بیماری های مفصلی

علت درد در ناحیه گودی کمر؛ انحناهای دردسر ساز

علت درد در ناحیه گودی کمر چیست؟ پیش از پاسخ به این پرسش بهتر است مکان گودی کمر را در بدن به طور دقیق مشخص کنیم و تا مطمئن شویم دردهای این ناحیه مربوط به گودی کمر هست یا خیر. گودی کمر انحنایی است که در ناحیه کمر قرار دارد. موضوع طبیعی بودن یا نبودن این گودی و انحنا است. اگر  گودی بیش از حد طبیعی باشد، حرکات فرد دچار مشکل خواهد شد و درد به سراغ فرد خواهد آمد. ایجاد درد در ناحیه گودی کمر به همین یک منطقه محدود نیست و به لگن و پاها سرایت می‌کند و مشکلات اساسی حرکتی پدید می‌آورد. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به موضوع علت درد در ناحیه گودی کمر می پردازیم.

با چه علائمی به درد در ناحیه گودی پی می بریم؟

در مراحل نخستین بیماری شما فقط ممکن است در ناحیه ستون فقراتتان دچار مشکل باشید و با کمردردهای معمولی  و گرفتگی کمر دست و پنجه نرم کنید. اما گاهی درد باعث می‌شود محدوده حرکات ستون فقرات کاهش یابد و فرد برای حرکت به جلو وعقب دچار مشکل شود. اگر در قسمت پایین کمر دچار مشکل باشید و درد به ناحیه لگن و پا کشیده شود باید موضوع گودی کمر را بررسی کنید تا مبادا دردها از ناحیه گودی کمر ایجاد شده باشند. گاهی هنگام عطسه کردن و سرفه هم دردی در قسمت پایین کمرتان احساس خواهید کرد که ناشی از درد در ناحیه گودی کمر است. پس دردهای کوچک کمر می‌توانند آغاز یک درد حاد باشند که باید از همان ابتدا آن‌ها را جدی گرفت. برخی دیگر از نشانه‌های ظاهری نیز چنین است

  • ایجاد برجستگی زیاد در ناحیه باسن
  • فاصله زیاد هنگام دراز کشیدن
  • درد پس از امدتی ایستادن یا نشستن

علت درد درناحیه گودی کمر؛ عوامل و ریشه‌ها

علت درد در ناحیه گودی کمر  و انحنای زیاد| ژین طب

دلایل گوناگونی سبب درد در ناحیه گودی کمر خواهند بود که به برخی از آن‌ها اشاره می کنیم:

رگ به رگ شدن رباط ها

ممکن است در هر شرایط و هر سنی  دچار کشیدگی و رگ به رگ شدن رباط ها شوید. این موضوع به قوی بودن عضلات شما بستگی دارد و کسانی که عضلات ضعیف‌تری دارند بیشتر در معرض خطر رگ به رگ شدن کمر هستند. حرکاتی مانند بلند کردن اجسام به طریق نادرست  و انجام حرکات ناگهانی احتمال رگ به رگ شدن را افزایش خواهد داد.

التهاب یا تحلیل رفتن مهره ها

افزایش سن سبب می‌شود تا  مفاصل بین مهره‌ها دچار تحلیل شوند. مفصل‌هایی که مهره‌ها را به هم متصل نگه داشته اند در صورت تحلیل دچار درد خواهد شد. این تحلیل رفتگی را با نام علمی آرتروز می‌شناسند که البته درمان قطعی برایش وجود ندارد  و تنها با تغییر سبک حرکتی و زندگی می‌توان درد آن و پیشرفتش را کنترل کرد.

دیسک کمر

دیسک‌های نخاعی که بین مهره ها قرار د‌ارند گاهی بر اثر فشار و آسیب وارده دچار بیرون زدگی یا پارگی می‌شوند که این خود دردی بسیار به همراه دارد. وقتی این بیرون زدگی با فشا بر تارهای عصبی همراه باشد، درد بیشتر و بیشتر خواهد شد و ممکن است به پاها نیز سرایت کند. برخی دردهای ناحیه گودی کمر حاصل دیسک کمر است.

علت درد در ناحیه گودی کمر و لگن

گاهی نقص عملکرد مفصل ساکروایلیاک (SI) باعث درد در ناحیه لگن یا باسن می‌شود.  مفاصل ساکروایلیاک ممکن است در اثر ضربه و ساییدگی تحلیل رود و درد  ایجاد شود که بسیاری از دردهای ناحیه گودی گمر به همین دلیل است.

افرادی که بیشتر در معرض درد گودی کمرند

  • افزایش سن ممکن است یکی از دلایل ایجاد درد در این ناحیه باشد. با از بین رفتن و ضعف دیسک‌ها عضلات روز به روز سفت‌تر می‌شوند و درد در ناحیه گودی کمر به سراغ افراد می‌آید. داشتن اضافه وزن هم عامل بسیاری از درد‌های ناحیه گودی کمر خواهد بود. پس افراد چاق باید مراقب درد ناحیه کمر خود باشند. ضعیف بودن عضلات ناحیه شکمی در ایجاد دردهای ناحیه گودی کمر بسیار نقش دارند. البته شغل افراد را نیز نمی توان نادیده گرفت. گاهی یکجا نشینی افراد و گاهی فعالیت بیش از حد بدنی به بخش های مختلف کمر فشار می آورد و فرد را دچار مشکل خواهد کرد. سابقه بیماری هایی مانند آرتروز و بیماری های مفصلی نیز افراد را بیشتر در معرض کمردرد قرار می‌دهد.

درمان درد درناحیه گودی کمر

علت درد در ناحیه گودی کمر و ورزش | ژین طب

درمان‌های گوناگونی برای درد در ناحیه گودی کمر معرفی شده‌اند که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. این درمان‌ها شامل درمان‌های خانگی، درمان‌های پزشکی و درمان‌های سنتی است:

درمان‌های خانگی و سنتی؛ کاستن از درد در خانه

استراحت: استراحت در روزهای آغازین و به صورت محدود توصیه می‌شود.

پدهای گرم و سرد: پد های سرد و گرم باعت افزایش جریان خون و کاهش درد می‌شوند.

داروهای بدون نسخه: داروها شامل مسکن‌ها و پماد‌هایی است که درد را به خوبی کنترل خواهند کرد.

حرکات کششی: حرکات کششی استانداری برای رهایی از درد کمر و کاهش درد در ناحیه گودی کمر توصیه شده که بایستی به درستی انجام شود.

طب سوزنی: با وارد شدن سوزن ها بدن برای ترشح آنزیم‌های ضد درد تحریک خواهد شد.

کمربند پلاتینر: کمربند پلاتینر فن آوری نوینی است که امروزه به خوبی توانسته طرفداران بسیاری پیدا کند و دردهای ناحیه کمر را بخویب درمان نماید.

درمان های پزشکی برای رهایی از درد کمر

بخشی از درمان‌ها هم شامل درمان‌های پزشکی است که روش‌های لیزر، تجویز قرص‌های تخصصی، شاک ویو تراپی، پی ار پی، اوزون تراپی و در نهایت جراحی  را شامل می‌شود. هر کدام از این درمان‌ها با توجه به نوع درد و تجویز پزشک صورت خواهد گرفت و در نهایت در صورت عدم بهبود بیمار، جراحی چاره کار خواهد بود.

چه کنیم تا دچار درد ناحیه گودی کمر نشویم

  برای پیشگیری از ایجاد درد در ناحیه گودی کمر بیش از حد ننشینید. هر از گاهی از پشت میز برخیزید و قدم بزنید. نوشیدن مایعات را فراموش نکنید. ورزش و پیاده روی را در برنامه روزانه بگنجانید. در این مقاله در باره  علت درد در ناحیه گودی کمر اطلاعاتی را در اختیارتان قرار داریم  و امیدواریم که با اصلاح سبک زندگی هرگز به این مشکلات دچار نشوید.

پرسش‌های مطرح در زمینه علت درد در ناحیه گودی کمر

 

چه زمانی برای درد گودی کمر به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درد ناحیه کمر در حال گسترش به لگن و پاهاست پزشک را در جریان قرار دهید

درمان گودی کمر چقدر طول می کشد؟

با توجه به میزان گودی کمر و انحنای آن و روش درمانی تجویزی  پزشک متخصص بین ۶ ماه تا ۱ سال اصلاح می شود.

چگونه در خانه بفهمیم که گودی کمر داریم؟

کمرتان را به دیوار تکیه دهید و دست‌ها را بالا ببرید و پشت دست‌ها را به دیوار بچسبانید. حالا از یک نفر بخواهید که میزان قوس و انحنای ستون فقرات شما را بسنجد تا ببیند عادی است یا غیر عادی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا