌می‌شود که آن‌ها به طور کلی به هرگونه آموزشی تمایل پیدا کنند.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آموزش دیدن کودکان این است که در دوران پیش دبستانی یا مدرسه دچار استرس کمتری ‌می‌شوند، چراکه آن‌ها پیش از آن آموزش اعداد با بازی و سایر آموزش‌ها و سرگرمی را تجربه کرده و اضطراب آموزش‌های خشک مدرسه را تحمل نمی‎کند.

در این نوشتار سعی کردیم مطالبی را تحت عنوان آموزش اعداد با بازی و آموزش اعداد صحیح با بازی را بیان کنیم. امیدواریم مفید واقع شده باشد.

منبع
whitbyschool.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا