بیماری های مفصلی

آرتروسکوپی مچ دست؛ تشخیص دقیق آسیب برای درمان بهتر

آرتروسکوپی مچ دست یک روش جراحی است که برای تشخیص و درمان مشکلات داخل مفصل استفاده می‌شود. آرتروسکوپی از یک دوربین فیبر نوری کوچک به نام آرتروسکوپ استفاده می‌کند که جراح را قادر می‌سازد تا داخل مفصل را ببیند و هر گونه مشکلی را از طریق یک برش کوچک یا پورتال شناسایی کند. مچ دست از 8 استخوان کوچک و رباط‌هایی برای اتصال تشکیل شده است. اگر از درد مزمن مچ دست گله‌مند باشید یا رباط‌هایی پاره شده باشند و شکستگی‌های مشکوک در مچ دست مورد شک باشد، از این روش جراحی استفاده می‌کنند. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب اطلاعات کاملی در این زمینه در اختیارتان می‌گذاریم.

نحوه عملکرد دستگاه آرتروسکوپی مچ دست

آرتروسکوپ که تقریباً به اندازه یک مداد است (یا حتی در برخی موارد نازک‌تر است) شامل موارد زیر است:

 • یک لنز کوچک
 • یک دوربین مینیاتوری
 • یک سیستم روشنایی

به طور معمول، جراح یک یا چند برش کوچک جداگانه برای قرار دادن ابزارهای تخصصی، از جمله پروب، گیره و ریش تراش در مچ دست ایجاد می کند تا هر شرایطی را که با آرتروسکوپ شناسایی می کند، درمان کند.

کاربرد دستگاه آرتروسکوپی مچ دست

آرتروسکوپی مچ دست و تصویر انگشتان | ژین طب

مچ دست یک مفصل پیچیده با هشت استخوان کوچک و رباط های اتصال دهنده زیادی است. از جراحی آرتروسکوپی می‌توان برای تشخیص و درمان تعدادی از شرایط مچ دست استفاده کرد، از جمله:

 • درد مزمن مچ دست
 • کیست های گانگلیونی
 • پارگی رباط (پیچ خوردگی مچ دست)
 • شکستگی مچ دست

موارد قابل توجه پیش از عمل

قبل از آرتروسکوپی مچ دست، پزشک موارد زیر را انجام می‌دهد:

 • معاینه فیزیکی دست و مچ را انجام می‌دهد
 • درباره شرایط یا نگرانی‌های پزشکی گذشته (سابقه پزشکی) پرسش هایی مطرح می‌کند
 • آزمایش هایی را انجام می دهد تا محل دقیق درد مشخص شود (تست های تحریک کننده).
 • تصاویری از دست و مچ تجویز می شود. تصویر بردای ممکن است با استفاده از اشعه ایکس، اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا آرتروگرام (اشعه ایکس یا MRI که پس از تزریق رنگ به مفصل گرفته می‌شود) صورت گیرد.

عمل آرتروسکوپی مچ دست چگونه انجام می شود

معمولاً برای جراحی آرتروسکوپی فقط باید دست و بازو بی‌حس شوند (بی‌حسی منطقه‌ای). همچنین ممکن است برای آرام کردن بیشتر بیمار آرام بخش تجویز گردد.

جراح معمولاً از یک دستگاه کشش برای اعمال کشش مداوم در سراسر مچ دست استفاده می‌کند تا مفاصل را باز و قرار دادن آرتروسکوپ را آسان‌تر کند.

جراح برش‌های کوچکی (پورتال) از طریق پوست در نقاط خاص اطراف مفصل ایجاد و آرتروسکوپ را وارد می‌کند.

ابزار‌های تخصصی برای مشاهده بهتر

جراحان بسته به ناحیه ای که نیاز به مشاهده و درمان دارد، پورتال ها را در مکان های خاصی روی مچ قرار می‌دهند. این مجموعه از پورتال‌ها که پورتال‌های رادیوکارپ استاندارد نامیده می‌شوند، به مفاصل اصلی مچ، دست دسترسی خواهند داشت. مجموعه‌های دیگری از پورتال‌ها دسترسی به سایر نواحی مچ دست را فراهم می‌کنند.  

هنگامی که آرتروسکوپ در جای خود قرار گرفت، تصاویر مفصل از طریق دوربین بر روی یک مانیتور در اتاق عمل پخش می شود. جراح هنگام حرکت آرتروسکوپ در داخل مفصل، مانیتور را تماشا می کند.

علاوه بر آرتروسکوپ، چندین ابزار تخصصی از طریق پورتال‌های دیگر در مچ قرار می‌گیرند. این ابزارها برای اصلاح مشکلاتی که جراح در طول عمل کشف می‌کند استفاده می‌شود. پس از جراحی، جراح هر برش را با یک بخیه کوچک می بندد و یک پانسمان می‌گذارد. گاهی بعد از جراحی از اسپلینت استفاده می‌شود.

درمان از طریق جراحی آرتروسکوپی مچ دست

آرتروسکوپی مچ دست و جراحی | ژین طب

جراحی آرتروسکوپی ممکن است برای درمان تعدادی از بیماری‌های مچ دست استفاده شود، از جمله درد مزمن مچ دست. جراحی اکتشافی آرتروسکوپی ممکن است برای تشخیص علت درد مزمن مچ دست استفاده شود. زمانی که نتایج سایر آزمایش‌ها تشخیص واضحی ارائه نداده باشند این نوع درمان تجویز می شود. اغلب، ممکن است مناطقی از التهاب، آسیب غضروف یا سایر یافته‌ها وجود داشته باشد که منشا درد هستند. در برخی موارد، پس از تشخیص، بیماری را می‌توان به روش آرتروسکوپی نیز درمان کرد.

تکه‌های کوچک استخوان ممکن است پس از شکستگی (شکستگی) استخوان در داخل مفصل باقی بمانند. از آرتروسکوپی مچ دست می‌توان برای برداشتن این قطعات و تراز کردن قطعات شکسته استخوان استفاده کرد. سپس استخوان با استفاده از پین ها، سیم‌‎ها، پیچ‌ها، صفحات و غیره تثبیت می‌شود.

پارگی رباط وغضروف مثلثی (TFCC). رباط‌ها نوارهای فیبری از بافت همبند هستند که استخوان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند. آن‌ها ثبات و پشتیبانی مفاصل را فراهم می‌کنند. TFCC ساختاری است که مچ را تثبیت می‌کند. افتادن روی دست دراز شده (مثلاً در اثر لیز خوردن روی یک سطح یخی، یا در حین ورزش) می‌تواند باعث آسیب یا پارگی رباط‌های مچ دست مانند TFCC شود. این موضوع ممکن است باعث درد مچ دست و کلیک، به خصوص در حین فعالیت شود. از جراحی آرتروسکوپی می‌توان برای تشخیص و درمان TFCC و سایر پارگی‌های رباط مچ دست استفاده کرد.

این نمای داخل مفصل مچ دست با استفاده از آرتروسکوپ است. رباط TFCC پاره شده است و جراح از یک قلاب برای شناسایی پارگی استفاده می‌کند. پس از آن، جراح از یک ریش تراش برای تمیز کردن ناحیه استفاده می‌کند تا سطحی صاف در محل پارگی ایجاد کند. در برخی موارد می‌توان برای ترمیم پارگی بخیه زد. سر استخوان اولنا از طریق پارگی قابل مشاهده است. 

اجرای این نکات بعد از جراحی ضرورت دارد

 • در 2 یا 3 روز اول پس از جراحی، مچ دست باید بالا باشد و بانداژ باید تمیز و خشک نگه داشته شود
 • یخ ممکن است به کاهش تورم کمک کند
 • تمریناتی وجود دارد که می‌تواند به حفظ حرکت و بازسازی قدرت شما کمک کند
 • اگرچه درد پس از جراحی معمولاً خفیف است، اما داروهای ضد درد به تسکین کمک می‌کنند. جراح شما جزئیات بیشتری را در مورد پروتکل مناسب تسکین درد بعد از عمل جراحی خاص توضیح خواهد داد.

 عوارض احتمالی آرتروسکوپی مچ دست

 عوارض حین یا بعد از جراحی آرتروسکوپی مچ دست نادر است. گاهی در صورت بروز شرایط خاص شاهد این عوارض خواهیم بود:

 • عفونت
 • آسیب های عصبی
 • تورم بیش از حد
 • خون ریزی
 • جای زخم
 • پارگی تاندون

پزشک قبل از جراحی در مورد عوارض آرتروسکوپی با شما صحبت خواهد کرد و شما باید تمام مراقبت های لازم را به عمل آورید.

 در چند و چون هزینه عمل آرتروسکوپی مچ دست

پس از مراجعه به جراح ارتوپدی مشخص خواهد شد که چه هزینه‌ای را برای این عمل باید بپردازید. هزینه عمل در واقع به نوع آسیب و نوع پوشش بیمه و همچنین محل عمل بستگی دارد. البته در این میان بی‌شک پزشکان متخصص که کارنامه درخشانی دارند هزینه بیشتری خواهند داشت.

چه انتظاری از جراحی آرتروسکوپی مچ دست دارید؟

نتایج آرتروسکوپی مچ دست بستگی به شرایطی دارد که در طول عمل شناسایی می شود. با این حال، اکثر موارد آرتروسکوپی مچ دست در کمک به تشخیص و درمان شرایط مچ دست موفق هستند. و پزشکان به راحتی می توانند با بهره گیری از این عمل  مشکلات را بررسی نمایند. در این مقاله به ابعاد گوناگون آرتروسکوپی مچ دست اشاره کردیم تا اطلاعات جامعی در اختیارتان قرار گیرد.

پرسش‌های مطرح در مورد آرتروسکوپی مچ دست

جراحی آرتروسکوپی مچ چقدر دردناک است؟

جراحی آرتروسکوپی مچ دست معمولاً در یک مرکز سرپایی انجام می‌شود. از بی‌حسی منطقه‌ای برای بی‌حس کردن دست و بازو استفاده می‌شود، بنابراین بیمار می‌تواند انتظار داشته باشد که در طول درمان احساس درد نکند.

آیا جراحی مچ دست خطرناک است؟

درست مانند هر نوع درمان جراحی دیگری، جراحی مچ دست دارای خطرات ذاتی است، اگرچه بسیار نادر است. این‌ها شامل خونریزی بیش از حد، عفونت، آسیب عصبی یا تاندون و بهبود نامناسب استخوان است.

آیا می‌توانم مچ دستم را بعد از جراحی حرکت دهم؟

استخوان‌های شکسته اصلاح می‌شوند و سپس با یک صفحه فلزی و پیچ در جای خود نگه داشته می‌شوند تا شکستگی بهبود یابد. این فیکساسیون به گونه‌ای طراحی شده است که به اندازه کافی قوی باشد که به شما امکان می‌دهد مچ دست خود را در چند هفته اول جراحی حرکت دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا