تغذیه و سلامت خانواده

چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند، 14 گروه مصرف کننده حتمی

چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند؟ آیا مصرف این مکمل‌ها برای بیماران توصیه می‌شود یا افراد سالم مانند ورزشکاران می‌توانند از این مکمل‌ها استفاده کنند؟ در جواب به این سوالات باید بگوییم که هر کسی در هر شرایطی ممکن است به مولتی ویتامین نیاز داشته باشد. زیرا بدن برای یکسری از عملیات‌های مهم خود به ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد. به عنوان مثال وجود ویتامین D در جذب کلسیم و تراکم استخوان‌ها نقش مهمی داشته و کمبود آن منجر به پوکی استخوان خواهد شد. در این مطلب از مجله سلامتی ژین طب به بررسی اینکه چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند و از استفاده آن سود ببرند؟

طبق تحقیقات انجام‌شده رژیم غذایی مصرفی ما بیشتر از اینکه مغذی باشد، سیرکننده است. به همین دلیل افرادی زیادی دچار کمبود مواد معدنی و ویتامینی می‌شوند. زیرا مواد مورد نیاز بدن خود را از مواد غذایی مصرفی خود دریافت نمی‌کنند. همچنین در مواردی مصرف نوع خاصی از مواد غذایی مانند الکل، غذاهای پرکالری، چرب و فست فودی باعث از بین رفتن مواد مغذی خواهد شد. به هین دلیل تعداد افرادی که باید مولتی ویتامین مصرف کنند زیاد است.

در حالت کلی برای پاسخ به سوال اینکه چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند باید بگوییم افراد زیر:

1. افرادی که رژیم غذایی مقوی و مناسب ندارند باید حواسشان باشد

برخی افراد بد غذا هستند، برخی دیگر به مواد غذایی خاصی حساسیت دارند و دسته دیگری از افراد به مواد غذایی خاصی دسترسی ندارند. این موارد همگی باعث می‌شوند که تمامی مواد مغذی مورد نیاز به بدن آن‌ها نرسد. در نتیجه تهیه مولتی ویتامین برای این افراد واجب است.

2. کودکان در حال رشد به میزان زیادی از مواد مغذی نیاز دارند

چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند در ایت دسته کودکان قرار دارد|ژین طب

کودکان به صورت پیوسته در حال رشد هستند، این رشد شامل رشد جسمی و ذهنی است. برای رشد به میزان زیادی از مواد معدنی، ویتامینی و انرژی نیاز است که همه این مواد باید از طریق مواد غذایی تامین شوند. اما گاهی تامین حجم زیاد مواد مغذی از غذا سخت و ناممکن است. به همین دلیل استفاده از قرص یا شربت مولتی ویتامین کودک توصیه می‌شود.

3. زنان در سنین باروری، بارداری و شیردهی به مولتی ویتامین نیاز دارند

زنان باردار علاوه بر نیازهای بدن خود، باید نیازهای بدن جنین و رشد آن را نیز تامین کنند. به همین دلیل به مواد مغذی زیادی نیاز دارند. در صورت عدم تامین نیازهای بدن به مواد معدنی و ویتامینی، امکان دارد بدن زن باردار دچار آسیب به تراکم استخوانی، ریزش مو، خرابی دندان‌ها و حتی کم وزنی کودک شود. این موضوع برای زنان شیرده نیز صدق می‌کند.

4. زنان یائسه باید از مولتی ویتامین استفاده کنند؛ در این حالت قرص مولتی ویتامین برای چیست؟

تغییرات هورمون‌های استروژن و پروژسترون روی ساختار استخوان‌ها تاثیر بالایی دارد. در این حالت استخوان‌ها ضعیف و امکان ابتلا به پوکی استخوان بالا خواهد رفت. به همین دلیل استفاده از مولتی ویتامین‌های حاوی ویتامین D3 و کلسیم برای زنان یائسه ضروری خواهد بود.

5. بزرگسالان و سالمندان به مواد مغذی زیادی نیاز دارند

با افزایش سن بدن توانایی تولید سلول‌های جدید را از دست می‌دهد و فقط به بازسازی آن‌ها می‌پردازد. باید اشاره کنیم که این روند بازسازی نیز با افزایش سن کندتر و کندتر خواهد شد. به همین دلیل است که آسیب در افراد مسن دیرتر از جوانان ترمیم می‌شود. برای کمک به روند بازسازی بدن، تامین نیاز اندام‌ها و انرژی بدن مصرف مولتی ویتامین‌ها برای بزرگسالان واجب خواهد شد.

همچنین باید اشاره کنیم که با افزایش سن و بروز تغییرات هورمونی، برخی از فرآیندهای تولید مواد مغذی در بدن دچار مشکل خواهد شد. به همین دلیل فرد باید مواد مورد نیاز خود را از رژیم غذایی یا مولتی ویتامین‌ها تامین کند.

6. افراد با بیماری‌های گوارشی، کبدی و زمینه‌ای باید قرص مولتی ویتامین مصرف کنند

افراد مبتلا به بیماری‌های گوارشی توانایی جذب کامل مواد غذایی را از غذاهای مصرفی ندارند. زیرا آسیب در هر قسمت دستگاه گوارشی روند جذب مواد غذایی را دچار مشکل خواهد کرد. به همین دلیل باید از مولتی ویتامین‌هایی با سرعت جذب بالا استفاده کنند تا نیاز بدن تامین شود.

7. افراد خیلی چاق یا لاغر به مواد مغذی زیادی نیاز دارند

افراد چاق یا خیلی لاغر باید مولتی ویتامین مصرف کنند|ژین طب

افراد با چاقی مفرط معمولا از مواد غذایی پرکالری و نامناسبی استفاده می‌کنند که هیچ ارزش غذایی ندارند. به همین دلیل با انجام یک آزمایش خون ساده می‌توان متوجه شد که میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن این افراد چقدر کم و ناچیز است. از طرفی دیگر افراد با لاغری مفرط به دلیل حجم کم مواد غذایی مصرفی، مواد مغذی کافی دریافت نمی‌کنند. به همین دلیل برای این دو دسته از افراد مولتی ویتامین توصیه می‌شود.

8. ورزشکاران رشته‌های مختلف ورزشی برای رسیدن به هدف باید تقویت شوند

به دلیل متابولیسم بالا، کالری سوزی زیاد و فعالیت مداوم، ورزشکاران به انرژی و کالری بیشتری نیاز دارند. از طرف دیگر ورزشکاران برای رشد و تقویت عضلات، رباط‌ها و مفاصل خود به مواد مغذی نیاز خواهند داشت که باید از مواد غذایی تامین شود. اما گاهی مواد غذایی دریافتی از رژیم خوراکی کافی نیست.

باید اشاره کنیم که برای بهبود آسیب دیدگی‌ها، رفع فشار ناشی از ورزش و تمرینات، بدن به مواد مغذی نیاز دارد. با مصرف مولتی ویتامین‌های کامل این نیاز رفع خواهد شد. در ادامه مقاله چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند با ما همراه باشید.

9. سالمندانی که کاهش جذب مواد مغذی و اشتها را تجربه می‌کنند

برخی از سالمندان به دلیل روند افزایش وزن و ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای دچار کاهش اشتها و مشکل در جذب مواد می‌شوند. در این حالت بدن آن‌ها دچار کمبود ویتامین و مواد مغذی خواهد شد. به همین دلیل مصرف مولتی ویتامین برای این دسته از افراد توصیه خواهد شد.

10. افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند که روی جذب مواد مغذی اثر می‌گذارد

مصرف برخی از داروهای خاص روی جذب ویتامین‌ها و مواد مغذی اثر دارد. در این حالت فرد دچار کمبود مواد مغذی خواهد شد که روی تعداد زیادی از فرآیندها اثر گذار است. به همین دلیل پزشکان برای افرادی که داروهای خاص مصرف می‌کنند، مولتی ویتامین‌های خاصی را تجویز می‌کنند.

11. اشخاص با رژیم غذایی خاص مانند گیاه خواری باید مراقب خودشان باشند

تعداد زیادی از مواد مغذی در محصولات حیوانی مانند گوشت و لبنیات قرار دارند. حذف این مواد از رژیم غذایی منجر به عدم تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن خواهد شد. به همین دلیل تعداد زیادی از افرادی که رژیم‌های خاصی می‌گیرند مانند گیاه خواری یا خام گیاه‌خواری دچار کمبود شدید ویتامین B12، D و کلسیم هستند. در این حالت مصرف مولتی ویتامین حاوی این مواد برای آن‌ها ضروری است.

12. بیماران دارای کمبود ویتامین D شدید باید مولتی ویتامین D دار بخورند

برخی افراد به دلیل بیماری‌های استخوانی، گوارشی یا مشکلات ژنتیکی دچار کمبود شدید ویتامین D هستند. کمبود این ویتامین در بدن روی جذب کلسیم و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها اثر مستقیم می‌گذارد. به همین دلیل این دسته از افراد باید مولتی ویتامین‌های D دار مصرف کنند.

13. افراد مبتلا به افسردگی، کم اشتهایی و مشکلات روحی و روانی

یکی از عوامل مهم در بهبود خلق و خوی، سطح انرژی و نشاط بدن، مصرف مولتی ویتامین‌هاست. کمبود این مواد مغذی در بدن منجر به بی حالی، ضعف، بی حوصلگی و کاهش خلق و خوی مناسب می‌شود. همچنین در اغلب موارد افراد مبتلا به افسردگی دچار کمبود شدید ویتامین و مواد مغذی نیز هستند. با توجه به این موضوع پزشکان برای افزایش سطح انرژی افراد و کاهش علائم افسردگی از مولتی ویتامین‌ها استفاده می‌کنند.

14. افرادی که جراحی پشت سر گذاشته‌اند باید تقویت شوند

استفاده از مولتی ویتامین بعد از عمل ضروری است|ژین طب

شاید توجه کرده باشد که در اغلب موارد برای افراد تازه جراحی شده، میوه، آبمیوه و کمپوت تهیه و غذاهای مفید و مقوی برای آن‌ها درست می‌کنند. این مواد دارای ویتامین و مواد معدنی بسیاری هستند که روند بهبودی را تسریع می‌کنند. یکی دیگر از روش‌های موثر در تامین این مواد مغذی، استفاده از مولتی ویتامین است.

چه کسانی نباید مولتی ویتامین مصرف کنند؛ کدام افراد در صورت مصرف دچار عوارض مولتی ویتامین می‌شوند؟

در مقابل افرادی که به مولتی ویتامین نیاز دارند، دسته‌ای هستند که نباید مکمل دارویی استفاده کنند. این دسته از افراد عبارتند از:

  • افرادی رژیم غذایی کامل و سالمی دارند.
  • افرادی مبتلا به سنگ کلیه باید با مشورت پزشک مولتی ویتامین بخورند.
  • مصرف بالای ویتامین A در افراد سیگاری خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد.
  • مصرف چندین دوز بالای آهن برای بدن خطرناک است.

باید توجه کنیم که مصرف خودسرانه مولتی ویتامین‌ها، به جای مفید بودن باعث بروز عوارضی و مشکلاتی خواهد شد. پس از مصرف مولتی ویتامین‌های خاص با دوز بالای مواد تشکیل‌دهنده، خودداری کنید.

جمع بندی مقاله چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند

تا اینجا متوجه شدیم که بدن برای انجام فعالیت‌های مختلف خود به مواد مغذی نیاز دارد. اما برخی افراد بیشتر از دیگران به مواد مغذی نیاز دارند، زیرا بدن آن‌ها این مواد را دریافت نمی‌کند یا نمی‌تواند جذب کند. در این حالت باید از مولتی ویتامین‌ها برای جذب ساده مواد مغذی استفاده کنند. از جمله گروه‌هایی که به مولتی ویتامین نیاز دارند می‌توانیم به زنان باردار، کودکان و بیماران مبتلا به مشکلات گوارشی اشاره کنیم.

سوالات متداول در مورد اینکه چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند

1. چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند؟

زنان باردار، شیرده، افراد مسن، بیماران گوارشی، افرادی که داروی خاص مصرف می‌کنند و اشخاص با رژیم غذایی خاص.

2. چه کسانی نباید مولتی ویتامین مصرف کنند؟

افرادی که داروهای خاص استفاده می‌کنند، رژیم غذایی کاملی دارند، از هر کدام از ویتامین‌ها به صورت جداگانه استفاده می‌کنند.

3. عدم مصرف مولتی ویتامین منجر به چی چیزی می‌شود؟

ریزش مو، بی حالی، پوست بد و کدر، بی حالی، کم خونی و مشکلات و بیماری‌های دیگر.

منبع
forbes

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا