زیبایی

کربوکسی تراپی راهی برای زیباتر دیده شدن با کمترین هزینه

کربوکسی تراپی (Carboxytherapy) یا کربن تراپی یکی از انواع روش‌های زیبایی پوست و حتی لاغری است که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده‌است. با کمک این روش می‌توان تیرگی، بافت‌های اسکار، ترک‌های پوستی و حتی چربی‌های اضافه در برخی نقاط بدن را از بین برد.

اینکه مدت ماندگاری کربوکسی تراپی روی پوست چقدر است یا هزینه این روش چقدر می‌شود به نوع کاری که انجام می‌شود بستگی دارد. البته رِنج قیمت این کار نسبت به لیزردرمانی کمتر است. در این مطلب از مجله سلامت ژین طب با نحوه انجام کربوکسی تراپی، کاربرد و عوارض آن آشنا خواهیم شد.

کربوکسی تراپی چیست؟ برای چه مشکلاتی از این روش استفاده می‌شود؟

قبل و بعد از کربن تراپی لک صورت|ژین طب

کربوکسی تراپی (Carboxytherapy) به روشی گفته می‌شود که در آن گاز دی اکسید کربن را در لایه‌های پوستی و زیر پوستی با استفاده از یک سوزن ظریف تزریق می‌کنند. از این روش برای درمان سلولیت، علائم کشش و تزریق چربی روی بدن استفاده می‌شود.

دی اکسید کربن تزریق‌شده به پوست به بافت‌های اطراف پخش می‌شود و باعث گشاد شدن رگ‌های خونی خواهد شد. رگ‌های گشادشده به معنای تامین خون بیشتر است که اکسیژن و مواد مغذی زیادی را به ناحیه تحت درمان می‌آورد و گردش خون را بهبود می‌بخشد. کربوکسی تراپی علاوه بر افزایش جریان اکسیژن خون به ناحیه تزریق‌شده، باعث افزایش کلاژن سازی در پوست می‌شود و ظاهری جوان‌تری به فرد می‌دهد.

توجه داشته باشید که ترک‌های پوستی زمانی ایجاد می‌شوند که پوست به حدی کشیده شود که کلاژن پوستی پاره شود. کربوکسی تراپی باعث تشکیل کلاژن جدید و ضخیم شدن پوست می‌شود تا با بازسازی ماتریکس کلاژن ظاهر لک‌ها را بهبود ببخشد. برای رفع سلولیت و تزریق چربی با کمک گاز دی اکسید کربن باید از روش خاصی استفاده کرد. زیرا تزریق مستقیم گاز دی اکسید کربن برای سلول‌های چربی سمی خواهد بود. در این حالت سلول‌های چربی به معنای واقعی کلمه می‌ترکند و توسط بدن از بین می‌روند.

کاربردهای Carboxytherapy چیست؟ آیا از کربوکسی تراپی برای لک صورت استفاده می‌شود؟

عکس قبل و بعد کربوکسی تراپی و تغییرات ناشی از آن|ژین طب

با کمک کربوکسی تراپی میزان گردش خون در ناحیه تزریق افزایش پیدا می‌کند. همین فرآیند باعث انتقال مواد مغذی به آن قسمت و تسریع روند ترمیم می‌شود. با توجه به این نتایج از تکنیک Carboxytherapy برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • درمان ریزش مو
 • رفع سیاهی و گودی زیر چشم
 • جوانسازی پوست صورت و دست
 • رفع خطوط دور دهان و خط لبخند
 • کاهش سلولیت
 • رفع چروک‌ها و ترک‌های پوستی
 • از بین بردن خطوط روی شکم به دلیل کاهش یا افزایش وزن
 • اسکارهای ناشی از سوختگی، آکنه و جراحی

پس با این اوصاف می‌توان از کربوکسی تراپی به عنوان روشی برای زیبایی پوست و بدن استفاده کرد.

استفاده از کربوکسی تراپی برای کاهش چربی و سلولیت در محل‌های خاص

استفاده از کربوسکی تراپی برای لک صورت|ژین طب

برای کاهش چربی و سلولیت در اغلب موارد از Carboxytherapy به جای روش‌های تهاجمی‌تر و پرخطرتر مانند لیپوساکشن ترجیح‌داده می‌شود. با این اوصاف از Carboxytherapy در قسمت‌های زیر استفاده خواهد شد.

 • صورت
 • پلک‌ها
 • گردن
 • معده
 • بازوها
 • پاها
 • باسن

پس می‌توان گفت این روش زیبایی در قسمت‌های مختلف بدن کاربر دارد. در ادامه با چند کاربرد بسیار خوب کربن تراپی بیشتر آشنا خواهیم شد.

1. کربوکسی تراپی واژن؛ روشن کردن واژن با این روش

یکی از کاربردهای مهم Carboxytherapy رفع تیرگی پوست در ناحیه تناسلی بانوان است. با کمک این روش طی 6 تا 8 جلسه پوست ناحیه تناسلی و واژن روشن‌تر از قبل خواهد شد. استفاده از کربوکسی تراپی هم‌‎زمان با پمادهای موضعی یا لیزر تاثیر بیشتری بر تغییر رنگ این ناحیه خواهد داشت.

2. کربن تراپی برای لک صورت, روشی منحصر بفرد برای از بین بردن لکه‌ها

مزایای خاص کربن تراپی برای صورت|ژین طب

کربوکسی تراپی، روش درمانی است که با حذف لایه‌های سطحی و فرسوده و سلول‌های مرده پوست، سطح پوست را از نظر لک‌های ناشی از آفتاب و عوامل محیطی دیگر هموارتر و یکنواخت‌تر می‌نماید. به همین دلیل از این روش نوین درمانی برای یکدست کردن پوست استفاده می‌کنند.

3. کربن تراپی برای رفع تیرگی و گودی زیر چشم

کم کردن گودی و تیرگی زیر چشم، یکی از رایج‌ترین کاربردهای کربن تراپی است. دکتر آجایا کاشیاپ، یک جراح پلاستیک در دهلی نو، در یک پرسش و پاسخ، اظهار داشته است “عدم اکسیژن رسانی مناسب به پوست پلک تحتانی، باعث می‌شود که پوست تیره و کبود دیده شود”. دکتر کاشیاپ اضافه می‌کند که با تزریق مقدار کمی گاز کربن به مناطق آسیب دیده، جریان خون بالا رفته و شبکه‌های مویرگی بهبود پیدا می‌کنند.

4. کربن تراپی برای جای جوش؛ خداحافظی با جوش‌ها و جای آن‌ها

در مورد جای زخم‌ها، جای جوش‌ها و افتادگی پوست، کربوکسی تراپی با هدف سرعت بخشیدن روند بهبود انجام می‌شود. برخی پزشکان معتقدند، ترکیب کربوکسی تراپی با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و میکرونیدلینگ می‌تواند نتایج را بهتری در درمان جای جوش داشته باشد.

5. کربن تراپی ترک پوستی؛ رفع ترک‌های حاصل از بارداری یا کاهش وزن

این تکنیک یکی از بهترین و کم هزینه‌‌ترین تکنیک‌های درمان ترک پوستی پس از زایمان است. این عمل موجب ایجاد مویرگ‌های تازه در ناحیه تحت درمان می‌شود. همچنین باعث افزایش گردش خون و مقدار مواد مغذی و اکسیژن در ناحیه‌ای که استریا دارد می‌شود. این مسئله موجب کلاژن سازی و ترمیم پوست در نواحی ترک حاملگی می‌شود.

قیمت کربوکسی تراپی صورت و بدن چقدر است؟ آیا گران است؟

قیمت هر جلسه درمان با Carboxytherapy با توجه به نوع و محل استفاده متفاوت است. اما به طور کلی هر جلسه درمان با Carboxytherapy تقریبا بین 300 تا 700 هزار تومان است. البته این قیمت تقریبی است و هر کلینیک و مرکز درمانی قیمت متغیری خواهد داشت.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می‌شود؟ آیا روش خاصی دارد؟

روش انجام Carboxytherapy براساس قسمتی از بدن که قرار است روی آن کار انجام شود متفاوت خواهد بود. اما معمولا مکانیزم کار یکسان است. برای انجام کار به صورت زیر عمل می‌کنند:

 • مخزن گاز دی اکسید کربن به یک تنظیم‌کننده جریان با لوله پلاستیکی متصل می‌شود. پزشک با دقت میزان جریان گاز از مخزن را تنظیم می‌کند.
 • گاز از طریق تنظیم‌کننده جریان و به لوله‌های استریلی که دارای فیلتر در انتهای آن است، ساطع می‌شود.
 • فیلتر هر گونه ناخالصی را قبل از رسیدن به بدن می‌گیرد. سپس گاز از طریق یک سوزن بسیار کوچک در طرف مقابل فیلتر عبور می‌کند. پزشک گاز را زیر پوست از طریق سوزن تزریق خواهد کرد.

این روش تقریبا بدون درد است، البته برخی از پزشکان قبل از وارد کردن سوزن به پوست از کرم بی حس‌کننده استفاده می‌کنند. با وجود فقدان درد، برخی افراد گزارش می‌دهند که مدت کوتاهی پس از آن احساس عجیبی می‌کنند. توجه داشته باشید که کربوکسی تراپی روشی سرپایی است که معمولا بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد تا کامل شود.

توصیه‌های قبل و بعد از کربوکسی تراپی؛ نکات خاص حین کربن تراپی صورت و بدن

برای این عمل سرپایی تقریبا به هیچ گونه آمادگی خاصی نیاز نیست. اما معمولا با توجه به محل تحت درمان، پزشک متخصص توصیه‌هایی برای شما دارد. در ادامه با بعضی مراقبت‌های قبل و بعد از عمل کربن تراپی، آشنا خواهید شد.

توصیه های قبل از انجام کربن تراپی؛ افزایش تاثیرگذاری بر روند درمان و زیبایی

رعایت نکات زیر قبل از انجام کربوکسی تراپی ضروری است و باعث حفظ ماندگاری و افزایش اثرگذاری این روش می‌شود:

 1. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی تا 24 ساعت قبل از درمان پرهیز کنید. زیرا ممکن است الکل خون را رقیق کند و احتمال کبودی را افزایش دهد.
 2. تا مدت زمان دو هفته قبل از درمان از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، مکمل‌های امگا 3 ایبوپروفن، ویتامین E جینسینگ صرف نظر کنید.
 3. دو روز قبل و دو روز بعد از درمان، مصرف رتینول‌ها را قطع کنید.
 4. قبل از انجام عمل، حتما وعده غذایی خود را به صورت مفصل، نوش جان کنید.

توصیه‌های مهم بعد از انجام Carboxytherapy؛ دقت کنید

برخی از بایدها و نبایدهای بعد از انجام کربن لیزر عبارتند از:

 1. هر روز بعد از کربن تراپی پوست خود را به آرامی مرطوب کنید.
 2. تا چند روز، کمی پوسته پوسته شدن و خشکی پوست طبیعی است.
 3. تا چند روز بعد از درمان دائما از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.
 4. حداقل تا 5 روز بعد از درمان، از هیچ محصول آرایشی حاوی رتینول استفاده نکنید.
 5. حداقل تا یک هفته بعد از کربوکسی تراپی از هیچ روش درمانی تهاجمی پوست استفاده نکنید.
 6. از ماساژ ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 7. اگر پوست چرب دارید، برای حفظ نتیجه مطلوب از محصولاتی که برای آکنه طراحی شده‌اند، استفاده کنید
 8. اگر پیری ناشی از نور آفتاب یا خطوط ریز دارید، از محصولاتی که حاوی کلاژن و مکمل‌های آن یا از یک برنامه تغذیه‌ای تقویت کلاژن استفاده کنید.

با رعایت این موارد ماندگاری این روش درمانی افزایش پیدا می‌کند.

عوارض کربوکسی تراپی چیست؟ آیا عوارض خطرناک هستند؟

تورم و قرمزی در محل تزریق کربوکسی تراپی|ژین طب

کربوکسی تراپی روشی نسبتا ایمن است که تقریبا هیچ عارضه جانبی ندارد. افراد ممکن است در محل تزریق، به ویژه در بازوها و پاها، کبودی داشته باشند. این کبودی باید ظرف یک هفته برطرف شود. افرادی که از کربوکسی تراپی برای کاهش چربی یا سلولیت استفاده می‌کنند نیز نباید به مدت 24 ساعت خود را در آب غوطه ور کنند.

پس از انجام Carboxytherapy چه چیزی باید انتظار داشت؟

هنگامی که از کربوکسی تراپی برای درمان ترک‌های پوستی و اسکار استفاده شود، درد نخواهد داشت. زیرا بافت‌های اسکار عصب ندارند، اما امکان خارش در محل وجود دارد. لازم به ذکر است که علائم خارش باید بعد از 5 دقیقه برطرف شوند.

در حالی که در حین درمان سلولیت و رسوبات چربی بیمار ممکن است احساس فشار کند. این حس مانند انجام آزمایش خون است. توجه داشته باشید که مناطق تحت درمان پس از درمان تا 24 ساعت احساس گرما و گزگز خواهند داشت. زیرا گاز دی اکسید کربن کار خود را انجام می‌دهد و گردش خون بهبود می‌یابد.

مدت ماندگاری کربوکسی تراپی چقدر است؟ آیا همیشگی است؟

تاثیر این نوع از فرآیندهای زیبایی به جنس پوست بیمار، سن و شرایط آسیب ایجادشده بستگی دارد. اما در حالت کلی تاثیر Carboxytherapy بین 2 سال تا کمی بیشتر است. البته این ماندگاری به میزان مراقبت فرد نیز بستگی دارد. به عنوان مثال مصرف سیگار باعث کاهش مدت ماندگاری کوبوکسی تراپی خواهد شد.

قیمت کربن تراپی صورت چقدر است؟ گران یا مناسب؟

هزینه کربن تراپی در هر شهر با دیگر شهرها متفاوت است و کلینیک انتخابی و تعداد جلسات مورد نیاز در تعیین مقدار این هزینه تاثیرگذار است. در حالت کلی در مورد هزینه کربن تراپی باید گفت که افراد نخست باید از طریق پزشک متخصص معاینه شود. پزشک موافق بودن یا نبودن شرایط پوستی فرد را با کربن تراپی بیان کند. در مرحله بعد برای مشخص شدن هزینه این تکنیک باید ناحیه‌ای که نیاز به کربن تراپی صورت دارد مشخص شود. سپس بقیه عوامل پزشکی در نظر گرفته می‌شوند و به بیمار اطلاع داده خواهند شد. بنابراین نمی‌توان هزینه مشخصی برای کربن تراپی اعلام نمود.

توجه داشته باشید که قیمت کربوکسی تراپی صورت به دلیل اینکه رد حوزه فعالیت‌های زیبایی جای دارد، هزینه نسبتا بالایی خواهد داشت. همچنین این نوع روش‌ها جزو تعرفه بیمه قرار نمی‌گیرند.

سوالات پرتکرار در مورد کربوکسی تراپی

1. هزینه کربوکسی تراپی نسبت به لیزر کمتر است؟

بله. هزینه Carboxytherapy نسبت به لیزر کمتر است زیرا دستگاه‎‌های مورد استفاده در لیزر درمانی تخصصی‌تر و گران قیمت‌تر هستند.

2. مدت ماندگاری کربوکسی تراپی چقدر است؟

این مدت بین 2 سال است که با رعایت یکسری نکات می‌توان تا بیش از 2 سال ماندگاری را افزایش داد.

3. کربوکسی تراپی برای لک صورت فایده‌ای دارد؟

بله. با استفاده از این روش درمانی می‌توان لکه‌های تیره روی پوست را بهبود بخشید.

منبع
vejthani

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا