زیبایی

تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو، رشته‌های موهایتان را به کلاژن گره بزنید

تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو برای بسیاری امیدواری ایجاد کرده است.  امروزه میلیون‌ها نفر تحت تاثیر ریزش مو هستند. این یک اتفاق طبیعی است که با روند پیری ارتباط مستقیم دارد. باید دانست چندین گزینه درمانی و مکمل برای تقویت و رشد مو و مبارزه با ریزش مو در دسترس هستند. مکمل‌های کلاژن را باید یک گزینه درمانی جدیدتر  دانست که محبوبیت زیادی به دست آورده است، اما آیا کلاژن واقعا می‌تواند به رشد مو کمک کند؟ در حقیقت کلاژن یکی از فراوان ترین پروتئین‌هایی است که در بدن انسان ساخته می‌شود، اما متأسفانه با افزایش سن، به دلیل کاهش تولید سلول‌های پیر، سطح کلاژن ما کاهش می‌یابد.  کلاژن از اسیدهای آمینه‌ای ساخته شده است که زنجیره‌های اسید آمینه طولانی را تشکیل می دهند. این زنجیره‌ها شامل آمینو اسیدهای ضروری و غیر ضروری هستند. چندین زنجیره برای ایجاد ساختار نهایی کلاژن موجود در پوست، مو، استخوان‌ها، رباط‌ها، اندام‌ها و عروق ترکیب می‌شوند. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به موضوع تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو می‌پردازیم.

کلاژن چیست و چه تاثیری بر موهایتان دارد؟

تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو  وزندگی دوباره| ژین طب

کلاژن پروتئینی است که باعث رشد مو می‌شود. این ماده بخشی جدایی ناپذیر از تمام زیبایی و مراقبت از مو است؛ زیرا یکی از غنی‌ترین مواد مغذی برای رشد مو به شمار می‌رود.  در حقیقت کلاژن  مانند یک چسب عمل می‌کند و به پوست و مو خاصیت ارتجاعی و استحکام می‌بخشد. بخش بزرگی از پوست، ناخن و موی ما از کلاژن تشکیل شده است. این ماده سازنده مو است و تک تک تارهای آن را احاطه کرده است. ماده‌ای که به موهای ما ساختار و کیفیت می‌دهد، از کلاژن  به دست می‌آید.

ریزش یا رویش؛ نقش کلاژن در رشد و توقف ریختن موها

ریزش مو مشکل بسیار رایجی است که ما روزانه با آن روبرو هستیم، اما دلایل زیادی می‌توان برای آن برشمرد. یکی از دلایل مهم ریزش مو، کاهش تولید کلاژن در درون بدن است. هنگامی که کلاژن کاهش می‌یابد، نرمی و ضخامت مو رفته رفته از بین می‌رود و سلامت پوست سر نیز به خطر می‌افتد.

کلاژن با ترکیبی با قابلیت هضم آسان

کلاژن با تامین مواد مغذی لازم، قدرت و رطوبت مورد نیاز برای حفظ موهای سالم به کمک شما میاید. از آنجایی که پپتیدهای کلاژن هضم آسان‌تری دارند، نتایج حاصل از مصرف مکمل‌های کلاژن در مقایسه با سایر قرص‌های ریزش مو سریع‌تر ظاهر می‌شوند. کلاژن همچنین گردش خون را بهبود می‌بخشد و در نتیجه مواد مغذی کافی را به فولیکول‌های مو ارسال می‌کند و ریزش مو را کاهش می‌دهد.

برای مشاهده نتیجه صبور باشید

تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو و سیاهی موها | ژین طب

ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا شاهد بهبود کامل مو با هر نوع درمان رشد مو باشیم. ممکن است در چند هفته کمی بهبود قابل مشاهده باشد. از آنجایی که مطالعات کافی در مورد کلاژن وجود ندارد، مدت زمان دقیق برای مشاهده مزایای مکمل‌های کلاژن مشخص نیست.

فواید کلاژن برای مو؛ دلایلی که لزوم کلاژن را تایید می‌کند

کلاژن بسیاری برای مو دارد و لزوم رسیدگی مکرر به م را کاهش می‌دهد.  به هر روی بهتر است خدمات کلاژن برای مو را بهتر بشناسیم:

  • کلاژن برای ریزش مو: کلاژن ساختار داخلی مو را تقویت می‌کند و مواد مغذی مناسب و خون را تامین می‌کند. به این ترتیب موهایی سالم، قوی و انعطاف پذیر خواهید داشت.
  • کلاژن برای رشد مو: کلاژن نه تنها رشد مو را تقویت می‌کند، بلکه  بر پری و ضخامت موهای شما نیز می‌افزاید. مکمل کلاژن یک روش عالی برای افزایش رشد مو بدون تاثیر بر تغذیه مو است. این مکمل‌ها را همیشه زیر نظر پزشک مصرف کنید.
  • کلاژن برای جلوگیری از سفید شدن مو‌: کلاژن دوز ثابتی از اسیدهای آمینه ضروری را برای فولیکول مو فراهم می کند که منجر به ساختار قوی‌تر می‌شود. ساختار فولیکولی وظیفه تامین رنگ موهای شما را بر عهده دارد و اگر سطح کلاژن آن بالا باشد، به طور خودکار سفیدی را کاهش خواهد داد و از آن جلوگیری می‌کند.
  • کلاژن و پیشگیری از شکستگی مو: با افزایش سن، تولید کلاژن در بدن کاهش می‌یابد. این حالت به از دست دادن خاصیت ارتجاعی مو می‌انجامد که شکستگی و شکافتن انتهای مو را درپی خواهد داشت. کلاژن علاوه بر استحکام، رطوبت مو را نیز بهبود می‌بخشد. کلاژن رطوبت لازم را اضافه می‌کند و مو را از چنین مشکلاتی خلاص خواهد کرد.

کلاژن بهتر است یا ژلاتین؛ کدامیک موهای بهتر برایمان می سازند؟

کلاژن  پروتئینی است که در بدن ما یافت می‌شود و از اسیدهای آمینه ساخته شده است. بدن ما کلاژن خود را ایجاد می کند، اما می‌توان با استفاده از مکمل‌های کلاژن به آن کمک کرد. مکمل‌های کلاژن، کلاژن هیدرولیز شده نامیده می‌شوند و با آنچه بدن به طور طبیعی تولید می‌کند متفاوت است. کلاژن هیدرولیز شده به ژلاتین نزدیکتر است که در این فرآیند باید برای ایجاد کلاژن هیدرولیز شده آب اضافی به بدن وارد کرد. از آنجایی که کلاژن هیدرولیز شده نسخه تجزیه شده کلاژن است، هضم و جذب مواد مغذی برای بدن آسان‌تر خواهد شد.

  اما ژلاتین  مشتق شده از کلاژن، برای بدن انسان بسیار مفید است. وقتی کلاژن در دمای بالا گرم می‌شود، به ژلاتین تبدیل خواهد شد. تفاوت اصلی بین کلاژن هیدرولیز شده و ژلاتین در فرآیند ایجاد آن­‌ها است. کلاژن هیدرولیز شده به طور کامل هیدرولیز می‌شود، در حالی که ژلاتین تا حدی هیدرولیز می‌شود. باید گفت جذب کلاژن به طور طبیعی از ژلاتین بهتر است.

آیا کلاژن عوارضی هم دارد؛ موارد منع تامین کلاژن بدن

دنبال کنندگان تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستند که آیا  مصرف بیش از حد کلاژن عوارض جانبی دارد؟ بنابراین سؤال این است که آیا  مصرف کلاژن بیشتر در عدم ریزش مو تاثیری دارد؟ پاسخ منفی است. اگر فرد مقداری از کلاژن را که پزشک تجویز کرده است مصرف کند، هیچ خطری وجود ندارد. کلاژن همچنین می تواند به صورت خارجی استفاده شود، در این صورت اگر فرد به آن حساسیت داشته باشد، کلاژن می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند، اما باز هم این یک اتفاق نادر است و افراد زیادی به درمان­‌های کلاژن مو حساسیت ندارند. این برای کسانی اتفاق می‌افتد که پوست سر بسیار حساس دارند یا کسانی که به سایر مواد اضافه شده به درمان مو حساسند. همیشه قبل از استفاده از چنین محصولاتی از پزشک سوال کنید.

شکل‌های گوناکون و تاثیر کلاژن برای درمان ریزش مو

تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو و شکل دارویی | ژین طب

تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو را با پودر کلاژن ببینید

کلاژن هیدرولیز شده به پپتیدها که قطعات کوچکتری هستند، تجزیه شده است. کلاژن پودری، موثرتر از کپسول و شکل مایع است؛زیرا در هر وعده در پودر کلاژن بیشتری وجود دارد. همچنین، استفاده از پودرهای کلاژن تطبیق پذیرتر است.

مایع کلاژن و هضم سریع برای تاثیر گذاری بهتر

کلاژن مایع راحت‌تر از پودر است و ممکن است سریع‌تر هضم و جذب شود. با این حال، برخی از محصولات کلاژن مایع ممکن است مواد افزودنی داشته باشند که شما نمی خواهید. گاهی، کلاژن مایع به اندازه پودر قوی نیست و از نظر زیست محیطی، پایداری کمتری نسبت به پودر دارند؛ زیرا به صورت جداگانه با زباله های پلاستیکی زیادی بسته بندی می شوند.

کپسول کلاژن؛ حمل راحت و آسان

کپسول های کلاژن را به راحتی می توان حمل کرد. به راحتی می توانید آن­ها را با خود به هر کجا که می روید ببرید. با این حال، از آنجایی که قرص ها معمولا کوچک هستند، باید مقدار بیشتری از ان ها را مصرف کنید تا با میزان پودر تجویزی کلاژن برابری کند.

استفاده از کرم های موضعی کلاژن دار

کرم های موضعی از کلاژن برای پوست وجود دارد، اما برای رشد مو آزمایش نشده است.  کلاژن موضعی در نفوذ به عمق فولیکول مو با مشکلاتی روبه رو است. به همین دلیل، کلاژن خوراکی گزینه بهتری به نظر می رسد.

 چگونه بهترین کلاژن را برای رشد مو انتخاب کنیم؟

از آنجایی که مطالعات زیادی در مورد مکمل های کلاژن برای رشد مو وجود ندارد، دشوار است که بگوییم کدام فرمول پپتیدهای کلاژن مفیدتر است. با این حال، بر اساس مطالعات پراکنده می توان به یک جمع بندی نسبی دست یافت و موارد موثر برای مو را بیان کرد. در هر صورت  بهتر است ابتدا در مورد استفاده از کلاژن با پزشک خود صحبت کنید.دراین مقاله درباره تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو سخن گفتیم تا با اگاهی کامل، سری پرمو و سلامت داشته باشید.

پرسش‌های مطرح در زمینه تاثیر کلاژن بر درمان ریزش مو

آیا مصرف کلاژن می تواند به رشد مجدد مو کمک کند؟

مصرف مکمل‌های کلاژن می‌تواند به تقویت رشد مو کمک کند، با تامین آمینو اسیدهای ضروری بدن که به خودی خود قادر به تولید آن‌ها نیست و تولید پپتیدهایی که نشانه جوان‌سازی و ترمیم هستند.

چه مقدار کلاژن برای مو مصرف کنیم؟

یک توصیه کلی برای بزرگسالان این است که روزانه بین 1 تا 3 وعده پودر پروتئین کلاژن مصرف کنند.

چه مدت طول می کشد تا کلاژن اثر بگذارد؟

به این ترتیب، صرف نظر از هدف شما برای استفاده از کلاژن، حداقل 8 هفته طول می‌کشد تا نتایج قابل توجهی را تجربه کنید. اکثر مطالعات حداقل 8 هفته  را برای اثر گذاری کلاژن بیان می‌کنند و برخی مطالعات دوره‌های طولانی‌تری مانند 12 ماه را عنوان می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا