دسته‌بندی نشده

بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم؛ آیا جای زخم ها کاملا خوب می‌ شود؟

 بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم  را باید بر اساس چه معیاری تهیه کرد؟ با سرچ زخم صورت در اینترنت به واژه هایی مانند اسکار و ترمیم کننده‌ها بر می‌خورید. باید گفت اسکار جای زخم باقی مانده روی پوست است. گاهی حوادث گوناگونی مثل جراحی، تصادف، سوختگی و  برخورد سر و  صورت  با اجسام سبب می‌شوند  تا زخم‌هایی روی بدن ظاهر شوند. زخم‌هایی که پس از درمان نیز با شما می‌مانند و جای این زخم‌ها برایتان به یک دغدغه بزرگ تبدیل می‌شود.  جای زخم‌هایی در شکل‌های گوناگون و درجات مختلف. حالا هرچقدر جای این زخم بزرگ‌تر باشد نگرانی شما نیز بیشتر خواهد شد. شاید صادقانه باید گفت جای زخم‌های بزرگ هرگز از بین نرود، اما می‌توان تا حد بسیار زیادی حضور آن‌ها را کم رنگ و کم رنگ‌تر کرد. در این مقاله  از مجله پزشکی  ژین طب می‌خواهیم بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از این پمادها  زیبایی‌هایتان را ماندگار کنید.

زخم‌هایی که سرباز می‌کنند؛ انواع زخم‌ها را بشناسیم

زخم ها انواع گوناگونی دارند و در شکل‌های متفاوت و در نقاط گوناگون بدن تشکیل می‌شوند. البته شکل و عمق زخم به عوامل گوناگونی مانند سن، جنس و حتی نژاد شما بستگی دارد، اما زخم‌ها در حالت کلی جای زخم‌ها را به چهار گونه تقسیم خواهیم کرد:

جای زخم هیپرتروفیک

اسکار هیپرتروفیک معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که لایه عمیق تر پوست – به نام درم – آسیب ببیند. این زخم ها ویژگی های ظاهری گوناگونی دارند که برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

·         قرمز، برجسته و ضخیم ظاهر می‌شوند و ممکن است خارش داشته باشند

·         حدود سه هفته پس از جراحت یا جراحی ظاهر می‌شوند و پس از 1 تا 2 سال به طور طبیعی برطرف خواهند شد

·         این نوع اسکار معمولاً فقط در ناحیه آسیب دیده پدید می‌آیند و به خارج از محل آسیب منتقل نمی‌شوند.

اسکار کلوئید

بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم و تصویر جای زخم | ژین طب

زخم‌های  کلوئیدی را باید زخم‌های جدی‌تری دانست که به جز محل آسیب به به خارج از مرز زخم یا زخم اصلی گسترش می‌یابند. این موارد به شما کمک خواهد کرد این نوع زخم را  بهتر شناسایی  کنید:

·         پس از آسیب اولیه یا برداشتن زخم با جراحی ایجاد می‌شوند،  یکی از دلایل آن هم تولید کلاژن بیش از حد در محل آسیب است.

·         این زخم‌ها به طور کامل ناپدید نمی‌شوند، اگرچه با درمان‌های موضعی بسیار کم رنگ خواهند شد. اسکار کلوئیدی معمولاً براق، بدون مو، بلندتر از سطح پوست، سفت و لاستیکی و در ابتدا قرمز یا بنفش هستند.

·         این جای زخم ها معمولا درد ندارند اما می توانند حساس، خارش دار و دردناک شوند.

·         اگر چند هفته بیشتر از عمل جراحی شما نمی‌گذرد جای زخم شما هنوز تازه است و در این مرحله تشخیص نوع زخم شما  بسیار دشوار است.

جای زخم انقباضی

 اگر پوست شما سوخته، ممکن است اسکار انقباضی داشته باشید. این اسکارها پوست را سفت می‌کنند و ممکن است توانایی حرکت شما را مختل کنند. اسکارهای انقباضی نیز ممکن است عمیق‌تر شوند و بر عضلات و اعصاب تأثیر بگذارند.

جای جوش

گاهی نیز جای زخم مربوط به جوش‌های عمیقی است که بهبود یافته اما جای آن هنوز باقی است.

درمان جای زخم‌ها؛ از پماد تا جراحی

گفتیم که درمان جای زخم با توجه به عوامل پدید آورنده زخم‌ها متفاوت است. برخی جای زخم‌ها با کرم، پماد یا ژل از بین می‌روند و گاه لازم است با درمان‌های تهاجمی‌تر مانند لیزر و جراحی جای زخم‌ها را از بین برد. در اینجا به معرفی بهترین پماد برای ازبین بردن جای زخم می‌پردازیم و خواهیم گفت که کدام پماد یا کرم برای از بین بردن کدامیک از انواع زخم‌ها مناسب است. پیش از این بهتر است با فرق پماد و کرم آشنا شوید.

تفاوت کرم‌ها و پمادها در حذف جای زخم‌ها

بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم و پماد  | ژین طب

تفاوت بین کرم ها و پمادها در این است که پمادها بر پایه روغن هستند و مدت بیشتری روی پوست باقی می مانند اما می توانند پوست را چرب نگه دارند. از طرف دیگر کرم ها بر پایه آب هستند و برای اثر گذاری بیشتر باید روی پوست مالیده شوند تا به خوبی به لایه های پوست نفوذ نمایند. بنابراین استفاده از آنها راحت تر است، اما نیاز به تکرار بیشتر دارند.

بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم و سوختگی

پماد سیکازوم، برای انواع زخم های صورت: این پماد از موثرترین پمادها‌ی ترمیم کننده جای زخم‌های عمومی  به ویژه ترمیم جای زخم صورت است. این پماد از ایجاد عفونت‌ها و ویروس‌ها و قارچ‌ها در سطح پوست جلوگیری خواهد کرد.

پماد استراتامد فارما: این پماد در قالب ژل برای ناحیه مفاصل و بدن وگردن استفاده می‌کنند. این پماد ماده ضدعفونی کننده ندارد وفقط برای از بین بردن جای زخم موثر است.

پماد کاندولا، بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم: این پماد از عصاره گل‌های کالاندولا افیسینالیس تهیه می‌شود و یک پماد گیاهی بسیار موثر است. این پماد باعث افزایش گردش خون می‌شود و آسیب‌‌های ناشی از سوختگی و بریدگی را به خوبی از بین خواهد برد.  

بهترین کرم از بین بردن جای زخم

کرم ترمیم کننده سیکا اوریاژ : این نوع کرم زخم‌های عمیق پوست را درمان خواهد کرد. این کرم به لایه اپیدرم پوست را ترمیم می‌کند و جزو خانواده بهترین پماد برای  ازبین بردن جای زخم به شمار می‌رود. این کرم را باید چندین بار در روز استفاده کرد تا با نفوذ سریع زخم را ترمیم نماید.

کرم ترمیم کننده سیکازوم فیس دوکس: این کرم را باید یک ماده سریع برای ترمیم پوست دانست. این کرم خاصیت ضد التهابی دارد. اگر قرار است از لیزر درمانی نیز استفاده کنید، قبل و بعد از لیزر درمانی از این کرم استفاده نمایید.

کرم ترمیم کننده پوست سینره: وجود عصاره انگور در از بین بردن زخم ها و التهاب های پوستی بسیار موثر است. این کرم ساخت  کلاژن و الاستین را تحریک می‌کند و برای بریدگی ها و زخم‌های سطح پوست موثر است.

بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم صورت

پانتنول، آلانتوئین و آنتی اکسیدان عصاره پیاز موجود در پماد درما با آبرسانی مناسب، جای زخم صورت را به خوبی از بین می‌برد. این کار با مرطوب کردن و تسکین پوست آسیب دیده آغاز می‌شود و میزان کلاژن جای زخم را تنظیم خواهد کرد. این پماد را چند بار در روز استفاده کنید تا نتایج مثبت آن را ببینید.

بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم قدیمی و کهنه

 یکی از پماد‌های موثر برای از بین بردن جای زخم کهنه  پماد آلفاست. برای از بین بردن جای زخم، جای بخیه و سوختگی نیز از این پماد استفاده می‌کنند. پماد آلفا مواد ضد باکتریایی و ضد التهابی دارد و التهاب زخم کهنه را از بین می‌برد. مواد به کار رفته در پماد آلفا اغلب طبیعی است و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند.

چگونه بهترین کرم‌های اسکار را انتخاب کردیم

بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم  و جراحی | ژین طب

همیشه نتیجه باب میل ما نیست؛ یعنی شاید با هیچ پمادی جای زخم به طور قطعی از بین نرود. اما این پمادها  و کرم ها به شما کمک می‌کنند تا آثار زخم روی صورت و بدن را به حداقل برسانید. پس با توجه به نوع زخم و مواد به کار رفته در ساخت، پماد مورد نظرتان را انتخاب کنید. گاهی نیز لازم است پس از تمام این تلاش‌ها  روش جراحی را انتخاب نمایید.در این مقاله درباره بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم نکاتی را بیان کردیم که با توجه به آن ها می‌توانید خیلی زود از شر جای زخم ها خلاص شوید یا آن‌ها را به حداقل برسانید.

پرسش‌­های مطرح در زمینه بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم

 جراحی در چه صورتی برای جای زخم ها توصیه می‌شود؟

در مورد جای زخم‌هایی که به اطراف زخم گسترش پیدا کرده اند و احتمالا با بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم از بین نمی‌روند.

آیا هم زمان می توان از پوشاننده کرمی استفاده کرد؟

بله. البته قبل از آرایش باید از آنها استفاده کرد.

اگر پس از استفاده از پماد باز هم جای زخم باقی ماند چه باید کرد؟

در این موارد احتمالا زخم کهنه شده است و باید روش های دیگری مانند لیزر یا جراحی را امتحان کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا