تغذیه و سلامت خانواده

از خواص گل گاوزبان خبر دارید؟

وقتی نام گل گاوزبان به گوشتان می‌خورد اولین چیزی که به ذهن می‌رسد دمنوش و آرامش پس از مصرف آن است. خواص این گیاه بسیار متعددند و فقط به آرامبخش بودن خلاصه نمی‌شوند. گل گاوزبان که یک داروی بسیار مهم نیز تلقی می‌شود با خواص درمانی فراوانی که دارد برای درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سایت ژین طب جایی است که می‌توانید در آن با خواص گل گاوزبان آشنایی کامل پیدا کنید. از آنجایی که این گیاه دارای ویتامین‌های متعددی است، برای درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از گل گاوزبان برای درمان برخی مشکلات استفاده شده و طبق آمار درصد تاثیرگذاری این گیاه روی افراد بیمار بسیار بالا بوده. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در رابطه با خواص این گیاه معجزه آسا صحبت کنیم.

گل گاوزبان چیست و چه خواصی دارد؟

گل گاوزبان یکی از گیاهانی است که به دلیل داشتن خواص مفید و زیادی که برای سلامتی دارد از دیرباز مورد توجه افراد بوده. استفاده از آن در کشورهایی مانند ایران و عربستان بسیار رایج است. گل گاوزبان گیاهی است که از دیرباز به دلیل خواص مفید برای سلامتی مورد توجه بوده است. گل گاوزبان دارای اسید گاما لینولئیک (GLA) است. این مورد یک اسید چرب امگا 6 است. اسیدهای چرب امگا ۶ از مواردی هستند که برای کاهش التهابات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با استفاده از این گیاه می‌توانید به درمان انواع بیماری‌های مختلف مانند آسم و آرتریت روماتوئید نیز بپردازید. توجه داشته باشید که گل گاوزبان به تنهایی نمی‌تواند به درمان بیماری‌ها بپردازد و فقط نقش یک کمک کننده برای درمان را دارد. گل گاوزبان همچنین با نام گل ستاره‌ای نیز شناخته می‌شود. در طب سنتی نیز از این گیاه برای درمان تشنج گشاد کردن رگ‌های خونی استفاده می‌کنند.

بیشتر بدانید: خواص گل ختمی؛ همین یگ گل برای بهار سلامتی کافی است

از موارد مفید این گیاه این است که هم برگ و هم گل آن قابلیت خوراکی دارند. معمولا به عنوان چاشنی یا سبزی در انواع نوشیدنی‌ها و غذاها از گل گاوزبان استفاده می‌کنند. در برخی موارد برگ‌های آن را آسیاب کرده و در آب داغ غوطه ور می‌کنند تا بتوانند با آن چای گیاهی دم کنند. علاوه بر این گل گاوزوان به شکل روغن نیز در دسترس عموم قرار گرفته تا به صورت موضعی از آن استفاده کنند. گل گاوزبان به صورت مکمل نیز در دسترس است که برای درمان اختلالات تنفسی و گوارشی از آنها استفاده می‌کنند.

معرفی تعدادی از خواص گل گاوزبان

اثرات مفید گل گاوزبان بر بدن | ژین طب

استفاده از گل گاوزبان اثرات مفیدی را بر بدن فرد مصرف کننده خواهد گذاشت. از آنجایی که این گیاه ویتامین‌های فراوانی دارد، می‌تواند به درمان انواع بیماری‌ها و اختلالات مختلف کمک کند. در این بخش به معرفی برخی از خواص گل گاوزبان خواهیم پرداخت. از آنجایی که تاثیر این گیاه بر بیماری‌های مختلف مشهود است در ادامه نیز توضیحاتی مبنی بر اینکه گل گاوزبان بر چه بیماری‌هایی تاثیر می‌گذارد خواهیم داد.

1. التهاب را کاهش می‌دهد

همانطور که پیشتر نیز گفته شد اسید گامالینولئیک موجود در گل گاوزبان خاصیت ضد التهابی دارد. در این باره تحقیقات فراوانی صورت گرفته. در یک مطالعه آزمایشگاهی و حیوانی تحقیقاتی روی روغن دانه گل گاوزبان صورت گرفت. نتایج نشان می‌داد که گل گاوزبان در برابر آسیب سلولی اکسیداتیو از خود محافظت نشان می‌دهد و به التهاب کمک خواهد کرد.

همچنین این روغن باعث کاهش نشانگرهای التهاب مربوط به سن خواهد شد. علاوه بر این با توجه به یک مطالعه که روی ۷۴ نفر صورت گرفته و این افراد به مدت زمان ۱۸ ماه با کاهش التهاب ناشی از آرتریت روماتوئید روبرو بودند.

2. به درمان آسم کمک می‌کند

از آنجایی که برخی از افراد در مجاری هوایی و تنفسی خود دچار التهاب و تورم می‌شوند، استفاده از عصاره گل گاوزبان می‌تواند این مشکلشان را برطرف کند. مصرف این گیاه به افرادی که به بیماری آسم مبتلا هستند توصیه می‌شود. در یک مطالعه انجام شده روی چند نفر و مصرف روزانه کپسول‌های دارای روغن گل گاوزبان نتایج مثبتی به دست آمد. افرادی که روزانه مصرف کپسول‌های حاوی روغن گل گاوزبان را داشتند به مدت سه هفته با کاهش سطح التهاب مجاری تنفسی خود روبرو بودند.

مطالعه دیگری روی ۴۳ کودک انجام شد که ۱۲ هفته زمان برد. در این آزمایش روغن گل گاوزبان را با روغن ماهی، مواد معدنی و ویتامین‌ها ترکیب کرده و برای مصرف این کودکان آماده کردند. در این آزمایش نیز التهابات و علائم آسم در این کودکان کاهش پیدا کرد. همچنین مصرف ۵ میلی لیتر عصاره گل گاوزبان به تعداد دفعات سه بار در روز می‌تواند علائم آسم را بهبود ببخشد.

بیشتر بدانید: آسم در کودکان به چه علتی شروع و چگونه درمان می شود؟

3. سلامت پوست را افزایش می‌دهد

اسید گاما لینولئیک یکی از اسیدهای چربی است که بر ساختار و عملکرد پوست افراد اثر خواهد گذاشت و به نوعی ماده‌ای ضروری برای پوست است. خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی موجود در گل گاوزبان به بهبود زخم و ترمیم خراش‌های پوست فرد کمک شایانی می‌کند. بیماری‌های شایع پوستی مانند درماتیک آتوپیک نیز از مواردی هستند که نیاز به درمان دارند. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که گل گاوزبان ممکن است بر این بیماری‌های پوستی اثر گذاشته و به برطرف شدن اگزما کمک کند.

در این باره بررسی‌ها و مطالعات فراوانی انجام شده و در نتیجه یکی از این آزمایشات، متخصصین دریافتند که استفاده روزانه از پیراهنی که با روغن گل گاوزبان پوشانده شده باشد به مدت دو هفته خارش و قرمزی را در ۳۲ کودک که به درماتیک اتوپیک مبتلا بودند بهبود می‌بخشد. نکته مهمی که در رابطه با خواص روغن گل گاوزبان برای سلامت پوست وجود دارد این است که مصرف این روغن به صورت موضعی تاثیر بیشتری بر فرد خواهد گذاشت. مطالعاتی در این باره وجود دارند که ثابت گرده‌اند مصرف خوراکی گل گاوزبان تاثیری که استفاده موضعی آن دارد را در بر نخواهد داشت.

خواص گل گاوزبان برای بیماری‌های مختلف کدامند؟

در ادامه به خواص این گیاه داروی در درمان بسیاری از بیماری‌ها اشاره می‌کنیم. البته توجه داشته باشید که بهتر است قبل از مصرف این گیاه با پزشک معالج خود مشورت کنید.

  • گل گاوزبان ضد سرطان است

از آنجایی که عصاره گل گاوزبان حاوی موادی مانند ساپونین‌ها، فلانوئیدها، استرول‌ها، ترپنوئیدهای غیرشباع و منیزیم است، خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی نیز دارد. وجود آنتی اکسیدان در این گیاه مصرف آن می‌تواند به جلوگیری از سرطان در افراد کمک کند. در بسیاری از موارد گل گاوزبان را با سایر داروهای ضد سرطان ترکیب کرده و در اختیار بیماران سرطانی قرار می‌دهند. این گیاه برای مبارزه با سلول‌های سرطانی مفید واقع شده و تاثیرگذار است.

  • بهبود سرماخوردگی با گل گاوزبان

با دم کردن گل گاوزبان و مصرف آن می‌توانید با سرفه‌های مزمن و بسته شدن مجاری تنفسی و همچنین آسم خفیف در دوره سرماخوردگی مبارزه کنید. بیماری‌های مانند آبله و کهیر سرخک و مخملک نیز در این دوره رایج هستند که با کمک گل گاوزبان می‌توانید آنها را برطرف کنید.

  • قلب و ریه ها را بهبود می‌بخشد

اختلالات ریوی در بسیاری از افراد وجود دارند. همچنین برخی از افرادی که به مشکلات قلبی دچار هستند می‌توانند با کمک گل گاوزبان به بهبود حالات بد خود کمک کنند. این گیاه گردش خون را بهبود می‌بخشد و برای رفع این مشکلات دارویی بی‌نظیر است.

بیشتر بدانید: آمبولی ریه (PE) چیست؟ علائم، درمان و راههای پیشگیری

  • رفع مشکلات مجاری ادراری

در برخی موارد افراد با انسداد مثانه خود روبرو هستند. گل گاوزبان گیاهی ادرارآور است که با نوشیدن دم کرده آن می‌توانید این انسداد را برطرف کنید. گل گاوزبان خاصیت سم زدایی دارد که برای بدن و به خصوص کلیه‌ها بسیار مفید است. علاوه بر این برای رفع بی‌اختیاری ادرار نیز تاثیرگذار است.

بررسی خواص دمنوش گل گاوزبان

دمنوش گل گاوزبان، راه داشتن پوستی سالم | ژین طب

در ادامه به خواص دیگر گل گاو زیبا اشاره خواهیم کرد:

خواص گل گاوزبان

اثرات آن

تقویت کننده اعصاب

گل گاوزبان برای تقویت اعصاب و کاهش استرس و اضطراب بسیار مفید است. مصرف دمنوش این گیاه آرامش رو برای افراد به ارمغان می‌آورد. نوشیدن این دمنوش قبل از خواب با توجه به اثر آرامبخشی‌ای که دارد باعث خواهد شد تا خوابی آرام داشته باشید. همچنین با کمک گل گاوزبان می‌‌توانید به تسکین و غلبه بر افسردگی نیز بپردازید.

ملین‌ها

 

برای افرادی که مبتلا به یبوست هستند توصیه می‌شود تا از دمنوش گلگاوزبان استفاده کنند زیرا این دمنوش به تقویت حرکات روده کمک می‌کند.

کاهش دهنده کلسترول

 

مصرف دمنوش و چای گل گاوزبان به افرادی که مبتلا به کلسترول بالا هستند کمک می‌کند تا سطح کلسترول خود را کنترل کرده و به یک سطح مطلوب برسانند. مصرف منظم این محصول تا مدت زمان زیادی برای کنترل سطح کلسترول مفید است.

بهبود سندرم پیش از قاعدگی

 

خستگی، تحریک پذیری و نفخ از علائم پیش از قاعدگی هستند. خانم‌ها می‌توانند با نوشیدن یک لیوان دمنوش تهیه شده از برگ‌ها و گل گیاه گل گاوزبان این علائم را تا حد مطلوبی کاهش دهند.

کنترل قند خون

آسیب‌های ناشی از عصب دیابتی یکی از موارد آزاردهنده هستند که برای افراد پیش می‌آیند. با نوشیدن هر روز یک لیوان از دمنوش گل گاوزبان می‌توانید قند خون خود را کنترل کنید.

سخن پایانی

طبق بررسی‌ها و آزمایشات انجام شده خواص گل گاوزبان تاثیر زیادی بر بیماری‌های مختلف دارد. آمارها و مطالعات انجام شده روی افراد مختلف نشان از تاثیرات مثبت و بهبود سریعتر اختلالات و بیماری این افراد دارد. هر روزه متخصصین و محققان فراوانی در تلاشند تا درمان یا راهی برای بهبود انواع مشکلات و اختلالات پیدا کنند. گل گاوزبان یکی از گیاهانی است که با خواص دارویی فراوانی که دارد جایگاه بالایی را در علم داروسازی پیدا کرده است.

به صورت کلی مصرف روزانه گیاه گل گاوزبان می‌تواند تاثیرات مثبتی بر زندگی فرد داشته باشد. نکته مهم این است که قبل از مصرف آن با یک پزشک مشورت کنید. در این صورت خطر بروز عوارض را در صورت داشتن بیماری زمینه ای یا تداخلات دارویی تا حد زیادی کاهش می‌دهید.

سوالات متداول

مصرف دمنوش گل گاوزبان بر چه مواردی تاثیر مثبت خواهد گذاشت؟

دمنوش گل گاوزبان تقویت کننده اعصاب، ملین، کاهش دهنده کلسترول، بهبود دهنده سندرم پیش از قاعدگی و کنترل کننده قند خون است.

آیا گل گاوزبان برای بیماری‌های مختلف نیز تاثیر مثبت دارد؟

بله گل گاوزبان دارویی ضد سرطان است. همچنین مشکلاتی مانند مشکلات قلب و ریه، اختلالات مجاری ادراری و سرماخوردگی را نیز برطرف خواهد کرد.

گل گاوزبان شامل چه ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌شود؟

اسید گاما لینولئیک، ساپونین‌ها، فلانوئیدها، استرول‌ها، ترپنوئیدهای غیرشباع و منیزیم از مواد مغذی هستند که در گیاه گل گاوزبان وجود دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا