بیماری های مفصلی

پی آر پی شانه؛ همه چيز درباره نوين‌ترين درمان غير تهاجمي شانه

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یا به اختصار پی آر پی شانه یکی از روش‌های جدید و مؤثر برای درمان مشکلات شانه است. در این روش، با استفاده از خون خود بیمار، پلاسمایی با غلظت بالا از پلاکت‌ها تهيه مي‌شود که حاوی فاكتورهاي رشدی است که فرآیند التیام را سرعت مي‌بخشند. پی آر پی شانه می‌تواند بهبودی چشمگیری در درمان آسیب‌ها و التهابات شانه داشته باشد و به بیماران کمک کند تا به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند.

در این مقاله از ژين طب، به بررسی مزایا، عوارض جانبی، فرآیند درمان و نکات مرتبط با PRP شانه می‌پردازیم. همچنین تأثیرات این روش در بهبود درد، افزایش کیفیت بافت مفصلی و قابلیت حرکت شانه را بررسی می‌کنیم. این مقاله با ارائه اطلاعات جامع و کاربردی، به خوانندگان کمک خواهد کرد تا درباره استفاده از PRP به عنوان یک گزینه درمانی برای مشکلات شانه، تصمیم بهتری بگیرند و بهبودی بیشتری را تجربه کنند.

 پی آر پی شانه چیست؟

پی آر پی شانه یا تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت (Platelet-Rich Plasma) به شانه، یکی از روش‌های درمانی کم تهاجمی است که برای درمان بیماری‌های عضلانی و آسیب‌های تاندون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلاکت‌های غنی شده در این پلاسما، با آزادسازی فاکتورهای رشد، به بهبود و درمان بافت‌های آسیب‌دیده کمک می‌کنند. میزان فاکتورهای رشد در پلاسمای غنی از پلاکت تا 8 برابر بیشتر از خون طبیعی است. این فاکتورهای رشد باعث افزایش سرعت بهبودی و ترمیم بافت‌های تاندون می‌شوند، که این مساله می‌تواند به بهبودی سریع‌تر و موثرتر منجر شود.

نحوه آماده سازی؛ پلاسما‌های غنی از پلاکت

درمان پی آر پی شانه یک روش درمانی کم تهاجمی است که به صورت سرپایی و به کمک داروهای بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. در ابتدا، یک مقدار کمی از خون شما گرفته می‌شود. سپس، این خون در دستگاه سانتریفیوژ با سرعتی بالا چرخانده می‌شود تا مواد تشکیل‌دهنده آن از هم جدا شوند و یک پلاسمای غنی از پلاکت حاصل شود. این پلاسما سرشار از فاکتورهای رشد است که برای ترمیم و بازسازی بافت‌ها لازم هستند.

در مرحله بعد، پلاسمای حاصله به وسیله پزشک در محلی از بدن که نیازمند ترمیم و بازسازی است(شانه)، تزریق می‌شود. این روش درمانی معمولاً برای اکثر افراد بدون درد است و زمان اجرای آن معمولاً بین 45 تا 60 دقیقه است.

بیشتر بدانید: پی آر پی زانو با 4 مزیت خاص؛ آیا می‌دانید PRP چطور انجام می‌شود؟

آیا تزریق پی آر پی شانه روشی موثر است؟

تهیه پی آر پی | ژین طب

مطالعات بالینی موجود نشان می‌دهند که تزریق پی آر پی به شانه می‌تواند یک راه حل موثر برای کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی باشد. به عنوان مثال، مطالعه‌ای که در مرکز ملی بیوتکنولوژیدر سال 2016 انجام شده، نشان داده است که استفاده از تزریق PRP در شانه می‌تواند بهبود قابل توجهی در بیماران با درد شانه ایجاد کند. در این مطالعه پزشکان 17 بیمار را با دلایل مختلف شانه درد معاینه کردند و دریافتند:

 • تزریق PRP در کاهش درد ناشی از فرسایش روتاتور کاف موثر بود.
 • تنها یک تزریق سرم PRP به فاصله چهار هفته، در کاهش درد و بهبود بافت‌های فرسوده شده اطراف حفره شانه تاثیرگذار بود.
 • استفاده از تزریق PRP در بیماران مبتلا به بورسیت شانه‌ای که بورس‌هایشان خارج شده بود نیز موثر بوده و علائم آنها پس از درمان بهتر شده است.

این نتایج نشان می‌دهند که پی آر پی شانه می‌تواند به عنوان یک روش درمانی موثر و کم تهاجمی در کاهش درد و بهبود علائم مرتبط با مشکلات شانه مورد استفاده قرار گیرد. اما همچنان نیاز به مطالعات بیشتر و دقیق‌تر برای تایید این نتایج و تعیین تأثیرات بلندمدت آن وجود دارد.

مزایاي پی آر پی شانه چست؟

یکی از مزیت‌های بارز PRP Injections این است که از مواد شیمیایی یا مواد خارجی استفاده نمی‌شود. به جای آن، از خود پلاکت‌های خونی بدن استفاده می‌شود که فرآیند نیرومندسازی و بازسازی طبیعی را آغاز می‌کنند. علاوه بر این، پی آر پی شانه یک فرآیند ساده و غیرجراحی است که نیاز به بستری و گذراندن دوران نقاهت طولانی ندارد.

چگونه تزریق پی آر پی سبب بهبود شانه می‌شود؟

تزریق پی آر پی به شانه می‌تواند بهبود فرآیند ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده را تسریع کند. وقتی پی آر پی به شانه تزریق می‌شود، پلاکت‌های غنی شده که حاوی عوامل رشد مختلفی مانند PDGF (فاکتور رشد مشتق از پلاکت) و TGF-β (فاکتور رشد تغيير دهنده بتا) هستند، آزاد می‌شوند.

بیشتر بدانید: مراقبت بعد از پی آر پی زانو؛ تمام نکات در 3 دوره مراقبتی PRP

این فاکتورهای رشد با تحریک تولید سلول‌های ترمیمی و جلوگیری از التهاب، فرآیند ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده را تسریع می‌کنند. به علاوه، آنها از روند تجزیه و جذب غضروف‌های موجود در شانه جلوگیری می‌کنند و باعث بهبود عملکرد و استحکام بافت‌های شانه می‌شوند.

همچنین، تزریق پی آر پی می‌تواند باعث تحریک رشد عروق جدید در ناحیه آسیب دیده شود که منجر به افزایش جریان خون به منطقه مورد درمان می‌شود و بازسازی بافت‌ها را تسهیل می‌کند. در نتیجه، این فرایند باعث بهبود درد، كاهش محدودیت حرکتی و بهبود عملکرد شانه می‌شود.

پی آر پی در درمان كدام مشكلات شانه موثر است؟

پی آر پی شانه برای بهبود طيف وسيعي از عارضه‌های مرتبط با این منطقه از بدن موثر است. برخی از این عارضه‌ها عبارتند از:

 • آرتریت یا آرتروز شانه: کاهش غضروف مفصل شانه باعث درد و التهاب مفصلی می‌شود. تزریق پی آر پی می‌تواند به کاهش درد و التهاب مرتبط با آرتروز کمک کند و فرآیند ترمیم بافت را تسریع بخشد.
 • شانه یخ زده: این عارضه نیز باعث درد و محدودیت در حرکت شانه می‌شود. تزریق PRP می‌تواند به تسریع فرآیند التیام و بهبود حالت موجود کمک کند.
 • سندروم ایمپینجمنت شانه: در این عارضه، تاندون‌های عضلات گرداننده شانه در فضای بین استخوان‌های شانه فشرده می‌شوند، که باعث درد و مشکلات حرکتی می‌شود. پی آر پی می‌تواند به کاهش فشار و التهاب در این منطقه کمک کند.
 • پارگی روتاتور کاف : روتاتور کاف يا همان عضلات چرخاننده شانه گروهی از عضلات و تاندون‌ها هستند که سبب ثبات مفصل شانه در جای خود شده و امکان حرکت بازو را فراهم مي‌كنند. پارگی یا آسیب به تاندون‌ها و عضلات چرخاننده شانه می‌تواند درد و محدودیت حرکت را ایجاد کند. تزریق PRP مي‌تواند به تسریع فرآیند ترمیم و تقویت بافت‌های مختلف موثر باشد.
 • تاندونیت یا التهاب شانه: التهاب تاندون‌ها در اطراف شانه نیز مي‌تواند باعث درد و مشکلات حرکتی شود. پی آر پی شانه می‌تواند به کاهش التهاب و بهبود علائم تاندونیت کمک کند.
 • ناپایداری و لق شدگی شانه: این مشکلات معمولاً به علت ضعف رباط‌ها یا سایر بافت‌های حفظ استحکام شانه ایجاد می‌شوند. تزریق پی آر پی شانه می‌تواند به تقویت و بهبود استحکام این بافت‌ها کمک کند.
 • بورسیت شانه: این عارضه معمولاً با التهاب و ورم کیسه‌های مفصلی در اطراف شانه همراه است. PRP شانه می‌تواند به کاهش التهاب و درد در این منطقه کمک کند.

بیشتر بدانید: وظیفه مفصل در بدن چیست؟ انواع مفصل را بشناسیم

به طور کلی، پی آر پی شانه يك روش درماني نوين و موثر براي درمان طيف وسيعي از مشكلات شانه اشت.

مدت انتظار بهبودی پس از تزریق پی آر پی

درمان درد شانه | ژین طب

زمان بهبودی پس از پی آر پی شانه ممکن است بسته به شرایط و شدت آسیب متفاوت باشد. اما به طور کلی، اکثر بیماران تا سه ماه پس از آغاز درمان، کاهش درد و بهبود مشکلات حرکتی در شانه خود تجربه می‌کنند.

پس از انجام تزریق پی آر پی، ممکن است در طی 3-4 هفته اول از بهبودی نسبتاً سریعی بهره‌مند شوید. این مدت زمانی است که بدن به طریقی سیگنال می‌دهد که نیاز به التیام و ترمیم در ناحیه مورد تزریق دارد و فرآیند طبیعی ترمیم بافت‌ها فعال می‌شود.

با این حال، بسته به شدت آسیب به بافت‌های شانه، ممکن است به بیش از یک جلسه تزریق PRP نیاز باشد. درنهايت، برنامه درمانی به همراه تعداد و فاصله جلسات تزریق پی آر پی شانه باید توسط پزشک متخصص مورد تصویب قرار گیرد و بر اساس وضعیت فرد و پاسخ به درمان تنظیم شود.

دستورالعمل پیش از تزریق پی آر پی شانه

قبل از تزریق پی آر پی به شانه، مراعات و رعایت چند دستورالعمل مهم می‌تواند کمک کننده باشد. این دستورالعمل‌ها به شرح زیر است:

 • قبل از هر چیز، با پزشک خود در مورد نیاز به تزریق پی آر پی و مزایا و معایب آن مشاوره کنید. پزشک شما می‌تواند موارد خاصی که برای شما مهم است را مورد بررسی قرار دهد.
 • پیش از تزریق، از مصرف داروهای ضد التهابی و مکمل‌های رقیق‌کننده خون خودداری کنید. این داروها مي‌توانند با عملکرد پلاکت‌ها تداخل داشته باشند.
 • اگر استروئید مصرف مي‌كنيد (در فرم قرص یا شکل دیگر)، قبل از تزریق باید آن را متوقف کنید. استروئیدها می‌توانند بر روی فرآیند التیام و تاثیرات پی آر پی تاثیرگذار باشند. حتماً با پزشک خود در مورد نحوه قطع مصرف و اثرات آنها قبل از تزریق مشورت کنید.
 • صبحانه‌ای سالم و کامل میل کنید و از مصرف آب فراوان قبل از تزریق را فراموش نكنيد. این کمک می‌کند تا بدن شما برای فرآیند تزریق آماده باشد.

هرگونه سوال یا ابهامی که قبل یا بعد از تزریق پیش آمد را با پزشک خود مطرح کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و هر گونه نگرانی یا سوالی را که دارید را از بین برود.

دستورالعمل پس از تزریق پی آر پی شانه

پس از تزریق پی آر پی شانه، مراعات و رعایت دستورالعمل‌هاي خاصی می‌تواند به تسريع فرآیند التیام و حفظ نتیجه موثری که از تزریق به دست آمده است کمک کند. در ادامه، چندین دستورالعمل برای پس از تزریق پی آر پی به شانه آورده شده است:

 • پس از تزریق، به بدن زمان لازم برای استراحت دهید. در ايده‌آل ترين حالت بايد 24 الي 48 ساعت استراحت کافی داشته باشید.
 • در روزهای اول پس از تزریق، فعالیت شانه را محدود کنید. از کشش و فشار زیاد بر روی شانه خودداری كنيد. در اين راستا استفاده از شانه بند و كف بند براي يك هفته يا بيشتر مي‌تواند مفيد باشد.
 • ممکن است در محل تزریق کمی درد و کبودی احساس شود. برای کمک به التیام از كمپرس يخ استفاده كنيد و از هرگونه فشار یا ماساژ شدید خودداری کنید.
 • برای سرعت بخشيدن به فرآیند التیام، به میزان کافی آب بنوشید. آب می‌تواند به حفظ رطوبت و سلامتی بافت‌های موضعی کمک کند.
 • تا 24 ساعت بعد از تزريق دوش نگيريد و در روزهای اول پس از تزریق، از استفاده از آب گرم و سونا خودداری کنید.
 • تا دو روز پس از تزریق، از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید. الکل می‌تواند فرآیند التیام را کند کند و جلوي حصول نتايج مطلوب را بگيرد.
 • هر دستوری که پزشک شما برای پس از تزریق داده است را رعایت کنید. این شامل استفاده از داروها، رژیم غذایی، ورزش‌های مناسب و سایر مراقبت‌های لازم می‌شود.

با رعایت این دستورالعمل‌ها، شما می‌توانید فرآیند بهبودی را سرعت بخشیده و از نتایج بهتری از تزریق پی آر پی شانه بهره‌مند شوید.

عوارض پی آر پی شانه چیست؟

استفاده از پی آر پی (PRP) به عنوان یک روش درمانی برای مشکلات شانه معمولاً به عنوان یک روش کم خطر شناخته می‌شود و عوارض جانبی عمده‌ای ندارد. با این حال، ممکن است برخی از عوارض جانبی و خطرات کمی وجود داشته باشد که باید در نظر گرفته شوند. عوارض جانبی کمتر رایج تزریق PRP عبارتند از:

 • خونریزی: ممکن است در نقطه تزریق، خونریزی کوچکی رخ دهد که معمولاً بدون مشکلات خاصی خودبخود بهبود می‌یابد.
 • آسیب بافتی: در موارد نادر، ممکن است به دلیل تزریق، به بافت‌های اطراف آسیب برسد.
 • عفونت: همانند هر تزریق دیگری، خطر عفونت وجود دارد. این خطر بسیار کم است، اما همواره هست.
 • آسیب به عصب‌ها: در موارد نادر، ممکن است تزریق پی آر پی به عصب‌های اطراف شانه آسیب برساند، اما این اتفاق به صورت کم و در موارد نادر رخ می‌دهد.

از آنجایی که تزریق پی آر پی از سلول‌ها و پلاسمای خود بدن شما تشکیل شده است، خطر واکنش آلرژیک بسیار کمتر از سایر داروهای تزریقی مانند کورتیکواستروئیدها است. با این حال، همواره بهتر است قبل از تصمیم‌گیری در مورد پی آر پی شانه با پزشک خود در مورد تمام مزایا و خطرات آن مشورت کنید.

سوالات متداول در مورد پی آر پی شانه

آیا تزریق پی آر پی به شانه واقعاً موثر است؟

بله، مطالعات نشان داده‌اند که تزریق پی آر پی به شانه می‌تواند بهبود قابل توجهی در درمان مشکلات مرتبط با آسیب و التهاب شانه، مانند آرتریت ایجاد کند.

آیا اثر مثبت تزریق پی آر پی به شانه برای همه افراد یکسان است؟

علی‌رغم اینکه تزریق پی آر پی به شانه برای بسیاری از افراد موثر است، اما ممکن است نتایج متفاوتی برای هر فرد داشته باشد. عواملی مانند نوع آسیب، مرحله بیماری و وضعیت عمومی بدن می‌توانند بر تاثیرات درمانی این روش تأثیرگذار باشند.

آیا تزریق پی آر پی به شانه باعث درد یا عارضه‌های جانبی می‌شود؟

پی آر پی شانه معمولاً کمترین میزان درد یا عوارض جانبی را ایجاد می‌کند. اغلب افراد پس از این تزریق احساس درد کمی دارند که با استراحت و مصرف مقدار کافی آب تسکین می‌یابد.

آیا نیاز به استراحت پس از تزریق پی آر پی به شانه داریم؟

بله، پس از تزریق پی آر پی به شانه توصیه می‌شود که حداقل تا پایان روز به استراحت بپردازید. این کمک می‌کند تا فرآیند التیام بهتری رخ دهد و شانه بتواند به خوبي بهبود یابد.

منبع
medicana.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا