بیماری های مفصلی

ماساژ زانو؛ ماساژتراپی روشی ایمن و موثر برای رفع درد زانو

ماساژ زانو واقعا درد زانو را کم می­‌کند؟ شاید از خیلی‌ها درباره ماساژ زانو شنیده باشید. شاید هم کسانی به شما گفته باشند که ماساژ  زانو را امتحان کرده‌اند اما پاسخی نگرفته‌اند و حتی درد زانویشان هم بیشتر شده است. اما در مقابل، امروزه کلینک‌ها و پزشکان  ماساژ زانو را به عنوان یک روش درمانی توصیه می‌کنند. باید گفت مشکل در شیوه اجرای ماساژ زانوست که خیلی‌ها روش درست آن را نمی‌دانند.  اجرای غلط ماساژ زانو سبب می‌شود تا نه تنها درد کاهش نیابد بلکه زانو بیشتر آسیب ببیند. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب در باره فواید ماساژ زانو و شیوه درست انجام ماساژ تراپی سخن می‌گوییم.

فواید ماساژ زانو؛ چرا ماساژ درمانی توصیه می‌شود؟

گاهی دردهای زانو فقط با ماساژ درمان می‌شوند. در این روش شما با اجرای اعمالی روی زانو شرایط مساعدی را برای بهبود درد زانو و خون‌رسانی به این محل انجام می‌دهید. ماساژ تراپی التهاب زانو را کاهش می‌دهد و به رفع خشکی مفصل کمک خواهد کرد. این روش جریان خون در مفصل زانو را افزایش خواهد داد. افزایش جریان خون موجب پاکسازی بافت‌های مفصلی از مواد زائد خواهد شد و به بازسازی سریع‌تر بافت‌ها و غضروف‌های آسیب‌دیده یاری می رساند. ماساژتراپی و حتی صرفا کشیدن دست بر روی مفصل موجب انتقال پیام‌های عصبی متضاد با پیام‌های عصبی درد خواهد شد و از درد زانو خواهد کاست. همچنین بر انعطاف‌پذیری مفصل خواهد افزود. این روش موجب بهبود توانایی حرکتی و فعالیت بیمار می‌شود. بسیاری از افراد گاهی برای تسکین درد خود روش‌های درمانی پرهزینه و خطرناک مانند جراحی، را انتخاب می‌کنند. 

ماساژ برای آرتروز زانو و دردهای دیگر؛ شیوه اثر گذاری ماساژ

ماساژ تراپی و درد زانو | ژین طب

 ماساژ زانو روشی است که نه تنها هنگام بروز درد بلکه در موارد عادی هم می‌توان برای رها شدن عضلات زانو از آن استفاده کرد. متخصصان طب فیزیکی برنامه ماساژ را برای شما طراحی می‌کنند که طی آن فشار از روی عضلات زانو برداشته خواهد شد. اگر زانو درد دارید ماساژ لنفاوی  روند بهبودتان را سرعت می‌بخشد. یادتان باشد ماساژ محل درد یا کاسه زانو کارساز نیست و باید ماساژ در اطراف محل درد صورت گیرد. اینگونه است که تنش و گرفتگی عضلاتتان کاهش می‌یابد. تکنیک های سایشی بافتی، ماساژ بافت‌های عمقی و ماساژ عصبی اسپاسم را به خوبی از بین خواهد برد.

در مورد کدام مشکل زانو می‌توان از ماساژ استفاده کرد؟

اگر زانویتان دچار پارگی رباط صلیبی قدامی شده یا مینیسک زانویتان آسیب دیده، اگر تاندون­‌هایتان دچار مشکل شده  می‌توانید زانویتان را درمعرض ماساژ قرار دهید. زانوی دوندگان و کجی کشکک زانو را نیز می‌توان با ماساژ بهبود بخشید. گاهی هم شما به هیچ وجه اجازه ماساژ تراپی ندارید. اگر زخم باز روی زانویتان دیده می‌شود یا تاندون زانو به طور کامل پاره شده، در صورت داشتن سوختگی، سرما زدگی  و شکستگی یا وجود تومور نباید به سراغ ماساژ زانو بروید.

آموزش ماساژ زانو؛ تکنیک های یک ماساژ موثر

 ماساژ انواع گوناگونی دارند. وقتی با درد زانو به درمانگر مراجعه می‌کنید براساس نوع درد ماساژ مناسب با دردتان را تجویز می‌کند. اکنون به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم:

ماساژ معمولی برای رهایی از درد

 این ماساژ شامل موارد زیر است:

  • آماده شدن و گرم کردن
  • به جلو ران ضربه بزنید: با ریتم مناسب و دست‌های مشت کرده به ران هایتان ضربه بزنید. ضربه ها را از بالای ران آغاز و به سمت پایین حرکت دهید. انجام این حرکت با نفس های عمیق موثر تر است.
  • مالش قسمت جلو ران: با کف دستتان از بالای ران تا بالای زانو را ماساژ دهید. این حرکت را تکرار کنید و با دست چپ تکرار کنید.
  • خارج ران را بمالید: با کف دست قسمت خارجی ران هایتان را به ترتیب ماساژ دهید.
  • زانو ها را بمالید: انگشتانتان را روی زانویتان بگذارید. با چهار انگشت به زانویتان ضربه‌هایی وارد کنید. ضربه ها را به همه جای زانو وارد اورید.
  • ماساژ کلی زانو: با کف دست از بالا تا کاسه زانو حرکت کنید و پس از دور زدن روی کاسه زانو به طرف بالی زانو برگردید.

برای ماساژها نام ها و کاربردهای مختلف وجود دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد:

  ماساژ سوئدی: حرکات طولانی دست به همراه حرکات چرخشی روی زانو از ویژگی های این ماساژ است. ماساژ سوئدی برای تسکین درد در مناطق آسیب دیده پا استفاده خواهد شد.

   ماساژ میوفاسیال: به این ماساژ فوم رولر نیز می‌­گویند. معمولا نقاط ماشه ای را با این ماساژ از بین می برند.  این نوع ماساژ در تسکسن دردهای عضلانی کاربرد فراوان دارد.

  ماساژ شیاتسو: در این نوع ماساژ ژاپنی به عضلات و مفاصل نیرو خواهد شد و درد التیام می‌یابد.

بعد از جراحی از چه ماساژی می توان بهره برد؟

ماساژ زانو و انواع ماساژ | ژین طب

امروزه بسیاری از مبتلایان به زانو درد با وجود تمام روش‌های درمانی مجبور می‌شوند روش جراحی را به عنوان آخرین راه درمان برگزینند. به گونه‌ای که زانو آنقدر خشک و غیر قابل انعطاف شده که راهی جز این باقی نمی‌ماند. پس از انجام جراحی،  شاهد ایجاد بافت‌های اضافه و فیبروزی در محل زخم حاصل از جراحی  هستیم. البته میزان تشکیل این بافت‌ها در افراد گوناگون متفاوت است. اینگونه شرایط حرکت مفصل زانو کم می‌شود. انجام ماساژ زانو به خوبی عمل ریکاوری را پس از جراحی انجام خواهد داد.

 زاپیامکس‌؛ ماساژ دهنده ای مدرن

گفتیم ماساژ زانو سبب می‌شود تا روند گردش خون در زانو بهبود یابد و انعطاف بالا رود. همینطور با اثر بر اعصاب، عملکردشان را بهینه خواهد کرد. امروزه تکنولوژی‌های جدید به بازار ارائه شده که تمام این کارها را یکجا انجام می‌دهد. زانو بند زاپیامکس یکی از این تکنو‌لوژی هاست. در زانوبند زاپیامکس از سه تکنولوژی کارآمد و موثر در صنعت پزشکی و فیزیوتراپی استفاده شده است که تاثیرات فوق‌العاده‌ای بر درد و آسیب‌های زانو می‌گذارند. این فناوری‌ها شامل اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس هستند. به همین دلیل به این زانوبند، زانوبند uic زاپیامکس می‌گویند. زانو بندی که با فناوری کلاک پالس خود ماساژ موثر اعصاب زانو را به خوبی انجام می‌دهد. باخرید زانوبند زاپیامکس می توانید روند درمان زانو را بهبود بخشید.

پرسش‌های مطرح در زمینه ماساژ زانو

 

پیاده چقدر برای بهبود درد مفید است؟

لازم است زانو حتی در طول درد تحرک داشته باشد تا دچار سفتی نشود. به این ترتیب ماساژ زانو بسیار مفید است تا اگر توان پیاده روی ندارید عضلات پویا بماند.

 برای تسکین زانودرد چی بخوریم؟

داشتن برنامه غذایی در کنترل درد و درمان زانو بسیار مهم است. مواد غذایی مثل سبزیجات، مرغ و آجیل را فراموش نکنید. مصرف گوشت قرمز، قند، آرد، قهوه و محصولات لبنی باید تا مدتی از برنامه غذایی کنار بروند.

بهترین ماساژ برای زانو کدام است؟

تمام ماساژ‌های که در بالا عنوان شد می‌توان در کاهش درد موثر باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا